نقش گروسی در بازی واشنگتن و تل‌آویو - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 82007
  پرینتخانه » سرمقاله, یادداشت تاریخ انتشار : ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۱ |

نقش گروسی در بازی واشنگتن و تل‌آویو

این روزها رافائل گروسی، مدیرکل آژانس در روایتی یک طرفه ، از نگرانی ها ودغدغه های خود در قبال تسریع و گسترش دامنه فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران در فردو ونطنز سخن می گوید! گروسی در تازه ترین سخنانش، خواستار سفر فوری به ایران و طرح دغدغه های جدید خود در قبال افزایش سطح غنی سازی در نیروگاه فردو شده است. جالب توجه اینکه گروسی در سخنانش تاکید کرده است :
نقش گروسی در بازی واشنگتن و تل‌آویو

حنیف غفاری
این روزها رافائل گروسی، مدیرکل آژانس در روایتی یک طرفه ، از نگرانی ها ودغدغه های خود در قبال تسریع و گسترش دامنه فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران در فردو ونطنز سخن می گوید! گروسی در تازه ترین سخنانش، خواستار سفر فوری به ایران و طرح دغدغه های جدید خود در قبال افزایش سطح غنی سازی در نیروگاه فردو شده است. جالب توجه اینکه گروسی در سخنانش تاکید کرده است :

«برای ما موضوعیتی ندارد که اساسا توافق هسته ای احیا بشود یا نشود! باید جلوی تشدید فعالیت های هسته ای ایران را گرفت. ضرورت دارد که هر چه سریع تر ایران اجازه دسترسی های لازم را به بازرسان ( آژانس ) بدهد. »
تصویرسازی گروسی نسبت به آنچه امروز بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی می گذرد، جای تامل اساسی دارد. در این خصوص دونکته مهم وجود داردکه نمی توان به سادگی ازکنار آن گذشت: نخست اینکه گروسی علاقه خاصی نسبت به سانسور سفر سال گذشته خود به ایران دارد.در ماه مارس سال ۲۰۲۲ میلادی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از سفر به تهران ،  درجریان ابتکار عمل و طراحی سازمان انرژی اتمی کشورمان برای حل کنترل شده و اصولی موارد ادعایی آژانس مواجه شد .گروسی در برابر راهکار منطقی و همه جانبه ارائه شده ازسوی سازمان انرژی اتمی کشورمان، چاره ای جز تسلیم نداشت و وعده داد که به محض بازگشت به وین، این راهکارها را با هدف مختومه سازی پرونده های ادعایی مربوط به گذشته ( که قبلا در قالب پرونده PMD به آن پرداخته شده بود) عملیاتی سازد. اما وی پس از بازگشت به مقرآژانس، بلافاصله کارشکنی های خود را درمسیر توافقی که آن را مورد تایید اولیه قرار داده بود، آغاز کرد! شانتاژ های گروسی در قبال موارد ادعایی و سیاسی کاری مطلق وی در رایزنی های ضد ایرانی با بازیگرانی مانند واشنگتن، تل آویو و تروئیکای اروپایی منتج به صدور دو قطعنامه در شورای حکام آژانس علیه ایران گردید. جمع آوری دوربین ها و برخی ابزارهای نظارتی آژانس معلول قطعنامه های ضد ایرانی آژانس بوده نه علت آن! بهتر است رافائل گروسی بیهوده تلاش نکند این تصاویر را وارونه جلوه دهد! 
مدیرکل آژانس به جای تمرکز بر روی «کنشگری وقیحانه »نهاد متبوع خود، برروی«واکنش ایران نسبت به رویکرد سلبی آژانس»متمرکز شده است.البته از فردی که حضورش در مسند مدیریت آژانس ، مرهون تلاش های پشت پرده دو سیاستمدار جنجالی یعنی ترامپ و نتانیاهو بوده است بیش از این نیز انتظار نمی رود! او درحال ایفای نقش ذاتی و طبیعی خود است.
نکته دوم اینکه اصرار گروسی بر دسترسی فراپادمانی یا حتی بعضا پادمانی  بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی ، تا قبل از احیای واقعی توافق هسته ای تحقق پیدا نخواهد کرد. فراموش نکنیم که یکی از ماموریت های اساسی نتانیاهو به گروسی( پس از بازگشت وی به مسند قدرت در تل آویو)، هدایت معادله «اعمال فشار حداکثری به ایران»در عین «جلوگیری از احیای برجام»می باشد. تاکید اخیر گروسی مبنی بر لزوم بازرسی  و نظارت دقیق بر  اماکن هسته ای ایران در عین امکان عدم احیای توافق هسته  ای، ترجمانی از همین بازی صهیونیست هاست که البته مورد تایید واشنگتن و تروئیکای اروپایی نیزقرار دارد. در چنین شرایطی نباید گروسی را به مثابه رئیس یک سازمان بین المللی، بلکه به عنوان مهره بازی غرب و رژیم صهیونیستی با هدف «حفظ متعهدانه و سرسختانه ایران در برجام»در عین «عدم رفع تحریم های ضد ایرانی» تلقی کرد. بدیهی است که در مقابل چنین سیاستمدار و عنصری نباید ساده انگارانه برخورد کرد یا فریب جایگاه حقوقی و ظاهری وی در آژانس بین المللی انرژی اتمی را خورد! این سازمان ظاهرا بین المللی، سال هاست کارویژه  ها و مسئولیت های ذاتی خود را قربانی خواسته ها و امیال بازیگران فرامتنی مانند واشنگتن و تل آویو کرده است…

نویسنده : حنیف غفاری |
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.