نقطه پایان صدراعظم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 54999
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۷ آذر ۱۴۰۰ - ۶:۴۵ |
مخالفان مرکل به قدرت می‌رسند

نقطه پایان صدراعظم

سرانجام مذاکرات در برلین بر سر تشکیل دولت ائتلافی به نتیجه رسید. بر این اساس، هیچ‌یک  از احزاب مسیحی ( دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی بایرن) که در سال‌های اخیر قدرت را در آلمان در دست داشتند، دیگر در پروسه تشکیل دولت نقشی ندارند
نقطه پایان صدراعظم

فخرالدین اسدی
سرانجام مذاکرات در برلین بر سر تشکیل دولت ائتلافی به نتیجه رسید. بر این اساس، هیچ‌یک  از احزاب مسیحی ( دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی بایرن) که در سال‌های اخیر قدرت را در آلمان در دست داشتند، دیگر در پروسه تشکیل دولت نقشی ندارند.به‌این‌ترتیب،  پایان دوران صدراعظمی مرکل توأم با شکست احزاب مسیحی و محافظه‌کار در آلمان شده است. بدون شک ، در چنین شرایطی نمی‌توان خروج مرکل از معادلات قدرت پس از ۱۶ سال صدراعظمی را یک خروج مقتدرانه دانست!  آنگلا  مرکل هرگز تصور شکست سنگین حزب متبوع خود در انتخابات سراسری آلمان را نمی‌کرد. صدراعظم آلمان تصور می‌کرد پس از پیروزی دوباره حزب متبوعش در انتخابات، وی یک کناره‌گیری ظاهری مقتدرانه از قدرت خواهد داشت و سپس، خود می‌تواند ترکیب دولت و صدراعظم جدید آلمان را مشخص کند، اما چنین اتفاقی رخ نداد! 
 دولت ائتلافی آلمان منهای احزاب محافظه‌کار 
سه حزب سوسیال‌دموکرات، سبزها و دموکرات‌های آزاد سند قرارداد ائتلاف خود را منتشر کردند. این سند ۱۷۷ صفحه‌ای ازجمله حاوی تقسیم وزارتخانه‌ها، استفاده ۸۰درصدی از انرژی تجدیدپذیر تا سال ۲۰۳۰ و بسیاری موارد دیگر است.حدود ساعت ۱۵ روز چهارشنبه ۲۴ نوامبر ۲۰۲۱ (سوم آذر) سران سه حزب ائتلافی سوسیال‌دموکرات، سبزها و دموکرات‌های آزاد (لیبرال‌ها) در برابر خبرنگاران قرار گرفتند و اعلام کردند که مذاکرات ائتلاف آن‌ها به پایان رسیده و راه برای تشکیل دولت آتی آلمان با صدراعظمی اولاف شولتس هموار شده است.سند قرارداد ائتلاف پیش از برگزاری این کنفرانس مطبوعاتی در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته بود.
اولاف شولتس، صدراعظم آتی آلمان به‌عنوان نخستین سخنران در مقدمه اظهارات خود معضل حاد کرونا در سطح کشور را «بسیار جدی» خواند و گفت که ائتلاف سه حزب به این نتیجه رسیده است که برای جلوگیری از شیوع گسترده بیماری کرونا باید در مؤسسه‌های معینی مانند مراکز درمانی و مراکز نگهداری سالمندان و غیره واکسیناسیون را برای تمام همکاران اجباری کرد. او این را منتفی ندانست که حوزه اجباری کردن واکسیناسیون در آینده گسترش یابد. صدراعظم آتی آلمان افزود، به دلیل فشار کاری ویژه‌ای که به نیروهای پرستاری وارد شده است، این همکاران بار دیگر پاداش دریافت خواهند کرد. او گفت که سه حزب ائتلافی بر سر یک میلیارد یورو بودجه جداگانه به توافق رسیده‌اند تا «همه ما باهم، دست در دست بتوانیم این موج چهارم بدخیم را پشت سر بگذاریم».
 پایان سیاست‌های مرکل علیه پناهجویان 
سند ۱۷۷ صفحه‌ای قرارداد ائتلاف برای تشکیل دولت آینده آلمان حاوی طرح‌ها و اعلام یک رشته‌توافق‌ها و تفاهم‌نامه‌ها است .
یکی از این موارد مربوط به بحث استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر است. بر این اساس، تا سال ۲۰۳۰ آلمان ۸۰ درصد برق خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین خواهد کرد. پیش‌ازاین سهم ۶۵درصدی در این بازه زمانی در نظر گرفته شده بود. زمان خروج کامل از انرژی ذغال‌سنگ از هم‌اکنون تا سال ۲۰۳۸ به سال ۲۰۳۰ کاهش خواهد یافت.
همچنین بر اساس بخشی دیگری از این سند، حداقل دستمزد به ۱۲ یورو در ساعت افزایش می‌یابد. کمیسیون مستقل تعیین حداقل دستمزد پس از انطباق اول دستمزدها گام‌های بعدی برای افزایش احتمالی آن را بررسی خواهد کرد.همچنین بر اساس این پیمان مشترک، پناهجویان بیشتری باید امکان آوردن اعضای خانواده خود به آلمان را داشته باشند و این روند باید تسهیل گردد. از سوی دیگر، اعضای ائتلاف قصد دارند امکان قانونی بیشتری برای ورود پناهجویان به آلمان را فراهم سازند.
 چالش نظامی برلین و اتحادیه اروپا
یکی از مهم‌ترین پرونده‌هایی که دولت جدید آلمان و اولاف شولتس صدراعظم این کشور با آن مواجه می‌باشد، مربوط به معادلات نظامی اروپاست. ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه  بارها خواستار تقویت قدرت دفاعی کشورهای عضو اتحادیه اروپا شده است. دولت آینده آلمان باید در این زمینه مواضع خود را روشن کرده و درعین‌حال رویکردی اتخاذ کند که به شکاف در میان اعضای پیمان ناتو منجر نشود.فرانسه از دولت آینده آلمان انتظار دارد در سیاست خارجی و دفاعی خود منافع کشورهای عضو اتحادیه اروپا را در نظر بگیرد. پاریس ازجمله خواستار تولید مشترک یک جنگنده اروپایی است که می‌تواند به معنای توقف تولید مستقل هواپیماهای جنگی در کشورهایی مانند آلمان و فرانسه باشد.حزب سوسیال‌دموکرات در ماه ژوئن امسال و در بحث‌های مربوط به بودجه آلمان برای آزادسازی هزینه‌های این پروژه شرط‌هایی تعیین کرد.
از سوی دیگر، طی هفته‌های گذشته ورود  غیرقانونی مهاجران از مرزهای بلاروس به کشورهای عضو اتحادیه اروپا به‌شدت افزایش‌یافته و تعداد زیادی از آن‌ها از طریق لهستان وارد آلمان شده‌اند.حدود سه ماه پیش اتحادیه اروپا تحریم‌های سختی علیه الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس اعمال کرد.دولت لوکاشنکو در اقدامی تلافی‌جویانه مرزهای خود با کشورهای لیتوانی، لهستان و لتونی را باز گذاشت تا مهاجرانی که اغلب از افغانستان، سوریه و عراق هستند بتوانند وارد اتحادیه اروپا شوند.چنانچه افزایش ورود غیرقانونی پناهجویان از این مسیر تازه ادامه یابد، دولت آینده آلمان باید درباره سختگیری در مرزهای اتحادیه اروپا و چگونگی تقسیم احتمالی پناهجویان میان کشورهای عضو اتحادیه تصمیم‌گیری کند.
 اختلافات درون اروپایی
نکته پایانی و مهم دیگر، به اختلافات برلین با برخی کشورهای اروپایی بر سر تفسیر قوانین مشترک در اتحادیه اروپا بازمی‌گردد. آلمان با برخی کشورهای اروپایی نظیر لهستان به خاطر آنچه نقض حاکمیت قانون عنوان می‌شود اختلاف دارد. کمیسیون اتحادیه اروپا به‌تازگی در واکنش به تصمیم‌های دولت لهستان که دخالت در استقلال قوه قضائیه ارزیابی می‌شود خواستار مجازات و جریمه کردن این کشور شد. در این میان، شاهد تشدید تقابل اعضای اتحادیه اروپا با یکدیگر خواهیم بود. آنگلا مرکل از سیاست‌های معتدل‌تری در قبال لهستان پشتیبانی می‌کند و در سفر اخیر خود به ورشو خواستار حل مشکلات از طریق گفت‌وگو شد و از تصمیم کمیسیون اروپا برای شکایت از دولت لهستان به‌طور ضمنی انتقاد کرد.حزب سبزها  با انتقاد از نرمش مرکل در برابر ورشو خواستار برخورد قاطع با کشورهای عضو اتحادیه است که به نقض حکومت قانون متهم می‌شوند.بر این اساس نحوه تعامل با این‌گونه کشورها که بلغارستان و مجارستان هم در زمره آن‌ها به شمار می‌روند، می‌تواند یکی از چالش‌های سیاست خارجی دولت آینده آلمان باشد. درهرحال، شکست سنگین حزب متبوع مرکل در انتخابات اخیر سبب شده است تا وداع وی با قدرت، با چاشنی ناکامی و نه پیروزی  همراه باشد.

نویسنده : فخرالدین اسدی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.