مقابله با بدمصرف‌های آب جدی‌تر از گذشته دنبال می‌شود - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 85610
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اخبار تاریخ انتشار : ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰:۵۴ |

مقابله با بدمصرف‌های آب جدی‌تر از گذشته دنبال می‌شود

مدیریت منابع آب و تامین آب شرب پایدار در کشور به خصوص در کلانشهر‌هایی مثل تهران به همراهی بخش خانگی و کاهش مصارف غیرضروری وابسته است.
مقابله با بدمصرف‌های آب جدی‌تر از گذشته دنبال می‌شود

با نزدیک شدن به فصل تابستان بحث مدیریت مصرف آب برای تامین آب پایدار در کشور، بیش از پیش پررنگ می‌شود و تحقق آن یکی از ماموریت‌هایی است که صنعت آب کشور در طول سال دنبال می‌کند. مصارف آب در بخش‌های کشاورزی، صنایع و خانگی است و در کلانشهری مثل تهران عمده مصارف مربوط به بخش خانگی است و برای تامین آب شهروندان تلاش می‌شود.

تنظیم تعرفه‌های آب و پاداش برای مشترکان یکی از ابزار‌هایی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد تا ضمن تحقق اهداف در تامین آب کشور، مشترکان مصرف خود را به الگو و زیر الگوی مصرف برسانند. تعرفه‌های پلکانی آب برای امسال به گونه‌ای است که ضمن تشویق کم مصرف ها، بازدارندگی لازم را برای برای پرمصرف‌ها و بدمصرف‌ها داشته باشد.

فیروز قاسم زاده سخنگوی آب، در خصوص تعرفه‌های آب امسال گفت: تعرفه آب شرب برای مشترکانی که تا نصف میزان الگو مصرف دارند، نسبت به سال گذشته کاهش داشته است که مشوق کم‌مصرف‌ها خواهد بود. در پله‌های بعدی مشترکانی که از نصف الگو تا الگو مصرف آب دارند، در سال جاری افزایش تعرفه ۱۵ درصدی خواهند داشت. 

افزایش پلکانی تعرفه آب مصارف بالای الگو تا ۷۰ درصد

سخنگوی صنعت آب در خصوص پله‌های بعدی مصرف می‌گوید: با افزایش مصرف بیش از الگو، به‌ازای هرمترمکعب مصرف بیشتر، تعرفه متفاوت خواهد بود، برای مشترکانی که بیش از الگو مصرف آب دارند، تا ۷۰ درصد افزایش تعرفه اعمال خواهد شد که این افزایش ۷۰ درصدی، برای پرمصرف‌ها و بیشترین پله‌های مصرف خواهد بود.

او افزود: تابستان امسال برنامه‌ای برای قطع آب نداریم و اگر شرایط تامین آب ایجاب کند، امکان اعمال محدودیت وجود خواهد داشت.

این مقام مسئول درباره برخورد با مشترکان پرمصرف گفت: این موضوع در قانون مشخص شده و بر اساس آن مقید هستیم در زمان بحران به مشترکان پر مصرف اخطار بدهیم. سال گذشته آب ۴۳ هزار مشترک قطع شد و امسال نیز این طرح را در برنامه داریم. میزان مشترکان بد مصرف در کشور با اجرای طرح برنامه‌ها از پنج درصد به سه درصد کاهش یافت و تلاش ما این است که مشترکان پرمصرف را حذف کنیم. قطع آب عمدتا در تهران اتفاق می‌افتد؛ اما در دو استان دیگر نیز این طرح را اجرایی می‌کنیم.

کاهش ۴ درصدی بدمصرف‌های تهرانی

محسن اردکانی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران پیش‌تر با اعلام اینکه مشترکان بدمصرف تهرانی شناسایی شده و اخطار‌ها و هشدار‌های لازم برای آنان ارسال شده است، گفت: در صورت بی‌توجهی به هشدار‌ها و تغییر نیافتن میزان مصرف، این تعداد از مشترکان با محدودیت قطع آب مواجه خواهند شد.

این مقام مسئول همچنین با اشاره به اینکه برخورد با مشترکان تهرانی آغاز شده تاکید کرد: این دسته از مشترکان در نوبت اول از ساعت ۹ تا ۱۷ و به مدت یک روز با محدودیت قطع آب روبرو خواهند شد. مجموع اقدامات آموزشی، فرهنگی و بازدارنده‌ای که سال گذشته اجرا شد موجب شد تا میزان مشترکان بدمصرف تهرانی از ۹ درصد به ۵ درصد کاهش یابد.

او با بیان اینکه الگوی مصرف آب برای هر خانوار تهرانی در ماه ۱۴ مترمکعب است، افزود: گروه مشترکان پرمصرف تهرانی بین ۱۴ تا ۲۸ مترمکعب در ماه آب مصرف می‌کنند که با اندکی دقت و مدیریت مصرف آب در زمره خوش مصرف‌ها قرار خواهند گرفت.

سالانه یک میلیارد و ۵۰۰ هزار مترمکعب آب شرب در استان تهران مصرف می‌شود که سهم پایتخت از این میزان، یک میلیارد و ۱۲۰ میلیون مترمکعب است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.