واعظی: نرخ ارز باید کمتر از بهای فعلی باشد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 8623
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۸ |

واعظی: نرخ ارز باید کمتر از بهای فعلی باشد

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه دولت معتقد است نرخ ارز باید کمتر از بهای فعلی باشد، گفت: براساس تجزیه و تحلیل اقتصادی نرخ ارز را پائین‌تر از قیمت فعلی می‌دانیم و حتما باید کمتر شود.
واعظی: نرخ ارز باید کمتر از بهای فعلی باشد

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور شب گذشته در برنامه و نگاه یک شبکه اول سیما ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری حضرت امام حسین (ع) ابراز امیدواری کرد که این ایام بتواند خیر و برکت را بردل همه مردم ایران عزیز جاری سازد. 

وی با بیان عملکرد و دستاورد‌های دولت افزود: سال ۹۷ برای دولت و مردم و هم برای سیاست خارجی ما سالی سخت بود به علت آنکه همه با سختی‌هایی از جانب تحرکات آمریکا و دیگر کشور‌های غربی، اسرائیل و همینطور عربستان سعودی مواجه شدیم و این سه کشور از همه امکاناتشان استفاده کردند تا فشار گسترده‌ای را بر مردم، نظام و دولت ما وارد کنند. 

واعظی گفت: سال قبل شاهد تبلیغات منفی گسترده‌ای به نام جنگ تبلیغاتی و هم زمان با آن با فعالیت اتاق فکر این سه کشور به عنوان جنگ روانی مواجه بودیم و در چنین شرایطی هر روز یک تبلیغات و مطلب جدید از طریق فضای مجازی و رسانه‌های گوناگون با زبان فارسی و … را تبلیغ و پمپاژ می‌کردند و سعی داشتند فاصله‌ای میان مردم و نظام ایجاد کنند.

وی تصریح کرد: در این وضع دولت تلاش می‌کرد برای اعتماد سازی بیشتر میان مردم و دولت، زیرا رسانه‌های غربی در دوره‌ای تبلیغ می‌کردند که قرار است جنگ شود، در دوره‌ای از قحطی می‌گفتند که البته بی اثر هم نبود.

واعظی گفت: در این وضع دولت، قوای سه گانه، مجلس و سایر نهاد‌ها نظامی، انتظامی و امنیتی در مقابل فشار‌های غربی، از انسجام و همستگی بیشتری برخوردار می‌شدند و هر چه دوره سختی بود، اما انتهای این دوره، نوروز امسال بود که همراه شد با رحمت الهی از حیث بارندگی و سیلی که در کشور جاری شد و ایجاد همبستگی میان مردم برای کمک به سیل زدگان کلاً فضا را عوض کرد.

وی ادامه داد: ما از امسال شاهد آن هستیم که به نوعی میان مردم فضا نسبت به گذشته عوض شده، ثبات در بازار ارز و کالا بهتر، شاخص‌ها بهتر شده است و در مجموع در مقایسه ۵ ماه اول امسال نسبت به دوران مشابه سال قبل، وضع آرامتری را شاهد هستیم. البته به این معنا نیست که مشکل مردم برطرف شده است، بلکه به این معنی است که رشد قیمت کالا‌های اساسی متوقف و برخی از آن‌ها نیز کاهشی شده، ولی هنوز به قیمت اصلی خود بازنگشته است و در مجموع همین که یک ثباتی در بازار بوجود آمده است و دیگر شاهد نوسانات نرخ ارز نیستیم و اینکه دیگر در همه بخشها، قیمت‌ها با نرخ ارز سنجیده نمی‌شود جای امیدواری دارد. 

واعظی تصریح کرد: در شرایط فعلی شاهد آنیم که وقتی آرامش و امیدواری به آینده وجود داشته باشد کار‌های بزرگ هم انجام می‌شود. مثلا شاهد بودیم درپالایشگاه، پتروشیمی سدسازی، اتوبان، راه آهن و بخش‌های مختلف در مقاطع گوناگون پروژه‌های بزرگی توسط رئیس جمهور یا معاون اول یا وزرا در استان‌های مختلف افتتاح شد و ما خودمان با توجه به اینکه این پروژه‌ها مرتب در حال افتتاح بود به ذهن می‌آمد که هفته دولتمان کمی کم رونق است، ولی دیدیم با عنایتی که شد در هفته دولت، از شنبه گذشته همه روز‌ها در سراسر کشور پروژه‌ها و برنامه‌های متعددی داشتیم.

وی با تشکر از بخش‌های مختلف صدا و سیما گفت: در هفته دولت، همه اعضای دولت فرصت یافتند با مخاطبانشان صبحت کنند و با بیان برنامه هایشان، دورنمایی از آینده را برای مردم ترسیم کنند لذا فکر می‌کنیم با همه فشار‌های خارجی و محدویت‌های موجود، اما باهمت مردم، بخش خصوصی، مجلس و قوه قضائیه شاهد برداشته شدن گام‌های مستحکمی در همه عرصه‌ها هستیم. 

واعظی افزود: در شرایط تحریمی فعلی، تولید می‌تواند کلیدی باشد برای عبور از شرایط سختی که در آن قرار داریم ضمن اینکه امسال هم توسط مقام معظم رهبری به عنوان سال رونق تولید نام گذاری شده است لذا براین اساس از فرصت‌ها حداکثر استفاده را باید ببریم تا مشکلاتمان را در داخل کشور توسط جوان‌ها و دانشمندان و دانشگاهیان و صنعگران برطرف کنیم.

وی تصریح کرد: ما به استقبال تحریم نمی‌رویم ما از تحریم تحمیلی باید حداکثر استفاده را ببریم تا بتوانیم به خودکفائی‌هایی برسیم که تا دیروز نیازمند به خارجی‌ها بودیم.

 واعظی گفت: در این خصوص کار‌های بزرگی انجام شده است یعنی اینکه ما قطعاتی داشته ایم که ۸۰% در داخل تولید می‌شد و ۲۰% مجبور بودیم از خارج وارد کنیم. در حال حاضر خبر می‌رسد که در داخل کشور بسیاری از این قطعات باکمک دانشمندان و دانشگاه‌ها و صنعتگران داخلی و شرکت‌های دانش بنیان و جوانها، یکی پس از دیگری تولید و نیازمندی هایمان به خارجی‌ها کم می‌شود که این خیلی خبر خوبی هستش.

وی افزود: در ارتباط با مواده اولیه و قطعات و چه در ارتباط با ساخت خیلی از تجهیزاتی که تا دیروز وارد شد خبر‌های خوبی به گوش می‌رسد.

واعظی افزود: نکته دوم اینکه، در شرایطی که دشمن به دنبال فشار بیشتر بر اقتصاد کشور است باید مراقبت و تلاش کنیم که بنگاه‌های ما بتوانند روی پای خود بایستند و همه بنگاه‌های ما بتوانند اشتغال شاغلینشان را حفظ کنند و تلاش شود با روش‌های گوناگون اشتغال افزایش یابد. 

رئیس دفتر رئیس جمهور تصریح کرد: هیچ چیزی بدتر از این نیست که یک شاغل بیکار شود یا کسانی که در آستانه ورود به بازار کار هستند نتوانیم برایشان کار درست کنیم؛ لذا موضوع اشتغال از مسائل جدی کشور است لذا برای این مسائل برنامه داشته و داریم و مشغول کار بر روی این موضوع هستیم و خوشبختانه بر خلاف آنچه اقتصاد دانان خارجی و داخلی مبنی بر ریزش نیروی کار می‌گویند خواهیم داشت، اما خوب پیشرفت کرده ایم واشتغال را نسبت به سال قبل بیشتر کرده ایم. 

وی افزود: از همین رو علاوه بر اشتغالی که در کارخانه‌های بزرگ داریم، اشتغال روستایی هم داریم لذا فکر می‌کنیم مهاجرت از روستا به شهر سبب بسیاری از مشکلات می‌شود. علاوه بر اینکه روستایی را با وام و روستایی ارزان قیمت تشویق به فعالیت‌های نو و همچنین برای اشتغال در روستا‌ها حفظ می‌کنیم تولید روستایی را هم افزایش داده ایم مثل انواع تولید کشاورزی، دامداری، صنایع دستی و … که این امر یک رقم خوبی است که ما به آن توجه می‌کنیم. 

واعظی افزود: در این میان مشکل نقدینگی پدید آمد و با توجه به اینکه نرخ ارز تغییر کرد و روش واردات هم کمی با گذشته متفاوت شد و خوشبختانه بانک مرکزی و بانک‌های دولتی و برخی از بانک‌های خصوصی تلاش گسترده‌ای کردند که یک تعامل نزدیک با بخش خصوصی برای تامین نقدینگی بنگاه‌ها داشته باشند. این هم از جمله سیاست‌های ما در راستای پا برجا ماندن بنگاه‌های اقتصادی به شمار می‌رود. 

رئیس دفتر رئیس جمهور در این برنامه تصریح کرد: ضمن تشکر از استانداران و همت وزارت کشور، یکی دیگر از اقدامات خوب، برگزاری جلسه اقتصادی مقاومتی در ۳۱ استان کشور همزمان با جلسه‌ای با همین مضمون در تهران است و از طرف دیگر کارگروه رفع موانع تولید است که این کار گروه هم مشکلات را با همکاری دستگاه‌های دیگر برطرف می‌کنند. در چنین شرایطی است که می‌بینیم آرامش نسبی بوجود آمده، ولی هنوز به نقطه مطلوب نرسیده ایم و امید داریم که این خط مشی بتواند ادامه یابد و دولت با کمک و همیاری بخش خصوصی و کمک‌های مردمی بتواند بر مشکلات فائق بیاید. 

واعظی درخصوص برنامه‌های دولت برای مهار نرخ تورم گفت: دولت یازدهم نشان داد با سیاست‌های اقتصادی می‌تواند تورم را کنترل کند و رشد را افزایش دهد. در سال ۹۲ با شرایط ویژه دولت یازدهم برسرکار آمد. در آن زمان تورم حدود ۴۰ درصد بود و ما برای ۳ سال تورم را تک رقمی نگه داشتیم نرخ تورم از ۳۹ و ۴۰% به ۲۹ و ۱۶ و ۱۵ و بعد هم زیر ۱۰ درصد رسید و ما توانستیم آن را ثابت نگهداریم. 

وی تصریح کرد: سال گذشته با شوک‌های روانی و اقتصادی و سیاسی و کاهش فروش نفت متاثر از فشار‌های تحریمی، وضع بازار ارز و کالا شرایط دیگر پیدا کرد. در این شرایط تورم افزایش یافت قیمت کالا‌ها افزایش پیدا کرد و این افزایش هم مستمر روبه افزایش بود، اما تلاش‌های زیادی شد که اعتماد به دولت توسط مردم بوجود بیاید و هم زمان تلاش کردیم نرخ آنچه ارزاق مردم و نیازمندی روزمره مردم است کنترل شود لذا براین اساس از آغاز امسال شرایط کمی آرامتر شد، یعنی ما در ماه‌های گذشته تورمی که روبه افزایش بود را متوقف وسپس کاهشی کردیم. 

واعظی افزود: وقتی صحبت از کنترل تورم می‌کنیم به آن معنا نیست که قیمت کالا‌هایی که تا دیروز n تومان بود پائین آمده است، اما ما جلوی رشد کالا‌های گوناگون راگرفته ایم. تورم هم مجموع سبدی از کالا‌های مختلف است که با هم جمع و نتیجه اعلام می‌شود. 

وی گفت: بر این اساس در ۳ ماه گذشته وضع نسبت به مدت مشابه سال قبل بهتر شد و اگر این روند ادامه یابد می‌توان به آینده امیدوار بود. 

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: اگر میان مردم و دولت اعتماد نباشد، بهترین برنامه‌ها هم نمی‌توانند اجرایی شوند. معتقدیم که از ابتدای امسال این اعتماد بوجود آمده و رفته رفته روبه استحکام است بر خلاف آنچه سال قبل شاهد بودیم.

وی گفت: از سوی دیگر اعلام کرده ایم معتقدیم بهترین سرمایه درون کشورمان نیروی انسانی و جوانهایمان هستند. قشر تحصیل کرده در جای خودش، قشر زحمتکش کشاورز هم در جای خود. نیروی انسانی درون کشور بزرگترین سرمایه است و حتما باید به این نیرو انسانی تکیه کنیم. از طرف دیگر ما متخصان خوبی داریم چه داخلی و چه ایرانی‌های خارج از کشور نشان داده اند که می‌توانند کار‌های بزرگی انجام دهند. 

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: همه افراد و مسولین در وزارتخانه‌های مربوطه را مامور کرده ایم با این متخصصان جلسات منظمی بگذارند و کارگروه فکری ایجاد کنند و از طرف دیگر، میان وزارتخانه‌های صنعتی و علمی رابطه نزدیکی برقرار شده است، بعنوان نمونه برای اولین بار نمایشگاهی با حضور همه کارخانجات و متخصان تشکیل شده است و غرفه‌ای گذاشته اند مبنی بر اینکه «ما به این‌ها احتیاج داریم» می‌خواهیم محصولاتی که تاکنون وارد می‌کردیم را با کمک داخلی‌ها بسازیم. 

واعظی درخصوص دورنمای اقتصاد کشور به گذر از شرایط فعلی و موجود اشاره کرد و افزود: گذر از این شرایط با توکل به نیرو‌های داخلی میسر می‌شود ودر خلأ‌هایی که تا دیروز به خارج وابسته بودیم باید به خودکفایی برسیم، از دیگر سو باید از حیث ساختاری اقتصادی یک تحول بوجود بیاوریم. 

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: ما می‌توانیم با تغییر برخی ساختار‌ها و حمایت از برخی بخش‌ها و حل برخی از مشکلاتی که امروز مانع پیشرفت ماست بتوانیم راه را هموار کنیم. 

وی تصریح کرد: در ۵ سال گذشته ۲ کار بزرگ انجام شد یکی موسسات مالی بود، این موسسات مانند قارچ درسراسر کشور سبز شده بودند و با قول و قرار‌هایی که با مردم می‌گذاشتند هم برای اقتصاد کشور مشکل سازی کردند هم برای مردم، و ساماندهی این بخش کار آسانی نبود، اما بانک مرکزی و رئیس جمهور و همه بخش‌ها کار کردند و امروز دیگر معضلی به نام موسسات اعتباری نداریم. 

 واعظی از ادغام ۶ بانک هم خبر داد و افزود: با توجه به اینکه مسائل حساسی هست و هر کدام از بانک‌ها مشتریان خاص خود را دارند باید بگونه‌ای گام برداریم که پول و منافع همه حفظ شود براین اساس، این حرکت را از سال قبل آغاز کرده ایم و گام به گام پیش می‌رویم این یک نوع اصلاح ساختار است. 

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: آقای همتی با تجارب گوناگونی که دارند می‌دانند مسائلی که با پول سر و کار دارد نمی‌شود با وارد کردن شوک به بانک‌ها قصد اصلاح ساختار ان‌ها را داشت. بلکه باید بگونه‌ای مردم پسندانه و آرام باید حرکت کرد و اعتماد مردم را نگه داشت و قرار است این اتفاق در مدت ۵ سال انجام شود. 

وی درخصوص نظام مالیاتی کشور نیز گفت: معتقدیم، قشر ضعیف باید کمتر مالیات دهد و برخی هم نباید مالیات بر درآمدشان را پرداخت کنند البته از حدی پائین‌تر باید باشد و آن‌هایی هم که از درآمد بیشتری برخوردارند باید بیشتر مالیات بپردازند. متاسفانه این موضوع ساماندهی نشده است و به این ترتیب حقوق بگیران آخر هر ماه هنوز حقوق نگرفته اند مالیاتشان کسر می‌شود، اما بخش‌های گوناگونی داریم که به شیوه‌های مختلف آن بخشی که حق بیت المال است را پرداخت نمی‌کنند.

رئیس دفتر رئیس جمهور به موضوع یارانه بر حامل‌های انرژی پرداخت و گفت: نرخ گازوئیل و بنزین در ایران با همه جای دنیا قابل مقایسه نیست و نرخ این اقلام در ایران را در هیچ کجا نمی‌توان پیدا کرد بدلیل اینکه ۵ سال گذشته نرخ بالا نرفته است. در حال حاضر نرخ هر لیتر گازوئیل در ایران ۳۵۰ تومان و در کشور‌های همسایه ۶۵۰۰ تومان یا ۱۰ هزار تومان است. نرخ بنزین در ایران لیتری ۱۰۰۰ تومان است و در دیگر کشور‌ها از ۵ هزار تومان شروع و تا ۱۳ هزار تومان می‌رسد.

واعظی ادامه داد: اگر تعرفه نرخ حامل‌های انرژی را افزایش دهیم طبیعی است قشر داراتر و پر برخوردار باید بپردازد و قشر کمتر برخوردار باید یارانه بگیرد.

رییس دفتر رییس جمهور گفت: امروز در بخش‌های گوناگون کشور ظرفیت ایجاد شده است که تا دیروز از آن خبری نبود.

 واعظی افزود: در بخش علوم دانش بنیان تا دیروز به این فکر می‌کردیم که چند جوان دور هم جمع می‌شوند و یک شرکت کوچک تشکیل می‌دهند، اما امروز همان شرکت‌هایی که متعلق به جوانان است میلیاردی شده اند.

وی تصریح کرد: گردشگری ما ظرفیت بزرگی پدیدآورده و دستخوش تحول بزرگی شده، بوم گردی و صنایع دستی، کالا‌های کشاورزی دچار تحول بزرگی شده است. 

رییس دفتر رییس جمهور در خصوص نرخی واقعی ارز نیز افزود: دولت معتقد است نرخ ارز باید کمتر از بهاء فعلی باشد براساس تجزیه و تحلیل اقتصادی نرخ ارز را پائین‌تر از قیمت فعلی می‌دانیم و حتما باید کمتر شود، اما نمی‌خواهیم نرخ ارز را تصنعی و دستوری کاهش دهیم و آرامش فعلی بازار ارز متاثر از عرضه و تقاضا بوده است و سیاست درست بانک مرکزی، اجازه نداد با ارز سوداگری شود.

وی افزود: ارز نباید سرمایه محسوب شود و مردم باید بدانند روزی که ارز به زیر ۱۰ هزار تومان برسد ما بیش از همه خوشحال خواهیم شد. 

واعظی درباره ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: براساس شرایط سخت سال قبل و وضع قیمت‌های متاثر از جنگ روانی، با سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی و تمرکز وزارت صمت و بانک مرکزی برای تامین ارزاق مردم با نرخ مطلوب، دولت موفق عمل کرد و در هر چیزی وقتی ۲ نرخ وجود داشته باشد رانت بوجود می‌آید و به بواسطه آن فساد ایجاد می‌شود. 

رییس دفتر رییس جمهور تصری کرد: در این شرایط برخی شرکت‌های خصوصی از ما ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کردند که دارو و مواد اولیه و سایر اقلام موجود در لیست را وارد کنند که برخی شان انصافا خوب عمل کردند ممکن است برخی هم سوء استفاده کرده باشند. اینکه رئیس جمهور دستور دادند و ۴ وزارتخانه را مامور نظارت بر این تقسیم بندی کردیم به ما بسیار کمک کرد و دفتر را هم مامور کرد که ما بطور مستمر از این وزارتخانه‌ها گزارش عملکرد دریافت کنیم. 

وی گفت: طبق آخرین گزارش دریافتی از وزیر جهادکشاورزی، معلوم شد که چه مقدار دریافت شد و چقدر در راه است، اما تخلف در حدی نیست که ما الان بگوئیم تخلفی شده است وزارت صمت هم در حال پیگیری این موضوع است، ولی ما بانک مرکزی را مسئول این کار کرده ایم تا آخرین پولی که به شرکت‌های متخلف داده است را دنبال کند.

واعظی در خصوص سیاست‌های خارجی و فضای انتخاباتی آمریکا هم گفت: هر چه پیش می‌رویم فضای انتخاباتی در آمریکا تندتر می‌شود البته همیشه درآمریکا رقبای انتخاباتی فضای داغی را فراهم می‌کنند. در حال حاضر و در دوره ریاست جمهوری آقای ترامپ که تاکنون در سیاست حضور نداشته است شاهدیم که ایشان با رئیس جمهور کره شمالی مذاکره و عکس می‌گیرد و سعی می‌کند این الگو را برای دیگر کشور‌ها هم پیاده سازی کند، اما خبر و شناختی از ایران و نظام حاکم بر آن ندارد. 

وی گفت: ترامپ اول خواست از موضع بالا و قدرت رفتار کند وموفق نشد ۱۲ شرط گذاشت موفق نشد، بدون شرط پیشنهاد مذاکر کرد موفق نشد، عملا این‌ها مانده اند و در سیاست خارجی آن‌ها سردرگمی وجود دارد. صحبتهایشان اصول و چارچوب ندارد ما درایران نسبت به آمریکا سیاست دو گانه نداریم یک سیاست و هم از آن حمایت می‌کنیم این سیاست و اصول ما اینگونه تعریف می‌شود مادامی که آمریکا این اصول و سیاست را نسبت به ایران داشته باشد به هیچ وجه جای مذاکره نیست مگر اینکه توبه کند، موضع خصمانه را تغییر دهد و تحریم‌های ایران را لغو کند آن موقع شرایط تغییر می‌کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور در باره تماس تلفنی رئسای جمهور ایران و فرانسه که عصر شنبه انجام شد هم گفت: این مکالمه ۲ ساعت به طول انجامد که البته موضوع آن قابل بیان نیست اگر بطور کلی به این موضوع بپردازیم می‌توان گفت که مکالمه در باب مسائل بانکی اقتصادی و سیاسی و کلا یک بسته کلی بود که هر دو طرف منتظر نتیجه و جمع بندی آن هستند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.