کاهش نرخ بیکاری به ۹ درصد/ اشتغال خالص ۲۶۸ هزار نفر زیاد شد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 86589
  پرینتخانه » اخبار, اقتصادی تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۸:۴۰ |

کاهش نرخ بیکاری به ۹ درصد/ اشتغال خالص ۲۶۸ هزار نفر زیاد شد

بر اساس گزارش جدید مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در سال ۱۴۱ با کاهش ۰.۲ درصدی به ۹ درصد رسید.
کاهش نرخ بیکاری به ۹ درصد/ اشتغال خالص ۲۶۸ هزار نفر زیاد شد

نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار در سال ۱۴۰۱ منتشر شد. بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۹.۰ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به سال قبل (۱۴۰۰) ، ۰.۲ واحد درصد کاهش یافته است.

در سال ۱۴۰۱، به میزان ۴۰.۹ درصد جمعیت ۱۵ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به سال قبل (۱۴۰۰) تغییری نداشته است.

جمعیت شاغلین ۱۵ساله و بیشتر در سال ۱۴۰۱، برابر با ۲۳میلیون و ۷۱۶هزار نفر بوده که نسبت به سال قبل بیش از ۲۶۸هزار نفر افزایش یافته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده فعالیت اقتصادی نشان می‌دهد که در سال ۱۴۰۱، بخش خدمات با ۵۱.۶درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۳.۶ درصد و کشاورزی با ۱۴.۸ درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ۱۵تا ۲۴ساله حاکی از آن است که۲۲.۶ درصد از فعالان این گروه سنی در سال ۱۴۰۱بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات سالانه نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به سال قبل (۱۴۰۰) ۱.۱ درصد کاهش یافته است.

بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ۱۸تا ۳۵ساله در سال ۱۴۰۱نشان می‌دهد که ۱۶.۳ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. این در حالی است که تغییرات نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به سال ۱۴۰۰، به میزان۰.۲ درصد کاهش یافته است.

بررسی سهم جمعیت ۱۵ساله و بیش‌تر دارای اشتغال ناقص در سال۱۴۰۱ نشان می‌دهد که ۹.۵درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ۴۴ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ۳۸.۰ درصد از شاغلین ۱۵ساله و بیش‌تر، ۴۹ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.

همچنین این نتایج گویای آنست که در سال ۱۴۰۱جمعیت شاغل کشور بطور متوسط ۴۲.۹ ساعت در هفته کار کرده‌اند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.