چرا اردوغان وحشت‌زده است؟! - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 35906
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۲ دی ۱۳۹۹ - ۷:۵۱ |

چرا اردوغان وحشت‌زده است؟!

رئیس‌جمهور ترکیه علی‌رغم رجزخوانی‌هایش در قبال دیگر کشورهای منطقه( ازجمله جمهوری اسلامی ایران) ، با وضعیت مبهم و آشفته‌ای در عرصه سیاسی و اجرایی آنکارا دست‌وپنجه نرم می‌کند. او نگران حذف شدن خود از رأس هرم قدرت در کشورش است.
چرا اردوغان وحشت‌زده است؟!

محمد مهرعلی
رئیس‌جمهور ترکیه علی‌رغم رجزخوانی‌هایش در قبال دیگر کشورهای منطقه( ازجمله جمهوری اسلامی ایران) ، با وضعیت مبهم و آشفته‌ای در عرصه سیاسی و اجرایی آنکارا دست‌وپنجه نرم می‌کند. او نگران حذف شدن خود از رأس هرم قدرت در کشورش است. اردوغان نباید فراموش کند که با توجه به پیوستگی مستقیم دوحوزه سیاست خارجی و داخلی در ترکیه(این پیوستگی به‌صورت سنتی در آنکارا وجود دارد)، هرگونه رفتار وی در قبال منطقه بر روی تحولات داخلی این کشور تأثیرگذار خواهد بود. به نظر می‌رسد اردوغان هنوز متوجه پیچیدگی‌های شرایط منطقه و داخل کشور خود نیست. در جریان انتخابات سراسری اخیر، اردوغان توانست با تهدید نسبت به برگزاری دوباره  انتخابات و کشاندن آرای سفید و خاموش پای صندوق‌های رأی و به لطف اتحاد با «ملی‌گرایان»  بار دیگر در رأس معادلات سیاسی و اجرایی کشورش حضور پیدا کند!ماجرا می‌تواند برای اردوغان بدتر از اکنون شود! حزب حاکم عدالت وتوسعه فقط طی یک سال گذشته ۸۴۰ هزار نفر از اعضای خود را ازدست‌داده و تداوم این ریزش چالشی برای رئیس‌جمهور این کشور خواهد بود.منابعی در حزب «عدالت و توسعه»-  حزب حاکم ترکیه به رهبری «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور این کشور – می‌گویند بعد از جدا شدن دو عضو ارشد این حزب تعداد اعضای آن در حال ریزش و رو به کاهش است.دو عضو ارشدی که این منابع درباره آن صحبت می‌کنند، «علی باباجان» که پیش‌تر تصدی وزارتخانه‌های اقتصاد، امور خارجه و همچنین معاونت نخست‌وزیری ترکیه را برعهده داشته و «احمد داووداوغلو» نخست‌وزیر  و وزیر خارجه پیشین این کشور هستند که  از عضویت درحزب عدالت و توسعه استعفا دادند.
تلاش سه تن از شرکای قدیمی اردوغان، یعنی احمد داوود اوغلو، علی باباجان و عبدالله گل برای جدایی از رئیس‌جمهور ترکیه و تأسیس حزب یا احزاب جدید، آینده سیاسی اردوغان را در معرض آسیبی جدی قرار داده است بر این اساس احتمال دارد در انتخابات‌های بعدی در ترکیه، حتی باوجود ائتلاف با حزب ملی‌گرا، اردوغان نتواند در مسند قدرت  حضورداشته باشد.در چنین شرایطی اردوغان سعی دارد با تکیه‌بر ملی‌گرایی افراطی، مانع از حذف خود از رأس هرم قدرت در آنکارا شود.بااین‌حال به نظر می‌رسد وی مسیر بسیار سختی را برای تحقق این خواسته پیش رو داشته باشد. 
فراتر از آن، اردوغان که قصد داشت به نماد اقتدار در عرصه سیاست خارجی در کشورش و منطقه تبدیل شود، اکنون حکم بازیگری متزلزل و حیران را در این حوزه پیداکرده است! حمایت دولت اردوغان از تروریست‌های تکفیری در منطقه ، به پاشنه آشیل قدرت وی تبدیل‌شده و در آینده‌ای نه‌چندان دور نیز گریبان وی و حزب عدالت و توسعه در آنکارا را می‌گیرد. متأسفانه ترکیه طی سال‌های اخیر به ضلع سوم مثلث حمایت از تکفیری‌ها و گروه‌های تروریستی تبدیل‌شده است. قرار گرفتن نام ترکیه در کنار نام دو کشور عربستان سعودی و امارات متحده عربی ، منجر به تنزل موقعیت آنکارا نزد افکار عمومی منطقه و جهان اسلام شده است. حتی درهای اتحادیه اروپا نیز در چنین شرایطی( باوجود خوش‌خدمتی‌هایی که اردوغان برای غرب صورت داد )، بر روی آنکارا بسته‌شده است. ترکیه قرار بود به عضویت اتحادیه اروپا درآید، اما اساسا چشم‌اندازی در این خصوص وجود ندارد!

نویسنده : محمد مهرعلی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.