هم‌افزایی مجلس و دولت برای اجرای بی‌نقص احکام بودجه - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 90499
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۷:۰۴ |
اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۲ موردبررسی قرار گرفت

هم‌افزایی مجلس و دولت برای اجرای بی‌نقص احکام بودجه

باگذشت چند ماه از آغاز سال ۱۴۰۲، وکلای ملت اصلاح قانون بودجه را دردستورکار قراردادند؛ به باور نمایندگان مجلس شورای اسلامی تقاضای اصلاح لایحه بودجه ۱۴۰۲ به سبب رفع مشکلات و موانعی است که موجب اجرای سریع و بی‌نقص اعتبارات پیش‌بینی‌شده و قانون بودجه می‌شود.
هم‌افزایی مجلس و دولت برای اجرای بی‌نقص احکام بودجه

باگذشت چند ماه از آغاز سال ۱۴۰۲، وکلای ملت اصلاح قانون بودجه را دردستورکار قراردادند؛ به باور نمایندگان مجلس شورای اسلامی تقاضای اصلاح لایحه بودجه ۱۴۰۲ به سبب رفع مشکلات و موانعی است که موجب اجرای سریع و بی‌نقص اعتبارات پیش‌بینی‌شده و قانون بودجه می‌شود. این مسئله در مردادماه سال جاری دوفوریت لایحه اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۲ مطرح شد تا احکام بودجه به‌صورت روان‌تر اجرا گردد؛ هرچند که پس از اعلام بررسی به‌صورت دوفوریت، نمایندگان مجلس با تقاضای دولت برای دوفوریت و یک‌فوریت بررسی لایحه اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۲ مخالفت کردند، ازاین‌رو لایحه مذکور به‌صورت عادی مورد رسیدگی قرار گرفت و درجریان رسیدگی کمیسیون برنامه‌وبودجه موارد متعددی نیز با اصلاح روبه‌رو شد که جزئیات آن به‌صورت کامل منتشرنشده است.

حال در نشست روز دوشنبه، مورخ ۲۹ مردادماه ۱۴۰۲، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از تصویب کلیات لایحه اصلاح قانون بودجه در این کمیسیون خبر داد و عنوان کرد: پس از بررسی لایحه و انجام جلسات مشترک با دولتمردان، کمیسیون جمع‌بندی لازم را در رابطه با لایحه فوق انجام داده و پس‌ازآن گزارش مذکور را به صحن علنی مجلس ارسال خواهد کرد. امیدواریم مجلس در این رابطه تصمیمات لازم را اخذ کند تا قسمت عمده‌ای از مشکلات مردم و همچنین دولت در این بخش برطرف شود. وی با اشاره نسبت به رفع مشکلات در حوزه اعتبارات همچنین افزود: با توجه به اینکه دولت در اجرای قانون بودجه با مشکلاتی مواجه بوده و باید گره مسائلی مانند خرید گندم از کشاورزان و پرداخت اعتبار موردنیاز در این بخش و سایر موارد باز شود، کمیسیون پس از بررسسی‌های لازم، کلیات لایحه دوفوریتی اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۲ را تصویب کرد. در بررسی بیشتر این موضوع و جزئیات روند اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۲ به گفت‌وگو با جعفر قادری و علیرضا شهبازی، اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس پرداختیم که در ادامه می‌خوانید. 

جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی:
اصلاح قانون بودجه باهدف رفع مشکلات حوزه اعتباری دولت دنبال می‌شود

جعفر قادری، نماینده مردم شیراز و عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با‌ خبرنگار «رسالت» به تشریح آخرین وضعیت از اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۲ و برنامه هفتم توسعه پرداخت و دراین‌باره بیان کرد: کلیات لایحه اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۲ در کمیسیون برنامه‌وبودجه به تصویب رسیده و حال در انتظار بررسی صحن علنی قرار دارد. 
وی در پاسخ به اینکه زمان اصلاح قانون بودجه چه زمانی خواهد بود، افزود: پس از پایان تعطیلات مجلس شورای اسلامی، این موضوع در صحن علنی مطرح خواهد شد و در جریان بررسی نمایندگان قرار خواهد گرفت. توأم با این روند موضوع تصویب و بررسی برنامه هفتم توسعه نیز مطرح می‌باشد و براین اساس به نظر می‌رسد اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۲ تا مهرماه سال جاری به طول بینجامد و پس‌ازآن مصوب و نهایی گردد. قادری درخصوص آخرین وضعیت از بررسی برنامه هفتم توسعه تصریح کرد: تلا‌شمان این است که طی روزهای آینده بررسی برنامه هفتم توسعه به پایان برسد که تا پایان تعطیلات مجلس نمایندگان بتوانند پیشنهادات خود را ارائه دهند. 

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در تشریح رفع مشکلات حوزه اعتبارات در جریان اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۲ همچنین خاطرنشان کرد: در قانون بودجه ۱۴۰۲ اعتباراتی پیش‌بینی‌شده که از اعداد و ارقام بالا و قابل‌توجهی برخوردار می‌باشد. کوشش این است که به سبب اصلاح این ارقام و اعداد تأمین شوند و مشکلات حوزه اعتبارات دولت کاهش پیدا کند. به طورمثال در قانون بودجه ۱۴۰۲، حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان برای خرید گندم از کشاورزان پیش‌بینی‌شده است. به طورحتم این رقم می‌بایست تأمین گردد تا دولت خرید از کشاورزان را با موفقیت به سرانجام برساند. وی در پایان این گفت‌وگو با اشاره به تأمین منابع مالی برای خرید گندم و پرداخت مطالبات گندمکاران متذکر شد: بخشی از مشکلات دولت در ارتباط با تأمین منابع مالی برای خرید گندم از کشاورزان می‌باشد. کوشش این است که با بررسی نمایندگان و به سبب اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۲ این مشکلات مرتفع شوند. 

علیرضا شهبازی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس:
دولت و مجلس  در اصلاح قانون بودجه  و موارد پیشنهادی همسو  هستند

علیرضا شهبازی، نماینده مردم نهاوند و عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» به تشریح لایحه اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۲ پرداخت و دراین‌باره بیان داشت: مقررشده تا اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۲ در جریان تعطیلات مجلس شورای اسلامی از سوی کمیسیون موردبررسی قرار گیرد تا در نخستین روز کاری پس از تعطیلات، آخرین نشست مربوطه برگزار گردد و سپس طرح اصلاح قانون بودجه در صحن علنی مطرح گردد. وی در تشریح جزئیات بیشتر لایحه اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۲ افزود: خوشبختانه نظرات کمیسیون برنامه‌وبودجه در راستای اهداف و پیشنهادات دولت می‌باشد.

کوشش شده تا پیشنهادات دولت تأمین شود و مسیر اصلاح برنامه، مسیر مثبتی باشد. شهبازی در پاسخ به اینکه اصلاحات طرح اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۲ شامل چه مواردی خواهد بود، تصریح کرد: دولت پیش‌بینی و پیشنهاداتی را در حوزه اعتبارات داشته و به کمیسیون نیز ارجاع کرده است. بخش کلی این پیشنهادات در حوزه تبصره ۱۴ و عدم تأمین منابع پیش‌بینی‌شده در بودجه سال جاری به‌ویژه در حوزه موضوعات مرتبط با فروش بنزین و افزایش سرانه مصرف بنزین می‌باشد. عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه در جریان بررسی اصلاح قانون بودجه کوشیدیم تا پیشنهادات دولت محقق شود، همچنین خاطرنشان کرد: در جریان بررسی اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۲ تلاش شده تا نقطه نظرات دولت مورد رسیدگی قرار گیرد و مشکلات مرتبط با حوزه اعتبارات و منابع مالی پیش‌بینی‌شده، مرتفع گردد. نماینده مردم نهاوند در مجلس یازدهم بابیان اینکه لایحه اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۲ مشکلات خرید گندم و پرداخت مطالبات کشاورزان را حل خواهد کرد، همچنین متذکر شد: امیدواریم منابع پیش‌بینی‌شده به سبب اصلاحات بودجه ۱۴۰۲ تأمین شود و مشکلاتی که در حوزه خرید گندم از سوی دولت نیز وجود دارد، برطرف  شود.

وی در پایان این گفت‌وگو با تأکید بر اینکه مجلس و دولت در اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۲ همسو و هم‌نظر هستند، بیان داشت: دولت در لایحه پیشنهادی خود تمامی مشکلات حوزه اعتبارات و منابع مالی مطرح‌شده را مرتفع کرده است و به سبب آنکه اعضای کمیسیون و نمایندگان مجلس با موارد پیشنهادی این لایحه موافق می‌باشند، به نظر می‌رسد کلیه موارد و موانع فعلی برطرف شوند و پس از تصویب لایحه اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۲ در صحن علنی مجلس، دیگر  مشکلی در حوزه تأمین اعتبارات وجود نداشته باشد. 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.