گروسی: امیدوارم بتوانیم گفتگوها با ایران را احیا کنیم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 81465
  پرینتخانه » اخبار, بین الملل تاریخ انتشار : ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۰:۴۲ |

گروسی: امیدوارم بتوانیم گفتگوها با ایران را احیا کنیم

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشستی عنوان کرد که توانایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تایید مسالمت‌آمیزبودن برنامه هسته‌ای ایران، به نفع خود این کشور است.
گروسی: امیدوارم بتوانیم گفتگوها با ایران را احیا کنیم

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز سه‌شنبه در نشستی در اندیشکده چتم‌هاوس عنوان کرد: روند تلاش برای احیای برجام روند متمرکزی بود که برای قریب به یک سال و نیم به طول انجامید. من باید یادآور شوم که آژانس اتمی بخشی از این توافق نیست و تنها به عنوان ضامن و ناظر آن فعالیت می‌کند. پس ما به این روند نزدیک هستیم و به طور مداوم با ما رایزنی می‌شود.

او افزود: روند مذاکرات در حال حاضر در وضعیت پیچیده‌ای قرار دارد. برخی می‌گویند مرده است. برخی می‌گوینده نمرده است. برخی می‌گویند که مرگ یا زندگی توافق را طرفین توافق باید تعیین کنند. من در این خصوص نظری ندارم. ما تنها وظیفه‌ای را که به ما محول کنند، انجام می‌دهیم. ایران به دلیل بدترشدن روابط میان طرفین، اجرای برخی تعهداتش ذیل توافق را متوقف کرد. از زمانی که آنها دست به این کار زدند، به‌تدریج دید آژانس اتمی بر سر خیلی مسائل را محدود کردند.

مدیر کل آژانس ادامه داد: نمی‌خواهم بگویم که غیر ممکن است اما احیای تصویر کامل در خصوص زیرساخت‌های هسته‌ای ایران بسیار دشوار است. باید بگویم که ما در آنجا حضور داریم و به بازرسی ادامه می‌دهیم؛ چرا که هنوز توافقی پادمانی باقی مانده است اما این روند بدون مشکل نیست. آژانس در آنجاست اما دید محدودتری در خصوص آنچه در حال وقوع است، دارد.

گروسی اظهار کرد: خواست ما این است که همیشه به دنبال راه‌ حل‌های دیپلماتیک و گشایش باشیم و تلاش من نیز همین است اما در این لحظه کانال برجام و همچنین کانال دوجانبه آژانس با ایران در بهترین وضعیت قرار ندارد. امیدوارم که بتوانم که این گفتگوها را احیا و تقویت کنم وگرنه بدون آن شرایط بسیار بدتر می‌شود.

او درباره تاثیر بی‌نتیجه‌ماندن مذاکرات هسته‌ای روی کشورهای منطقه گفت: اگر ما شکست بخوریم، مجموعه مشکلات منحصربه‌فرد خاورمیانه وخیم‌تر می‌شود. گسترش مسائل هسته‌ای به نفع هیچکس نیست. اگر این اتفاق بیافتد شرایط شکننده موجود بدتر می‌شوند. ما هنوز به این نقطه نرسیده‌ایم اما نمی‌توانیم شکست را به جان بخریم. به همین خاطر است که کار آژانس اتمی مهم است. اگر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نتواند به دنیا بگوید که برنامه هسته‌ای ایران کاملا اهداف مسالمت‌آمیز دارد، بی‌ثباتی به وجود می‌آید. این به نفع ایران، آژانس اتمی و همچنین تمامی طرفین است که آژانس بتواند در آنجه بدون هیچ مانعی فعالیت کند.

مدیر کل آژانس اتمی گفت: من به دنبال سیاسی‌سازی مسائل نیستم. باور کنید اگر می‌خواستم مسائل را سیاسی کنم، توانایی این کار را داشتم. ما به طور مداوم به دنبال گشایش، پیدایش راه‌حل‌های دیپلماتیک و فرصت جدید هستیم. من امیدوارم که بتوانم گفت‌وگوها را از سر بگیرم. تاکید می‌کنم که این گفت‌وگوها قطع نشده است اما در شرایطی شکننده قرار دارد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.