پوشش ۹۰ درصدی هزینه درمان ناباروری - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 78638
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۲۹ آذر ۱۴۰۱ - ۰:۰۵ |

پوشش ۹۰ درصدی هزینه درمان ناباروری

معاون دفتر خدمات تخصصی بیمه سلامت ایران گفت: ۶۳ قلم دارو، ۵۶ خدمت آزمایشگاهی و ۲۸ قلم تجهیزات گران قیمت درمان ناباروری تحت پوشش بیمه قرار دارد.
پوشش ۹۰ درصدی هزینه درمان ناباروری

مریم آزادی معاون دفتر خدمات تخصصی بیمه سلامت ایران درخصوص آخرین وضعیت حمایت‌های بیمه سلامت از زوجین نابارور توضیح داد: بیمارانی که نیازمند دریافت خدمات درمان ناباروری هستند الزاما باید در سامانه ما نشان‌دار شوند بدین منظور ۳۵۰۰ نفر را نشان‌دار کردیم تا بتوانند خدمات کمک باروری دریافت کنند.

پوشش ۹۰ درصدی هزینه‌های درمان

وی ادامه داد: خدمات کمک باروری شامل خدمات سرپایی و تخصصی است که در مراکز تخصصی درمان ناباروری ارایه می‌شود. خدمات سرپایی شامل آزمایش، سونوگرافی و تصویربرداری و خدمات دارویی است که بیمه سلامت این خدمات را در بخش دولتی با تعرفه ۹۰ درصد  ود ر بخش  خصوصی ۹۰ درصد تعرفه عمومی غیر دولتی پوشش می‌دهد.

به گفته آزادی، خدماتی که در مراکز درمان ناباروری که شامل خدمات فوق تخصصی هستند مانند خدمات IVF  و روش میکرواینجکشن (ICSI) و خدمات لقاح داخل رحم و خدمت انتقال جنین در مراکز دولتی با پوشش ۹۰ درصدی تعرفه دولتی و در مراکز خصوصی و مراکز تامین اجتماعی با پوشش ۹۰ درصدی تعرفه عمومی غیر دولتی در حال انجام است.

 چهار میلیون زوج نابارور در کشور

 معاون دفتر خدمات تخصصی بیمه سلامت ایران گفت: بین ۳ و نیم الی چهار میلیون زوج نابارور در کشور وجود دارد که ۱۵ درصد آنها نیاز به خدمات فوق تخصصی دارند و مابقی می‌توانند با سایر روش‌های درمانی و اصلاح سبک زندگی و تغذیه درمان شوند و همه این افراد نیاز به خدمات فوق تخصصی ندارند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ارایه خدمات با توجه به اجرای طرح جوانی جمعیت افزایش داشته است؟ توضیح داد: همانطور که مستحضر هستید تا قبل از سال ۱۴۰۰ پوشش خدمات کمک باروری و خدمات فوق تخصصی درمان ناباروری در تعهد سازمان‌های بیمه‌گر نبود و در سال آذرماه سال ۱۴۰۰ که دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت دستورالعمل را به بیمه سلامت ابلاغ کرد ما به استان‌ها اعلام کردیم که این خدمات در تعهد بیمه سلامت قرار گرفته است و امسال به نسبت سال قبل تعداد بیماران نشاندار و ارایه خدمات بیشتر شده است.

 معاون دفتر خدمات تخصصی بیمه سلامت ایران گفت: سازمان بیمه سلامت به عنوان سازمان پیشرو وارد عمل شد و تلاش کرد خدمات را در مراکز خصوصی با ۹۰ درصد تعرفه عمومی غیر دولتی پوشش دهیم. این خدمات گران قیمت هستند و با پوشش بیمه سلامت پرداخت از جیب بیمار به حداقل رسیده است و امیدواریم بتوانیم خدمات بیشتری ارایه دهیم.

محدودیتی برای دریافت خدمات نگذاشته‌ایم

وی با بیان اینکه برای اینکه پوشش خدمات را گسترش دهیم و بیمه شده سطح دسترسی بیشتری داشته باشد محدودیتی برای دریافت خدمات نگذاشته‌ایم اما به طور علمی هر بیمه شده نباید در طول سال بیش از سه با IVF دریافت کند ولی با این حال ما محدودیتی قرار نداده‌ایم.

آزادی افزود: مادارن باردار و نوزدان نشاندار شده‌اند و مادران بارداری که تحت پوشش بیمه قرار ندارند می‌توانند با ارزیابی آزمون وسع تحت پوشش بیمه قرار گیرند تا از خدمات بیمه  استفاده کنند. در حال حاضر با ۱۳۰ مرکز همکاری داریم که شامل مراکز دولتی، خیریه و مراکز خصوصی و عمومی غیر دولتی هستند.

جزئیات پوشش هزینه‌های رحم اجاره‌ای

وی در پاسخ به پرسشی درباره پوشش هزینه‌های رحم اجاره‌ای توضیح داد: مبلغی که بین دهنده و گیرنده به عنوان اجاره تعهد داده می‌شود تحت پوشش هیچ سازمانی نیست اما خدمات مرتبط با درمان، سونوگرافی، دارو و خدمات پاراکلینیک تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

آزادی در ادامه با بیان اینکه افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی نیز همانند سایرین از پوشش بیمه‌ای ۹۰ درصدی در زمینه درمان ناباروری بهره‌مند هستند توضیح داد: پرداخت از جیب این افراد تنها ده درصد است، همچنین بیشترین خدمتی که از سوی مراجعین درخواست می‌شود مربوط به خدمات دارویی است، این داروها گران قیمت هستند و برخی از آن‌ها پوشش بیمه ندارند و تنها  به زوجین نابارور  نشاندار به صورت پوشش ۹۰ درصدی ارایه می‌شود. ۶۳ قلم دارو و ۵۶ خدمت آزمایشگاه و ۲۸ قلم تجهیزات گران قیمت درمانی برای این افراد تحت پوشش بیمه قرار دارد.

وی با بیان اینکه این خدمات در همه استان‌ها ارایه می‌شود اظهار داشت: همه مراکز ما مجاب هستند تا با مراکز ارایه دهنده خدمت قرارداد ببندند تا بیمار بتواند از خدمات بیمه‌ای استفاده کند.

معاون دفتر خدمات تخصصی بیمه سلامت ایران گفت: اگر فردی از مراکزی که با بیمه سلامت طرف قراداد نیستند خدمات دریافت کرد می‌تواند با ارایه مستندات درمانی تا  یکسال پس از درمان هزینه‌های پرداختی را دریافت کند.

| منبع خبر : فارس
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.