لاریجانی گرفتن مجوز از سران قوا برای انتقال شرکت بازرگانی دولتی را رد کرد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 7069
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۳ |

لاریجانی گرفتن مجوز از سران قوا برای انتقال شرکت بازرگانی دولتی را رد کرد

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: روحانی برای انتقال شرکت بازرگانی دولتی از وزارت جهاد کشاورزی به وزارت صمت از شورای هماهنگی سران قوا مجوزی نگرفت.
لاریجانی گرفتن مجوز از سران قوا برای انتقال شرکت بازرگانی دولتی را رد کرد

عبدالله حاتمیان عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در پاسخ به اینکه آیا انتقال شرکت بازرگانی دولتی از وزارت جهاد کشاورزی به وزارت صمت با تأیید شورای هماهنگی سران قوا و تایید مقام معظم رهبری صورت گرفته است؟ گفت: در جلسه‌ای آقای لاریجانی رئیس مجلس در این باره نقل کرد که آقای روحانی به دنبال تشکیل وزارت بازرگانی بود پس از آنکه نشد موضوع را در شورای هماهنگی سران قوا مطرح کردند و پس از آنکه آنجا هم جوابی نگرفته بود رفته و اجازه گرفته است.

وی در پاسخ به اینکه اگر آقای رئیس جمهور برای انتقال شرکت بازرگانی دولتی از وزارت جهاد به وزارت صمت مجوزی از سوی سران سه قوه نداشته پس چطور این شرکت را منتقل می‌کند، گفت: استنباط من این است اگر انتقال شرکت بازرگانی دولتی اکنون بدون اجازه و ورود مجلس انجام شده نشان می‌دهد که آقای روحانی مجوز این کار را گرفته است.

حاتمیان با بیان اینکه در هر صورت انتقال شرکت بازرگانی دولتی عبور از قانون است، گفت: چنین اقدامی بخش تولید را با مشکل مواجه می‌کند. 

نماینده مردم درگز در پاسخ به اینکه آقای روحانی گفته بودند تشکیل وزارت بازرگانی برای کشور رفاه می‌آورد و مردم با آرامش زندگی می‌کنند، افزود: تنظیم بازار یک مسئله فوق تخصصی است و نمی‌توان بدون در نظر گرفتن زنجیرهای قبلی در آن موفق بود. آموزش تولید، صنایع تبدیلی و در کنار آن تکمیل زنجیره ارزش باید قبل از تنظیم بازار انجام شود.

*تشکیل وزارت بازرگانی تولید را خلع ید می‌کند

وی گفت: با نادیده گرفتن قانون انتزاع و انتقال شرکت بازرگانی دولت از وزارت جهاد به وزارت صمت عملاً تولیدکننده را خلع ید کرده‌اند و وزارت جهاد کشاورزی بی‌اختیار شده است و به کسی مسئولیت داده‌اند که در شرایط بحرانی نخستین چیزی که به ذهنش می‌رساند واردات است که در این حالت ریشه خودکفایی را در کشور خواهند زد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس  با بیان اینکه نادیده گرفتن تولید در کشور همان بلایی را که واردات از چین به سر ما آورد تکرار می‌کند، گفت: واردات انواع کفش‌های چینی صنعت کفش کشور ما را از بین برد. دامپینگ‌هایی که در این زمینه صورت گرفت باعث شد که هر فرد تولیدکننده‌ای که احساس وظیفه می‌کرد تا با حداقل حاشیه‌ سود به تولید ادامه دهد ناامید شود.

*روحانی با امنیت ملی خواندن وزارت بازرگانی راه را برای منتقدان می‌بندد

حاتمیان ادامه داد: آقای روحانی در پاسخ به منتقدان تشکیل وزارت بازرگانی می گوید که تشکیل وزارت بازرگانی یک مقوله امنیت ملی است و با این نحوه بیان راه را برای رسانه‌ها و منتقدان می‌بندد اما واقعیت اینطور نیست.

*وزارت بازرگانی نمی‌تواند بازار را تنظیم کند

وی با بیان اینکه تشکیل وزارت بازرگانی قادر نخواهد بود بازار ما را تنظیم کند،‌گفت: این وزارتخانه با واردات سرو کار دارد و سال گذشته یک میلیارد دلار صرف واردات گوشت از کشورها شد و نتیجه این شد که هیچ تنظیم بازاری  اتفاق نیفتاد.

وی تأکید کرد: رکن اصلی تنظیم بازار تقویت تولید است نه واردات؛ واردات تنها یک مسکن مقطعی برای بازار است در حالی که اگر به دنبال بازار باثبات هستیم باید تولید پایدار داشته باشیم. باید تولیدکننده تأمین شود که در این صورت با تداوم تولید بازار تنظیم خواهد شد.

*مجلس با تشکیل وزارت بازرگانی مخالف است

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس  در پاسخ به اینکه اگر تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس مطرح شود آیا رای خواهد آورد؟گفت: می‌دانم که با مخالفت شدید مجلسی‌ها مواجه خواهد شد و هرگز رأی نخواهد آورد. نمایندگان خواهان عرضه و تقاضا در یک بستر عادی هستند و تشکیل وزارت بازرگانی با روح این خواسته مغایرت دارد.

حاتمیان تأکید کرد: برآورد من این است که تشکیل وزارت بازرگانی و انتقال شرکت بازرگانی دولتی از وزارت جهاد هیچ رونقی در تولید ایجاد نخواهد کرد.

*انتقال شرکت بازرگانی دولتی برای سرپوش گذاشتن به شکست تشکیل وزارت بازرگانی

نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اینکه برخی می‌گویند چون رئیس جمهور نتوانسته وزارت بازرگانی را تشکیل دهد با انتقال شرکت بازرگانی دولتی از وزارت جهاد به دنبال سرپوش گذاشتن به این شکست است، گفت: به هر حال شاید چنین توجیهی هم وجود داشته باشد و بخواهد با انتقال شرکت بازرگانی دولتی از وزارت جهاد به وزارت صمت برخی از خواسته‌های خود را عملی کند.

| منبع خبر : فارس
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.