وزیر اقتصاد: نقدینگی در ۹ماهه اول ۱۴۰۲ به ۲۶ رسیده است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 96000
  پرینتخانه » اخبار, اقتصادی تاریخ انتشار : ۱۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۰ |
حاشیه جلسه دولت

وزیر اقتصاد: نقدینگی در ۹ماهه اول ۱۴۰۲ به ۲۶ رسیده است

وزیر اقتصاد گفت : نقدینگی در کشور از عدد ۳۹ در سال ۱۴۰۰ به ۳۱ در سال ۱۴۰۱ و ۲۶ در ۹ ماهه اول سال ۱۴۰۲ در جهت انضباط‌بخشی کاهش پیدا کرده است.
وزیر اقتصاد: نقدینگی در ۹ماهه اول ۱۴۰۲ به ۲۶ رسیده است

احسان خاندوزی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت درباره عوامل موثر در رشد نقدینگی در کشور توضیح داد: آنچه در نظریات اقتصادی مهم است رابطه تورم با نقدینگی است و اساتید اقتصاد اطلاع دارند که نظریات متعددی وجود دارد مبنی براینکه نقدینگی با چه فاصله و ضریبی در میان مدت و بلند مدت بر تورم کشور ها نشان خواهد داد.

وی افزود: متاسفانه در کشور ما هم به دلیل کم انضباطی های پولی و مالی که در گذشته وجود داشته است با رشد افسار گسیخته نقدینگی مواجه شدیم که این عدد از ۳۹ در سال ۱۴۰۰ به ۳۱ در سال ۱۴۰۱ و ۲۶ در ۹ ماهه اول سال ۱۴۰۲ در جهت انضباط بخشی کاهش پیدا کرده است.

خاندوزی ادامه داد: در نظریات جدید و مدرن، وقتی مبتنی بر محدودیت هایی مقداری یعنی کنترل سقف ترازنامه بانکها عمل می کنیم، دیگر اثر سایر اجزاء پایه پولی در افزایش و کاهش نقدینگی حائز اهمیت نیست.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره همکاری با کشورهای عضو بریکس گفت: امیدواریم سال ۲۰۲۴ فرصتی باشد برای اینکه در انعقاد قراردادها درحوزه تجاری و سرمایه گذاری با کشورهای عضور بریکس بتوانیم سوابق و رکوردهای گذشته را بشکنیم.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.