کاهش ۳۹ درصدی بارش‌ها نسبت به سال گذشته - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 55547
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اخبار تاریخ انتشار : ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۰:۱۲ |

کاهش ۳۹ درصدی بارش‌ها نسبت به سال گذشته

گزارش بارش‌ها در کشور نشان می‌دهد با وجود بارندگی ۳۲.۶ میلی‌متری از ابتدای سال آبی‌جاری، همچنان شاهد کاهش ۳۹ درصدی بارش‌ها نسبت به سال گذشته هستیم.
کاهش ۳۹ درصدی بارش‌ها نسبت به سال گذشته

میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری (اول مهر ماه) تا ۱۲ آذر ماه به ۳۲.۶ میلی‌متر رسیده که این رقم در مقایسه با بارش‌های مدت مشابه سال گذشته (۵۳.۱ میلی‌متر) کاهش ۳۹ درصدی و در مقایسه با میانگین بلندمدت با حدود ۴۰.۶ میلی‌متر بارندگی، کاهش ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد.

بعد از تداوم بارندگی‌ها در هفته‌های اخیر نگاهی به وضعیت بارش مناطق مختلف کشور نشان می‌دهد که در این بازه زمانی استان‌های گیلان با ۴۲۹.۹ میلی‌متر، مازندران با ۲۴۳.۸ میلی‌متر و گلستان بدون تغییر با ۱۰۰.۶ میلی‌متر بارندگی به ترتیب پربارش‌ترین استان‌های کشور بوده‌اند.

بررسی بارش‌ها در سراسر کشور حاکی از این است که در حال حاضر استان‌های مرکزی و جنوبی کشور وضعیت نامناسب بارشی را نسبت به مدت مشابه پارسال تجربه کرده‌اند که در این میان استان سمنان با ۵.۹ میلی‌متر، سیستان و بلوچستان با ۶ میلی‌متر و خراسان رضوی نیز با ۷.۵ میلی‌متر بارندگی به ترتیب سه استان کم‌بارش کشور از ابتدای سال آبی جاری تا روز ۱۲ آذرماه بوده‌اند.

طبق این آمار، میزان بارندگی در دو استان فارس و ایلام نسبت به متوسط بلندمدت (۵۲ ساله) به ترتیب ۷۶ و ۶۸ درصد کاهش داشته، هر چند از ۳۱ استان کشور که بارندگی مناسبی نسبت به سال گذشته داشته‌اند نیز ۲۴ استان دارای کاهش بارش هستند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.