معاون وزیر آموزش و پرورش: پنجشنبه‌ها روز درسی شد/ تأکید کردیم مدارس در بین امتحانات فاصله کمتر بگذارند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 28079
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۰۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۴ |

معاون وزیر آموزش و پرورش: پنجشنبه‌ها روز درسی شد/ تأکید کردیم مدارس در بین امتحانات فاصله کمتر بگذارند

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: ما از ١٥ شهریور آموزش را شروع می‌کنیم و در برنامه‌ها تأکید کردیم که مدارس در بین امتحانات فاصله کمتر بگذارند، زمان آموزش‌ها را تقویت کنند و وزارتخانه اجازه ندهد مدارس تعطیلات مکرر داشته باشند.
معاون وزیر آموزش و پرورش: پنجشنبه‌ها روز درسی شد/ تأکید کردیم مدارس در بین امتحانات فاصله کمتر بگذارند

علیرضا کمرئی، معاون وزیر آموزش و پرورش در خصوص برنامه‌های سال تحصیلی جدید گفتگویی با روزنامه ایران داشته است که مهترین بخش‌های آن در ادامه از نظرتان می‌گذرد.

– یک بحث بازگشایی مدارس به صورت فیزیکی است و موضوع دیگر زدن زنگ آموزش در مدارس است. موضوع اصلی ما آمدن بچه‌ها به مدرسه نیست بلکه آغاز رسمی آموزش مدارس است. بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله  با کرونا وزارت آموزش و پرورش مکلف است ١٥ شهریور ماه رسماً سال تحصیلی را آغاز کند و ما هم برای این تاریخ  برنامه‌های خودمان را اجرا خواهیم کرد. اینکه می‌گویم سال تحصیلی ١٥ شهریور شروع می‌شود، به معنای حضوری دانش‌آموزان نیست.

– ما یک برنامه هفتگی را در نظر می‌گیریم که این برنامه هفتگی مدرسه باید برای متوسطه اول ٣٠ ساعت آموزش، برای متوسطه دوم ٣٥ ساعت آموزش و ابتدایی ٢٥ ساعت آموزش باید ارائه شود. هر معلمی به میزان ساعتی که در برنامه دارد کار می‌کند.

– ما از ١٥ شهریور آموزش را شروع می‌کنیم و در برنامه‌ها تأکید کردیم که مدارس در بین امتحانات فاصله کمتر بگذارند، زمان آموزش‌ها را تقویت کنند و وزارت آموزش و پرورش اجازه ندهد مدارس تعطیلات مکرر داشته باشند و در هر صورت سعی کنیم آنچه که محتوای آموزشی است را ارائه کنیم.

– پنجشنبه هم یک فرصتی است که در اختیار مدارس و دانش‌آموزان باشد. مدرسه مجاز شده است که پنجشنبه برای آموزش برنامه‌ریزی کند چون قبلاً نمی‌توانستند پنجشنبه‌ها برنامه‌ریزی کنند. الان در شرایط جدید و با مصوبه ستاد ملی، مدرسه می‌تواند فعال باشد ولی این استفاده در اختیار خود مدرسه است.

– یک اصل، پوشش کامل دروس است. اگر در رشته‌ای  ١٤ ماده درسی داریم باید هر ١٤ ماده تدریس شود. هیچ درسی حذف نخواهد شد. از نظر ما همه دروس مهم هستند اما اگر شرایطی به وجود آید که بخش‌هایی از کتاب درسی را آموزش ندهیم این را باید سازمان پژوهش اعلام کند.

– باید بگویم که ما در سال تحصیلی جدید به مشارکت خانواده‌ها نیاز داریم. بویژه در دوره ابتدایی خانواده‌ها باید به عنوان دستیار معلمان ظاهر شوند و البته برخی از اولیا هم ممکن است در حوزه متوسطه و دروس تخصصی متوسطه اول و دوم هم توانمندی داشته باشند.

– کار آموزش و کار تعلیم و تربیت کار تخصصی است و مدارس هم باید در آموزش مجازی توانمندی‌های خودشان را افزایش دهند چرا که ممکن است همه خانواده‌ها از عهده آموزش فرزندان‌شان برنیایند.

– ما یک دسته از آموزش‌ها را طراحی کردیم و بخشی از آنها را هم اجرا کردیم. ابتدا ٢٤ ساعت آموزش را پیش‌بینی کردیم که شامل یک دوره مقدماتی، تکمیلی و پیشرفته بود. این دوره‌ها هفته‌های آینده آغاز خواهد شد و فکر می‌کنیم آموزش معلمان به عنوان اصلی‌ترین عنصر در بهبود کیفیت آموزش مجازی خواهد بود.

– در این آموزش‌ها معلم‌ها می‌توانند یاد بگیرند که چگونه فیلم آموزشی تولید کنند. چگونه فیلم‌ها را ادیت کنند. نحوه بارگذاری برای دانش‌آموزان چگونه باشد. اصول ساخت فیلم‌های آموزشی را یاد خواهند گرفت و البته بسیاری از مطالبی که باید در فضای آموزشی آن را بدانند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.