کنعانی: در حمایت از سپاه پاسداران هیچگونه تردیدی به خود راه نخواهیم داد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 80700
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۰۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۲ |

کنعانی: در حمایت از سپاه پاسداران هیچگونه تردیدی به خود راه نخواهیم داد

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن توضیح درباره تحریم‌های جدید ایران علیه اتحادیه اروپا و انگلیس تصریح کرد: در حمایت از سپاه پاسداران هیچگونه تردیدی به خود راه نخواهیم داد.
کنعانی: در حمایت از سپاه پاسداران هیچگونه تردیدی به خود راه نخواهیم داد

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیروز (چهارشنبه) پنجم بهمن ماه و در واکنش به تحریم‌های اتحادیه اروپا و انگلیس، تحریم‌های جدیدی را علیه تعدادی از نهادها و اشخاص در اتحادیه اروپا و انگلیس اعمال کرد. در بیانیه وزارت امور خارجه آمده بود: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران وفق مصوبات مراجع ذیربط و در چارچوب قواعد مرتبط و سازوکارهای تحریمی مربوطه، به عنوان عمل متقابل، اشخاص و نهادهای زیر را در حوزه اتحادیه اروپا و رژیم انگلیس به علت حمایت از تروریسم و گروه‌های تروریستی، تحریک و تشویق به اقدامات تروریستی و خشونت علیه مردم ایران، دخالت در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران، ترویج خشونت و ناآرامی در ایران، نشر اکاذیب و ترویج اطلاعات غلط در مورد ایران و نیز مشارکت در تشدید تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران که به مثابه تروریسم اقتصادی است، تحت تحریم قرار می‌دهد.

 

* در دفاع از حاکمیت، منافع ملی و ارکان رسمی خود عزم و اراده‌ای راسخ داریم

 

در همین خصوص ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (پنجشنبه) ششم بهمن ماه در پی اعلام فهرست تحریمی جدید ایران علیه اتحادیه اروپا و رژیم انگلیس در اظهاراتی عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران در دفاع از حاکمیت، منافع ملی و ارکان رسمی و اقتدارآفرین خود عزم و اراده‌ای راسخ دارد و در مسیر تحقق آن در چارچوب اصول و سیاست‌های کلان سیاست خارجی، موازین روشن حقوق بین‌الملل و اصل برابری حاکمیت دولت‌ها، مصمم است.

 

وی بیان کرد: در این راستا و در واکنش به اتخاذ سیاست‌های مخرب، تقابلی و غیرقابل توجیه از سوی رژیم انگلیس در تاریخ سوم بهمن ماه و نیز قطعنامه غیرقابل قبول اتحادیه اروپا در تاریخ ۲۹ دی ماه و مصوبه سوم بهمن شورای وزیران اتحادیه اروپا ناظر به وضع تحریم‌های جدید علیه برخی اشخاص، نهادها و شرکت‌های ایرانی، جمهوری اسلامی ایران فهرست جدیدی از اشخاص و نهادهای تحریم شده اروپایی و انگلیسی را اعلام کرده است.

 

کنعانی در این باره توضیح داد: این اشخاص، نهادها و شرکت‌ها وفق مصوبات مراجع ذیربط و به عنوان عمل متقابل به دلیل اقدامات عامدانه آنها در حمایت از تروریسم و گروه‌های تروریستی، ترویج و تحریک به تروریسم و خشونت و نفرت پراکنی که موجب اغتشاش، خشونت، اقدامات تروریستی و نقض حقوق بشر ملت ایران شده، تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

 

وی همچنین گفت که در تحریم اخیر، اهانت کنندگان به مقدسات اسلامی و قرآن کریم نیز تحریم شده‌اند.

 

* حمایت کامل وزارت خارجه از سپاه

 

سخنگوی وزارت خارجه همچنین تصریح کرد: وزارت امور خارجه همگام و همصدا با آحاد مردم، دولت، مجلس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه، ضمن محکوم کردن قاطع هرگونه اقدامات و اظهارات مداخله جویانه و مغایر با قواعد حقوق بین‌الملل، حمایت کامل خود را از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان نماد ارزش‌های مقدس و ملی ایران اسلامی و نیروی پیشتاز در مبارزه با اشکال گوناگون تروریسم و افراطی گری اعلام می‌کند و در این مهم هیچگونه تردیدی به خود راه نخواهد داد.

 

به گزارش فارس، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز سه‌شنبه چهارم بهمن ماه و در پی اعمال تحریم‌های جدید از سوی اتحادیه اروپا و انگلیس که روز دوشنبه سوم بهم ماه صورت گرفت، از اعمال تحریم‌های جدید علیه ناقضان حقوق بشر و مروجان تروریسم در اتحادیه اروپا و انگلیس خبر داد و یک روز بعد وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیروز (چهارشنبه) پنجم بهمن ماه بیانیه‌ای را صادر کرد. در این بیانیه آمده بود: جمهوری اسلامی ایران ضمن محکومیت اقدامات اتحادیه اروپا و رژیم انگلیس در حمایت و تسهیل و نیز خودداری از مقابله با اقدامات مخرب اشخاص و نهادهای مذکور که نقض تعهدات بین‌المللی در حوزه مبارزه با تروریسم است، اعلام می‌کند که اقدام آن‌ها در اعمال و تشدید تحریم‌های ظالمانه، نقض آشکار اصول بنیادین حقوق بین الملل مندرج در منشور ملل متحد است.همه نهادهای جمهوری اسلامی ایران طبق مصوبات مراجع مربوطه، اقدامات لازم را که شامل ممنوعیت صدور روادید و عدم امکان ورود به قلمرو جمهوری اسلامی ایران، مسدود شدن حساب‌های بانکی در نظام مالی و بانکی و توقیف اموال و دارایی در قلمرو تحت صلاحیت جمهوری اسلامی ایران خواهند بود، جهت اجرای این تحریم‌ها معمول خواهند داشت.

 

گفتنی است، اتحادیه اروپا روز دوشنبه سوم بهمن ماه و در ادامه اقدامات ضد ایرانی، ۳۷ شخص و نهاد حقیقی و حقوقی ایرانی را تحریم کرد. ساعاتی بعد هم دولت انگلیس اعلام کرد هفت نام جدید را به «رژیم تحریم‌های حقوق بشری ایران» افزوده است.

 

از ابتدای اغتشاشات در ایران به بهانه فوت مهسا امینی، آمریکا، انگلیس و تعدادی از کشورهای اروپایی با صدور بیانیه‌های مداخله جویانه از اغتشاشگران حمایت کرده و به نوعی آتش بیار معرکه بودند و در این راستا تحریم‌هایی را نیز علیه مقامات و نهادهای ایرانی اعمال کردند. جمهوری اسلامی ایران نیز در واکنش اقدام به اعمال تحریم‌هایی علیه تعدادی از اشخاص و نهادهای اروپایی و انگلیسی کرد.

|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.