یک حربه ضد ایرانی در شورای امنیت - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 102116
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۶ تیر ۱۴۰۳ - ۶:۰۰ |

یک حربه ضد ایرانی در شورای امنیت

یورونیوز طی روزهای اخیر، مانور زیادی بر روی نشست اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص برنامه هسته ای ایران داده است.
یک حربه ضد ایرانی در شورای امنیت

یورونیوز طی روزهای اخیر، مانور زیادی بر روی نشست اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص برنامه هسته ای ایران داده است. آمریکا و متحدان کلیدی اروپایی‌اش یعنی آلمان، بریتانیا و فرانسه اخیرا  در جریان نشست شورای امنیت سازمان ملل با ایران و روسیه بر سر برنامه هسته‌ای کشورمان وارد مجادله شدند. در جریان این نشست، آمریکا بدون آنکه کمترین اشاره یا نسبت به خروج یکجانبه خود از برجام کند، مدعی شد  که از همه ابزارهای لازم برای جلوگیری از ایجاد یک ایران مجهز به سلاح هسته‌ای استفاده خواهد کرد. آمریکا، فرانسه، انگلیس  و آلمان کشور ایران را به تشدید فعالیت‌های هسته‌ای خود بسیار فراتر از محدودیت‌هایی که در توافق سال ۲۰۱۵ میلادی مقرر شده بود همچنین عدم همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متهم کردند.در مقابل، ایران و روسیه نیز آمریکا و متحدانش را به دلیل ادامه اعمال تحریم‌های اقتصادی که قرار بود بر اساس این توافق لغو شود، مسئول دانستند و تأکید کردند که برنامه هسته‌ای تهران تحت نظارت دائمی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.بر اساس توافق سال ۲۰۱۵ میلادی که به «برنامه جامع اقدام مشترک» یا به اختصار «برجام» معروف است، تهران پذیرفته بود که در ازای لغو تحریم‌های اقتصادی، غنی سازی اورانیوم را به سطح لازم برای استفاده از انرژی هسته‌ای محدود کند.با این حال خروج ترامپ از توافق هسته ای و بی تعهدی مطلق اتحادیه اروپا، جایی برای استمرار این مسیر ( توافق هسته ای ) باقی نگذاشت.
در این میان، یورونیوز و دیگر رسانه های غربی نه تنها کمترین اشاره ای نسبت به قصور محرز حقوقی، اقتصادی، فنی و راهبردی طرف مقابل در قبال توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ نمی کنند، بلکه روایتگری ماجرا را از کاهش تعهدات برجامی ایران ( که آن نیز وفق متن توافق هسته ای صورت گرفته ) آغاز می کنند.در رویکرد رسانه ای غرب، ایران به عنوان متهم ماجرا و آمریکا-اروپا به عنوان بازیگران مطالبه گر مورد تحلیل و شناسایی قرار می گیرند. 
بهتر است یورونیوز  لااقل نیم نگاهی به اسناد رسانه ای خود در سال ۲۰۱۸ میلادی بیندازد:زمانی که ترامپ به صورت یکجانبه از توافق هسته ای با ایران عقب نشینی کرد.در آن زمان، یورونیوز با انتشار تحلیل‌ها و گمانه زنی های هدفمند مدعی بود که تروئیکای اروپایی قادر به حفظ تعهدات اقتصادی برجام و در نتیجه، حفظ این توافق خواهند بود. اما پس از مدتی اندک، بر همگان محرز شد که اروپا نه تنها کمترین عزم و اراده ای برای رفع تحریم‌های ضد ایرانی ندارد، بلکه با واشنگتن در خصوص حفظ یکطرفه ایران در توافق هسته ای تقسیم کار کرده است. 
صدور قطعنامه ضد ایرانی اخیر در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز مولد بحران تازه ای از سوی غرب بوده که قطعا باید با عواقب و تبعات آن دست و پنجه نرم کند. در گزارش اخیر  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده است که میزان اورانیوم غنی شده ایران نسبت به ماه فوریه بیش از ۲۰ کیلوگرم افزایش یافته است.آژانس در ۱۳ ژوئن نیز گزارش داده بود که بر اساس تحقیقات بازرسانش، ایران آبشارهای جدیدی از سانتریفیوژهای پیشرفته را با سرعت بیشتری برای غنی‌سازی اورانیوم راه‌اندازی کرده و قصد دارد تعداد بیشتری نیز نصب کند.این اقدام، پاسخی محکم به بدعهدی مطلق غرب و آژانس و نشانه اقتدار کشورمان در مواجهه با رویکرد وقیحانه دشمنان در قبال برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد است. 

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.