نصرالله: محاسبات دشمن برای تفرقه‌افکنی میان مقاومت شکست خورد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 85752
  پرینتخانه » اخبار, بین الملل تاریخ انتشار : ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۰ |

نصرالله: محاسبات دشمن برای تفرقه‌افکنی میان مقاومت شکست خورد

دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی آغازگر جنگ فعلی در نوار غزه است، تاکید کرد محاسبات دشمن برای تفرقه‌افکنی میان نیروهای مقاومت شکست خورده است.
نصرالله: محاسبات دشمن برای تفرقه‌افکنی میان مقاومت شکست خورد

سید حسن نصرالله دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان، عصر امروز (جمعه)، سخنرانی خود را به مناسبت سالروز شهادت فرمانده جهادی «سید مصطفی بدرالدین» (شهید سید ذوالفقار) آغاز کرد.

دبیرکل جنبش‌ حزب‌الله لبنان در ابتدای سخنرانی خود به جنگ نیروهای مقاومت با رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی فلسطین اشاره کرد و شهادت شماری از فرماندهان مقاومت در نوار غزه را تبریک و تسلیت گفت.

سید حسن نصرالله در عین حال به شهادت «خضر عدنان» عضو ارشد جنبش جهاد اسلامی فلسطین اشاره کرد و شهادت وی را به نیروهای مقاومت تسلیت گفت.

دبیرکل حزب‌الله در ادامه جانفشانی‌ها و دستاوردهای شهید سید مصطفی بدرالدین پرداخت و اظهار داشت: «شهید ذوالفقار نشان رزمندگی در خط مقدم، نشان جانبازی، نشان اسارت، نشان فرماندهی، نشان دستاوردها و پیروزی‌ها و در نهایت نشان شهادت را بر سینه خود داشت. شهید از فهم عمیق، بصیرت و هوش راهبردی برخوردار بود. بسیاری از فرماندهان ما از چنین ویژگی‌هایی برخوردار هستند.»

سید حسن نصرالله ادامه داد: «ما نمی‌توانیم تحولات لبنان را به دور از تحولات منطقه مورد بحث و بررسی قرار دهیم. آیا می‌توان رویدادهای لبنان را به دور از تحولات منطقه مورد بحث بررسی قرار داد؟ می‌توان رویدادهای منطقه را به دور از رویدادهای جهان بررسی کرد؟ ما باید حقایق را به درستی مورد بررسی قرار دهیم و خیال‌پردازی نکنیم. هر کسی که در سال ۱۹۸۲ فکر می‌کرد اسرائیل در لبنان باقی می‌ماند و لبنان وارد عصر اسرائیل شده، به اشتباه خود پی برد و این شرط‌بندی آن‌ها ناکام و ناموفق بود، چون این شرط‌بندی مبتنی بر محاسبات غلطی بود. طبیعی است که برخی‌ها اظهاراتشان را در خصوص ایران و سوریه تغییر دهند، چون برداشت آن‌ها اشتباه بود.»

ناکامی نتانیاهو در فتنه‌انگیزی میان نیروهای مقاومت

دبیرکل حزب‌الله لبنان در بخش دیگری اشاره کرد: «این نتانیاهو بود که تجاوزات فعلی را علیه نوار غزه با ترور برادران ما در سرایا القدس و با کشتار همسران و فرزندان آن‌ها آغاز کرد. سکوت جهان [در قبال جنایات رژیم صهیونیستی] تأسف بار است. آمریکا در شورای امنیت از محکومیت اسرائیل جلوگیری کرد.»

سید حسن نصرالله در ادامه گفت: «انگیزه نتانیاهو از تجاوز روشن و واضح است: ۱. احیای قدرت بازدارندگی و ترمیم آن ۲. فرار از بحران داخلی ۳. اصلاح شکاف و تجزیه ائتلاف کابینه ۴. بهبود اوضاع سیاسی و انتخاباتی. محاسبات نتانیاهو با شکست مواجه شد. قصد آن‌ها هدف قرار دادن جهاد اسلامی و تفرقه انداختن میان گروه‌های فلسطینی و ایجاد فتنه در میان نیروهای مقاومت بود. آن‌ها می‌‌خواستند به فرماندهان اصلی سرایا القدس ضربه بزنند و فرماندهی مستقیم یگان موشکی را حذف کنند.»

دبیرکل حزب‌الله اضافه کرد: «نتانیاهو فکر می‌کرد که با این نقشه، فرماندهی نظامی جهاد اسلامی از هم خواهد پاشید و قدرت بازدارندگی آن‌ها در برابر غزه احیا خواهد شد. رهبر جهاد اسلامی بعد از ترور فرماندهان شاخه نظامی این جنبش دوراندیشانه و با خونسردی عمل کرد و با فرماندهی «کتائب القسام» رایزنی کرد تا موضع‌گیری مقاومت یکسان و یکپارچه باشد. دشمن در انتظار واکنش جهاد اسلامی بود و زمانی که فرماندهی گروه‌های مقاومت با خونسردی عمل کرد، دشمن دستپاچه شد.»

سید حسن نصرالله اشاره کرد: «نبرد با خونسردی و دوراندیشی مدیریت شد و این مسئله دشمن را در دستیابی به اهدافش ناکام گذاشت. از جمله نقاط قوت جنبش‌های مقاومت در فلسطین و منطقه این است که آن‌ها قدرت زیادی در ترمیم سریع زیرساخت خود دارند. به‌رغم ترور فرماندهان مقاومت، گروه‌های مقاومت در منطقه تضعیف نشدند. نه‌تنها آن‌ها تضعیف نشده‌اند، بلکه این خون‌های پاک ریخته‌شده شتاب بیشتری به مقاومت داد. سرایا القدس با ترمیم سریع زیرساخت فرماندهی خود، دشمن را با شلیک موشک به جنوب تل‌آویو و قدس غافلگیر و دستپاچه کرد.»

حزب‌الله به صورت مستمر با مقاومت فلسطین در ارتباط است

دبیرکل حزب‌الله افزود: «مقاومت غزه توانست دشمن را در دستیابی به اهدافش ناکام بگذارد. باوجود فشارهای میدانی و سیاسی، اما مقاومت فلسطین تضعیف نشده است. جنگ غزه مهم است و تاثیر آن‌ها تنها نوار غزه را شامل نمی‌شود، بلکه منطقه را نیز در بر می‌گیرد. ما همواره با فرماندهان مقاومت در نوار غزه در ارتباط هستیم و اوضاع و تحولات را رصد می‌کنیم. در محدوده معینی به آن‌ها کمک می‌کنیم، اما اگر هر زمان بدانیم که مسئولیتی بر دوش ماست، از هیچ اقدامی فروگذار نخواهیم کرد ان‌شاءالله.»

سوریه با قدرت در جایگاهش باقی است

سید حسن نصرالله همچنین بیان کرد: «سوریه در جای خود باقی ماند و نه موضعش تغییر کرد و نه محورش. بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و دعوت از رئیس‌جمهور اسد به اجلاس عربی یک نشانه مهم است. سفر سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران به سوریه نشان از روابط راهبردی ایران و سوریه در سطوح مختلف دارد. امروز مسئله سوریه با قدرت در انتخابات ترکیه مطرح است و نامزدهای انتخاباتی بر سر نگاه و نظرات خود در قبال دمشق رقابت می‌کنند. با هر پیروزی سیاسی یا موفقیت معنوی در سوریه، ما چهره مصطفی بدر الدین و تمام شهدا و همچنین جانفشانی‌‌ها در سوریه و غریب بودنمان را به یاد می‌آوریم زمانی که به خاطر حمایت از سوریه جهان از ما انتقاد می‌کرد و اکنون با هر پیشرفت و موفقیتی نیز که روی می‌دهد، این ما هستیم که بهمان تبریک گفته می‌شود.»

روابط لبنان و سوریه باید به حالت طبیعی بازگردد

دبیرکل حزب‌الله در عین حال اشاره کرد: «آمریکا نفت و گاز سوریه را سرقت می‌کند و همچنان بر قانون سزار و محاصره سوریه پافشاری دارد. اوضاع سوریه در حال گشایش است و آن دوران سختی که گذشت، دیگر باز نخواهد گشت. انتظار می‌رود که روابط لبنان و سوریه نیز به حالت طبیعی بازگردد. اگر حزب‌الله زمام امور را در لبنان به دست داشت، روابط با سوریه مدت‌ها پیش به حالت عادی بازگشته بود. از دولت پیشبرد امور در لبنان انتظار می‌رود که روابط با دمشق را به حالت عادی بازگرداند، چراکه بازگشت این ارتباط به نفع لبنان است. مسئله آورگان سوری هم با سخنرانی و اظهارنظر در فضای مجازی حل و فصل نمی‌شود.»

سید حسن نصرالله در ادامه اظهار داشت: «تغییر موضع برخی از احزاب در خصوص آوارگان سوری، نشان می‌دهد که موضع پیشین آن‌ها سیاسی بوده و نه بشردوستانه. مسئله آوارگان سوری باید با اعزام هیأتی از وزیران و فرماندهان امنیتی به دمشق حل و فصل شود.  حزب‌الله نه خانه‌ای را اشغال کرده و نه روستایی را و از بازگشت کسی به روستاهای مرزی سوریه جلوگیری نمی‌کند. تمام تبلیغاتی که در این خصوص شده یک دروغ بزرگ است. حزب‌الله بیش از همه بر بازگشت اهالی القصیر و روستاهای آن به خانه‌هایشان پافشاری داشت و خوشحال بود. هر حادثه‌ای که رخ می‌دهد، حزب‌الله را به تجارت مواد مخدر متهم می‌کنند که تمام این‌ها کذب، خیانت است. اگر کمک‌های حزب‌الله نبود، مقامات لبنان نمی‌توانستند با تجار مواد مخدر مقابله کنند. موضع شرعی و جهادی ما اجازه نمی‌دهد که ما از قاچاقچیان مواد مخدر برای ارسال سلاح به فلسطین اشغالی کمک بگیریم.»

دبیرکل حزب‌الله تاکید کرد: « تحولات اخیر در خصوص مسئله ریاست‌ جمهوی لبنان مثبت بوده است. سلیمان فرنجیه وزیر سابق برای ما یک نامزد تصادفی نیست، بلکه یک کاندیدای طبیعی و جدی است. ما نامزدی را به کسی تحمیل نمی‌کنیم و هر حزبی هر نامی را که می‌خواهد به عنوان نامزد مطرح کند و برای انتخابات رئیس‌جمهور به مجلس برویم. دَرِ گفت‌و‌گو و توافق در خصوص مسئله ریاست‌جمهوری همچنان باز است. دولت پیشبرد امور به‌رغم تمام سختی‌ها و مشکلات باید بر سر کار بماند و وظایف خود را در چارچوب قانون انجام دهد. ما از آن‌ها تشکر می‌کنیم.»

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.