قدر اين دوران را بدانيم! - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 10784
  پرینتخانه » سرمقاله, یادداشت تاریخ انتشار : ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۰:۰۳ |

قدر اين دوران را بدانيم!

قدر اين دوران را بدانيم. دوراني كه سخن از «جنبش علمي» جوانان ما و ظاهر شدن آنان در «تراز جهاني» است. قدر دوراني كه ايران اسلامي به همت جوانان و دانشمندان خود، پرچمدار «دانش پاك و با شرافت» است و در مسير «انديشه درست» حركت مي‌كند.
قدر اين دوران را بدانيم!

|محمدكاظم انبارلويي|
قدر اين دوران را بدانيم. دوراني كه سخن از «جنبش علمي» جوانان ما و ظاهر شدن آنان در «تراز جهاني» است. قدر دوراني كه ايران اسلامي به همت جوانان و دانشمندان خود، پرچمدار «دانش پاك و با شرافت» است و در مسير «انديشه درست» حركت مي‌كند. بازديد مقام معظم رهبري از پيشرفت‌هاي علمي كشور در نمايشگاهي كه بدين‌ منظور برگزار شد و نيز سخنان معظم له در ديدار جمعي از نخبگان و استعدادهاي برتر نقطه عطفي در تاريخ علمي كشور است.
ايران عزيز در ۴۰ سال اخير به پيشرفت‌هاي شگرفي در عرصه علم و دانش رسيده است كه آثار كمي آن ‌را در صنايع نظامي و علوم راهبردي و نيز مباني دفاع از منافع و مصالح ملي مي‌توان به نظاره نشست.
امروز نسلي تربيت شده كه مي‌توان روي «كارآمدي» و «توانمندي»‌هاي علمي آن حساب باز كرد. آنها در دايره هوش و همت ايراني عمل مي‌كنند و هر روز قله‌اي از قله‌هاي علم را در عرصه‌هاي مختلف فتح مي‌كنند.
رهبر معظم انقلاب مسير اين هدف‌گيري مقدس را اين‌طور ترسيم فرموده‌اند كه؛ «بايد به گونه‌اي پيشرفت كنيم كه ۵۰ سال بعد هر نخبه‌اي و هر كسي در جهان خواست تازه‌هاي علم را فرا بگيرد ناچار به دانستن زبان فارسي باشد. تحقق اين امر امكان پذير است».
***
نسل جديد به دنبال تحول، حركت و پيشرفت و نهايتاً ديده شدن است. اين نسل به مقام دورانديشي رسيده و از حال‌انديشي فاصله گرفته‌ است. آنها به درياي نوگويي و نوفهمي و نوخواني روي آورده‌‌اند و در ساحل «نوآوري» قدم مي‌زنند. لشكر و حشم آمريكا و غرب كم‌كم دارد از منطقه رفع زحمت مي‌كند. آنها خبر دارند كه ما چه «آشي» براي آنها پخته‌ايم. آثار وجودي بخش ناچيزي از دستاوردهاي علمي جوانان ايران در امور دفاعي در حوادث چندماهه اخير منطقه خود را نشان داده است.
امروز رهبري با تكيه به «سند راهبردي امور نخبگان»‌‌آن در صدد سامان دهي به « پرورش اندام علمي كشور» هستند. اين راهبردي است كه به طور صريح، شفاف، واضح و در عين حال محكم، قاطع و استوار در بيانات معظم له در ديدار نخبگان علمي خطاب به جامعه علمي كشور ديده و شنيده مي‌‌شود.
قدر اين دوران را بدانيم، فرمان علمي كشور در دست كسي است كه عميقاً درك درستي از «توسعه» ، «پيشرفت» و «دانش پاك و با شرافت» دارد. تمام استعداد و قواي كشور بايد در خدمت اين حركت و فرمان مقدس قرار گيرد.
​​​​​​​رهبري در ديدار نخبگان علمي كشور خبر از يك جرياني در كشور دادند كه نسبت به جنبش علمي پديد آمده در كشور بد دلي مي‌كند.
اين جريان همان جرياني مي‌باشد كه بخشي از جوانان كشور را خانه‌نشين و نااميد كرده است و نمي‌‌خواهد اين نسل در جايگاه واقعي خود افسار پيشرفت و توسعه و نوآوري را براي حل مشكلات به‌دست گيرد. آنها جوانان را تهديد مي‌دانند نه فرصت!
آنها به جوانان به صورت يك «رأي»و يك «رأس» نگاه مي‌كنند كه بايد خيابان گردي كنند و در پارك‌ها بنشينند و يا در ورزشگاه‌ها از هيجان برد و باخت يك بازي جيغ بنفش بكشند.
بايد با اين نسل صادق، يكرنگ، روراست،‌ صميمي و شفاف بود. از نگاه ابزاري، سياسي و انتخاباتي با آنان پرهيز كرد. اين نگاه جفا به جوانان و ملت ايران است.
جوان امروز ايراني بايد از حاشيه‌نشيني و سرگشتگي بيرون آيد و خود را به كاروان علمي كشور برساند و سهم خود را در پيشرفت و توسعه ايران عزيز ادا كند.
امروز پرچم علمي كشور در دست كسي است كه خود از دانشمندان بزرگ علوم ديني، حكمت سياسي و راهبردي است. بايد به زير اين پرچم گردآمد و با سرعت به جلو گام برداشت. فقط كافي است قدر او و قدر اين دوران را بدانيم.

نویسنده : محمدكاظم انبارلويي |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.