کشور را نباید از جیب فقرا اداره کنیم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 13404
  پرینتخانه » استان ها, ویژه تاریخ انتشار : ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۹ |
ابوترابی‌فرد در نماز جمعه تهران:

کشور را نباید از جیب فقرا اداره کنیم

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه نباید کشور را از جیب فقرا اداره کنیم، گفت: مفاسدی که امروز از آن یاد می‌شود مهم و جدی است و باید با آن برخورد کرد و از ریشه سوزاند.
کشور را نباید از جیب فقرا اداره کنیم

 حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران گفت: خوشا به حال کسانی که بازوی مقام معظم رهبری برای اقامه دین هستند و نمی‌توان به این جایگاه دست یافت مگر آنکه انسان دین را در جان خود و در اخلاق و عقیده شخصی خویش اقامه کند و دیندار به معنای واقعی کلمه باشد تا بازوی نظام اسلامی برای اقامه دین گردد.

امام جمعه موقت تهران تأکید کرد: ما در نظام اسلامی نیازمند مدیران و مسئولانی هستیم که دین‌مدار باشند و برای اقامه دین نقش ایفا کنند.

ابوترابی‌فرد گفت: امیر المومنین خطاب به مردم مصر فرمودند «مردم برای شما مردی را فرستادم که در دوران سختی و ناامنی و در شرایط تهدیدهای اقتصادی خواب دیدگان او را نمی رباید.»

وی تاکید کرد: کجایند مدیرانی که نخوابند برای این که مردم آسوده بخوابند؟ اقتدار آفرینان دفاع مقدس خواب را بر دیدگان خود حرام کردند و امروز ملت ایران و اسلام در آرامش هستند.

وی افزود: کارگزاران نظام جمهوری اسلامی باید به آحاد مردم با هر عقیده و نگاهی لطف و محبت داشته باشند تا مردم، کارگزاران نظام را خادم صادق خود ببیند.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری اخیرا مرقوم داشتند که شهروندان عادی که بدون داشتن نقشی در درگیری های اخیر جان باختند در حکم شهید محسوب شوند. اندیشه انقلابی و تمدن ساز پشت این صحبت‌ها است، دنیا بداند که انقلاب اینگونه به جامعه نگاه می‌کند.

امام جمعه موقت تهران گفت: رهبر انقلاب تاکید کردند؛ خانواده های آنان تحت پوشش بنیاد شهید و ایثارگران قرار گیرند، مقام معظم رهبری تأکید می‌کنند در خصوص قربانیانی که در حوادث اخیر به هر نحو جان باخته‌اند، پرداخت دیه و دلجویی از خانواده های آنان در دستور کار قرار گیرد. امت حزب الله، امامان جمعه سراسر کشور،پایگاه های بسیج، مردم متدین و انقلابی شما پیشگام اجرای این رهنمود الهام بخش باشید به این خانواده ها سر بزنید. توجه و رسیدگی به خانواده های آسیب دیده در حوادث اخیر باید در اولویت شما قرار گیرد.

ابوترابی‌فرد اظهار داشت: گزارش خسارات را از طریق دبیر خانه ائمه جمعه به هیئتی که دولت محترم اعلام کرده است ارسال کنید، دبیرخانه ائمه جمعه این موضوع را پیگیر شوند تا ملت بدانند این پایگاه مدافع حقوق آحاد ملت ایران است.

امام جمعه موقت تهران گفت:  امام علی به مالک می‌گوید از هیچ بخشودگی پشیمان نباش، برای مجازات کاری که راه گریز دارد هرگز شتاب نکن.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد:  امیدوارم با این الهام از این رهنمود حیات بخش، راه را برای تحکیم وحدت ملی و انسجام صفوف ملت ایران، نهی از منکر کسانی که خطا و اشتباه در اندیشه و تفکر دارند با روش های صحیح بر اقتدار ملی بیفزاییم و نقشه‌های شوم دشمنان و سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه و دلارهای نفتی را نقش بر آب نماییم.

ابوترابی‌فرد در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه تهران گفت: به همت متخصصان و دانشگاهیان و مدیران کارآزموده تجربه بزرگ و موفقی با همدلی و همراهی بخش‌های مختلف در حوزه قطار شهری ایجاد شده است. جامعه مهندسی کشور هزینه ساختِ هر کیلومتر قطار شهری را شامل ناوگان، تجهیزات و عملیات اجرایی را به کمتر از ۵۰۰ میلیارد تومان کاهش داده است، این کار بسیار بزرگی است.

وی ادامه داد: امروز تهران با ۲۴۰ کیلومتر خط مترو، پانزدهمین شهر دنیا در برخورداری از این وسیله حمل و نقل است و به لحاظ خطوط در حال ساخت پنجمین کلان شهر جهان است. اینها دستاوردهای انقلاب اسلامی است که کار بزرگ مدیریت برآمده از دانش و تعهد است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران اظهار داشت: با اجرای طرح اخیر در افزایش نرخ سوخت، حدود ۱۱ درصد افزایش استفاده از مترو را شاهد بودیم و هر خط مترو حدود ۱۰ درصد عوامل افزایش آلودگی هوا را کاهش می‌دهد.

وی گفت: از آغاز اجرای این طرح، عبور و مرور ۲۰۰ هزار خودروی تک سرنشین در تهران کاهش یافته است. اگر قدم‌های درست برداریم کشور با تحول عظیم در همه حوزه‌ها مواجه خواهد شد. مسئولان محترم بدانند، سیاست های افزایش قیمت به تنهایی گره گشا نیست باید سیاست‌های غیر قیمتی نیز به کار گرفته شود و یکی از مهمترین سیاست ها این است که از درآمد حاصل از اجرای طرح اخیر، خصوصاً امکان صادرات مازاد بنزین به دست آمده، واگن‌های موردنیاز کلانشهرهای کشور در بالاترین سطح ممکن تامین شود.

ابوترابی‌فرد اظهار داشت: اگر می‌خواهید مصرف سوخت کاهش پیدا کند، اگر می خواهید محیط زیست سالمی داشته باشید، باید مردم احساس کنند حمل و نقل عمومی مناسب و همراه با رفاه در دسترس آنها است.

وی با تاکید بر اینکه سیاست‌های درست و جامع تحول آفرین است، گفت: یکی از اشکالات این طرح این است که ما شاهد بسته کلان سیاستی که امکان توسعه و رشد کشور را فراهم کند، نیستیم.

امام جمعه موقت تهران گفت: مجموع یارانه پنهان و آشکار  در بودجه سال ۹۸ حدود ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان است. مجموع یارانه پنهان پرداختی به فرآورده های نفتی و گاز طبیعی از سال ۱۳۸۰ تا پایان سال ۱۳۹۵ طی ۱۵ سال اخیر حدود ۹۰۱ میلیارد دلار برآورد می‌شود؛ معادل ۲۰ سال درآمد صادراتی نفت.

وی تصریح کرد: اگر نرخ بنزین تغییر نمی‌کرد از سال ۱۳۹۸ تا پایان سال ۱۴۱۲ معادل ۴۲۰ میلیارد دلار یارانه پنهان بنزین می‌دادیم.

ابوترابی‌فرد ادامه داد: عسلویه در اقتصاد ایران نقشی ویژه و بی بدیل دارد. به قیمت امروز ساخت مجموعه عسلویه ۸۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار هزینه نیاز دارد یعنی فقط با یارانه پنهان بنزین می‌توان ۴ عسلویه ساخت. هزینه ساخت پالایشگاه فوق مدرن ستاره خلیج فارس سه و نیم تا چهار میلیارد دلار است با این منابع می‌توان بیش از ۱۱۰ پالایشگاه فوق مدرن ستاره خلیج فارس ساخت که در طول ۳ سال بازگشت سودش بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار است.

امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: ایران ظرفیت استثنایی و بی‌بدیل است و باید به اقتصاد برتر قاره آسیا تبدیل شود، قطعاً با مدیریت و هدایت رهبر معظم انقلاب این واقعیت رخ خواهد داد.

وی افزود:اصلاح قیمت حامل‌های انرژی بر اساس اصول و مبانی جامع و روشن و اجرای درست، یک ضرورت اقتصادی اجتناب‌ناپذیر است که به رشد اقتصاد ملی و بسط عدالت اجتماعی می‌انجامد.

ابوترابی‌فرد گفت: بهره دهک اول درآمدی از انرژی بنزین بیش از ۲۳ برابر دهک پایین و دهک‌های محروم است. اینکه از جیب فقرا و نیازمندان به اغنیا و ثروتمندان کمک می‌کنیم، راه اداره کشور نیست، ما خطا کرده‌ایم، واقعیت های اقتصاد را با شما در میان نگذاشتیم. مفاسدی که امروز از آن یاد می‌شود مهم و جدی است و باید با آن برخورد کرد و از ریشه سوزاند اما آنچه از ثروت کشور می‌سوزد و به هدر می‌رود به مراتب مهمتر است.

وی در تشریح ایرادات اجرای این طرح گفت: نباید این امر مهم را که می‌توانست با اجماع نخبگان سیاسی و علمی و حمایت ملت بزرگ و نقشه راه وحدت و اقتدار ملی گردد را به بستری برای سوء استفاده بیگانگان سرویس های اطلاعاتی و جاسوسی تبدیل کرد.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: اگر حضور به هنگام، برآمده از عقلانیت، بصیرت و شجاعت و از همه بالاتر دیانت و عدالت رهبر معظم انقلاب نبود، اجرای این طرح با شکست روبرو می شد. علاوه بر افزایش معنا دار آسیب‌ها و خسارت‌های سیاسی و اجتماعی، پرونده سیاست گذاری اقتصادی دولت دوازدهم بسته می‌شد. دیگری دولت از کمترین ظرفیت برای مدیریت اقتصادی کشور، بهره ای  نداشت. این اقدام به موقع راه را برای جبران گوشه‌ای از ندانم‌کاری‌ها هموار نمود.

امام جمعه موقت تهران خطاب به احزاب و گروه‌های سیاسی گفت: سیاست را با دیانت باید پیوند بزنید. شعار آسمانی مرد سیاست و فقاهت آیةالله شهید سیدحسن مدرس که فرمود، سیاست ما عین دیانت ماست، شعار خود قرار دهید. انتخابات پیش روی  مجلس را میدان مسابقه برای خدمت و حراست از منافع ملی و ارزش های اسلامی و انقلابی و خلق اقتصادی مقاوم برای افزایش اقتدار ملی تبدیل کنید. جمهوریت و اسلامیت نظام را که قانون اساسی بر اساس آن استوار است استحکام بخشید.

ابوترابی فرد در خصوص روز دانشجو گفت: ۱۶ آذر نماد ایستادگی دانشجویان در برابر دیکتاتوری نظامی وابسته به آمریکا است. یادآور آغاز رویارویی خونین دانشجویان با استعمار آمریکا است. همزمان با ورود معاون رئیس جمهور وقت آمریکا به تهران برای حضور در جشن پیروزی کودتا در برابر دولت ملی دکتر مصدق، دانشگاه تهران خط ایستادگی در برابر استکبار جهانی را با تقدیم سه شهید آغاز نمود.

وی ادامه داد: در شرایطی شاهد ایستادگی دانشجویان بودیم که روزولت انگشت خود را روی نقشه خاورمیانه نشانه می رود و خطاب به سفیر بریتانیا در آمریکا می‌گوید؛ نفت ایران مال شماست، نفت عراق و کویت را با هم شریک خواهیم بود، اما تا آنجا که مربوط به عربستان است و نفت آنجا مال ماست. چگونه ثروت منطقه را تقسیم می کردند؟ ایستادگی در برابر نظام سلطه به معنای ایستادگی در برابر قرن‌ها زیاده‌خواهی و تجاوز به حقوق ملت های منطقه و جهان اسلام است.

حجت‌الاسلام ابوترابی تأکید کرد: امروز ایستادگی در برابر آمریکا یعنی حرکت در مسیر تولید دانش، علم و تجاری سازی دانش و خلق فناوری و ساختن ایرانی مقتدر و مرفه با بالاترین درآمد سرانه ممکن. این مسیر تحول تنها از طریق دستیابی به فناوری‌های نوین و تجاری‌سازی علم به دست می‌آید. ذخایر عظیم ایران هنگامی به موتور محرکه اقتصاد ملی تبدیل می‌شود، که اقتصاد دانش بنیان، مدیریت اقتصاد را در دست داشته باشد.

وی ادامه داد: به تعبیر رهبر معظم انقلاب شرکت‌های دانش بنیان کشور که امروز جایگاه معناداری در اقتصاد ایران ندارند، دو درصد از تولید ناخالص داخلی‌شان محصول کار شرکت های دانش بنیان است. این شرکت‌ها باید ستون فقرات اقتصاد ایران را در دست بگیرند. اقتصاد مبتنی بر نوآوری، طراحی نو، اقتصاد مبتنی بر دانش، راه برون رفت از تنگناها است. برای دستیابی به این مهم ما ظرفیت‌های خوبی داریم.

امام جمعه موقت تهران گفت: امروز ایران در حوزه‌های مختلف علمی و مهندسی صاحب نام و نشان است، در سایه تحریم‌های رئیس جمهور آمریکا امروز تراز تجاری ایران تحسین برانگیز است. ۹ ماهه اول امسال ۷۲ درصد از درآمدهای حاصل از صادرات غیر نفتی در سایه سیاست‌های درست بانک مرکزی و همکاری فعالین اقتصادی به کشور بازگشته است.

ابو ترابی فرد ادامه داد: صادرات غیر نفتی کشور بدون محاسبه درآمدهای حاصل از فروش نفت عددی حدود ۲۷ میلیارد یورو یعنی ۳۰ میلیارد دلار می‌باشد، این در حالی است که واردات ما در ۷ ماهه اول سال حداکثر ۲۲ میلیارد دلار بوده است، این تراز تجاری افتخار آفرین است.

وی  گفت: منابع حاصل از فروش نفت به تدریج از بودجه فاصله خواهد گرفت، از دولت و نمایندگان می‌خواهم با جدیت رهنمودهای رهبر معظم انقلاب را در دستور کار قرار دهند و با تحمل سختی ها، درآمدهای نفتی را در بالاترین سطح ممکن از بودجه سالانه کشور کنار بگذارند. ملت عزیز قطعا ما بر این مشکلات فائق خواهیم آمد، اگر در آمدهای نفتی در خدمت اقتصاد قرار گیرد، با انقلاب عظیم اقتصادی مواجه خواهیم شد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.