مشخصات فنی بلوک بتنی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 79007
  پرینتخانه » اخبار دیگران تاریخ انتشار : ۰۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۰ |

مشخصات فنی بلوک بتنی

 مشخصات فنی بلوک بتنی برای تقسیم خطوط ترافیک و جلوگیری از عبور خودروها به لاین مخالف استفاده می‌شود. طراحی نیوجرسی بتنی به‌گونه‌ای است که اگر وسیله نقلیه با آن‌ برخورد کند، واژگون نمی‌شود و با کمترین آسیب مواجه خواهد شد. این قطعات بتنی جایگزین مناسبی برای گاردریل‌ها فلزی هستند
مشخصات فنی بلوک بتنی

نیوجرسی بتنی معمولا برای تقسیم خطوط ترافیک و جلوگیری از عبور خودروها به لاین مخالف استفاده می‌شود. طراحی نیوجرسی بتنی به‌گونه‌ای است که اگر وسیله نقلیه با آن‌ برخورد کند، واژگون نمی‌شود و با کمترین آسیب مواجه خواهد شد. این قطعات بتنی جایگزین مناسبی برای گاردریل‌ها فلزی هستند، زیرا شب‌ و در شرایط نامساعد جوی، عملکرد بهتری دارند. در شرایطی که نور کم است، گاردریل‌ها به خوبی دیده نمی‌شوند، اما نیوجرسی بتنی، نور خودرو را بازتاب داده و باعث کاهش تصادفات و جلوگیری از صدمات می‌شوند.

Shape1

ویژگی های نیوجرسی بتنی  یا بلوک نیوجرسی

 • در ابعاد ۴ و ۶ متری
 • دارای اتصال مفصلی (یراقدار)
 • امکان نصب پایه روشنایی
 • نیوجرسی ویژه آغاز و پایان طرح
 • دارای گواهی فنی از وزارت راه و شهرسازی

مشخصات فنی نیوجرسی بتنی

متریال استفاده شده در ساخت مشخصات فنی نیوجرسی بتنی مواد تشکیل‌دهنده نیوجرسی بتنی شامل موادی است که ترکیب آن‌ها با یکدیگر سبب می‌شود، یک سازه بتنی مستحکم و مقاوم شکل بگیرد. این مواد شامل میلگرد، سیمان، آب، افزودنی‌های مایع و پودری، سنگدانه و مواد دیگر است که در ادامه درباره هرکدام توضیحات مختصری ارائه می‌کنیم.

 میلگرد به دلیل بالا بردن استحکام این بلوک های بتنی، در ساخت آن از میلگردهای استاندارد مطابق با آیین‌نامه‌های رسمی استفاده می‌شود.

 سیمان سیمانی که برای ساخت نیوجرسی استفاده می‌شود، از نوع سیمان تیپ ۲ و ۵ بسته به شرایط و سفارش مشتری است که مطابق با استاندارد آیین‌نامه‌های رسمی کشور است.

 آب آب مورد استفاده در ساخت نیوجرسی، آب قابل شرب بوده و هیچگونه مواد اسیدی و قلیایی، مواد آلی و املاح در آن موجود نیست.

 سنگدانه سنگدانه‌هایی که برای ساخت نیوجرسی بتنی بکار می‌روند، شامل شن و ماسه شسته با دانه‌بندی استاندارد و مطابق با آیین‌نامه‌های رسمی کشور هستند.

مواد افزودنی جهت افزایش کارایی بتن مورد استفاده، رسیدن به مقاومت مورد نظر و داشتن سطح صاف و صیقلی محصول از مواد افزودنی استاندارد هماهنگ با آیین‌نامه‌های رسمی استفاده می‌شود.

مفصل نیوجرسی مفصل دار، به گونه ای طراحی شده که حین نصب با استفاده از مفصل به یگدیگر متصل شوند، مفصل‌ها هنگام ساخت نیوجرسی در قالب آن قرار می‌گیرند تا پس از خشک شدن سازه، بتوان از آن‌ها برای اتصال نیوجرسی به یکدیگر استفاده کرد.

کاربرد نیوجرسی بتنی  همانطور که گفتیم در ابتدا نیوجرسی بتنی به منظور جدا کردن خطوط ترافیکی مورد استفاده قرار گرفت. اما امروزه این سازه بتنی، برای مقاصد دیگری نیز بکار می‌رود. از دیگر کاربردهای نیوجرسی بتنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده در جاده‌های درون شهری، برون شهری، اتوبان‌ها و آزادراه‌ها
 • تفکیک محوطه‌های کارگاه‌های تولیدی و صنعتی
 • تفکیک محوطه‌ پارکینگ‌های روباز و مسقف
 • تغییر مسیر سیل
 • بستن معابر
 • ساخت توقف‌گاه‌های کنار جاده
 • قرار گرفتن در حاشیه جاده‌های کوهستانی برای جلوگیری از سقوط وسایل نقلیه به دره
 • ساخته مسیر دوربرگردان برای ایجاد ایمنی بیشتر

Shape2

بارزترین مزیت

 استفاده از نیوجرسی بتنی بلوک‌های نیوجرسی کاربردهای زیادی دارند و از جمله مهمترین آنها می‌توان به نقش بسیار مهمشان در حفظ ایمنی افراد به ویژه در تصادفات جاده‌ای اشاره نمود. یکی از مهمترین کاربردهای این حفاظ‌های بتنی هدایت کردن وسایل نقلیه در مسیر مورد نظر است تا بدین طریق بتوانند از خروج ماشین‌ها از جاده و عبورشان به سمت دیگر خیابان و وقوع تصادفات از روبه‌روی ماشین‌ها جلوگیری کرده و از میزان خسارات جانی و مالی تا حدود زیادی بکاهند.

حتی در صورت برخورد خودرو با این بلوک‌ها، هم درصد واژگونی خودرو به دلیل ساختار خاص بلوک‌ها بسیار کم خواهد بود، هم اینکه این گارد طوری طراحی شده که به بدنه اتومبیل فرو نرفته و خودرو را در مسیر جاده حفظ می‌کند. در محل‌های اجرای پروژه‌های ساختمانی از این سازه‌ها به منظور حفاظت از جان کارگران در مقابل خودروها استفاده می‌شود. استفاده از آنها به عنوان ابزاری برای هدایت مسیر آب رودخانه‌ها، پیشگیری از گسترش آتش در جنگل و  یک مانع امنیتی ضد تروریستی در مواقع مورد نیاز.

انواع اتصالات در نیوجرسی بتنی یکی از خاص‌ترین ویژگی‌‎های نیوجرسی بتنی نحوه اتصال آنها بهم است، از انواع اتصالات سازه نیوجرسی می‌توان به نیوجرسی مفصلی اشاره کرد که نیاز به مفصل‌های نر و ماده در محل اتصال دارند تا بتوانند اتصالی محکم با یکدیگر تشکیل دهند. برخی از این سازه‌ها نیز بدون اتصال و برخی دیگر به صورت اتصالات کام و زبانه ساخته می‌شوند. پس داشتن انواع قطعات مسلح و اتصالات جانبی نوعی مزیت مهم برای این سازه‌ها به شمار می‌آید چرا که باعث سهولت در نصب در مدت کوتاه و به صورت یکنواخت می‌شود. شرکت با سالها سابقه در زمینه طراحی و تولید قطعات پیش ساخته بتنی از جمله بلوک نیوجرسی، دیوار پیش ساخته بتنی، فندانسیون روشناسی و انواع قطعات خاص بتنی تمامی محصولات خود را طبق استانداردهای ملی و بین‌المللی و نیز با به کار بردن بهترین و باکیفیت‌ترین مواد اولیه تهیه کرده و در اختیار شما قرار می‌دهد.

نیوجرسی بتنی و نیوجرسی مفصلی

 یکی از محصولات شرکت بوده و به عنوان جداکننده خطوط ترافیکی استفاده می‌شود. نحوه طراحی آن‌ها موجب به حداقل رسیدن آسیب به وسایل نقلیه در هنگام تصادفات شده است. همچنین استحکام و مقاومت آن‌ها موجب عدم ورود وسائل نقلیه به سایر خطوط و بروز تصادفات احتمالی می‌شود.

امروزه ایمنی حمل و ‌نقل در جاده‌ها و معابر یکی از مهم‌ترین مباحث می‌باشد و در فاز بهره‌برداری از راه‌ها و جاده‌ها به این موضوع توجه ویژه‌ای می‌شود. به سبب توانایی بالای نیوجرسی بتنی یا همان حفاظ مفصلی در کنترل خودروهای منحرف شده از مسیر، استفاده از این قطعات پیش ساخته با ابعاد و مشخصات مناسب در جداسازی معابر و جاده‌ها رواج بسیاری یافته است و بخش قابل توجهی از خسارات جانی و مالی تصادفات را کاهش داده است.

Shape3

تاریخچه نیوجرسی بتنی در دهه‌ی ۱۹۵۰ میلادی در بزرگراه‌های ایالت نیوجرسی طراحی و استفاده شدند و بر همین اساس نام‌گذاری شدند. طراحی آن‌ها به گونه‌ای است که هنگام برخورد خودروها کم‌ترین آسیب به آن‌ها وارد می‌شود. آن‌ها همچنین مانع عبور ماشین‌ها و ورود به مسیر مخالف می‌شود.

در سال‌های اخیر به دلیل مشکلات گاردریل‌ها در جاده‌ها از قبیل جمع‌شدگی و عدم مقاومت بالا، استفاده از حفاظ مفصلی بتنی رواج یافته و سهم عمده ای در کاهش تصادفات مرگبار داشته است.

نیوجرسی بتنی یکی از محصولات شرکت می‌باشد و این شرکت توانایی تولید انواع نیوجرسی‌های یک طرفه و دو طرفه (کامل) را دارد. استفاده از بتن با مقاومت و دوام بالا یکی از ویژگی‌های قطعات تولید شده این شرکت می‌باشد. استفاده از دانه بندی مناسب در طرح مخلوط این قطعات با نسبت آب به سیمان پایین به همراه استفاده از فوق روان کننده‌های نسل جدید، باعث شده تا بتن این قطعات با مقاومت و دوام بالا در برابر شرایط محیطی و تغییرات آب و هوایی ساخته شود.

در ایران این قطعات بتنی با عنوان بلوک سیمانی هم نامیده می‌شوند.

استفاده در جداسازی لاین‌ها و خطوط ترافیکی به عنوان جداکننده برای کاهش تصادفات و خطرات احتمالی در جاده‌های مواصلاتی استفاده می‌شوند. همچنین نیوجرسی در شب مانع مناسبی برای نور آزاردهنده‌ی خودروهای مقابل می‌باشد.

تفکیک پارکینگ و محوطه‌های صنعتی در پارکینگ‌ها و محوطه‌ها از جمله محوطه‌های صنعتی برای تفکیک بخش‌های مختلف حفاظ مفصلی مانع مناسبی است. همچنین این قطعات قابلیت جابه‌جایی دارند.

نیوجرسی مفصلی بتنی به عنوان تفکیک ایستگاه تاکسی و اتوبوس در ایستگاه‌های تاکسی و اتوبوس برای جداسازی خطوط تاکسی و اتوبوس استفاده از حفاظ مفصلی بسیار مناسب و مرسوم می‌باشد.

تفکیک باغ‌ها و محدوده ویلایی توسط نیوجرسی بتنی برای مشخص کردن مرز مابین باغ‌ها و زمین‌ها و همچنین مشخص کردن محدوده‌های ویلایی می‌توان از نیوجرسی مفصلی استفاده کرد.

پمپ‌های بنزین، پایانه‌ها و ایستگاه‌های کنار جاده نیوجرسی مفصلی در پمپ بنزین‌ها و پایانه‌ها به عنوان جدا‌کننده برای ایجاد نظم و تفکیک بخش‌های مختلف قابل استفاده است.

نیوجرسی مفصلی بتنی به عنوان سیل‌بند و هدایت آب رودخانه‌ها در شرایط بحرانی وقوع سیل یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای کنترل و هدایت سیلاب‌ها استفاده از نیوجرسی بتنی می‌باشد. در مسیر رودخانه‌ها در محدوده‌هایی که دیواره تخریب‌شده یا کوتاه است برای هدایت آب به مسیر مناسب می‌توان از این قطعات استفاده کرد.

مصالح نیوجرسی مفصلی در ساخت نیوجرسی بتنی از مصالح با کیفیت و استاندارد استفاده می‌شود تا محصولات تولید شده دارای مقاومت بالایی باشند.

سیمان، سنگدانه، آب و میلگرد از مصالح اصلی تشکیل دهنده این قطعات می‌باشند. نوع و شرایط سیمان و سنگدانه استفاده شده باید طبق استاندارد باشد و میلگردها از مقاومت کششی بالایی برخوردار باشند. همچنین از مواد افزودنی با کیفیت بالا برای دستیابی به سطح صاف و صیقلی استفاده می‌شود. همچنین مواد افزودنی باعث سهولت در پر کردن قالب‌ها و در نهایت افزایش مقاومت قطعات می‌شود.

مفصل‌ها نیز یکی از موارد تعیین‌کننده در استحکام و مقاومت می‌باشند و باید از مقاومت کششی بالایی برخوردار بوده و قدرت تحمل ضربه را داشته باشند.

بتن مورد نیاز برای تولید این قطعات در خط تولید استاندارد بتن آماده شرکت تهیه شده و به محل تولید نیوجرسی‌های بتنی متنقل می‌شود. ریخته‌گری در قالب‌هایی که از قبل آماده شده‌اند انجام شده و بعد از گذشت زمان لازم، فرآیند عمل‌آوری با استفاده از بخار شروع می‌شود. در پایان قطعات تولید شده به انبارها و محل دپوی نیوجرسی بتنی منتقل می‌شوند

نیوجرسی‌هایی که امروز استفاده می‌شوند، موانع بتنی قابل حملی هستند خطوط ترافیک را از هم جدا می‌کنند. در وهله اول، این قطعه‌ها طوری طراحی شده‌اند که اجازه ندهند خودروها به مسیر روبه‌رو منحرف شوند و تصادف‌های شاخ‌به‌شاخ اتفاق بیفتد به لطف زاویه کم لبه‌هایشان، نیوجرسی‌ها حتی در صورت بروز تصادف هم خسارت را کاهش می‌دهند.

احتمالا تنها در ایران به این مانع‌ها می‌گویند «بلوک» نیوجرسی. این قطعات در انگلیسی به مانع جرسی (Jersey barrier) معروف هستند. اما به دلیل رنگ و متریال مشابه با بلوک‌های سیمانی، به بلوک نیوجرسی معروف‌اند. این قطعات با نام‌های دیوار جرسی، برآمدگی جرسی، بتن نیوجرسی و بعضا حتی نیوجرسی باربر هم شناخته می‌شوند.

این موانع یک ارتقای چشمگیر در مقایسه با گاردریل‌ها بودند؛ چون مقاومت بیشتری داشتند و در اثر ضربه جمع یا کاملا از جا کنده نمی‌شدند. در ادامه خواهیم دید تاریخچه نیوجرسی جاده چیست، و چگونه از گذشته تا الان توسعه یافته‌اند.

نیوجرسی پلی اتیلن (نیوجرسی پلاستیکی) این مدل مانع ترافیکی نیوجرسی سبک را بیشتر در شهرها می‌بینید. این نمونه‌ها معمولا با پلی اتیلن سنگین ساخته می‌شوند، و وزن پایین مهمترین مزیت آنهاست. نیوجرسی‌های پلاستیکی توخالی هستند؛ اما می‌توان آنها را با آب یا سنگدانه پر کرد، تا مقاومت‌های به میزان چشمگیری افزایش یابد. اگر هم تنها از آنها به عنوان پارتیشن استفاده می‌شود، می‌توان در آنها نورپردازی کار گذاشت تا زیبایی محیط بیشتر شود. در مقایسه با بتن پیش ساخته نیوجرسی، این نمونه‌ها از نظر ظاهری متنوع‌تر هستند.

قالب‌های نیوجرسی ساخت کاملا یکپارچه و بدون درزی دارند و بسته به نوع کاربری و نوع پروژه عمرانی و البته به دلیل شکل خاصی که دارند می‌توانند ابعاد مختلفی داشته باشد ولی به طور معمول این قالب‌ها به طول‌های ۴ و ۶ متری تهیه می‌شوند اصول طراحی سایت و ساخت قالب‌های نیوجرسی بتنی  مفصل‌دار به صورت نر و ماده تهیه می‌شوند و نسبت به قالب‌های لولایی از استحکام و مقاومت بالاتری در مقابل برخورد خودرو برخوردار هستند، از سوی دیگر ارتفاعی که در طراحی این قالب‌ها در نظر گرفته می‌شود به گونه‌ای است که نور ماشین‌هایی که از سمت مقابل خیابان و از روبه‌رو می‌آیند چشم رانندگان را اذیت نکرده و منجر به بروز تصادف و سوانح نگردد.

نیوجرسی بدون اتصال هما‌ن‌طور که از نام‌شان مشخص است، این بلوک‌ها را نمی‌توان به یکدیگر متصل کرد. این موانع برای مسیرهایی که پیچ و خم زیادی دارند و جداسازی فضاها بسیار رایج هستند.

 نیوجرسی مفصلی این نیوجرسی‌ها حفره مخصوصی دارند که میلگردهای فولادی از درون آنها عبور می‌کند. این نوع نیوجرسی‌ها مانند یک دیوار و جداساز قدرتمند عمل می‌کنند، و اکثرا در حاشیه جاده‌ها به کار می‌روند.

 نیوجرسی کام و زبانه (نر و ماده) این مدل‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که کاملا به یکدیگر می‌چسبند، و دیواری تقریبا نفوذناپذیر به وجود می‌آورند. بلوک نیوجرسی کام و زبانه بیشتر در جاده‌ها، خیابان‌ها و همچنین حاشیه رودخانه‌ها دیده می‌شود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.