پرداخت وام به مشاغل آسیب دیده از کرونا تا پایان مهرماه - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 29841
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۵ |
سخنگوی دولت خبر داد؛

پرداخت وام به مشاغل آسیب دیده از کرونا تا پایان مهرماه

ربیعی از پرداخت وام به مشاغل آسیب دیده از کرونا تا پایان مهرماه و تمدید شدن وام ودیعه مسکن تا پایان دیماه خبر داد.
پرداخت وام به مشاغل آسیب دیده از کرونا تا پایان مهرماه

علی ربیعی در پنجاه و چهارمین نشست خبری دولت که این هفته در زاهدان برگزار شد با بیان اینکه پرداخت وام به مشاغل آسیب دیده از کرونا تا پایان مهرماه و وام ودیعه مسکن تا پایان دیماه تمدید شده است گفت: یکشنبه گذشته آیین نامه همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری تصویب شد که امسال با دستور رییس جمهور و تلاش های وزیر رفاه بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان برای همسان سازی دولت اختصاص داد.

ربیعی ادامه داد:در یک مرحله بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان برای بازنشستگان کارگری و یکشنبه نیز بیش از ۱۸ هزار میلیارد تومان برای بازنشستگان لشکری و کشوری تصویب شد که با این تصویب بازنشستگان لشکری و کشوری ۹۰ درصد ناخالص شاغل هم گروهشان را دریافت می کنند.

سخنگوی دولت افزود:با دو افزایش اول سال و این همسان سازی حقوق بازنشستگان عزیز ما ۸۴ درصد حداقل افزایش یافته است.

ربیعی گفت:هر چند دولت بر این امر واقف است که زندگی بازنشستگان و حقوق بگیران با سختی همراه شده است. یکی از سیاست های دولت در این شرایط سخت و فشارهای اقتصادی افزایش قدرت خرید است و بنابراین طرح هایی از این دست در دستور کار دولت قرار دارد.

سخنگوی دولت با اشاره به فرارسیدن هفته دفاع مقدس گفت: هر سال فرارسیدن هفته دفاع مقدس یادآور مجاهدت‌ها و فداکاری‌های بزرگ مردم تنها و متکی بر خدای ما در مقابله با یکی از سفاک‌ترین رژیم‌هایی بود که جهان تاکنون به خود دیده است.

او افزود:هر سال به یاد می‌آوریم که چگونه رزمندگان، جانبازان و شهدای عزیز ما؛ این مردان و زنان دلیر با ایمانی سست ناشدنی کوشیدند که وجب به وجب خاک ایران عزیزمان را سنگر به سنگر حفظ کنند و با دلاوری‌های فراموش ناپذیرشان، امنیت و استقلال ایران را در برابر رژیم سفاک و حامیانش در غرب و شرق از گزند دور نگه دارند.

ربیعی ادامه داد:یاد همه شهدای دفاع مقدس را گرامی می‌داریم به خصوص یاد و خاطره شهدای این خطه، شهید حاج قاسم میرحسینی قائم مقام لشکر ۴۱ ثارالله، شهید مولوی حسین بر خلبان شهید میرمراد زهی، شهید محب فارسی و جوان‌ترین شهید دفاع مقدس شهید سبیل اخلاقی و همه شهدای سیستان و بلوچستان را ارج می‌نهیم.

او ادامه گفت:به عنوان سخنگوی دولت و از طرف همکارانم در دولت این هفته را به خانواده ایثارگران، جانبازان، یادگاران و همه مردم ایران تبریک عرض می‌کنم.

سخنگوی دولت افزود:امسال، اما هفته دفاع مقدس ابعادی دیگر از میراث به جامانده از آن روز‌های مسحور کننده به یاد می‌آورد. مطابق فرمایشات رهبری معظم انقلاب، نقش هدایت کننده و فرماندهی امام (ره) و مشارکت همه اقشار مردم در جنگ عامل پیروزی در دفاع مقدس بود. امروز هم در جنگ بی امان و نابرابر اقتصادی، هدایت‌های رهبری و حضور همه جانبه مردم عامل عقب راندن دشمنان خواهد بود.

ربیعی افزود: هر کس که برگ‌های پرشمار تاریخ پرافتخار ایران، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را ورق بزند، خواهد فهمید که مقاومت در برابر زورگویی، تجاوز و قلدری جزئی جدایی‌ناپذیر از فرهنگ و هویت ایرانی است. امروز ما یکبار دیگر مورد تهاجم و قلدری رژیمی قرار گرفته ایم که در شقاوت و حماقت از رژیم صدام حسین سبقت گرفته و تاکنون صدماتی همتراز و یا گاهی بزرگتر از آن متجاوز، به ملت ما وارد کرده است. جنگ با صدام تنها جنگی در تاریخ معاصر ما بود که حتی یک وجب از خاکمان را از دست ندادیم.

او با بیان اینکه در جنگ با تحریم اقتصادی و زورگویی آمریکا هم از هویت ملی مان و مردمان سرزمینمان دفاع کامل خواهیم کرد؛ افزود:آن روز رژیم صدام، قرارداد الجزایر را جلوی دوربین‌ها پاره کرد و امروز رژیم ترامپ همان کار را با توافق برجام کرد. آن روز رژیم صدام شهر‌ها و روستا‌های ما را به ویرانی تهدید می‌کرد و امروز رژیم ترامپ، مراکز فرهنگی و تمدنی ما را به نابودی تهدید می‌کند. آن روز رژیم صدام، مردم ما را به زیر بمباران موشک و بمب گرفته بود و امروز رژیم ترامپ با بمباران تحریم و ترور اقتصادی، سلامت، زندگی، معیشت و جان مردم را هدف گرفته و هر روزه بر رنج افزوده و امنیت روانی آن‌ها را مورد حمله قرار می‌دهد، آن روز بعد از شکست رژیم صدام، نایبان آن‌ها انتقام این شکست را با ترور شهید صیاد شیرازی گرفتند و امروز رژیم ترامپ عقده شکست خود در حمایت از داعش را با ترور سردار بزرگ ما شهید سلیمانی، این سرباز وطن گشود.

سخنگوی دولت اضافه کرد: تاریخ خود را تکرار کرده و پایان و سرانجام این شرارت هم محکوم به تکرار همان تاریخ است. دفاع مقدس برای آن‌ها کافیست تا بدانند که ملت ما هرگز به قلدری و زورگویی تسلیم نمی‌شود و قلدر‌ها و زورگویان را دیر یا زود به زانو خواهد انداخت.

او ادامه داد: آن روز جبهه خرمشهر بود و هویزه و قصر شیرین، امروز جبهه مقابله با تروریسم اقتصادی و جنگ اقتصادی است و هر جا تحریم است مقاومت در مقابل تحریم باید باشد. مقاومت یعنی جهش تولید. اگر تحریم گران می‌خواهند بکوشند اجماع سازی ایجاد کنند، مقاومت همان چیزی بود که در شورای امنیت اتفاق افتاد یعنی تنهایی امریکا.

ربیعی گفت: اما ۳۱ شهریور روز جهانی صلح هم بود و این فرصتی برای یادآوری وجه دیگری از سیاست و هویت ایرانی است. ما همانقدر که ملت دفاع و مقاومتیم، ملت همکاری و صلح هم هستیم. در سیصد سال گذشته، ایران هیچ جنگی را آغاز نکرده و در آینده نیز نخواهد کرد. ما همیشه صلح و دوستی را به جنگ و دشمنی ترجیح داده ایم. راه و روش ما عهدشکنی و زیاده خواهی نیست. ما نه جنگ با رژیم بعثی را آغاز کردیم و نه هیچ جنگ دیگری.

او ادامه داد:ما در ارائه طرح های صلح از یمن تا سوریه و در سراسر خلیج فارس، پیشتاز بوده ایم. از نگاه ما، هیچ اختلافی میان همسایگان نیست که با گفتگو و دیپلماسی برطرف شدنی نباشد، مشروط به آنکه همه دولت ها به اندازه ما مشتاق صلح باشند و از توهم حذف همسایگان و دوستی با دشمنان قسم خورده منطقه دست بردارند. اگر آن گروه از همسایگان‌مان که به اردوی فشار و تحریم و ترور علیه ملت ما پیوسته اند، آماده از سرگیری صلح باشند، خواهند دید که اگر یک گام بردارند، ما دو گام برخواهیم داشت.

جزئیات خرابکاری نیروگاه نطنز

ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره جزئیات خرابکاری نیروگاه نطنز و اینکه گفته شده چند نفر در این رابطه شناسایی شدند، اظهار داشت: در این ماجرا خرابکاری قطعی است و خرابکاری صورت گرفته و به علت پیچیدگی در این خرابکاری، فرضیه‌های زیادی در مورد حادثه نطنز وجود دارد، چند دستگاه امنیتی در بخش‌های مختلف موضوع را بررسی می‌کنند.

او افزود: یکی از فرضیه‌های قوی متکی بر این است که عناصر داخلی در این ماجرا دست داشته‌اند. این موضوع تحت نظارت جدی دستگاه‌های امنیتی کشور است و پس از روشن شدن جدی ماجرا موضوع را بررسی و اعلام می‌کنیم.

شاهد کاهش ۲۰ درصدی رعایت شیوه نامه ها هستیم

سخنگوی دولت افزود: اما در کرونا متاسفانه در موارد ابتلا در رتبه سیزدهم جهان قرار داریم و باید تلاش بیشتری کنیم و این امر نیز فقط با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و نظارت بیشتر به دست می آید. ولی این خطر وجود دارد با عدم رعایت شیوه نامه های بهداشتی، روند مرگ و میر رشد پیدا کند.

او ادامه داد: متاسفانه هنوز در پاساژها، نانوایی ها و پایانه های مسافربری شیوه نامه ها به خوبی رعایت نمی شود و شاهد کاهش ۲۰ درصدی رعایت شیوه نامه ها هستیم.

دولت هیچ برنامه ای برای راهپیمایی اربعین ندارد

سخنگوی دولت افزود:در خصوص راهپیمایی اربعین، علیرغم اعلام صریح مقامات ایرانی و عراقی مبنی بر لغو تمام راهپیمایی های اربعین و با عنایت به اینکه سیاست همزیستی سلامت و دیانت توسط علمای دینی، جامعه و دولت مورد تاکید قرار گرفته و مقام معظم رهبری هم بر رعایت دستورالعمل های ستاد ملی کرونا تاکید داشته اند اما متاسفانه شاهد این هستیم عده ای مردم را به حرکت به سمت مرزها تشویق می کنند. مجددا اعلام می کنم هیچ برنامه ای برای راهپیمایی اربعین وجود ندارد.

 تهیه واکسن های مورد نیاز در اولویت هستند

او ادامه داد: در خصوص واکسن های مورد نیاز هم، برنامه ریزی های لازم انجام شده است. تولید واکسن در جهان سال گذشته ۲۵۰ میلیون بوده است و امسال تولید بین ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد واکسن پیش بینی می شود یعنی این تولیدها حداکثر ۱۰ تا ۲۰ درصد جمعیت جهان را پوشش می دهد.

ربیعی گفت:در کشور هم اقدامات لازم برای خرید و تولید واکسن آنفلوآنزا در حال انجام است و برای افرادی که ضرورت دارد از جمله خانم های باردار و بیماران دارای نقض ایمنی تامین و از طریق سیستم بهداشت توزیع می شود. و برای افراد بالای ۶۵ سال از طریق داروخانه ها و با کارت ملی توزیع و در اختیار آنها قرار خواهد گرفت و اگر هم واکسن به اندازه کافی تامین شود کودکان ۶ ماهه تا ۵ ساله نیز در اولویت قرار می گیرند.

او افزود:در خصوص واکسن کرونا نیز برای تولید و خرید بطور توامان فعالیت های مستمر در حال انجام است. بخشی از اقدام به خرید هم از طریق سازمان بهداشت جهانی در حال پیگیری است.

ربیعی با بیان اینکه در اینجا لازم است از استان های مرزی به خصوص سیستان و بلوچستان که مرزبانان سلامت کشور ما هستند تشکر و قدردانی می کنم افزود:در حالیکه کشورهای همسایه ما با بیماری های واگیر بویژه سرخک، سل و مالاریا درگیر هستند، مردمان استان سیستان و بلوچستان ما در حال مرزبانی سلامت هستند و اکنون با مراعات خود اجازه ورود این بیماری به کشور را نداده اند که جای قدردانی دارد. سیستان و بلوچستان در حوزه کرونا هم وضعیت مناسبی دارند باید همچنان شیوه نامه های بهداشتی به بهترین وجه رعایت شود.

او ادامه داد:به خاطر کاهش هزینه ماسک در ستاد ملی کرونا تصمیم گرفته شد وزارت صمت به سمت تولید ماسک های قابل شستشو و استفاده مجدد حرکت کند.

او افزود:همچنین خوشحالم که این جلسه سخنگویی را در مرکز استان سیستان و بلوچستان برگزار می کنیم. همجواری و همزیستی و گفتگوی علما و نخبگان در این استان یک الگوی درخشان از اعتدال به نمایش می گذارد.

سخنگوی دولت تصریح کرد:نگاه دولت در سیستان و بلوچستان که در چند دهه از عدالت توسعه ای محروم بوده ایجاد زیرساخت ها برای توسعه و تغییر وضعیت منطقه بوده است .

او فزود:برنامه همزمان توسعه زیرساخت های راه های استراتژیک، توسعه بنادر چابهار، مکران و جاسک، گسترش در صنعت و معدن، گسترش خدمات آب، برق، گاز و ایجاد اشتغال های خرد با منابعی بیش از سایر استان ها؛ زیرساخت ها و زیربناهای لازم را جهت توانمندکردن منطقه و ایجاد عدالت منطقه ای فراهم ساخته است.

علی ربیعی دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری و سخنگوی دولت به منظور دیدار و گفتگو با اقشار مختلف مردم و بازدید از چندین طرح اجتماعی، آموزشی و تولیدی وارد زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان شد.

تجلیل از خانواده معظم شهدا در دومین روز از هفته دفاع مقدس، برگزاری جلسه شورای اطلاع‌رسانی، دیدار با احزاب و فعالان اجتماعی سیستان‌وبلوچستان و افتتاح و بازدید از چندین طرح اجتماعی از مهمترین برنامه‌های دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری در این سفر یک‌روزه است.

غبار روبی از مزار شهدا، بازدید پایگاه اجتماعی ستایشگران، مرکز توانبخشی صنایع نخاعی، مجتمع آموزشی – تولیدی زینب کبری (س)، کارخانه تولید لباس و همچنین افتتاح کارخانه‌های تولید آب آشامیدنی و دستمال کاغذی در شهرک صنعتی میرجاوه از دیگر برنامه‌های ربیعی در زاهدان است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.