ملت ایران خیانت‌های آمریکا را فراموش نمی‌کنند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 75718
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۳ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۹ |
آیت‌الله صدیقی در نماز جمعه تهران:

ملت ایران خیانت‌های آمریکا را فراموش نمی‌کنند

خطیب نماز جمعه تهران گفت: خیانت‌های آمریکا برای ملت ایران فراموش‌نشدنی و برای جوانان ما منشأ برائت بیشتر و خودسازی در جهت مقابله با جریان استکبار آمریکایی بوده است.
ملت ایران خیانت‌های آمریکا را فراموش نمی‌کنند

آیت‌الله کاظم صدیقی خطیب نماز جمعه تهران در نماز جمعه این هفته تهران (۱۳ آبان ماه) که در محل دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: تقوا، پرده غفلت را کنار می‌زند، غبار بی‌خبری از خود را شتسشو می‌دهد و آدمی را صیانت می‌کند که از حریم امن الهی خارج نشود.

 

وی تصریح کرد: کسانی که اهل تقوا هستند، وقتی شیطان بر سر راه آنها قرار می‌گیرد به یاد خدا می‌افتند و از شر شیطان خود را حفظ می‌کنند و از آلودگی به گناه اجتناب می‌کنند.

 

آیت‌الله صدیقی بیان کرد: جنگ، فتنه، آشوب و اغتشاش ظاهر تلخ و تاسف‌باری دارد؛ اما کلاس عبرت است. هشدار و بیدار باش است. بنابراین باید همه تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم.

 

خطیب نماز جمعه تهران اظهار داشت: در ابتدای خطبه، وفات حضرت فاطمه معصومه (س) را به همه دلداگان اهل بیت و مردم ولایتمدار ایران تسلیت می‌گویم. همچنین شهادت مظلومانه سربازان امنیت، جان بر کفان حفظ آرامش مردم و خط‌شکنان میدان برخورد با اشرار و فریب‌خوردگان را تسلیت می‌گویم. به ویژه شهادت زائرین حرم شاهچراغ را تسلیت عرض می‌کنم.

 

وی ادامه داد: اینکه عده‌ای در جوار حرم شاهچراغ نائل به شهادت شدند، منظره‌ای بود که تداعی‌گر ظلم شمر و حرمله و حرامیانی بود که نه دین و عقل و وجدان و عاطفه دارند و نه زن و کودک سرشان می‌شود. این حرامیان وارد محیط امن شدند و مردمی که دل به خدا داده و برای نماز آمده بودند را به شهادت رساندند.

 

خطیب نماز جمعه تهران تاکید کرد: این مردم چه گناهی داشتند؟ آیا این‌ها نظامی بودند؟ کجای عالم با کسی جنگی داشتند؟ در نهایت قصاوت و بی رحمی اینها را به گلوله بستند و رحمی به نوزاد شیرخوار و پیرمرد نکردند. این فاجعه‌ای بود که نوعی درندگی را نشان داد. هیچ درنده‌ای اینطور درندگی نمی‌کند. یک حیوان درنده طعمه خود را می‌گیرد و می‌رود و به موجودات دیگر آسیبی نمی‌رساند اما اینها از هر درنده‌ای بدتر بودند و این چنین جنایتی را آفریدند. این مصیبت عظمی را به همه مسلمانان، وجدان‌های پاک و ملت ایران تسلیت می‌گویم.

 

آیت‌الله صدیقی گفت: تسلیت خاص ما برای شهادت طلبه فاضل و متدین و انقلابی، «آرمان» مظلوم است که زیر آن همه ضربات بی‌رحمانه و بدون هیچ جرمی کشته شد و بعد بدن خونین شده‌اش را در خیابان انداختند. آرمان سرباز امام زمان و مبارزه با فساد و دلسوز جامعه خود بوده است. این جوان به چه جرمی کشته است؟

 

خطیب نماز جمعه تهران عنوان کرد: همچنین درگذشت آیت‌الله عباسعلی اختری یکی از علمای صالح دین را که اهل فضل و قلم و فردی انقلابی در سنگر تعلیم و تعلم و قضاوت بود، به خانواده و ارادتمندان او تسلیت می‌گویم.

 

وی با اشاره به یوم‌الله ۱۳ آبان، بیان کرد: امروز ۱۳ آبان، روز مباره با استکبار و روز دانش ‎آموز است. سه حادثه درس‌آموز و عظیم در این روز رقم خورده است که اولاً نشان می‌دهد که قدرت‌های پوشالی فرو می‌ریزند، سرنگون می‌شوند، آدم‌های برفی هستند که آب می‌شوند و قدرت واقعی ندارند. دوماً، حوادث سیزدهم آبان برای جوانان، نوجوانان، دانش‌آموزان و دانشجویان ما عبرت‌آموز است.

 

آیت‌الله صدیقی تصریح کرد: اولین حادثه، حادثه کشتار جمعی از دانش‌آموزان ما به دست دژخیمان رژیم سفاک پهلوی با حمایت رژیم مستکبر آمریکا بود. حادثه دوم، تبعید بنیان‌گذار نظام جمهوری اسلامی ایران، بزرگ مجاهد دوران، بزرگ حکیم و عارف تاریخ، بزرگ انسان خودساخته و تحول‌آفرین، دگرگون کننده تاریخ، احیاگر بشریت، اسلام و تشیع، آیت‌الله العظمی امام خمینی (ره) بود.

 

خطیب نماز جمعه تهران بیان کرد: این تبعید، متعاقب جهاد تبیین حضرت امام در برابر ذلت‌پذیری نظام منحوس پهلوی درباره قانون کاپیتولاسیون صورت گرفت؛ قانونی که برای مصونیت آمریکایی‌های حاضر در ایران وضع شد. آمریکای حاضر در ایران بیش از هفتاد هزار نفر بودند و بر سرنوشت ما مسلط بودند.

وی یادآورد شد: آمریکایی‌ها در شرایطی که آموزش و پرورش، ارتش، سیاست، نماینده‌های مجلس و وزارتخانه‌های ما را در اختیار داشتند، به این حد از اختیارات بسنده نکردند و قانونی تصویب کردند که اگر یک آشپز آمریکایی، یک ارتشبد ایرانی را زیر ماشین بگیرد یا به یکی از مقامات عالی کشور سیلی بزند، دادگاه‌های ایران حق محاکمه او را ندارند.

 

آیت‌الله صدیقی گفت: امام خمینی (ره) این قضیه را افشا کردند و در سخنرانی خود گفتند: «قلبم در فشار است، خوابم نمی‌برد. ملت ایران را فروختند و ارتش ایران را فروختند». این سخنرانی نافذ و عجیب که جرقه‌ای مهم به وجود آورد، هم آبروی آمریکا را برد، هم ملت را بیدار کرد و هم دستگاه سلطنت به وحشت افتاد. بنابراین امام راحل را تحمل نکردند و او را تبعید کردند و امام خمینی (ره) ۱۳ سال در تبعیدگاه به سر بردند.

 

خطیب نماز جمعه تهران تاکید کرد: در پی آن مجاهدت امام و در کنار سایر مجاهدت‌هایی که آرام آرام قطرات پاک آن به هم پیوست و به صورت دریا درآمد، انقلاب پیروز شد و بعد از پیروزی انقلاب در چنین روزی جمعی از دانشجویان انقلابی و ولایی، لانه جاسوسی را که آن روز سفارت آمریکا گفته می‌شد، تسخیر کردند.

 

وی ادامه داد: امام خمینی (ره) از این تسخیر به عنوان انقلاب یاد کردند. انقلاب بزرگی بود چرا که بعد از تسخیر سفارتخانه و بررسی مدارک و اسنادی که آنجا بود معلوم شد که آنجا سفارتخانه نیست، بلکه لانه جاسوسی است که آمریکایی‌ها در آن، چه توطئه‌ها و نقشه‌‎های شومی علیه ایران در برنامه‌های خود تدارک دیده بودند.

 

آیت‌الله صدیقی عنوان کرد: این خیانت آمریکا در سه مرحله، برای ملت ایران فراموش نشدنی و برای جوانان ما منشا برائت بیشتر و خودسازی در جهت مقابله با جریان استکبار آمریکایی بوده است. نکته مهم آن است که چرا مردم ایران تا این حد از آمریکا نفرت دارند. چرا فرهنگ ایرانی امروز و شعار و گفتمان مردمی ایران امروز، «مرگ بر آمریکا» است؟

 

خطیب نماز جمعه تهران گفت: آمریکایی‌ها در این ایام این طور القا می‌کنند که علت مخالفت آمریکا با ایران، همین مسئله تسخیر لانه جاسوسی بوده است و ادعا می‌کنند که این «مرگ بر آمریکا» که ایرانی‌ها می‌گویند را مقابله به مثل می‌کنند، اما این از دروغ‌های بسیار بزرگ است.

 

وی با اشاره به اینکه همان طور که رهبر فرزانه انقلاب بارها، ریشه‌های تضاد آمریکا با ایران را در تاریخ روشن کرده‌اند، اظهار کرد: آمریکایی‌ها به جامعه جهانی خیانت‌های بسیاری کرده‌اند، در جنگ جهانی دوم از سلاح اتمی استفاده کردند و به کشورهای بسیاری حمله کردند، بیش از ۶۰ کودتا در کارنامه ننگین آمریکا به ثبت رسیده که گاهی مستقیم و گاهی غیرمستقیم در آنها دخالت داشته است.

 

آیت‌الله صدیقی بیان کرد: آمریکا در دوره زندگی ننگین خود، غارتگر، متجاوز، خون‌خوار بوده است و حقوق ملت‌ها و مردم را زیر پا گذاشته است. اما درباره ایران، آمریکایی‌ها کودتای ۲۸ مرداد را رقم زدند؛ علیرغم آنکه دولت آن روز و نخست‌وزیر آن دوران، «مصدق» حجت‌‎الاسلام نبود و دایعه اسلام‌خواهی نداشت، اما همین که نفت را از چنگال انگلیس‌ها بیرون آورد، آمریکا، نخست‌وزیر و دولتی که به او خوش‌بین بود را تحمل نکرد و یک دولت قانونی را سرنگون کرد و تا آخر در تبعید نگه داشت. عده‌ای را از بین برد و یک فرد نالایق و مطیع را به عنوان شاه روی کار آورد و دستگاه سلطنت را به ایران تحمیل کرد.

 

خطیب نماز جمعه تهران تصریح کرد: این تبعید، متعاقب جهاد تبیین حضرت امام در برابر ذلت‌پذیری نظام منحوس پهلوی درباره قانون کاپیتولاسیون صورت گرفت؛ قانونی که برای مصونیت آمریکایی‌های حاضر در ایران وضع شد. آمریکای حاضر در ایران بیش از هفتادهزار بودند و بر سرنوشت ما مسلط بودند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.