هزینه نگهداری سالمند ماهانه ۱۰ تا ۱۲ میلیون/ باید برای سالمندی در کشور برنامه ریزی شود - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 74887
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۰۴ آبان ۱۴۰۱ - ۷:۴۲ |

هزینه نگهداری سالمند ماهانه ۱۰ تا ۱۲ میلیون/ باید برای سالمندی در کشور برنامه ریزی شود

دلبری گفت: در حال حاضر آسایشگاه‌های نگهداری از سالمندان ما از لحاظ کیفی و کمی با استاندارد‌ها فاصله زیادی دارند.
هزینه نگهداری سالمند ماهانه ۱۰ تا ۱۲ میلیون/ باید برای سالمندی در کشور برنامه ریزی شود

دکتر احمد دلبری رئیس انجمن سالمندان ایران در مورد چالش و بحران سالمندی گفت: با سالمند شدن جمعیت دهه شصت همان مشکلاتی که این جمعیت در مورد مدرسه، دانشگاه، مسکن، کار و.. داشتند در دوره سالمندی هم با افزایش ۵ تا ۶ برابری مشکلات مواجه و مشکلاتی در زمینه مسکن، بیمه، درمان، تخت آسایشگاهی و.. خواهند داشت.

وی افزود: در حال حاضر آسایشگاه‌های نگهداری از سالمندان ما از لحاظ کیفی و کمی با استاندارد‌ها فاصله زیادی دارند و به ازای هر ۶۴۰ نفر سالمند یک تخت آسایشگاهی وجود دارد که در کشور‌های توسعه یافته به ازای هر ۱۸ نفر یک تخت سالمندی وجود دارد.

دلبری تصریح کرد: با توجه به شرایط اقتصادی جامعه متاسفانه خانواده‌ها و سالمندان امکان پرداخت هزینه‌های نگهداری سالمندان که در حدود۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان ماهیانه است را ندارند و به همین دلیل در حال حاضر، ۳۰ درصد تخت‌های آسایشگاهی کشور را سالمندان مجهول الهویه تشکیل می‌دهند.

وی ادامه داد: اکنون روز خوش سالمندی در کشور است و در آینده مسئله سالمندی به یک مسئله بهداشتی، اقتصادی، بیمه‌ای و حتی امنیتی برای کشور تبدیل می‌شود که نیاز است مسئولین در این موضوع مهم توجه و برنامه ریزی داشته باشند.

رئیس انجمن سالمندان ایران با تاکید بر اینکه با توجه به شتاب تند سالمندی، سالمندی قطعا در کشور رخ می‌دهد تصریح کرد: مسئولین موضوع سالمندی را نباید مانند زلزله بدانند که ممکن است نیاید و بایستی برای جمعیت و دوران سالمندی کشور برنامه ریزی کنند.

وی ادامه داد: در کشور‌های توسعه یافته سالمندی جمعیت به عنوان فرصت و موقعیت بوده است، ولی در کشور ما به دلیل عقب ماندگی که برای برنامه ریزی از این فرصت وجود دارد در آینده دچار بحران خواهیم شد.

دلبری در بیان راهکاری‌های مواجهه با مسئله سالمندی اظهار کرد: مهمترین راهکار در مسئله سالمندی جمعیت این است که به موضوع سالمندی به عنوان یک موضوع حاکمیتی نگاه شود و بین سه قوای مقننه، مجریه و قضاییه تقسیم کار شود.

وی افزود: باید شورای سالمندان که زیر مجموعه بهزیستی است ارتقاء یابد و ذیل مجموعه نهاد ریاست جمهوری قرار گیرد و تعداد متخصصین حوزه سالمندی نیز افزایش یابد.

| منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.