پاتک سخت چینی‌ها به کاخ سفید - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 81611
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۶:۳۴ |
بایدن هنوز سردرگم است!

پاتک سخت چینی‌ها به کاخ سفید

با گذشت چند روز از سرنگونی بالن چینی در سواحل شمالی آمریکا،کماکان ابهامات زیادی درخصوص ماهیت، مأموریت و عملکرد این بالن درمحافل تخصصی ، امنیتی و رسانه های غربی مطرح می شود. یکی از سؤالات کلیدی که مقامات پنتاگون پاسخی دقیق به آن نمی دهند، مربوط به سابقه این موضوع ( ارسال بالن‌های تجسسی از سوی چین) می باشد.
پاتک سخت چینی‌ها به کاخ سفید

فخرالدین اسدی 
با گذشت چند روز از سرنگونی بالن چینی در سواحل شمالی آمریکا،کماکان ابهامات زیادی درخصوص ماهیت، مأموریت و عملکرد این بالن درمحافل تخصصی ، امنیتی و رسانه های غربی مطرح می شود. یکی از سؤالات کلیدی که مقامات پنتاگون پاسخی دقیق به آن نمی دهند، مربوط به سابقه این موضوع ( ارسال بالن‌های تجسسی از سوی چین) می باشد.
جایی که منابع موثق می گویند چینی ها دهها مأموریت بالنی را با هدف جمع آوری اطلاعات از اماکن حساس آمریکایی صورت داده اند و پس از مأموریت‌هایی کوتاه، از حریم هوایی آمریکا خارج شده و بازگشته اند. 
 دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمريکا  اعلام کرده است که  بالن جاسوسی چین که آمریکا آن را منهدم کرد‌، به فناوری جمع‌آوری سیگنال‌های اطلاعاتی به بیش از ۴۰ کشور مجهز بود. دولت بایدن با استناد به تصاویر هواپیماهای جاسوسی «یو-۲» آمریکایی، از این بالن جاسوسی به‌عنوان بخشی از یک برنامه جاسوسی هوایی عظیم و مرتبط با ارتش چین نام برد.بنابرادعای  آسوشیتدپرس، یک ناوگان از بالن‌های چینی تحت کنترل ارتش چین‌ هستند و به‌طور خاص برای جاسوسی استفاده می‌شوند. ایالات متحده اعلام کرد این بالن‌ها به تجهیزاتی با فناوری بالا مجهزند و برای جمع‌آوری اطلاعات حساس از اهداف مختلف در سراسر جهان استفاده می‌شوند. به گفته دولت آمریکا، بالن‌های مشابهی بر فراز پنج قاره شناور شده‌اند.
 داده هایی که اعلام نمی شود! 
بيانيه يک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا جزئيات بيشتری را ارائه داد. اعلام این جزئیات به‌صورت عمومی، توانایی تکذیب مداوم چین مبنی بر استفاده از بالن جاسوسی را دشوار می‌کند. ازجمله ادعای چین روز پنج‌شنبه این بود که اتهام‌های آمریکا در‌مورد بالن، یک «جنگ اطلاعاتی» علیه پکن است. مجلس آمریکا برنامه بالن چین را یک «نقض علنی» علیه حاکمیت آمریکا نامید. جمهوری‌خواهان از جو بايدن انتقاد کرده‌اند که چرا زودتر بالن را پايين نیاورد!
پیش از آنکه آمریکا اطلاعات جدیدی ارائه دهد  مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین اصرار داشت که این بالن بزرگ بدون سرنشین، یک بالن هواشناسی غیرنظامی بود که از مسیر خارج شده بود. او افزود: آمریکا با تیراندازی به آن، «بیش از حد واکنش نشان داده» است. مائو گفت: این بی‌مسئولیتی است و اتهام‌ها ممکن است بخشی از جنگ اطلاعاتی آمریکا علیه چین باشد. پنتاگون می‌گويد كه  وزير دفاع چين از تماس تلفنی با لوید آستين، وزير دفاع آمریکا، برای بحث درباره مسئله بالن جاسوسی خودداری کرد. چین به سؤال‌ها پاسخ نداده است. برای مثال، بالن به چه بخش دولتی یا چه شرکتی متعلق بوده یا اینکه چگونه برنامه‌ریزی ‌شده است.منابع ارشد دولت ایالات متحده می‌گویند که لاشه بالن جاسوسی چین که به دست ارتش آمریکا بر فراز اقیانوس اطلس سرنگون شد، به آزمایشگاه پردازش اداره تحقیقات فدرال (اف‌بی‌آی) در کوانتینوی ویرجینیا منتقل می‌شود‌. همان‌طور که منابع ارشد دولتی به شبکه خبری فاکس گفتند كه قرار است بقایای بالن چینی در روزهای آینده در این مرکز مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گیرد. همزمان، قطعات و بقایای احتمالی بالن جاسوسی چین در سواحل کارولینای جنوبی مشاهده شده است و پلیس از ساکنان منطقه خواسته که مشاهدات احتمالی خود را گزارش کنند.
 ساده سازی ماجرا توسط بایدن! 
در این میان، کماکان شاهد ساده سازی موضوع توسط بایدن هستیم! رئیس جمهورآمریکا گزارش‌هایی را در خصوص امکان جاسوسی پیشرفته از کشورش توسط بالن‌های چینی در زمان گذشته، حال و آینده را دریافت کرده است اما در صورت پذیرش رسمی این گزارش‌ها  خود را به متهم اصلی پرونده شکست اطلاعاتی آمریکا در این نبرد تبدیل ساخته است. اگرچه بالن‌های تجسس از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون، به عنوان یک ابزار جاسوسی در راستای تقویت ابزارهای بازدارندگی و اقدام کشورها علیه یکدیگر به کار رفته است اما این موضوع نمی تواند
منجر به ساده سازی ماجرا توسط رئیس جمهورآمریکا و همراهانش شود! بر اساس آنچه منابع امنیتی و نظامی آمریکا نسبت به آن اذعان کرده اند، فرستنده های پیشرفته ای که برروی بالن‌های جاسوسی نصب می شود، آنها را به ابزارهایی با ساختار سنتی اما کارکردی پیچیده تبدیل کرده است. 
نکته مهم تر اینکه بالن چینی بر فراز سواحل شمالی آمریکا، خصوصا ایالت مونتانا پرواز کرده است! مونتانا کانون فعالیت‌های ممنوعه 
هسته ای و تسلیحاتی آمریکاست. در این میان  سؤال مهمی مطرح است که مقامات آمریکایی هنوز قادر به پاسخدهی نسبت به آن نشده اند:
آیا تجسس ماهواره ای بالن‌های چینی، قابلیت ارسال اطلاعات مستقیم و آنلاین را به پایگاه‌های رصد مرکزی در پکن داشته یا خیر؟ به عبارت بهتر، آیا بالن‌ها صرفا اطلاعات را جمع آوری کرده یا قدرت ارسال آن به صورت فوری و زنده را به کشور میزبان خود را دارند! در صورتی که پاسخ این سؤال مثبت باشد، آمریکا یکی از سخت ترین شکست‌های امنیتی خود را در حوزه فناورهای امنیتی از پکن دریافت کرده است. 
 پاتک چینی ها به بایدن 
پس از سقوط دولت ترامپ ازمسند قدرت، برخی تحلیلگران مدعی بودند که رئیس جمهور آمریکا از شدت تنش‌ها با پکن خواهد کاست اما موضوعاتی مانند انعقاد پیمان ضد چینی اوکاس میان آمریکا، استرالیا و انگلیس از یک سو و تشدید مداخله گرایی آمریکا در تایوان و حتی اعلام چندباره حمایت واشنگتن از تایوان در صورت نبرد نظامی با چین،منجر به تیرگی شدید روابط پکن-واشنگتن گردید. کار به جایی رسید که برخی تحلیلگران، خطر دموکرات‌هاو بایدن برای امنیت چین ومنطقه شرق آسیا را به مراتب نسبت به ترامپ و جمهوری‌خواهان بیشتر دانستند.درچنین شرایطی ، ماجرای پرواز بالن چینی در حریم امنیتی آمریکا، بدترین ضربه ای بودکه چینی ها می توانستند به دولت مداخله گربایدن وارد سازند. شاید در یک نگاه کلی بتوان گفت که رئیس جمهورآمریکا و همراهانش مانند بلینکن و سالیوان هرگز تصور پاتک امنیتی پکن به خود را در سطح کنونی نمی کردند.
بدون شک با انهدام و سقوط بالن، منازعه پکن و 
واشنگتن در ابعاد منطقه ای و امنیتی متوقف نخواهد شد. چینی ها اکنون ضریب بازدارندگی و امکانات پدافندی خود در هرگونه تقابلی با واشنگتن را تقویت کرده اند.نظرسنجی ها در آمریکا نشان می دهد که شهروندان این کشور، برخورد بایدن با ماجرای بالن چینی را دور از انتظار و از روی ضعف تلقی کرده اند .همین مسئله منجر به فریادهای مکرر جمهوری‌خواهان بر سر رئیس جمهورآمریکا و کاخ سفید شده است. شاید این همان نقطه هدف کوتاه مدتی بود که چینی ها قصد داشتند درپرونده مداخله گرایی دولت بایدن در تایوان به آن دست پیدا کنند….

نویسنده : فخرالدین اسدی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.