پزشکی خانواده در سراسر کشور اجرایی می‌شود/ درمان رایگان بیماران مناطق محروم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 83078
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۹ |

پزشکی خانواده در سراسر کشور اجرایی می‌شود/ درمان رایگان بیماران مناطق محروم

وزیر بهداشت از تلاش وزارت بهداشت برای درمان رایگان بیماران مناطق محروم خبر داد.
پزشکی خانواده در سراسر کشور اجرایی می‌شود/ درمان رایگان بیماران مناطق محروم

بهرام عین اللهی وزیر بهداشت در مراسم رونمایی از طرح «سلامت بخش»  ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و گرامی‌داشت یاد شهدا اظهار داشت: وظیفه ما است که ادامه دهنده راه شهدا باشیم.
وی گفت: از مساعدت کمیسیون بهداشت مجلس تشکر می‌کنم، جلسات زیادی در قرارگاه پزشکی خانواده برگزار کردیم و در این جلسات بررسی کاملی از وضعیت پزشکی خانواده بعمل آمد، پزشکی خانواده در سال ۱۳۸۲ مطرح شد و در سال ۱۳۹۰ در دو استان اجرایی شد و نقاط قوت و ضعف آن بررسی شد.

وزیر بهداشت گفت: امروز پزشکی خانواده در همه کشور و در شهرهای زیر بیست هزار نفر درحال اجرا است و امیدواریم در سال آینده پزشکی خانواده در کل کشور اجرایی شود و امیدواریم منابع آن نیز تامین شود.

وی ادامه داد: برای اجرای بهتر این طرح نیازمند زیرساخت فیزیکی بودیم که امسال به حدود ۲هزار پایگاه بهداشت رسیدگی شد، همچنین برای پزشک خانواده نیازمند نیروی انسانی هستیم و نیروهای بهداشت کار اصلی را بر عهده دارند.

عین‌اللهی افزود: بهورزها و مراقبین سلامت تحول در کشور ایجاد کردند و طرح سلامت خانواده نیازمند تقویت این حوزه است تا بتوانیم از بیماری‌ها پیشگیری کنیم.

وی با بیان اینکه طرح درمان رایگان در سه استان خراسان جنوبی، بوشهر و کردستان از امروز اجرایی می‌شود افزود: هرچه در بهداشت هزینه کنیم می‌توانیم بهتر سلامت مردم را مدیریت کنیم، ما در سه سطح سیستم درمانی را داریم، سطح یک پزشک عمومی هستند ، سطح دو افراد متخصص و آزمایشگاه قرار دارند و در صورتی که بیمار نیازمند بستری بود به سطح سه منتقل می‌شود به دنبال اجرای سیستم سلامت خانواده هستیم.

وزیر بهداشت افزود: افرادی که در این مسیر قرار می‌گیرند نیازمند مشوق هستند، یکی از کارهای بسیار بزرگ موضوع نسخه الکترونیکی بود که در آغاز دولت نسخه الکترونیک ۱۰ درصد بود و امروز به ۹۰ درصد رسیدیم و همچنین موضوع پرونده الکترونیک نیز بسیار برای بیمار و پزشک و وزارت بهداشت مهم است.

به گفته عین‌اللهی، اگر افرادی ترجیح بدهند در این مسیر خدمت بگیرند از مشوق ها استفاده میکنند و اگر کسی مایل نبود می‌تواند از مسیر عادی خدمت دریافت کند، درمان در این مسیر با نازلترین قیمت خواهد بود و برای پزشکان حاضر نیز مشوق قرار میدهیم، در گذشته بیمار ۵ درصد هزینه‌ها را پرداخت می‌کرد اما در این طرح آزمایشی بیماری که از طریق پزشک خانواده به سطح سه رسیده است رایگان درمان خواهد شد.

وی گفت: این طرح به نام سلامت بخش اجرایی خواهد شد و هدف آن عدالت در سلامت و کاهش پرداختی از جیب بیمار است. برنامه ما برای اجرای پزشک خانواده در سال آینده اجرایی کردن این طرح با اولویت مناطق محروم است. با توجه به منابع ما شاید ممکن نباشد این طرح در همه استان‌ها اجرایی شود بنابراین ما طرح را با اولویت مناطق محروم اجرایی خواهیم کرد.

وزیر بهداشت هدف این طرح را مراقبت و پیشگیری اعلام کرد و گفت: امیدواریم در این طرح به هدف خود یعنی درمان رایگان بیماران در مناطق محروم برسیم.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.