کمر صهیونیست‌ها شکست - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 70586
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۶:۱۵ |
آتش بسی که قدرت مقاومت را نشان داد

کمر صهیونیست‌ها شکست

     رسانه‌های عبری گزارش دادند که هزینه روزانه درگیری با جنبش جهاد اسلامی فلسطین در جنگ اخیر بیش از هزینه روزانه جنگ سال گذشته با گروه‌های مقاومت مستقر در نوار غزه بوده است. روزنامه عبری «یدیعوت آحارانوت» در جدیدترین گزارش خود از هزینه جنگ اخیر در اراضی اشغالی خبر داد که این جنگ تا عصر روز گذشته حدود نیم میلیارد شِکِل (واحد پول رژیم صهیونیستی) هزینه برای تل‌آویو به دنبال داشته است.
کمر صهیونیست‌ها شکست

گروه  بین الملل
     رسانه‌های عبری گزارش دادند که هزینه روزانه درگیری با جنبش جهاد اسلامی فلسطین در جنگ اخیر بیش از هزینه روزانه جنگ سال گذشته با گروه‌های مقاومت مستقر در نوار غزه بوده است. روزنامه عبری «یدیعوت آحارانوت» در جدیدترین گزارش خود از هزینه جنگ اخیر در اراضی اشغالی خبر داد که این جنگ تا عصر روز گذشته حدود نیم میلیارد شِکِل (واحد پول رژیم صهیونیستی) هزینه برای تل‌آویو به دنبال داشته است.
 هزینه‌های بی پایان صهیونیست‌ها 
این روزنامه عبری اشاره کرد که برآوردها حاکی از آن است هزینه یک روز درگیری با گروه‌های مقاومت در جنگ اخیر بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ میلیون شِکِل هزینه‌ داشته است در حالی که این مبلغ در جنگ سال گذشته روزانه ۱۲۰ میلیون شِکِل بوده است.در این گزارش همچنین آمده است که به این مبلغ ده‌ها میلیون شِکِل دیگر هزینه آماده‌باش نیروهای پلیس و نیروهای مرزبانی اضافه می‌شود.این روزنامه صهیونیستی دلیل افزایش هزینه‌ها در جنگ اخیر را بسیج نیروهای ذخیره، استفاده از مهمات بیشتر، پرواز فشرده هواگردهای نظامی و استفاده از تجهیزات نظامی جدید مانند پهپادها و موشک‌های هدایت‌شونده عنوان کرده است.
جنگنده‌های رژیم صهیونیستی، عصر روز جمعه، مناطقی را در نوار غزه هدف حمله قرار دادند که این اقدام با پاسخ گروه‌های مقاومت در نوار غزه همراه شد.
 واسطه تراشی صهیونیست‌ها 
پس از تشدید حملات موشکی جنبش جهاد اسلامی فلسطین، «یائیر لاپید» نخست‌وزیر موقت رژیم صهیونیستی  در دیدار با مقامات شهرک‌های صهیونیستی اطراف باریکه غزه مدعی شد که اهداف صهیونیست‌ها از تجاوز به غزه محقق شده است و تداوم عملیات دیگر سودی ندارد.این ادعا در حالی مطرح شد که «احسان عطایا» نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در لبنان خبر داد: «وساطت‌هایی که در حال انجام است، برای نجات رژیم صهیونیستی است؛ ولی ما هیچ وساطتی را که بر حق ما در دفاع از ملت خود تأکید نداشته باشد، قبول نداریم.»
در نهایت با میانجیگری مصر، منابع خبری گزارش دادند که آتش‌بس با قبول کامل شروط جنبش جهاد اسلامی مورد موافقت قرار گرفته است. لحظاتی بعد، «محمد الهندی» رئیس اداره سیاسی جنبش جهاد اسلامی رسما حصول آتش‌بس را تأیید و اعلام کرد كه توافقی در خصوص طرح مصر برای برقراری آتش‌بس حاصل شده است.
 تمجید سید مقاومت از جهاد اسلامی
سید حسن نصرالله دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان   در یکی دیگر از سخنرانی‌های خود به مناسبت ماه محرم از پایداری مردم غزه تمجید کرد.
بنابر گزارش شبکه «المیادین»، دبیرکل حزب‌الله گفت: « [رفتار] تل‌آویو امروز عیان بود؛ تل‌آویو آتش‌بس می‌خواهد زیرا دیگر نمی‌تواند موشک‌های بیشتری را تحمل کند.»
سید حسن نصرالله در ادامه ضمن تمجید از پایداری مردم غزه و شجاعت فلسطینیان در پاسخ به رژیم صهونیستی، بیان کرد: «اگر عملیات‌های ترور بدون پاسخ باقی می‌ماند، اسرائیل ترور‌ها را ادامه می‌داد.»
دبیرکل حزب‌الله همچنین تأکید کرد: «مقاومت در فلسطین و همچنین در لبنان می‌تواند از مردم خود دفاع کند و معادله‌های محافظت و بازدارندگی را تثبیت و شروط را به دشمن تحمیل کند.»
 کودک کشی صهیونیست‌ها 
دفتر اطلاع‌رسانی دولت در غزه اعلام کرد که در جنگ سه روزه علیه نوار غزه، ۴۵ فلسطینی شهید و ۳۶۰ نفر نیز زخمی شدند.دفتر اطلاع‌رسانی دولت در غزه در بیانیه خود از جامعه جهانی برای رفع محاصره نوار غزه و اعطای اجازه برای ورود کمک‌های بشردوستانه به غزه درخواست کرد.در این بیانیه آمده است که عملیات بازسازی نوار غزه با مشکلات  مالی مواجه است و جز قطر و مصر هیچ حمایت‌کننده‌ای وجود ندارد.بنابر گزارش شبکه الجزیره، در این بیانیه از اتحادیه اروپا و کشورهای دوست و برادر برای حمایت مالی از بازسازی نوار غزه و نیز از مصر برای برگزاری کنفرانس بین‌المللی جهت جمع‌آوری کمک‌های مالی ویژه بازسازی غزه درخواست شده است.
  اعتراف صهیونیست‌ها به شکست 
روزنامه اسرائیلی «هاآرتص» در گزارشی، سیاست‌های کنونی تل آویو در قبال غزه را احمقانه توصیف کرد و آن‌ها را نشان از شکست کامل رژیم صهیونیستی در روند سیاست‌گذاری‌ها خواند.پس از اعلام آتش‌بس میان جنبش جهاد اسلامی فلسطین و رژیم صهیونیستی، رسانه‌های عبری از سیاست تل‌آویو در قبال غزه انتقاد کرده و خواهان در پیش گرفتن اصل «اقتصاد در ازای امنیت» از سوی اشغالگران شدند.
براساس گزارش پایگاه اینترنتی شبکه «المیادین»، روزنامه اسرائیلی «هاآرتص» در سرمقاله  خود نوشت: «این عملیات نظامی، ابعاد دیگری از شکست کامل سیاست اسرائیل در قبال غزه را نشان داد؛ زیرا دورهای خشونت‌آمیز درگیری‌ها بیشتر تکرار شد و روال زندگی شهرک‌نشینان را بارها و بارها بر هم زد».
هاآرتص ضمن اولویت دادن به نوار غزه در منافع رژیم صهیونیستی، نوشت: «برای جلوگیری از این روند احمقانه اسرائیل، با اشاره به سیاست تل‌آویو در قبال غزه، باید در مرحله اول برای «بازسازی غزه و گسترش مجوزهای ورود مصالح و کالاهای ساختمانی، علاوه بر بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی در این نوار، کار کرد».این روزنامه اسرائیلی در توضیح راهبرد خود، افزود: «تغییر راهبردی که قبلا تل‌آویو در قبال غزه اتخاذ کرده بود، بسیار مهم است. ابتدا باید ابتکار ارائه شده توسط یائیر لاپید، نخست‌وزیر کنونی که در سپتامبر ۲۰۲۱ ارائه شد، دنبال شود؛ ابتکاری که اصل اقتصاد را در مقابل امنیت قرار می‌داد».نخست وزیر موقت رژیم صهیونیستی هم‌زمان با تلاش برای توافق بر سر آتش‌بس با جنبش جهاد اسلامی، خطاب به مسئولان صهیونیست حاضر در شهرک‌های مجاور غزه اذعان کرده بود که اهداف صهیونیست‌ها از تجاوز به غزه، محقق شده است و تداوم عملیات، سودی ندارد.
 شوک روانی به صهیونیست‌ها 
روزنامه یسرائیل هیوم نیز اعلام کرد، مراکز روان درمانی در اسرائیل شاهد افزایش درخواست‌ها از زمان حمله اسرائیل به غزه بوده است.
بر این اساس مراکز روان درمانی در اسرائیل ۲۳۷۰ درخواست را از زمان عملیات در غزه دریافت کردند که ۴۸۰ مورد آن در شب اول عملیات بود. تعداد درخواست‌ها در مقایسه با روزهای عادی ۴۰ درصد افزایش یافته است.شیری دنیالس، مدیر متخصص در مرکز روان درمانی اولیه در اسرائیل اعلام کرد: مردم اسرائیل به حمایت روانی نیاز دارند نه اتاق‌هایی که آن‌ها را از موشک‌ها نجات دهد. مشکلات حساس به دنبال افزایش تنش امنیتی و نگرانی در حال وخامت است.
یک نظر سنجی در دوم می نشان داد که ۳۳ درصد اسرائیلی‌ها به فکر مهاجرت از اسرائیل در سال اخیر میلادی بوده‌اند که سن ۶۶ درصد از آن‌ها کمتر از ۲۳ سال و ۵۳ درصد ۳۴ ساله بودند. دلیل تمایل به مهاجرت گرانی، وضعیت امنیتی و دودستگی اجتماعی بوده است.در ژوئن نیز گزارشی از یک نویسنده اسرائیلی درباره افزایش تعداد درخواست‌های روان درمانی در غلاف غزه منتشر شد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.