پروژه حقوق بشر علیه ایران یک پروژه انگلیسی است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 69044
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۱ |

پروژه حقوق بشر علیه ایران یک پروژه انگلیسی است

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه با بیان این که ایران قربانی نقض حقوق بشر از سوی کشورهای غربی و آمریکاست، گفت: پروژه حقوق بشر علیه ایران یک پروژه انگلیسی است.
پروژه حقوق بشر علیه ایران یک پروژه انگلیسی است

کاظم غریب‌آبادی در نشست تخصصی حقوق بشر با رابطین ستاد حقوق بشر در دادگستری‌های کل سراسر کشور که امروز (چهارشنبه) به‌صورت وبیناری برگزار شد، گفت: تعامل مناسب و حرفه‌ای میان ستاد حقوق بشر و دادگستری‌های استان‌های کشور برقرار است.

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به اینکه حقوق بشر تبدیل به ابزاری در دست کشورهای غربی و آمریکا برای سوءاستفاده شده، افزود: رابطه جمهوری اسلامی ایران با حقوق بشر یک رابطه ردی و انکاری نیست؛ ایران معتقد به حقوق بشر است چرا که پدیده حقوق بشر، پدیده مقدسی است که ریشه در ادیان الهی و بویژه دین مبین اسلام دارد.

وی در ادامه گفت: حقوق بشر به عنوان پدیده نوین بعد از جنگ جهانی دوم شکل گرفت؛ کشورهای غربی بعد از کشتن ده‌ها میلیون انسان بی‌گناه به این نتیجه رسیدند که بشر حقوقی دارد و به دنبال اسناد سازی، ابزار سازی و ایجاد کنوانسیون‌ها و معاهدات مختلف رفتند.

غریب‌آبادی تاکید کرد: این در حالیست که دین اسلام بیش از ۱۴ قرن قبل به این موضوع تصریح داشته مباحثی نظیر حق الناس و امر به معروف و نهی از منکر، در این چارچوب مطرح می‌شود و مرتبط با حقوق بشر است.

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه ایران قربانی نقض حقوق بشر از سوی کشورهای غربی و آمریکاست، به دو موضوع تحریم و تروریسم به عنوان مهمترین حوزه‌های نقض حقوق ملت ایران اشاره کرد.

وی پروژه حقوق بشر علیه ایران را یک پروژه انگلیسی خواند و گفت: علاوه بر اینکه گزارشگران ویژه ایران تحت حمایت انگلیس قرار دارند و عموماً در این کشور ساکن هستند و از انواع حمایت‌های لندن برخوردار هستند، این کشور در پیگیری تمدید مأموریت گزارشگر ویژه و تصویب قطعنامه علیه جمهوری اسلامی پیش رو است.

غریب‌آبادی با بیان اینکه سیاست حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران، یک سیاست چندوجهی است، تصریح کرد: رویکرد فعالانه مبتنی بر مطالبه گری، تعامل هدفمند و منطقی، تبیین دستاوردها و رفع ابهامات از وجوه این سیاست است.

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه با تاکید بر اینکه نگاه ایران برای حمایت و ارتقا حقوق بشر مبتنی بر نگاه دینی و رسالت قانونی خود است نه تحت فشار قطعنامه‌ها و گزارشگر ویژه، تصریح کرد: از این رو، ستاد حقوق بشر کمیته صیانت از حقوق مردم را با مشارکت تمامی دستگاه‌های اجرایی و نهادهای انقلابی از سه قوه تشکیل داده است؛ چرا که در جمهوری اسلامی همه نهادها در این زمینه مسئول و نقش آفرین هستند.

وی همچنین تاکید کرد: ما مدعی نیستیم که در زمینه حقوق بشر کاملیم و هیچ کشوری نمی‌تواند چنین ادعایی کند، اما اذعان داریم که تمام تلاشمان برای ارتقا و حمایت از حقوق بشر است، هم در قوه قضائیه و هم در سایر دستگاه‌ها.

غریب‌آبادی در این نشست همچنین توصیه‌هایی را در خصوص حقوق مراجعه کنندگان به نظام قضائی و حقوق متهمین و محکومین به رابطان ستاد حقوق بشر ارائه کرد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.