کرونا در ایران تمام نشده است/ احتمال ۲ موج جدید در فصل سرد سال - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 65162
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۴ |

کرونا در ایران تمام نشده است/ احتمال ۲ موج جدید در فصل سرد سال

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: آمار مبتلایان به کرونا نسبت به هفته‌های گذشته کاهش یافته اما نمی‌توان گفت که پاندمی کرونا در کشور تمام شده است.
کرونا در ایران تمام نشده است/ احتمال ۲ موج جدید در فصل سرد سال

حمیدرضا جماعتی اظهار داشت: کاهش موارد کرونا در هفته گذشته در کشور، باعث خوشحالی است اما در برخی کشورها مانند هند، موارد ابتلاء صعودی بوده که این برای ما هشدار دهنده است. پاندمی کرونا در ایران هنوز پایان نیافته چرا که متأثر از سایر کشورهای دنیا هستیم و هنوز در خیلی از کشورها، موارد ابتلاء، بستری و فوت بیماران کرونایی وجود دارد بنابراین نمی‌توان گفت که پاندمی کرونا در یک کشور تمام شده و در کشورهای دیگر در حال افزایش است.

 

وی افزود: با توجه به شرایط موجود، هنوز هم تاکید ما بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌ویژه استفاده از ماسک و تکمیل واکسیناسیون است. در کشور ما باید به صورت فعال و غیر فعال واکسیناسیون تکمیل شود. متأسفانه تاکنون فقط ۲۷ میلیون نفر نوبت سوم را تزریق کرده‌اند و روند واکسیناسیون در کودکان بویژه ۵ تا ۱۱ ساله‌ها نیز مطلوب نیست.

 

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا اضافه کرد: در نشست اخیر کمیته علمی تاکید شد که با توجه به شرایط موجود در هر شهرستان، یک مرکز سرپایی و یک بیمارستان به عنوان دیده‌بان برای ویزیت و بستری بیماران کووید ۱۹ در نظر گرفته شود.

 

جماعتی یادآور شد: حتماً باید بررسی ژنتیکی و توالی یابی ویروس‌های در چرخش در جامعه به طور مستمر انجام شود تا اگر سویه جدیدی شناسایی شد، اقدامات لازم را در کشور انجام دهیم. در حال حاضر در چین و هند، موارد ابتلاء و بستری افزایش یافته و باعث ایجاد لاک داون در شانگهای شده است و احتمال لاک داون پکن نیز وجود دارد بنابراین باید رعایت احتیاط‌های بهداشتی و بررسی‌های توالی یابی ویروس در چرخش در جامعه را داشته باشیم.

 

وی اظهار کرد: اعضای کمیته علمی کشوری کرونا تاکید دارند که عملکرد کشور در طول بیش از دو سال گذشته در مدیریت این بیماری و نقاط ضعف و قوت نظام سلامت در موج‌های مختلف را بررسی و ارزیابی کرده تا نقاط ضعف و پروتکل‌ها با برنامه‌ریزی و اقدامات لازم به نقاط قوت تبدیل شود.

 

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود که در فصول سرد سال ممکن است با یک یا دو موج بیماری کرونا روبرو باشیم بنابراین حتماً نیاز است که علاوه بر تکمیل واکسیناسیون، برای انجام واکسیناسیون مجدد گوش به زنگ باشیم. شرکت‌های واکسن ساز داخلی نیز باید بر اساس سویه‌های جدید واکسن‌های چند ظرفیتی تولید کنند تا اگر سویه‌های جدیدی غالب شد به افزایش ایمنی کمک کند.

 

جماعتی گفت: نیاز است برای تقویت واکسیناسیون، واکسن به صورت غیرفعال با کمک سازمان‌های مردم نهاد و جامعه پزشکی و هم به صورت فعال و در قالب طرح‌هایی مانند طرح شهید حاج قاسم سلیمانی به صورت خانه به خانه تزریق شود. از طرفی پروتکل‌های جدید برای انجام تست تشخیصی کرونا توسط کمیته علمی کرونا تهیه می‌شود.

 

وی تاکید کرد: برخی سویه‌های جدید که تا کنون غالب نشده‌اند مانند لامبوردی در ایتالیا شناسایی شده که از زیرسویه‌های اومیکرون است و تعداد کمی به این سویه مبتلا شده‌اند و نسبت به سویه‌های غالب، اهمیت چندانی ندارد.

 

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا تاکید کرد: از ماه‌های پیش در مورد داروی پکسلووید در کمیته علمی کرونا بررسی‌هایی انجام شد و در حال حاضر یکی دو شرکت داخلی، ماده اولیه این دارو را تهیه کرده و در حال ساخت این دارو هستند که به صورت کارآزمایی بالینی مورد ارزیابی قرار گیرد و در صورت مشاهده نتایج آن شاید به میزان زیاد در کشور تولید شود و در شرایط بحرانی در کشور مورد استفاده قرار گیرد.

 

جماعتی گفت: کمیته علمی کشوری کرونا متشکل از ۵۰ نفر از برترین و اساتید برجسته کشور است و بر اساس یافته‌ها و مطالعات خودشان و سایر کشورها، بحث‌های کارشناسی و علمی را مطرح می‌کنند. مصوبات این کمیته در خیلی از موارد، همزمان و گاهی پیش از سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی است و در تصمیمات علمی، پیشرو هستیم.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.