کارآمدی حق‌الناس است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 77676
  پرینتخانه » اسلایدر, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۲ |
محمدباقر قالیباف در همایش ملی مسئولیت اجرای قانون اساسی، اصول و بایدهای «حکمرانی نو» را تشریح و تبیین کرد:

کارآمدی حق‌الناس است

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، صبح شنبه ۱۲ آذرماه در همایش ملی مسئولیت اجرای قانون اساسی که در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: دشمن، همه ویژگی‌های قانون اساسی و میثاق ملی ما را مورد هجمه قرار داده است. باید بدانیم که دشمن علیه هویت ملی، امنیت ملی و پیشرفت ما برنامه دارد.
کارآمدی حق‌الناس است

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، صبح شنبه ۱۲ آذرماه در همایش ملی مسئولیت اجرای قانون اساسی که در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: دشمن، همه ویژگی‌های قانون اساسی و میثاق ملی ما را مورد هجمه قرار داده است. باید بدانیم که دشمن علیه هویت ملی، امنیت ملی و پیشرفت ما برنامه دارد.
وی تصریح کرد: همه‌کسانی که دل درگرو ایران و اسلام دارند، بدانند که باید برای اجرای تمام‌عیار قانون اساسی تلاش کنیم چراکه این رویکرد، باطل‌السحر برنامه و تلاش‌های دشمن علیه هویت، امنیت و پیشرفت کشور است.
به گزارش مهر،قالیباف بیان کرد: وقتی با دقت بیشتر به سال‌های گذشته نگاه کنیم برخی نیروها و دسته‌های سیاسی را می‌بینیم که با قانون اساسی درافتادند، خواهان تجدیدنظر در آن بودند یا آنکه از اجرای تمام و کمال آن طفره رفتند؛ بهانه آن‌ها این بود که قانون اساسی کشور کارآمد نیست. رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: قانون اساسی میثاق ملی همه ملت ما است؛ ارزش‌ها، اسلامیت، جمهوریت و امنیت نظام ما مبتنی بر این قانون است.
وی یادآور شد: البته توجه داشته باشیم که باید همه ابعاد قانون اساسی را به‌طور متوازن اجرا کنیم تا این قانون کارآمدی خود را به نمایش بگذارد. این سخن درستی است که هنوز از همه ظرفیت‌های قانون اساسی استفاده نکرده‌ایم. قالیباف بیان کرد: به همه قلمروهایی که قانون اساسی درباره آن تدوین‌شده و به آن‌ها پرداخته است توجه نکردیم و هنوز به بخشی از قانون اساسی عمل نشده یا آنکه عملکردی متوازن و کامل وجود نداشته است.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: راهکار نجات‌دهنده، اجرای کامل، متوازن و بدون تحریف و انحراف از قانون اساسی است؛ چراکه قانون اساسی ما قانون مترقی و حلال مشکلات در ابعاد مادی و معنوی است.
 آنچه به آن نیاز داریم تغییر در نگاه به قانون اساسی است
وی افزود: در بحث حکمرانی نو که پیش‌ازاین نکاتی را درباره آن عرض کردم، تأکید شده است، آنچه به آن نیاز داریم تغییر در نگاه به قانون اساسی و اجرای آن است نه تغییر در خود قانون اساسی.

قالیباف تصریح کرد: حکمرانی یک امر ملی است نه یک شعار جناحی که با خواستن یا نخواستن گروه یا حزبی تعیین تکلیف شود. باید بدانیم که کارآمدی، ارزش کانونی حکمرانی است و تا زمانی که پاسخ مشخص و شفافی به کارآمد بودن ندهیم و تا وقتی قدرت حل مسائل را پیدا نکنیم، قادر نخواهیم بود مسائل حقوق اساسی مردم را پاسخگو باشیم.
 قانون اساسی بالاترین سند برای احیا و پاسخ به حقوق مردم است
رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: وقتی به فصل سوم قانون اساسی نگاه می‌کنیم که در آن حقوق ملت و رابطه آن با کارگزاران، نمایندگان و حاکمیت تعریف‌شده است، می‌بینیم هر کس مدعی این باشد که بخواهد حقوق عامه را پاسخ دهد یا در راستای آن کاری پیش ببرد، بدون شک باید همین قانون را به‌عنوان مهم‌ترین تکیه‌گاه و سند به کارگیرد. قانون اساسی بالاترین سند برای احیا و پاسخ به حقوق مردم است و اولین حق مردم حفظ کرامت آن‌هاست. وی ادامه داد: اولین حق مردم این است که زندگی خوبی در سایه دین و به کارآمدترین شکل ممکن داشته باشند و آن‌ها باید نتیجه چنین مدیریتی را در همه شئونات زندگی خود ببینند. بدون شک فقر، تبعیض و فساد در تضاد باکرامت و منزلت انسانی است.

قالیباف اظهار کرد: به تعبیر آیت‌الله جوادی آملی، مردم ستون دین هستند پس حق این است که رضایت مردم به‌وسیله رعایت حقوق آن‌ها جلب شود. نگاه ما به حکمرانی نو به این رابطه میان مردم و حاکمیت تعریف می‌شود. این نگاه از یک قرارداد اجتماعی که در مکاتب انسان‌ساخت مورد تأکید قرارگرفته باشد، بالاتر است.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: عمق باورها و نگاه اجتماعی ما که مبتنی بر قانون اساسی و برخاسته از فرهنگ قرآنی است، بر این است که از جهت اخلاقی، اسلامی، انسانی و دنیوی و اخروی به‌عنوان کارگزاران نظام در برابر مردم مسئول هستیم نه‌فقط ازآن‌جهت که بخواهیم یک قرارداد را اجرایی کنیم.
وی افزود: بر همین اساس در حکمرانی اسلامی بر این باور هستیم که کارآمدی حق مردم است. کارآمدی صرفا یک معیار مدیریتی و یا یک فضیلت اخلاقی نیست بلکه یک حق است که مسئولان در هر سطحی باید آن را ادا کنند. ماهیت حکمرانی نو این است که این حق مردم را با عمل ادا کنیم نه با سخن گفتن. قالیباف با اشاره به اینکه مردم در عرصه‌های مختلف و هر جا که ملت و نظام ایران اسلامی به جان و مال آن‌ها نیاز داشته، هر آنچه که داشته‌اند را تقدیم کرده‌اند، تصریح کرد: حق حکمرانی کارآمد را باید برای چنین مردمی ادا کنیم و اگر در این زمینه ناموفق باشیم، مقبولیت و مشروعیت ما زیر سؤال خواهد رفت.
 حکمرانی نو، مقید به زمان است
رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: معیار سنجش ما عملکردمان است و باید خودمان را مداوم محک بزنیم. مردم نیز حق‌دارند با توجه به عملکرد مسئولان آن‌ها را ارزیابی کنند. البته ملت شریف و بزرگوار ایران آن‌قدر اهل گذشت و اهل محبت هستند که از بعضی از نارسایی‌ها، کوتاهی‌ها و کم‌توجهی‌های ما چشم‌پوشی می‌کنند و هرگاه به کمک آن‌ها نیاز داریم در هر عرصه‌ای هر آنچه دارند را برای آبرو و عزت کشور و اسلام هزینه می‌کنند.

وی با طرح این سؤال که ما مسئولان باید از خود بپرسیم تا کی و کجا این روند ادامه دارد؟ بیان کرد: تا زمانی که ما مسئولان صادقانه، حکیمانه و مجاهدانه برای تحقق وعده‌هایی که داده‌ایم تلاش کنیم و به آن‌ها جامه عمل بپوشانیم، مردم نیز این تلاش و زحمت و حکمت و علاقه به کار و خدمتگزاری را در یکایک ما حس می‌کنند و تا آن زمان ما را تحمل خواهند کرد. قالیباف ادامه داد: البته باید بدانیم حق نداریم زمان خدمت خود را به هر بهانه‌ای تلف کنیم. حکمرانی نو مقید به زمان است. در سنت‌های الهی نیز این‌طور نیست که بتوانیم هر کاری را در هرزمانی انجام دهیم و در آن‌ها نیز باید به وظایف خود در زمان مشخص عمل کنیم. وی گفت: اصل سوم قانون اساسی وظایفی به گردن کارگزاران حاکمیت گذاشته است. اگر نتوانستیم بنا بر قانون اساسی، آموزش‌وپرورش، تربیت، اشتغال، ازدواج و آینده ملت را در سنین جوانی آن‌ها تأمین کنیم، تحقق این مسائل در ۴۰ یا ۵۰ سالگی چه فایده‌ای دارد؟ بنابراین ما هیچ‌گونه حق تأخیر نداریم.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: فهم ما از قانون اساسی در حوزه کارآمدی در حکمرانی نو در سه سطح تعریف می‌شود. سطح اول، خدمت عمومی است. نظام‌های غیراسلامی با هر نگاه و قانونی وظیفه‌دارند این خدمات را نسبت به جامعه خود ادامه دهند چراکه این خدمات جزء حقوق مردم است و دولت‌ها و کارگزاران مکلف هستند آن‌ها را محقق کنند.
 در خدمات عمومی خودمان را با قبل از انقلاب مقایسه نکنیم
قالیباف تأکید کرد: ما معتقدیم در سطح اول حکمرانی نو، دو ویژگی باید وجود داشته باشد. اول آنکه در ارائه خدمات عمومی قابل‌مقایسه با سایرین باشیم. امروز حق نداریم وقتی می‌خواهیم از خدمات عمومی سخن بگوییم خودمان را با قبل از انقلاب مقایسه کنیم بلکه باید دستاوردهای خود را با سایر کشورها قیاس کنیم و در این زمینه قابلیت رقابت با آن‌ها را داشته باشیم. وی ادامه داد: ویژگی دوم آن است که ما یک نظام اسلامی هستیم و نظام ما امید کشورهای اسلامی است. این رسالت بزرگی است که بر دوش مسئولان قرار دارد. انقلاب اسلامی در این مقطع از زمان باعث احیای مجدد اسلام و افتخار مسلمانان شد و ملت‌های اسلامی به ما نگاه می‌کنند. بنابراین باید علاوه بر رقابت‌پذیری برای سایر امت‌های اسلامی الگو باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سطح دوم حکمرانی نو، خاطرنشان کرد: براساس قانون اساسی باید در مقابل هر ظلمی بایستیم و از هر مظلومی دفاع کنیم. باید آرمان‌ها، ارزش‌ها، هنجارها و باورهای دینی، مذهبی و ملی خود را باافتخار سردست بگیریم و از آن‌ها دفاع کنیم و دشمنان را در مقابل این ارزش‌ها منفعل سازیم.
قالیباف گفت: باید قدرت بازدارندگی داشته باشیم و در برابر هر زورگو، مستکبر و هرکسی که مقابل ارزش‌ها و قدرت‌های ایران بایستد از قدرت بازدارندگی خود استفاده کنیم. به‌ویژه در عصر امروز در دهه سوم قرن ۲۱ که جنگ‌های زمانه، جنگ شناختی و ترکیبی است باید بدانیم که تنها قدرت سخت پاسخگو نیست و باید در قدرت نرم و هوشمند نیز بازدارندگی خود را تقویت کنیم. باید روایت‌های اول را به‌درستی تبیین کنیم و بتوانیم از روایت‌های دست‌اول خود دفاع کنیم.
وی بیان کرد: در سطح سوم حکمرانی نو باید امتیازات و ترجیحاتی داشته باشیم که دارای خوانش اسلامی، انسانی و رویکرد و روشی برخاسته از فرهنگ جهادی، ایثارگری و خوش‌اخلاقی باشند. به‌طوری‌که چه در جامعه خود و چه در بیرون از جامعه حتی کسانی که خارج از دایره اسلام و انقلاب هستند، وقتی به‌عنوان فردی آزاده به ما نگاه کنند، رویکرد و روش ما را الگو قرار دهند.
قالیباف تأکید کرد: مکلف هستیم در هر سه سطحی که به آن اشاره شد، حکمرانی قابل قبولی که بر حفظ کرامت و منزلت کشور و قانون اساسی مبتنی باشد را محقق کنیم و با نگاهی نو برای اجرای همه اصول قانون اساسی گام برداریم.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: باید همه ابعاد قانون اساسی را متوازن و دقیق اجرا کنیم نه آنکه کسانی که دل درگرو این سرزمین ندارند، بخواهند به دنبال تغییر قانون اساسی بروند. آن‌هم در شرایطی که دشمن همه باورها و ارزش‌های ما را در قانون اساسی هدف قرار داده است.
 قوت و قدرت ایران،خواب را از چشم دشمن گرفته است
وی افزود: امروز قوت‌های ایران عزیز و قدرت‌های مردم کشور،خواب را از چشم دشمن گرفته است. آن‌ها خواسته‌هایی را در دل و سر داشتند و برای آن تلاش می‌کردند. از ابتدا به دنبال براندازی جمهوری اسلامی بودند و از روز اول در مخالفت باعزت و اقتدار کشور اقدام کردند. ازاین‌جهت است که امروز دست به رذیلانه‌ترین روش‌ها می‌زنند و بر تمام قوانین انسانی و بین‌المللی پا می‌گذارند و تضاد در عمل و رفتار دوگانه‌ای را در هر همه حوزه‌ها اعمال می‌کنند.

قالیباف تصریح کرد: این به علت عظمت، قدرت و نقش بازدارندگی در نظام جمهوری اسلامی است و قدرت ملت و کشور را نشان می‌دهد. البته به علت ضعف کارآمدی در حوزه‌هایی دچار ناتوانی شدیم و دشمن نیز دقیقا بر همان آسیب‌ها و زخم‌های ما سوار شده و علیه قوت‌های ما به نفع خودش عملیات انجام می‌دهد.
وی بیان کرد: همه ما نیازمند هستیم که با تکیه‌بر قانون اساسی، وحدت و دل دادن به رهبر انقلاب و صادقانه پای‌کار مردم بودن، قدرتمندانه راه خود را ادامه دهیم و نهضت حل مسئله و پاسخگویی را در جهت رفع آسیب‌هایی که دشمنان از آن‌ها سوءاستفاده می‌کنند، به راه بیندازیم. قالیباف در پایان خاطرنشان کرد: معتقدیم این موضوع از طریق کارآمد سازی نظام حکمرانی و ایجاد نگاهی نو به قانون اساسی و پیاده‌سازی همه ابعاد قانون اساسی در همه قلمروها محقق خواهد شد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.