پمپاژ توحش تکفیری در لبنان - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 81307
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۶:۲۳ |
تلاش واشنگتن، ریاض و تل‌آویو برای بازتعریف داعش در منطقه

پمپاژ توحش تکفیری در لبنان

 افزایش ناگهانی تحرکات و نفوذ داعش در لبنان به‌ویژه منطقه شمالی این کشور، سؤالاتی درباره پشت پرده این موضوع و همچنین سناریوهای آن در مرحله آینده به وجود می‌آورد.به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، بعد از تکمیل عملیات «فجر الجرود» در سال 2017 که ارتش لبنان از حومه شرقی و مقاومت و ارتش سوریه از مرزهای سوریه علیه گروه تروریستی ـ تکفیری داعش انجام دادند، امید داعشی‌ها برای ورود به لبنان و رقم زدن سناریوهایی مشابه آنچه‌که در سوریه و عراق اتفاق افتاد، نابود شد. علی‌رغم اینکه تروریست‌ها ازنظر جغرافیایی در مرزهای عراق و سوریه بسیار به لبنان نزدیک بودند اما به لطف پایداری مقاومت و ارتش این کشور، لبنانی‌ها از فاجعه بزرگ داعش نجات یافتند.
پمپاژ توحش تکفیری در لبنان

گروه بین‌الملل
 افزایش ناگهانی تحرکات و نفوذ داعش در لبنان به‌ویژه منطقه شمالی این کشور، سؤالاتی درباره پشت پرده این موضوع و همچنین سناریوهای آن در مرحله آینده به وجود می‌آورد.به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، بعد از تکمیل عملیات «فجر الجرود» در سال ۲۰۱۷ که ارتش لبنان از حومه شرقی و مقاومت و ارتش سوریه از مرزهای سوریه علیه گروه تروریستی ـ تکفیری داعش انجام دادند، امید داعشی‌ها برای ورود به لبنان و رقم زدن سناریوهایی مشابه آنچه‌که در سوریه و عراق اتفاق افتاد، نابود شد. علی‌رغم اینکه تروریست‌ها ازنظر جغرافیایی در مرزهای عراق و سوریه بسیار به لبنان نزدیک بودند اما به لطف پایداری مقاومت و ارتش این کشور، لبنانی‌ها از فاجعه بزرگ داعش نجات یافتند.
  گرگ‌های تنهای داعش در لبنان
باوجوداین، عناصر تکفیری داعش که بعد از شکست سنگین در عراق و سوریه، استراتژی موسوم به «گرگ‌های تنها» را پیش‌گرفته و سعی دارند با عملیات‌های جسته‌وگریخته و انفرادی همچنان خودنمایی کنند، طی سال‌های گذشته عملیات‌های تروریستی مختلفی در لبنان انجام داده و درصدد اجرای پروژه بزرگ‌تری برای نفوذ در میان جوانان لبنانی و جذب آن‌ها برای عضویت در داعش بوده‌اند.بر اساس گزارش تسنیم،داعشی‌ها در این زمینه روش سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی را دنبال کرده و با سوءاستفاده از فقر و بحران مالی شدید در لبنان به‌ویژه شمال این کشور و به‌طور خاص منطقه طرابلس، جوانان را برای پیوستن به این گروه تکفیری ـ تروریستی وسوسه می‌کنند.
اما برای بررسی پروژه جدیدی که داعش در لبنان دنبال می‌کند و خطراتی که متوجه این کشور است و سرویس امنیتی و اطلاعات ارتش بارها درباره آن هشدار داده‌اند بهتر است نگاهی به سیر تحرکات این گروه تروریستی در لبنان طی سال‌های گذشته بیندازیم. بعد از نابودی طرح داعش و خلافت ادعایی آن در سال ۲۰۱۷، عناصر این گروه تکفیری فعالیت بارزی در لبنان نداشتند تا اینکه همزمان با آغاز بحران بزرگ این کشور در سال ۲۰۱۹، گزارش‌های متعددی درباره ازسرگیری عملیات‌های داعش با سوءاستفاده از هرج‌ومرج به وجود آمده در لبنان که بخش امنیت را نیز تحت تأثیر قرار داده بود، منتشر شد.
در اواخر ۲۰۱۹ و اوایل ۲۰۲۰ ده‌ها عملیات تروریستی توسط عناصر داعش در منطقه شمالی لبنان انجام‌شده که طی آن بیش از 
۱۰ تن از نیروهای ارتش و سرویس امنیتی لبنان جان خود را از دست دادند. اما تحرکات داعش در لبنان طی سال ۲۰۲۲ به‌یک‌باره افزایش چشمگیری داشت و تنها طی چند ماه سرویس امنیتی این کشور ۳۰ تروریست داعشی را دستگیر کرد که قصد انجام عملیات‌های خرابکارانه در مناطق نظامی و غیرنظامی لبنان را از خلال حملات انتحاری داشتند.
 چرا طرابلس تبدیل به بستر نفوذ داعش در لبنان شد؟
عمده حضور و تحرکات عناصر داعش در لبنان همان‌طور که اشاره شد معطوف به شمال این کشور است و رسانه‌های لبنانی آگوست گذشته اطلاعاتی منتشر کردند مبنی بر اینکه صدها تروریست داعشی از سوریه وارد شمال لبنان و در اطراف طرابلس مستقرشده‌اند که برخی از آن‌ها مسئول اجرای عملیات‌هایی در داخل این کشور هستند.سرویس امنیت داخلی لبنان با اعلام اینکه روند شناسایی و دستگیری عناصر تروریستی در این کشور ادامه دارد، از وجود شمار زیادی از هسته‌های خفته داعش در مناطق مختلف لبنان خبر داد که با سرکردگان این گروه تکفیری در سوریه و عراق و ترکیه و نیز تعداد از کشورهای آمریکای لاتین هماهنگ و در ارتباط هستند.
همان‌طور که گفته شد شمال لبنان و منطقه طرابلس زمینه‌های لازم  برای تبدیل‌شدن به سکوی تحرکات داعش در این کشور  را دارند. گذشته از فقر گسترده در این منطقه که موجب شده مردم به‌ویژه جوانان جذب گروه‌های جاسوسی و تروریستی شوند، شهر طرابلس در سطح ایدئولوژیک و عقاید فرقه‌ای نیز بستر مناسبی برای نفوذ داعشی‌ها بوده و افراطی‌گری در این منطقه سابقه طولانی دارد.
  ماجرای زندانیان داعشی در لبنان! 
از طرف دیگر شمار زیادی از لبنانی‌هایی که به جرم همکاری با داعش بازداشت‌شده بودند بعد از آزادی برای پیوستن دوباره به این گروه تکفیری راهی عراق و سوریه می‌شوند و برخی حتی در داخل زندان نیز اقدام به تبلیغ جهت عضوگیری برای داعش می‌کنند.پدیده داعش در طرابلس حدود ۷ سال پیش گسترش یافت و جوانان زیادی از این منطقه به این گروه تکفیری ـ تروریستی پیوستند؛ تا جایی که بسیاری از آن‌ها در عملیات‌های داعش جان خود را از دست دادند و برخی نیز به کشور خودشان برگشتند. البته برخی از آن‌ها نیز در گروه تروریستی داعش به مناصب ارشد دست پیداکرده و در عراق و سوریه ماندند. منابع آگاه لبنانی گزارش می‌دهند جوانان این کشور که در تلاش برای پیوستن به داعش هستند و یا به آن پیوسته‌اند در محدوده سنی ۱۶ تا ۲۸ سال قرار دارند.
تحلیلگران بر این باورند که رواج پدیده داعش در طرابلس می‌تواند منجر به بروز هرج‌ومرج امنیتی در همه مناطق لبنان شود و اگر اقدام جدی در این زمینه صورت نگیرد شاید شاهد آغاز موج تازه‌ای از ترورها در این کشور نیز باشیم.
 خنثی شدن حمله بزرگ داعش در طرابلس و بیروت
بیشتر تروریست‌هایی که توسط سرویس امنیتی لبنان دستگیر شدند در جریان بازجویی‌ها اعتراف کردند که قصد هدف قرار دادن اماکن مذهبی را داشتند. در همین زمینه روزنامه الاخبار لبنان با انتشار گزارشی اعلام کرد که دسامبر گذشته یک هسته وابسته به داعش متشکل از ۵ نفر توسط اداره کل امنیت عمومی لبنان شناسایی و دستگیر شدند که همگی متعلق به منطقه طرابلس و عمدتا محله‌های فقیرنشین آن بودند.
بازجویی از این ۵ نفر هنوز به مراحل نهایی نرسیده اما اطلاعات تا اینجا نشان می‌دهد آن‌ها قصد انجام عملیاتی تروریستی با رنگ و بوی فرقه‌ای و مذهبی داشته و برای حمله به مراسم مسیحیان در کلیسای خیابان «عزمی» طرابلس در شب سال نو میلادی برنامه‌ریزی کرده بودند.آن‌ها اعتراف کردند که همچنین دستور داشتند حمله‌ای را به بیمارستان رسول اعظم در حومه جنوبی بیروت و حسینیه‌ای در این شهر و نیز اهداف در منطقه جبل محسن با استفاده از پهپادهای انفجاری انجام دهند. در بازجویی‌ها مشخص شد که این تروریست‌ها اغلب از خانواده‌هایی هستند که سابقه همکاری طولانی با داعش دارند و برخی در سوریه بوده‌اند.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.