چرا انتخاب تامین کننده خوب روغن و گریس حائز اهمیت است؟ - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 82956
  پرینتخانه » اخبار دیگران تاریخ انتشار : ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۱ |

چرا انتخاب تامین کننده خوب روغن و گریس حائز اهمیت است؟

با توجه به نیاز موتورهای احتراق داخلی، وسایل نقلیه، چرخ دنده‌های صنعتی، کمپرسورها، توربین‌ها، سیستم‌های هیدرولیک و … به منظور جلوگیری از اصطکاک، بهینه سازی مصرف و تنظیم دما یا کاهش مقاومت الکتریکی در زمان افزایش شرایط دمایی به روانکارها، اهمیت انتخاب تامین کننده روانکار نمود پیدا می‌کند.
چرا انتخاب تامین کننده خوب روغن و گریس حائز اهمیت است؟

با توجه به نیاز موتورهای احتراق داخلی، وسایل نقلیه، چرخ دنده‌های صنعتی، کمپرسورها، توربین‌ها، سیستم‌های هیدرولیک و … به منظور جلوگیری از اصطکاک، بهینه سازی مصرف و تنظیم دما یا کاهش مقاومت الکتریکی در زمان افزایش شرایط دمایی به روانکارها، اهمیت انتخاب تامین کننده روانکار نمود پیدا می‌کند. عوامل متمایز کننده زیادی در میان تامین کنندگان روانکار وجود دارد. اینجا هستیم تا مهم‌ترین معیارها را با یکدیگر بررسی کنیم.

معیارهای اصلی برای انتخاب تامین کننده

مقاله فوق به جهت کمک به مسئولان خرید تهیه شده است. با توجه به اینکه امروزه شاهد فراوانی شرکت‌های تامین کننده روانکار در سراسر ایران هستیم، اگر شما نیز به دنبال روانکار مناسب برای تجهیزات خود می‌گردید همراه ما باشید تا راهکارهایی کاربردی و تعیین کننده را با یکدیگر به جزئیات بررسی کنیم.

عواملی که بیش از سایر گزینه‌ها در انتخاب روانکار تاثیر گذار است اعم از قیمت، فضای رقابتی، قابلیت اطمینان، کیفیت، مظروف و هزینه باربری. توجه داشته باشید معیارهای نام برده متناسب با نیازهای هر شرکت اولویت بندی می‌شود.اوستا صنعت بهترین تامین کننده‌ی گریس و روغن صنعتی یکی از تامین کنندگانی است که این معیارها را رعایت کرده است. در اینجا به ۶ نکته مهم اشاره می‌کنیم :

قیمت

نوسان قیمت ارز از بزرگترین عوامل تاثیر گذار و حائز اهمیت در صنعت روانکار، برای تولید کننده روانکارهای صنعتی ایرانی و خارجی به شمار می‌آید. با توجه به فروش اینترنتی تعداد زیادی از تامین کنندگان، بسیار مشاهده شده که دقتی به بروز بودن قیمت روانکار و دیگر اطلاعات ثبت شده در سایت خود ندارند. این قیمت‌ها که عموما آپدیت هم نیستند، ممکن است شما را به دردسر بیاندازند. بهتر است برای اطمینان خاطر در خصوص قیمت اصلی و آپدیت شده حتما با تامین کننده‌ها تماس حاصل فرمایید.

با توجه به نوسانات قیمت ارز و دلار و وابستگی قیمت محصولات برند خارجی با این نوسانات، کار درست این است که قیمت‌ها را روزانه و لحظه‎ای دریافت کنید. همچنین قیمت محصولات داخلی نیز دستخوش این تغییرات است. چرا که روانکارهای تولید داخل از درصدی روغن پایه و ادتیو(مواد افزودنی) تشکیل می‌شوند و چون ادتیوها وارداتی هستند و کشور در حال حاضر فقط توانایی تامین و تولید روغن پایه را دارد، تولیدکنندگان ایرانی نیز هنگام ترکیب این دو با یکدیگر، قیمت‌های متغیری را می‌پردازند. بنابراین بهتر است قیمت را به صورت آنلاین از مشاورین شرکت‌های روانکار دریافت نمایید.

فضای رقابتی

دومین عامل حائز اهمیت پس از مقایسه قیمت، ارتباط تلفنی با تامین کننده مربوطه می‌باشد. به دلیل آنکه شما تنها از این طریق می‌توانید نحوه برخورد آنها با مشتری و میزان مسئولیت‌پذیریشان را متوجه شوید. درست است که سنجش از این روش بسیار مشکل خواهد بود اما با ذکر نکاتی در این قسمت، امیدواریم این مسیر آسان‌تر شود. کاربردی ترین گزینه در این سنجش، میزان مسئولیت پذیری تامین کننده است. زیرا از این طریق می‌توانید دریابید تامین کننده به چه میزان برای شما ارزش قائل است.

این نکته را همیشه در نظر داشته باشید، به دلیل پرداخت همیشگی مالیات از تامین کنندگان به تولید کننده، تامین کنندگان نیز موظف به دریافت مبلغ مالیات از مشتریان خود هستند. بنابراین به هنگام تماس با شرکت‌های تامین کننده، از این موضوع مطمئن شوید که قیمت اعلامی را با احتساب ۹% ارزش افزوده محاسبه نموده یا خیر؟

این نکته بسیار حائز اهمیت است زیرا بعضی از تامین کنندگان برای برتری در رقابت، قیمت تمام شده را در بدون احتساب مالیات اعلام می‌کنند. اما پس از صدور فاکتور نهایی، متوجه خواهید شد که قیمت خام بالاتری از دیگر رقبا به شما اعلام نموده بودند و حال با اضافه شدن هزینه مالیات، قیمتی چندین برابر بالاتر از دیگر رقبای آن تامین کننده به ایشان پرداخته اید.

لیست قیمت تولید کننده

از آنجا که همه تولیدکنندگان داخلی شامل (بهران، ایرانول، پارس، سپاهان و …) دارای یک لیست قیمت واحد مختص به خود هستند، تامین کنندگان نیز موظف به اعلام قیمتی مطابق با لیست قیمت تولیدکننده می‌باشند. در صورتی که یک تامین کننده‌، قیمت محصولی را به طرز تعجب آوری پایین‌تر از لیست اعلام کند، به تقلبی بودن محصول ارائه شده توسط آن تامین کننده شک کنید.

منظور از تقلبی بودن روغن یعنی با روغن سوخته و یا گازوئیل قاطی شده باشد و به راحتی قابل تشخیص نباشد. می‌دانیم که هیچ تامین‌کننده‌ای آتش به مال خود نمی‌زند حتی اگر محصول را از قبل برای خود انبار کرده باشد. در نظر داشته باشید که تفاوت قیمتی ۲ تا ۳ درصدی منطقی است اما بیش از آن شک برانگیز بوده و نشان غیر اصل بودن کالا فوق است. همچنین می‌توانید طیف کاملی از گریس‌های روان کننده در زمینه‌های کاربردی را تنها با یک کلیک مشاهده نمایید.

تشخیص اصل یا تقلبی بودن

باید توجه کنید که روغن تقلبی و ارزان در طولانی مدت ۳ آسیب جدی وارد می‌کند :

 • دستگاه یا ماشینی که روغن و گریس در آن استفاده می‌شود : در صورت خراب شدن هزینه سرسام آوری از نظر مالی به شرکت وارد خواهد کرد.
 • خرابی دستگاه : توقف تولید برای ساعت‌ها، روزها و یا هفته‌ها می‌تواند دارایی شرکت را در هر حرکت عقربه ساعت دود کرده و به هوا بفرستد.
 • اعتبار شما به عنوان مسئول خرید : ارزیابی تامین کنندگان، ارائه گزارش به مدیریت و پیگیری وضعیت خرید از وظایف محوله مامور خرید بوده و قصور در هریک، موقعیت فعلی را در شرکت دچار تزلزل خواهد کرد.

اگر میخواهید از تقلبی یا اصل بودن روانکارها مطمئن شوید، از مسئول مربوطه بخواهید به شما حواله بهران دهد. با این روش اطمینان دارید که بارگیری از خود پالایشگاه یا انبار تهران اتفاق می‌افتد و در این صورت خودتان باید نام راننده، نوع و پلاک خودرو را معرفی کنید.

در صورتی که تامین کننده اصرار بر ارسال جنس از انبار خودش برای شما داشت و دلیل او برای اینکار توقف تولید محصول درخواستی از پالایشگاه بود، باید حتما از این موضوع مطمئن شوید که بهران تولید آن محصول را متوقف کرده است یا نه. با این حال سوال اینجاست که چطور تولید کننده، تولید را متوقف کرده اما همچنان تامین کننده آن را در انبار موجود دارد. البته این اتفاق گاهی پیش می‌آید اما نکته گفته شده را همیشه گوشه ذهن خود داشته باشید. (توقف تولید چند روزه از سمت پالایشگاه و حضور محصول در انبار تامین کننده منطقی است، اما توقف چند ماه از تولید محصول در پالایشگاه و همچنان حضور آن کالا در انبار تامین کننده بسیار شک برانگیز است.)

اگر مجبور به ترخیص محصول از انبار تامین کننده شدید، یک راهکار دیگر نیز برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن محصول دارید. اینکه بعد از تحویل محصولات، از هر ظرف یک و نیم لیتر خارج کنید و به شرکت‌های تست و آنالیز ارسال کنید. شرکت‌های تست و آنالیز را می‌توانید در وبسایت اوستا صنعت مشاهده کنید.

همچنین اگر روغن و گریس شما خارجی است ۲ گزینه را حتما در نظر داشته باشید.

 1. آیا مدارک لازم مبنی بر وارداتی بودن محصولات وجود دارد؟
 • اگر جواب بله بود، مستندات شرکت را مطالعه کنید و مطمئن شوید روغن یا گریس وارداتی است.
 • اگر جواب خیر بود، باز هم قابل قبول است. چرا که گاهی محصولات خارجی به صورت قاچاق وارد ایران می‌شوند.
 1. بعد از تحویل روغن (خارجی یا ایرانی)، حتما برای تست و آنالیز اقدام کنید.

هزینه باربری

همانطور که می‌دانید ارسال محصولات از طریق باربری انجام می‌شود و هزینه آن بر عهده مشتری می‌‎باشد. توجه داشته باشید که در ارسال محصول نیز دو گزینه برای انتخاب وجود دارد :

 1. خودتان اقدام به بارگیری و ترخیص کالا از انبار شرکت تامین کننده نمایید.
 2. این مسئولیت را تماما به شرکت تامین کننده واگذار کنید.

در هر دو صورت، هزینه ارسال و باربری به عهده مشتری است.

مظروف

همیشه به مقدار نیاز دستگاه‌ها و تجهیزات خود روانکار تهیه کنید. هنگامی که نیاز به مظروف ۲۰ لیتری دارید و نه بیشتر، بهتر است همان را سفارش دهید. گفتنی است اگر تامین کننده‌ای به شما پیشنهاد مظروف ۲۰۸ لیتری یا به طور کلی بشکه یک محصول داد، اما نیاز شما ۲۰ لیتر بیشتر نبود، هرگز این پیشنهاد را قبول نکنید. در ابتدا این پیشنهاد وسوسه انگیز به نظر می رسد زیرا خرید بشکه از لحاظ قیمتی بسیار به صرفه‌تر است. اما این نکته در نیز در نظر داشته باشید حمل و نقل آن دشوارتر خواهد بود.

این نکته را هرگز فراموش نکنید که اگر فقط به ۱۰۰ لیتر روغن نیاز دارید، از تامین کننده نخواهید نصف بشکه را برای شما ارسال کند. به صورت کلی همیشه این را به خاطر داشته باشید که از خرید مظروف‌های باز شده دوری نمایید.

کلام آخر

با توجه به آنکه کلیه تجهیزات تولید برای ادامه کار به روان کننده‌ها نیاز دارند، شعار شرکت‌های بزرگ تولید کننده روانکار، انتخاب بهترین به جای ارزان ترین است. در واقع خرید یک روانکار ارزان قیمت بدون در نظر گرفتن عوامل ذکر شده در بالا، می‌تواند یک انتخاب نادرست باشد.

در واقع بدون عملکرد با کیفیت روانکارها، تجهیزات شما نیاز به تعمیر و نگهداری معمول بیشتری خواهند داشت، خرابی‌ها مکرر خواهند بود و بهره‌وری در مجموع به اندازه کافی کارآمد نخواهد بود. با خواندن متن فوق شما این شانس و توانایی را خواهید داشت که بین مجموعه‌ای از روان کننده‌ها بهترین را انتخاب کنید. امیدواریم فرآیند سخت و پیچیده انتخاب تامین کننده روانکار را تا حدودی برای شما آسان کرده باشیم.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.