هر کجا عدم موفقیت بوده خداباوری و مردم‌باوری رها شده است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 64244
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۰ |
قالیباف در افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی قرآن:

هر کجا عدم موفقیت بوده خداباوری و مردم‌باوری رها شده است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: هر کجا در جامعه به موفقیت رسیدیم، دو عنصر خداباوری و مردم‌باوری وجود داشته است؛ هر کجا عدم موفقیت است، این دو ویژگی را رها کرده‌ایم.
هر کجا عدم موفقیت بوده خداباوری و مردم‌باوری رها شده است

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، عصر امروز (شنبه، ۲۷ فروردین ماه) در آیین افتتاح بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم ضمن بیان اینکه ما دو سال از برگزاری این نمایشگاه محروم بوده‌ایم، گفت: از پرستاران و کادر درمان زحمتکش که مجاهدت کردند و در این راه شهدایی را تقدیم نمودند تا ما امروز شاهد بازگشت زندگی مردم در ابعاد مختلفی از جمله اقتصاد و از همه مهمتر سلامتی آنها باشیم، تشکر می‌کنیم و یاد آنها را گرامی می‌داریم. همینطور جا دارد از دولتمردان و مدیرانی که با تلاش و مجاهدت توانستند بر این ویروس منحوس پیروز شوند، تقدیر می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه ماه رمضان، ماه انسان ساز است، بیان کرد: رمضان ماه خودسازی و برکت است و بدون شک همین خودسازی مهمترین پایه و اساسی‌ترین بخش برای جامعه ما نیز است و برخی از بزرگان دین ما بر این باور هستند که این ماه، ماهی است که دل ها، روح‌ها و عقل‌ها آماده پذیرش فهم و درک قرآن می‌شوند و باید از این فرصت بزرگ و این ماه عزیز بهره ببریم. این ماه بهار مومنین و فرصت خودسازی است و همه باید قدر بدانیم و خوشا به حال آنانی که این توفیق را دارند، در ماه رجب و شعبان آماده بندگی شوند.

قالیباف افزود: قرآن پیامی برای زنده دلان دارد و این ماه عزیز شرایط را از بعد فردی و اجتماعی فراهم می‌کند تا شناختی دقیق از مکتب قرآن داشته باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این ماه پربرکت، برخاسته از معنویتی است که خود به خود به جامعه آرامش می‌دهد و روح افراد را متوجه فطرت اصلی خود می‌کند و در همه شئونات زندگی تبلور پیدا کرده و آثار آن نمود پیدا می‌کند، زمانی که من توفیق خدمت در نیروی انتظامی را داشتم، براساس چهار سال رصد، این مسایل را با اعداد و ارقام درک کردم و دیدم در ایام ماه مبارک رمضان و متأثر از معنویت این ماه بیش از ۷۰ درصد جرائم کاهش پیدا می کرد، بدون اینکه هیچ اقدامی برای پیشگیری و مقابله با جرم انجام شده باشد.

رئیس قوه مقننه تاکید کرد: این موضوع نکته مهمی است و نشان می‌دهد که این ماه چقدر عزیز و پربرکت است، استفاده از این ظرفیت و آموزه‌های قرآنی برکاتی در ابعاد مادی و معنوی برای جامعه، افراد و جمع به دنبال دارد و اگر ما امروز در انقلاب اسلامی با این عظمت توانسته‌ایم در مقابل مستکبرین و ستمکاران مقاومت کنیم به خاطر روح آزادگی و خداشناسی این ملت است.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی اگر توانسته با همه فشارها و مشکلاتی که اگر هر کدام از اینها در ابعاد سیاسی، اقتصادی، نظامی برای هر کشور و جامعه‌ دیگری اتفاق می‌افتاد، حتما آن جامعه و کشور از هم می‌پاشید، مقاومت کند؛ به برکت باورها و ارزش‌های قرآن و اعتقاد به سنت‌های الهی، همچنین همراهی و توجه مردم و مردمی بودن این انقلاب و فرهنگ قرآنی است که انقلاب و دفاع مقدس ما را پیش برده است و این تحمل، صبر و مقاومت در بین ملت ما برخاسته از نور قرآن، عترت و اهل بیت است.

قالیباف ضمن تشکر از همه دست‌اندرکاران برگزاری نمایشگاه قرآن در بخش مردمی و بخش های مختلف گفت: به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بخش های دیگر حاکمیتی که بدون شک زحمات طاقت فرسا و شبانه روزی بسیاری کشیده‌اند، می‌گویم این نمایشگاه به شکل یک جشنواره در طول ماه مبارک رمضان تشکیل شود. ما ماهی را به نام ماه رمضان با این ویژگی‌هایی که خالق هستی در آن قرار داده، داریم و در این ماه قرآن نازل شده است، قرآن کتابی برای زندگی، امید و آرامش است و به نظر می‌رسد اگر ما بتوانیم این فرهنگ را از حالت یک نمایشگاه به یک جشنواره و مجموعه تبدیل کنیم و از همه ظرفیت‌های موجود در کشور به ویژه در حوزه هنر با اولویت ظرفیت‌های مردمی استفاده کنیم، می‌توانیم به توفیقات زیادی برسیم.

رئیس قوه مقننه اظهار کرد: ما متأسفانه از ظرفیت‌های مردمی در حوزه‌های مختلف غفلت کرده‌ایم و ما هر کجا به موفقیت در جامعه رسیده‌ایم، دو عنصر خداباوری و مردم باوری را مد نظر داشته‌ایم و ما را به توفیق رسانده؛ چه در پیروزی انقلاب، چه در تداوم انقلاب، چه در دوران دفاع مقدس و چه امروز در عرصه مسائل اقتصادی؛ هر کجا موفقیتی می‌بینیم این دو ویژگی در آن است و هر کجا عدم موفقیت وجود دارد به این دلیل است که دو ویژگی خداباوری و مردم باوری را رها کرده‌ایم.

وی بیان کرد: از این جهت تأکید می‌کنم که در کنار برگزاری جشنواره‌ای با حضور مردم به ویژه آنکه هر پدیده‌ای به زبان زمان خود عرضه شود و بدون شک اگر بر هر موضوعی لباس فاخر هنر بپوشانیم، آن کار و آن اقدام مخصوصا اقدامات فرهنگی ماندگار می‌شود.

قالیباف افزود: ما مردم و مسلمانان زبان مشترک و باوری به نام قرآن داریم و ما همین طور زبان هنر را داریم که می ‌تواند در ابعاد مختلف به میدان بیاید و می‌توانیم در این یک ماه به طور کامل جشنواره‌ای را داشته باشیم که بتواند آثار آن در ابعاد مختلف در زندگی یک کودک تا یک سالخورده اثرگذار باشد و شور و نشاط را در جامعه ایجاد کند و همه آزادیخواهان و مسلمانان در جهان و همه آنانی که بدون شک فرهنگ قرآنی بر فطرت آنها اثرگذار است، تأثیرگذار باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته برگزاری چنین جشنواره‌ای تنها از توان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برنمی‌آید و این نیازمند یک تصمیم و اراده و باور در مجموعه مسئولان در سطوح مختلف است و از جمله خود بنده و نمایندگان حتما در مجلس شورای اسلامی وظیفه داریم نسبت به این موضوع توجه کنیم و پیش‌بینی‌های لازم را در قوانین و اعتبارات برای آن بیندیشیم. مقام معظم رهبری بارها و بارها بر موضوع قرآن و فرهنگ قرآنی و ترویج این فرهنگ که در حقیقت ترویج معنویت، نور، امید، زندگی و پاکی در جامعه است، تأکید داشته‌اند و بنده و امثال بنده هستیم که باید بتوانیم روح جامعه را در ماه مبارک رمضان متفاوت از بقیه ایام سال تبدیل کنیم و شما ببینید در ماه محرم چگونه فضا عوض می شود و همه توده‌های مردم در میدان هستند و شما مطمئن باشید در قرآن و فرهنگ قرآنی بسیار وسیع تر و تأثیرگذارتر می‌تواند این حرکت موثر باشد و این روح قرآن در قلب همه انسان‌ها می‌تواند بدون شک متبلور باشد و ما با روش‌های درست و حرکت‌های مبتنی بر فناوری‌های روز و ظرفیت‌های نوین باید این کار را انجام دهیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به ساخت سریال یوسف پیامبر گفت: جا دارد اینجا یادی از مرحوم سلحشور کنیم، این هنرمند متعهد با ساخت چنین فیلمی ده‌ها میلیون نفر را در دنیا تحت تأثیر قرار داد و این اثر هنری در حوزه سینما است و شما ببینید عرصه‌های دیگر هنر در جامعه در بخش‌های مختلف چگونه می‌تواند موثر باشد لذا این از موضوعات مهم است و این حرکت می‌تواند دارایی‌های بزرگی در بعد معنوی و مادی برای کشور و جامعه اسلامی فراهم کند.

قالیباف در بخش دیگر صحبت‌های خود با تأکید بر لزوم بهره‌گیری از فناوری‌های نوین در حوزه ترویج فرهنگ قرآنی تصریح کرد: ما وقتی از حوزه صنایع خلاق و دانش بنیان حرف می‌زنیم؛ صنایعی که مبتنی بر خلاقیت، نوآوری، اندیشه و فکر هستند و مبتنی بر آنها تولید می‌شود، چه بهتر این خلاقیت‌ها برای دارایی‌های معنوی به کار گرفته شود و در جشنواره‌های اینچنینی استفاده شود تا بتواند در زندگی همه جوامع و در همه سنین اثرگذار باشد و به گونه ای باشد که همه جامعه منتظر باشد تا ماه مبارک رمضان یک ماه توأم با شادابی، نشاط، زندگی باشد. این فرصت بزرگ در یک قدمی ما است و باید دست به دست هم بدهیم و در این مسیر حرکت کنیم و بدون شک آموزه‌های قرآنی است که زندگی مادی و معنوی همه بشریت را تأمین می‌کند.

رئیس قوه مقننه با اشاره به نامگذاری جمعه آخر ماه مبارک رمضان به نام روز قدس توسط حضرت امام (ره) گفت: ابتدای انقلاب امام راحل آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان روز قدس انتخاب کردند، شاید بنده و امثال بنده به عمق این موضوع پی نبرده بودیم که چرا امام راحل این روز را انتخاب کردند اما همان روحیه ستم‌ستیزی، مبارزه با ظلم، خداپرستی و توحید برخاسته از فرهنگ قرآنی و اهل بیت، این مسئله را رقم زد. بی‌شک مسئله فلسطین، مسئله اول اسلام بود و به نظر من حضرت امام (ره) جمعه آخر ماه مبارک رمضان را به عنوان روز قدس انتخاب کردند تا یک ماه روزه‌داری، یک ماه انس با قرآن باعث شود نور قرآن در قلوب جوانان و مسلمان زبانه بکشد و امروز در فلسطین شاهدیم، همه استکبار جهانی، رژیم صهیونیستی و حتی برخی کشورهای عربی منطقه تلاش می‌کنند، موضوع فلسطین فراموش شود و به دنبال عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی هستند.

قالیباف بیان کرد: شاهد هستیم، بعد از بیش از ۷ دهه جوانانی که در آن روز جنایت و اشغال فلسطین نبودند، امروز به برکت نور قرآن آنچنان نفرتی از رژیم صهیونیستی دارند که یک تنه در مرکز قدرت آنها که تل‌آویو است، حضور پیدا کرده و مبارزه می کنند و در راه خدا با هر نیروی ستمگری مقابله می کنند و این فرهنگ قرآنی است که در حوزه دوستی، صلح و مبارزه با ظالمان و ستمگران کارآمد است و ما باید از این فرصت استفاده لازم را بکنیم و این فرصت را در ماه مبارک رمضان مغتنم بشماریم.

وی خاطر نشان کرد: ما خیلی وقت‌ها برای اولویت دادن به مسائل ایجابی فرهنگی آنقدر درگیر ساختارسازی و تدوین آیین‌نامه هستیم که خروجی فرهنگی مناسبی به دست نمی آید و چه بسا به جای تدوین این نوع برنامه‌ها باید از فرصت‌ها استفاده کنیم و اجازه دهیم فرصت‌ها در اختیار جوانان مومن و دلداده به فرهنگ قرآن و اهل بیت باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: اگر اینچنین باشد شاهد خواهیم بود اتفاقات بزرگی در توسعه معروف برای مبارزه با منکر رخ می دهد و اگر این روش‌ها را انتخاب کنیم، حتما روش شایسته تری برای تحقق فرهنگ قرآنی و فرهنگ اهل بیت در جامعه است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.