۳ واکسن دیگر کرونا مجوز آزمایش انسانی می گیرد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 34865
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۷:۴۸ |
سورنا ستاری:

۳ واکسن دیگر کرونا مجوز آزمایش انسانی می گیرد

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به اخذ مجوز برای آزمایش انسانی نخستین واکسن کرونا در کشور گفت: به زودی ۳ گروه دیگر مجوز آزمایش انسانی، این واکسن را می گیرند.
۳ واکسن دیگر کرونا مجوز آزمایش انسانی می گیرد

سورنا ستاری در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما با بیان اینکه در دو سه سال اخیر حمایت خوبی برای افزایش شرکت‌های بیوتکنولوژی شده است افزود: اکنون ۲۴ داروی بیوتکنو در کشور تولید می‌شود و در این زمینه یکی از قدرت‌های آسیا هستیم و در دنیا حرف برای گفتن داریم.

وی گفت: در حوزه واکسن انسانی نخستین بار شرکت‌های خصوصی، واکسن سرطان دهانه رحم را تولید کردند و به زودی واکسن آنفلوآنزا در حوزه انسانی در کشور تولید می‌شود که ما را از واردات این واکسن در سال آینده بی نیاز می‌کند.

ستاری افزود: در حوزه واکسن آنفلوآنزای دام و طیور نیز نتایج خوبی به دست آمده است. برای تولید ۵ یا ۶ واکسن انسانی تا پایان این دولت برنامه ریزی کرده ایم و سرمایه گذار همه آنها بخش خصوصی است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزود: سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش بیوتکنولوژی کشور افتخارآمیز است. دولت باید در حوزه پژوهش سرمایه گذاری کند و آزمون خطای آن را بر عهده بگیرد اما برای تولید محصول باید بخش خصوصی کنار کار باشد. بسیاری از دستگاه‌های دولتی، پارک علم و فناوری تشکیل داده اند که بسیار قابل توجه است.

معاون رئیس جمهور درباره ترور شهید فخری زاده نیز افزود: شهادت ایشان نشان داد جهت حرکت ما در علم و فناوری درست است و این شهادت موجب انگیزه مضاعف دانشمندان جوان ما می‌شود. این ترورها خدشه‌ای در برنامه هسته‌ای ما ایجاد نکرده است.

وی با بیان اینکه در حوزه علم و فناوری باید زیست بوم فعال ایجاد و در حوزه‌های اقتدار کشور به گونه‌ای عمل کنیم که جای شهید فخری زاده پر شود افزود: احتمال کند شدن روند علمی کشور با ترور امثال این شهید وجود ندارد.

ستاری گفت: توسعه مفهوم نرم افزاری دارد و پیش از هر چیز مفهوم فرهنگی است زیرا فرهنگ، اقتصاد را متحول می‌کند.

وی با بیان اینکه وقتی اقتصاد ما نفتی است این مسئله به همه بخش‌ها گسترش می‌یابد اضافه کرد: باید دانشگاه‌هایی داشته باشیم که مشکل مردم را حل کند زیرا هدف از آموزش این است.
معاون رئیس جمهور گفت: اگر سرمایه گذاری در آموزش را در اقتصاد کشور نمی‌بینیم یک جای کار مشکل دارد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه میزان ضربه پذیری کشور با تعداد شرکت‌های دانش بنیان رابطه مستقیم دارد افزود: بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ شرکت دانش بنیان داریم که در سال ۹۸ حدود ۱۲۰ هزار میلیارد تومان فروش داشتند و در این زمینه در منطقه و آسیا رتبه‌های بسیار خوبی داریم.

ستاری گفت: جذب سرمایه بخش خصوصی پایه اصلی تفکر ما در پژوهش است و این نیاز به فرهنگسازی دارد. زمانی که این ملت امثال ابوعلی سینا، فارابی، خوارزمی و … را پرورش داد آیا منابع زیرزمینی داشت.

معاون رئیس جمهور گفت: فرهنگ نادرست استخدام دولت موجب شده است ساختارها تغییر کند. باید بدانیم سرمایه اصلی نیروی انسانی است و برای آموزش و تربیت آن حساس باشیم.

وی با بیان اینکه بروکراسی و رانت اقتصادی موجب فساد می‌شود گفت: در سال‌های اخیر تحریم کمک کرده است از نفت جدا شویم اما تفکرها باید تغییر کند.

ستاری افزود: پایه بودجه کشور، بودجه دفاعی، بهداشت و آموزش است و در آموزش به نسبت عدد بودجه، میزان قابل توجهی خرج می‌کنیم اما سوال این است که چرا در اقتصاد مردم تغییری ایجاد نمی‌شود.

وی گفت: تا طراحی نداشته باشیم صاحب صنعت نمی‌شویم و با کارخانه داری نمی‌توان برای حدود ۴ میلیون دانشجو و ۱۲ میلیون تحصیلکرده اشتغال ایجاد کرد.

ستاری با بیان اینکه ساختارهایی در کشور با نوآوری به صورت ذاتی مخالفت می‌کنند افزود: به دلیل اکوسیستم فعالی که در حوزه سلامت داریم با شیوع بیماری کرونا راه را برای شرکت‌های دانش بنیان در این زمینه باز کردیم و ساختارهای مزاحم را مانند دریافت مجوز برداشتیم که موجب شد در زمان کم بسیاری از نیازهای کشور رفع شود.

وی گفت: اکنون فقط در یک شرکت ظرفیت تولید روزانه یک میلیون کیت تشخیص کرونا وجود دارد و تجهیزات اتاق آی. سی.یو، اتاق عمل و دستگاه وِنتیلاتور در داخل ساخته می‌شود.

آقای ستاری افزود: اگر این ظرفیت در کشور وجود نداشت حتی اگر پول هم می‌دادیم این دستگاه پیدا نمی‌شد زیرا همه دیدند که حتی ماسک‌ها را می‌دزدیدند. دلیل این دستاوردها اعتماد به توان داخلی بود.

وی افزود: هر جا به صورت ساختاری، شرکت‌های دانش بنیان وارد می‌شوند تحول ایجاد می‌کنند اما هر جا که نتوانستند وارد شوند مشکل داریم.

ستاری گفت: کار جوانان باید مبارزه مستمر باشد زیرا اراده دولت نیز نمی‌تواند برخی از مخالفت‌ها را بشکند و رانت‌ها موجب شده است که جوانان نتوانند وارد برخی حوزه‌ها شوند. شرکت‌های دانش بنیان باید مقاومت‌ها را بشکنند و دولت باید از این شرکت‌ها حمایت کند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزود: هنر ما در ۷ سال گذشته گسترش شرکت‌های دانش بنیان بوده است اما تولید محصول نیازمند سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش است.

وی گفت: اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها می‌توانند شرکت تأسیس کنند و کار تجاری سازی انجام دهند و اکنون ایجاد شرکت برای اعضای هیأت علمی افتخار است.

ستاری افزود: عدد قابل توجهی از بودجه دانشگاه‌ها هزینه‌های جاری نیروی انسانی است و چیزی برای پژوهش نمی‌ماند بنابراین اگر دانشگاه می‌خواهد در جامعه تأثیرگذار باشد باید از جامعه پول بگیرد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.