قاسم سلیمانی حق بزرگی به گردن ثبات منطقه دارد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 36402
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۲ |
روحانی در جلسه هیات دولت:

قاسم سلیمانی حق بزرگی به گردن ثبات منطقه دارد

رئیس‌جمهور گفت: قاسم سلیمانی حق بزرگی به گردن استقلال و ثبات منطقه دارد.
قاسم سلیمانی حق بزرگی به گردن ثبات منطقه دارد

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت اظهار داشت: سال میلادی که گذشت سال سختی برای همه کشورهای جهان بود به دلیل اینکه از آغاز این سال و حتی از پایان سال ۲۰۱۹ گرفتار یک ویروسی شدند که در طول قرن گذشته بی‌نظیر بود و سلامت و فرهنگ و روابط مردم و اقتصاد جامعه دچار مشکل شد و امروز کشورهای جهان از لحاظ اقتصادی و فرهنگی و آموزشی و سلامت دارای مشکلات بزرگی هستند.

روحانی با بیان اینکه روزی که بتوان آن را به اعتماد عمومی برای پایان کرونا نامید هنوز نامشخص است و معلوم نیست در چه ماهی و چه شرایطی می توانیم بگوییم این مشکل پایان یافته است، گفت: خوشحالیم که کادر درمان و مردم بسیار مخلص ما و همه نیروهایی که در صحن هستند اعم از بسیج و سپاه و باقی نیروها با همه توان و امکانات شان وارد صحنه شدند و از آنها تشکر و سپاسگزاری می کنیم.

** این حق مردم ما است که از خون عزیزشان انتقام بگیرند

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در روزهای آغازین سال ۲۰۲۰ میلادی با غم و درد بسیار بزرگ شهادت سردار بزرگ ما با یک ترور وحشیانه توسط مقامات آمریکایی و در راس آن وزیر خارجه و رئیس جمهور آمریکا مواجه شدیم که این دو از مسئولین اصلی این جنایت هستند و دیگران هم در این جنایت سهیم و شریک هستند، گفت: ملت ما دست از آن ها نخواهد کشید و این حق مردم ما است که از خون عزیزشان انتقام بگیرند و از حقوق مسلم آن عزیز بزرگوار دفاع کنند.

وی افزود: شهادت سردار سلیمانی انتقام از جمهوری اسلامی ایران و ملت‌های منطقه و انتقام از استقلال کشورهای منطقه بود و انتقام از ملت‌های بزرگی بود که در برابر توطئه های آمریکا و صهیونیسم ایستادند و آن توطئه را شکستند.

** آمریکا و صهیونیست‌ها می‌خواستند داعش حکومت منطقه را بر عهده بگیرد 

وی افزود: آنها نمی‌خواستند مسئله داعش اینگونه تمام شود و می خواستند داعش حکومت منطقه را بر عهده بگیرد و داعش یک مشت مزدور آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها بود؛ شما دیدید که وقتی زخمی شدند اسرائیلی‌ها اینها را به خاک اسرائیل بردند و مداوا کردند و وقتی اسلحه می خواستند اسرائیلی‌ها به اینها اسلحه می‌دادند.

روحانی تاکید کرد: از به هم ریختگی و جنگ و ناامنی در منطقه استفاده اول را صهیونیست‌ها و بعد آمریکایی‌ها می برند وگرنه کسی جز صهیونیستها از اینکه عراق و افغانستان نا امن باشد سود نمی برند و بقیه کشورها ضرر می‌کنند. تمام کشورهای منطقه از ناامنی و عدم استقلال ضرر می‌کنند و این ها می خواستند از یک مرد بزرگی که روبه روی نقشه های این ها انتقام بگیرند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه بعضی فکر می کنند شهید سلیمانی یک شجاع کم‌نظیر بود،‌ گفت: بله؛ این درست است که یک شجاع کم نظیر بود اما تنها شهامت نیست و درایت او هم مهم است.

وی افزود: من شهید سلیمانی را از زمان دفاع مقدس می‌دیدم و بعد هم در این بیش از بیست سال که مسئولیت‌هایی داشته من هم مسئولیت هایی داشتم. سال‌های ۷۶ به بعد که ایشان مسئولیت‌های جدید را برعهده گرفت در یک مقطعی تقریباً هفتگی همدیگر را می‌دیدیم و در دوران ریاست جمهوری ملاقات های ما با ایشان در زمینه های مختلف زیاد بود و یک مرد با تدبیر بود که کاملاً می‌فهمید و کاملاً اهل تحلیل بود و سیاست منطقه و جهان را درک می‌کرد و به معنای واقعی کلمه معتدل بود و نه در این خط و نه در آن خط و نه راست و نه چپ بود.

روحانی ادامه داد: هیچ جناحی نمی تواند شهید سلیمانی را متعلق به خود بداند و شهید سلیمانی یک قهرمان ملی و افتخاری برای ملت ایران و ملت‌های منطقه است.

رئیس جمهور ضمن بیان اینکه آنها خواستند قهرمان ملی را از ما بگیرند و تصریح کرد: اما اشتباه کردند و این قهرمان ملی ما به قهرمان ابدی شد و شهید سلیمانی برای همیشه از قهرمانان همیشگی تاریخ ما است. شبانه روز تلاش می کرد و خلوصش از تلاش و عملش و از بیانش کاملاً مشهود بود و نه دنبال مقام و نه دنبال موقعیت بود.

** اینهایی که در کردستان عراق شعار می‌دهند و شعار می‌دادند از جلوی داعش فرار کردند

وی افزود: لحظات اولیه که داعش بر موصل مسلط شد و می خواستند به سامرا و کاظمین و کربلا و نجف حمله کنند واقعاً با همه اخلاص و وجود به صحنه رفت. خیلی از مسئولین عراق از منطقه سبز فرار کرده بودند ولی شهید سلیمانی به تنهایی با نیروهای مخلص آنجا رفت. اربیل سقوط می‌کرد و همه اینهایی که در کردستان عراق شعار می‌دهند و شعار می‌دادند فرار کرده بودند و کسی که در بیابان‌های کردستان عراق تنها بود و همه نیروها را جمع می‌کرد شهید سلیمانی بود.

روحانی با بیان اینکه شهید سلیمانی حق بزرگی بر گردن استقلال منطقه دارد، اظهار داشت: البته آن مضجع شریف و حرمین مطهر، شهید سلیمانی را مورد لطف خاص خود داده اند و خواهند داد.

** داعش پرورش‌یافته پرورش یافته آمریکا و صهیونیست‌ها بود 

رئیس جمهور با بیان اینکه داعش پرورش یافته پرورش یافته آمریکا و صهیونیست ها بود اظهار داشت: اینها می خواستند منطقه را به هم بریزند و از بین ببرند و شهید سلیمانی نقش بزرگی داشت. البته آمریکایی‌ها از اول از شهید سلیمانی عصبانی بودند و صهیونیستها به شدت از شهید سلیمانی عصبانی بودند و آدم های دیگری هم که منافعشان در منطقه در خطر بود هم عصبانی بودند و از این شخصیت انتقام گرفتند.

وی با بیان اینکه از کسی انتقام گرفتند که نقشه هایشان را به هم ریخت و به هم زد، اظهار داشت: از سال ۲۰۰۱ و حمله شان به عراق و افغانستان و در تمام مراحل تا ظهور داعش همه جا شهید سلیمانی در صحنه و فعال بود و واقعاً محاسبه نمی کرد که الان به یک کشور میدان وارد می‌شود. واقعاً یک شخصیت کم‌نظیر هم از لحاظ فهم و درک و تحلیل و هم از لحاظ بلند نظری بود.

روحانی افزود: در سالیان متوالی جلسات متعددی با ایشان داشتیم و هیچ موقع ندیدم که این جناح یا آن جناح برود و همیشه یک مسیر اعتدال ملی را طی می‌کرد. مردم به این اخلاص و شهامت پاسخ دادند و شهید سلیمانی با شهادتش منطقه را تکان داد و اول مردم عراق به این جلادان کاخ سفید پاسخ دادند و در کربلا و نجف مردم با شور و عشق آمدند و هم برای شهید سلیمانی و هم برای ابو مهدی المهندس آن مراسم باشکوه را گرفتند.

وی با تاکید بر اینکه سیلی هایی مثل عین الاسد سیلی کوچکی به آمریکا بود و سیلی اصلی حضور مردم بود، گفت: در مخیله ی ترامپ نمی آمد و صهیونیست ها فکر نمی کردند که یک فردی را شهید کنند و تمام منطقه و سوریه و عراق و ایران همه به خیابان بیایند و از این عظمت تجلیل کنند. پاسخ اصلی و قاطع را در برابر این جنایت مردم ایران و منطقه دادند و به خوبی و بهترین شکل و با شکوهمند ترین تشییع جنازه ای بود که نسبت به این مرد بزرگ انجام دادند.

روحانی با تاکید بر اینکه هدف دشمن از شهادت سردار سلیمانی مقاومت را در منطقه بشکند تصریح کرد: هدفشان این بود که مردم عراق و سوریه و یمن و افغانستان و همه کشورهایی که شهید سلیمانی در آن جهاد کرده بود مایوس شوند ولی درست برعکس شد. آنهایی که کسی را شهید میکنند آن فرد را ابدی می کنند و امروز صحنه مقاومت با همان شور و اشتیاق و قدرت ادامه می دهد و دوباره می گویم که دست سردار ما را قطع کردید و ما پای شما را از منطقه قطع می کنیم و تا زمانی که شما در این منطقه حضور دارید ما انتقام نهایی را نگرفته ایم و روزی که پای شما از منطقه قطع شود انتقام نهایی را گرفته‌ایم و انشاالله این راه را ادامه خواهیم داد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه یکی از آثار این کار احمقانه ای نبود که ترامپیسم پایان یافته اظهار داشت: چند روز دیگر این قاتل وحشی که این همه جنایت کرد دوران حکومت تر سپری می شود و کل زندگی و تاریخش به زباله‌دان سپرده می شود و ما از اینکه ترامپیسم قبل از سالگرد شهادت سردار سلیمانی پایان پذیرفت خوشحالیم و این کار ملت منطقه نبود بلکه کار مردم آمریکا بود و مردم آمریکا هم شناخت که این فرد لیاقت این کار را ندارد و رقیبش را به قدرت نشاند و من مطمئن هستم که در دوران بعد از ترامپ شرایط بسیار بهتری برای ثبات و امنیت کل منطقه ما خواهد بود.

روحانی با اشاره به اینکه در بعضی موارد دوقطبی هایی در جامعه ایجاد و حرف‌هایی زده میشود که نه به مصلحت ما هست و نه درست است و واقعیت ندارد و بیخود ذهن مردم را مشغول می‌کنیم، گفت: یک عده از این طرف و یک عده از آن طرف در این روزنامه و آن روزنامه حرف می زنند و این دو قطبی ها ناصحیح و کاذب است. یکی می‌گوید خوب است که ما کم نفت بفروشیم و دیگری می‌گوید خوب است که زیاد نفت بفروشیم و یکی می‌گوید بودجه ما نباید متکی به نفت باشد و آدم دچار حیرت می شود که چرا راجع به مسئله به این سادگی و واضحی بحث می شود.

رئیس‌جمهور افزود: نفت ما باید اولاً تولید شود و ثانیاً باید نفت مان را در حداکثر ممکن صادر کنیم و این حق ما است و شما میگویید که حقمان را پس نگیریم؟ اگر یک لحظه هم بتوانیم زودتر حق مان را پس بگیریم من تردید نمی کنم و می گویم همین الان این کار را انجام دهیم. هر روز که وزیر نفت ما بتوانند ۲۳۰۰۰۰۰ نفت برای صادرات تولید کند همان روز آماده هستیم و این کار گرفتن حق ملت ایران است و چیزی نیست که کسی تردید کند.

روحانی با تایید این حرف که پول نفت را نباید در بودجه خرج کنیم اظهار داشت: لغتش را باید دقیق انتخاب کنیم و حتی الامکان نباید نفت را در بودجه جاری مصرف کنیم و نفت را باید استخراج کنیم و بفروشیم و سرمایه گذاری کنیم. مقداری از آن باید به صندوق برود و مقداری از آن باید در صنعت نفت صرف شود چون صنعت نفت ما مقداری عقب است و باید نشاط پیدا کند و فعال شود. 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.