نژادپرستی با طعم طلبکاری! - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 42053
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۸:۰۴ |
پاس گل دستگاه قضائی آمریکا به قاتل جرج فلوید

نژادپرستی با طعم طلبکاری!

 محاکمه قاتل جرج فلوید در ایالت مینیاپولیس در حالی ادامه دارد که افکار عمومی جهان و خصوصا رنگین‌پوستان سرتاسر دنیا، مشغول رصد این دادگاه هستند. با همه این اوصاف، دستگاه قضائی و امنیتی ایالات‌متحده، ابایی از ابراز حمایت‌های خود از افسر نژادپرست و قاتلی که جرج فلوید را قربانی ساخته است، ندارد! 
نژادپرستی با طعم طلبکاری!

گروه بین‌الملل
 محاکمه قاتل جرج فلوید در ایالت مینیاپولیس در حالی ادامه دارد که افکار عمومی جهان و خصوصا رنگین‌پوستان سرتاسر دنیا، مشغول رصد این دادگاه هستند. با همه این اوصاف، دستگاه قضائی و امنیتی ایالات‌متحده، ابایی از ابراز حمایت‌های خود از افسر نژادپرست و قاتلی که جرج فلوید را قربانی ساخته است، ندارد! 
قاتل‌های آمریکایی  می‌توانند سکوت کنند! 
دریک شووین، افسر سابق پلیس که به‌عنوان متهم پرونده مرگ جورج فلوید محاکمه می‌شود، در دادگاه از ابراز نظر خودداری کرد. قانون اساسی آمریکا چنین حقی را به رسمیت می‌شناسد. محاکمه این افسر سابق پلیس به پایان خود نزدیک شده است.به عبارت بهتر، یک قاتل در آمریکا به‌راحتی می‌تواند در مقابل سؤالات دادگاه درخصوص چرایی قتل، انگیزه قتل 
و ….سکوت کند و نکته تأسفبار این است که چنین سکوتی به‌مثابه یک «امتیاز منفی» در کارنامه قضائی متهم درج نخواهد شد! دریک شووین در جلسه محاکمه خود از اظهارنظر پیرامون پرونده مرگ جورج فلوید خودداری ورزید. ماده پنج مکمل قانون اساسی آمریکا چنین حقی را به رسمیت می‌شناسد.به سخن دیگر، هرگاه ابراز نظر از سوی متهمی در جریان محاکمه به زیان او تمام شود، متهم می‌تواند از این ماده‌قانونی استفاده کرده و سکوت اختیار کند.پیتر کاهیل، قاضی دادگاه شووین از اعضای هیئت‌منصفه درخواست کرد که سکوت او را به‌عنوان نکته‌ای منفی در پرونده دادرسی به مرگ جورج فلوید منظور نکنند.
 دروغ‌گویی آشکار وکیل افسر قاتل
در این میان، افسر قاتل آمریکایی با کمال وقاحت،نقش خود را در خصوص قتل جرج فلوید انکار می‌کند و معتقد است عوامل دیگری در مرگ این فرد سیاه‌پوست دخیل بوده‌اند! دریک شووین، رسما متهم است به علت قرار دادن زانوی خود بر گردن این شهروند سیاه‌پوست باعث مرگ او شده است.اسناد و شواهد غیرقابل‌انکار ازجمله تصاویر ویدئویی منتشر شده، به‌وضوح نشان می‌دهند که درک شووین به‌صورت عامدانه، با فشار دادن زانوی خود بر گردن جرج فلوید ، مرگ غم‌انگیز این سیاه‌پوست را رقم زده است. وکیل مدافع شووین مدعی شده که هیچ خلافی از سوی موکل خود روی نداده است. وکیل مدافع شووین، علت مرگ جورج فلوید را استفاده از مواد مخدر و همچنین سابقه بیماری‌های او دانسته است.هفته گذشته، یک پزشک متخصص امور جنایی علت مرگ فلوید را نرسیدن اکسیژن به ریه‌ اعلام کرده بود. به‌این‌ترتیب، ادعای وکیل دریک شووین مبنی بر مرگ این شهروند سیاه‌پوست به علت مصرف مواد مخدر و سابقه بیماری‌های او رد شده است.
 صورت‌مسئله چیست؟
صورت‌مسئله‌ای است که علی‌رغم حاشیه امنیتی که دستگاه قضائی و امنیتی آمریکا برای نژادپرستانی ازجمله «درک شووین» ایجاد کرده‌اند، عزم بسیاری از شهروندان آمریکایی مبنی بر محاکمه و مجازات افسر نژادپرست پلیس قطعی است. صورت‌مسئله در این پرونده قضائی کاملا مشخص است! دریک شووین زانوی خود را برای مدت نه و نیم دقیقه بر روی گردن جورج فلوید قرار داده بود و به‌رغم آنکه فلوید بارها گفته بود که نمی‌تواند نفس بکشد، به این عمل خود ادامه داده بود.جورج فلوید پس از بی‌هوش شدن به بیمارستان منتقل می‌شود و در آنجا جان خود را از دست می‌دهد. دادستان پرونده مرگ جورج فلوید برای دریک شووین مجازات قتل درجه‌دو تقاضا کرده است.در آلمان مجازات چنین اتهامی حبسی طولانی تا ۴۰ سال است. این در حالی است که شووین اتهامات وارده را نفی کرده است.محاکمه این افسر سابق پلیس در پرونده مرگ جورج فلوید احتمالا اوایل هفته آینده به پایان می‌رسد. پس از دفاع نهایی وکیل دریک شووین، هیئت‌منصفه درباره این پرونده تصمیم خواهد گرفت.باید یادآور شد که انتشار ویدئوی مرگ جورج فلوید به اعتراضات گسترده‌ای علیه نژادپرستی و خشونت پلیس علیه سیاه‌پوستان در آمریکا دامن زد. اعتراضاتی که هفته‌ها ادامه یافت و با حمایت و پشتیبانی کنشگران مدنی در کشورهای دیگر نیز همراه شد.
 نژادپرستی سیستماتیک در آمریکا
نه‌تنها «درک شووین»،بلکه دیگر افسران نژادپرست پلیس فدرال در آمریکا، طی سال‌های اخیر بارها به عناوین و بهانه‌های گوناگون هزاران رنگین‌پوست را در خیابان‌های آمریکا به قتل رسانده‌اند. آن‌ها به‌راحتی به رنگین‌پوستانی که اکثرا سلاحی نیز در دست ندارند و دستان خود را به علامت تسلیم بالا نگاه داشته‌اند، شلیک کرده و آن‌ها را به قتل می‌رسانند! پس از افشای این موارد، مقامات پلیس به‌راحتی مدعی می‌شوند که این اقدام را به دلیل «خطرناک بودن متهم» صورت داده‌اند و چاره‌ای جز کشتار آن‌ها نداشته‌اند! مقامات ارشد پلیس فدرال نیز در مواجهه با این پرونده‌ها، حمایت کامل خود را از پلیس‌های نژادپرست و قاتل اعلام کرده و در بدترین حالت ممکن، برای مدتی کوتاه آن‌ها را از مسئولیت خود تعلیق می‌کنند.
 رمزگشایی از اعتراضات شیکاگو
درحالی‌که محاکمه «درک شووین»همچنان ادامه دارد،شاهد شکل‌گیری رخدادهای نژادپرستانه و تأسف‌برانگیز دیگری در ایالات‌متحده آمریکا هستیم.تازه‌ترین این موارد، مربوط به قتل یک نوجوان
 ۱۳ ساله توسط پلیس آمریکاست. نوجوانی که به‌دروغ از سوی پلیس آمریکا متهم به «مسلح بودن» شده اما درنهایت مشخص شده است که وی دستان خود را به علامت تسلیم بالا برده و سلاحی نیز در اختیار نداشته است. پی گسترش اعتراضات عمومی در شیکاگو به تیراندازی پلیس به یک پسر ۱۳ ساله که باعث مرگ او شد، دفتر پاسخگویی پلیس غیرنظامی این شهر روز پنج‌شنبه ویدئوی مربوط به لحظه تیراندازی را در وب‌سایت خود منتشر کرد.
در این ویدئو دیده می‌شود این نوجوان که آدام تولدو نام داشته، اسلحه خود را روی زمین انداخته و دستانش را ثانیه‌هایی قبل از آنکه افسر پلیس به سمت او شلیک کند، بالا می‌برد.بر اساس گزارش شبکه یورونیوز، حادثه تیراندازی در ساعت ۳ بامداد ۲۹ مارس (۹ فروردین) روی داده است. در آن روز آدام تولدو که اسپانیایی‌تبار بود به همراه یک نوجوان دیگر که ۲۱ سال داشت، در مواجه با پلیس با پای پیاده از محل فرار می‌کنند. جوان ۲۱ ساله نیز درنهایت از سوی پلیس دستگیر شد.برخلاف ادعای پیشین پلیس مبنی بر اینکه آدام تولدو در زمان شلیک پلیس اسلحه در دست داشت، در این ویدئو به‌وضوح دیده می‌شود که او چیزی در دست ندارد و دستانش را بالا برده است؛ بااین‌وجود یک افسر پلیس به نام اریک استیلمن به سمت سینه او شلیک می‌کند.دفتر پاسخگویی پلیس غیرنظامی در ابتدا حاضر به انتشار این فیلم نبود و دلیل آن را تیراندازی به یک فرد زیر سن قانونی اعلام کرده بود؛ اما درنهایت پس از درخواست شهردار و نهاد ناظر بر فعالیت پلیس، این ویدئو را منتشر کرد.
علاوه بر این، اداره پلیس شیکاگو نیز که معمولاً اسامی افسران دخیل در تیراندازی‌ها را به این سرعت منتشر نمی‌کند و تا پایان تحقیقات منتظر می‌ماند، این بار در جریان انتشار اولین گزارش‌های تحقیقاتی خود از این حادثه، نام، سن و نژاد این افسر پلیس را اعلام کرد که اریک استیلمن نام دارد و یک سفیدپوست ۳۴ ساله است.به عبارت بهتر، پلیس آمریکا از ترس فشار افکار عمومی ، ناچار شد این اطلاعات را منتشر کند. 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.