موسوی: در حال رایزنی برای انجام ۳ پرواز از ایتالیا به ایران هستیم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 20181
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۶ |

موسوی: در حال رایزنی برای انجام ۳ پرواز از ایتالیا به ایران هستیم

سخنگوی وزارت امور خارجه با تشریح اقدامات انجام شده برای بازگشت دانشجویان ایرانی از ایتالیا به کشور گفت: برای انجام یک پرواز از رم و دو پرواز از میلان به تهران در حال رایزنی و هماهنگی هستیم.
موسوی: در حال رایزنی برای انجام ۳ پرواز از ایتالیا به ایران هستیم

سیدعباس موسوی با یادآوری لغو پرواز امروز ایران ایر از رم به تهران، درباره ‌اقدامات وزارت امور خارجه در خصوص بازگرداندن‌ هموطنان و دانشجویان ایرانی در ایتالیا به کشور گفت: وزارت امور خارجه و سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم در حال حاضر در حال رایزنی و هماهنگی با مقامات وزارت بهداشت و ایران ایر برای انجام یک پرواز دیگر از رم و دو پرواز از میلان به تهران هستند.

وی افزود: تقاضای اولیه جمع کثیری از دانشجویان و هموطنان مقیم ایتالیا دریافت شد و از طریق سفارت جمهوری‌اسلامی ایران در رم  و کنسولگری در میلان به اداره کل کنسولی در وزارت امور خارجه برای طرح موضوع و  کسب موافقت با انجام پروازهای ویژه منعکس شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: در همین چهارچوب با تشکل های دانشجویی در رم و میلان، با هدف تدارک فهرست متقاضیان پرواز و ارسال آن به وزارت امور خارجه و نهادهای ذیربط پس از اخذ موافقت اولیه رایزنی و گفت‌وگو کردیم.

موسوی به برگزاری جلسات متعدد با وزارت بهداشت (ستاد فرماندهی عملیات مبارزه با کرونا) و سازمان هواپیمایی کشوری برای تدوین پروتکل‌های بهداشتی اشاره وتصریح کرد:انعکاس پروتکل‌های بهداشتی دریافتی از وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا به نمایندگی‌های رم و میلان برای اطلاع رسانی به دانشجویان و هموطنان متقاضی بازگشت منعکس و بر رعایت موازین مورد نظر وزارت بهداشت بعنوان پیش در آمد تحقق بازگشت به ایران تاکید شده است.

وی همچنین اظهار داشت: به دانشجویان در مورد مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت از جمله لزوم تکمیل و امضای فرم‌های خوداظهاری بهداشتی، اعمال قرنطینه و رعایت دستورالعمل‌ها و موازین بهداشتی قبل، حین و بعد از سفر مجددا اطلاع رسانی شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: دفاتر هواپیمایی ایران ایر در رم و میلان توسط نمایندگی‌ها برای آگاه‌سازی مسافران و تعیین اولویت‌های فروش بلیط بر اساس درخواست های ارایه شده دانشجویان کاملا توجیه شده اند

موسوی در مصاحبه با ایرنا یادآور شد:‌ فرم های اطلاعات شخصی برای اخذ مشخصات مسافران و ارسال آن به تهران جهت تمهید قرنطینه طراحی و اطلاع رسانی شده است.

وی همچنین اظهار داشت: دفاتر ایران ایر در رم و میلان در خصوص الزامی بودن تکمیل فرم و جلوگیری از سوار کردن آن دسته از مسافرانی که احیانا توجه لازم را به پروتکل‌های بهداشتی ایران توجه نمی کنند، مجددا توجیه شده اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اطلاع رسانی شفاف به محافل خبری و تشکل‌های دانشجویی در ارتباط با اجرای فرآیند بازگشت به ایران از ایتالیا بر مبنای پروتکل های بهداشتی گفت: سفارت ایران در رم با وزارت خارجه، سازمان هواپیمایی و نهادهای ذیربط در ایتالیا و اخذ مجوز پروازهای ویژه به کشور رایزنی های گسترئه ای را انجام داده است.

موسوی گفت: ما همچنین با وزارت خارجه، وزارت کشور و دپارتمان امنیت عمومی و پلیس مرزبانی ایتالیا برای حل مشکل اقامتی دانشجویان پس از برطرف شدن شرایط مرتبط با کرونا و نحوه بازگشت به ایتالیا رایزنی کردیم.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به قرنطینه عمومی در سطح ملی در ایتالیا و محدودیت تردد در سطح شهر، رایزنی با وزارت خارجه و پلیس سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران همچنین به رایزنی با مسئولین ایران ایر جهت کاهش قیمت بلیط پرواز از ایتالیا به ایران اشاره کرد و افزود: با تلاش های فراوان اولین گروه از دانشجویان در ایتالیا پنج شنبه شب به کشور وارد و برای اجرای تمهیدات بهداشتی در اختیار مقامات ذیربط قرار گرفتند.

سفارت جمهوری اسلامی ایران روز گذشته در رم در اطلاعیه‌ای خطاب به به مسافران خصوصا دانشجویان متقاضی پرواز فوق العاده روز جمعه (۲۹ فروردین ۱۳۹۹ ) ایران ایر اعلام کرد: متاسفانه بدلیل رفتارهای نامناسب عده ای‌از مسافران بازگشتی به کشور در پرواز روز چهارشنبه (۲۷ فروردین) و عدم تکمین مشارالیهم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مقررات قرنطینه‌ای، مسوولان بهداشتی کشور برای حفظ سلامت مسافران، خانواده‌های آنها و شهروندان ایرانی تصمیم به لغو پرواز روز جمعه گرفتند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.