فرصت برای ازسرگیری اجرای برجام وجود دارد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 73570
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۲ |
کنعانی در نشست خبری:

فرصت برای ازسرگیری اجرای برجام وجود دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: همچنان امکان و فرصت برای توافق و ازسرگیری اجرای برجام وجود دارد.
فرصت برای ازسرگیری اجرای برجام وجود دارد

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (دوشنبه) در نشست خبری درباره سرنوشت مذاکرات، گفت: همچنان امکان و فرصت برای توافق و ازسرگیری اجرای برجام وجود دارد و این امکان هست در صورتی که طرف مقابل مشخصاً دولت آمریکا اراده سیاسی خود را بروز و ظهور دهد این توافق در زمان کوتاهی شکل بگیرد و فرصت برای احیای توافق باقی است.

تبادل پیام از طریق هماهنگ کننده اروپایی در جریان است

کنعانی در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت: تبادل پیام از طریق هماهنگ کننده اروپایی و برخی از وزرای خارجه کشورهای همسایه در جریان است.

پیام‌هایی بین ایران و آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل منتقل شد

سخنگوی دستگاه دیپلماسی یادآور شد: اجلاس اخیر مجمع عمومی سازمان ملل، فرصت خوبی برای انجام مذاکرات جانبی بود و از طریق واسطه‌ها و مقامات عالی برخی کشورها پیام‌هایی بین ایران و آمریکا تبادل شد.

وی افزود: همچنان تاکید می‌کنیم برای دستیابی به یک توافق خوب، پایدار و قوی مصمم هستیم.

کنعانی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به متن جمع بندی پیشنهادی اروپایی، پاسخی شفاف برای جمع‌بندی و شکل‌گیری توافق داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران در آن پاسخ تاکید داشت که نقاط ابهام در جمع بندی مذاکره‌کننده اتحادیه اروپایی برطرف شود که در صورت توافق، شاهد یک توافق پایدار باشیم و از تفسیرهایی که می‌تواند مخرب باشد پیشگیری شود.

منابع مالی بلوکه شده ایران در کره جنوبی باید آزاد شود

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص انتشار اخباری در مورد آزادسازی منابع ارزی ایران در کره جنوبی گفت: آزادسازی منابع مالی بلوکه شده کشورمان در برخی از کشورها از جمله کره جنوبی، همواره یکی از موضوعات مورد مطالبه جمهوری اسلامی ایران بوده است و آن را در روش‌های دیپلماتیک از جمله در قالب مذاکرات سیاسی، اقتصادی، بانکی و تجاری پیگیری کردیم و جزو اهداف مهم ما است.

کنعانی افزود: معتقدم دولت‌هایی که سرمایه ملی جمهوری اسلامی ایران در آنجا وجود دارد موظف هستند بر مبنای مناسبات دوستانه و همچنین قوانین و مقررات بین‌المللی، این منابع مالی و دارایی‌های ایران را آزاد کنند و بدون هیچ قید و شرطی در اختیار طرف ایرانی قرار دهند و آزادسازی منابع مالی را مشروط به هیچ رخداد دیگری خارج از چارچوب مناسبات دوجانبه نکنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: تماس‌ها با کره جنوبی ادامه دارد، مذاکرات دوجانبه در حاشیه اجلاس مجمع عمومی صورت گرفت و گفتگوی خوبی بین مقامات دو کشور در سطح وزرای امور خارجه انجام شد.

وی افزود: این مذاکرات در جریان است و پیشرفت‌هایی را داشتیم و امیدواریم شاهد اتفاقات خوبی باشیم و اخبار تکمیلی را بعد از پیشرفت گفتگوها در مراتب بعدی اطلاع رسانی خواهیم کرد.

وزارت خارجه بر لزوم حفظ امنیت سفارتخانه‌ها تأکید کرد

کنعانی در واکنش به تعرض‌های صورت گرفته به تعدادی از نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور گفت: در نتیجه تحولات اخیر در برخی از کشورها و مشخصاً تعدادی از کشورهای اروپایی بعضی از نمایندگی‌های ما مورد تعرض افراد منتسب به جریان‌های معاند، ضد انقلاب و گروه‌های خشونت طلب قرار گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در برخی از کشورها مهاجمان موفق شدند در نتیجه عدم وجود حفاظت کافی و عدم توجه اولیه از سوی نیروهای تأمین امنیت به برخی از نمایندگی‌های ایران به ویژه در جدار بیرونی نمایندگی‌ها حملاتی صورت دهند و بعضی از بخش‌های نمایندگی مورد تعرض قرار گیرد.

وی تصریح کرد: بر مبنای کنوانسیون وین، کشورهای پذیرنده موظف هستند همه امکانات و تدابیر لازم را برای فعالیت امن نمایندگی‌های دیپلماتیک فراهم کنند و این جزو وظایف ذاتی کشورهای پذیرنده است.

کنعانی افزود: تعدادی از نمایندگی‌های ایران مورد تعرض قرار گرفت که بلافاصله اطلاع رسانی لازم به کشورهای مرکز صورت گرفت و در تهران نیز وزارت خارجه اقدامات فوری از طریق سفارتخانه‌های آن کشورها انجام داد و مسئولیت آن‌ها یادآوری شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: بعد از روزهای اولیه شاهد تقویت تدابیر حفاظتی و امنیتی از سوی کشورهای پذیرنده بودیم و نمایندگی‌های ایران اقدامات تکمیلی خود را انجام دادند.

وی افزود: نقطه تأسف این است که عده‌ای در این کشورها به عنوان اعتراض سیاسی به خشونت آمیزترین روش‌ها متوسل شدند و علاوه بر حمله به اماکن دیپلماتیک، نسبت به استفاده از روش‌های غیراخلاقی، تهدید دیپلمات‌ها و ایجاد فضای ناامنی تلاش کردند.

کنعانی تصریح کرد: دیپلمات‌های ایران به صورت معمول در نمایندگی‌ها حاضر و وظایف سیاسی خود را پیگیری می‌کنند و ارائه خدمات کنسولی را با جدیت انجام دادند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در برخی حوزه‌های نمایندگی جمهوری اسلامی ایران، مهاجمان و کسانی که ادعای حمایت از حقوق بشر و رویکرد سیاسی برای بیان دیدگاه‌های خود دارند، حتی به مراجعان به بخش‌های کنسولی بی احترامی کرده و فضای رعب برای شهروندان ایرانی ایجاد کردند.

وی تاکید کرد: الان شرایط نسبتاً خوبی وجود دارد و سفارتخانه‌ها در اروپا فعالیت خود را آغاز کرده اند.

کنعانی همچنین با اشاره به مذاکرات منطقه‌ای برای آزادی حاجی ایرانی در عربستان گفت: امروز شاهد بازگشت حاجی دربند ایرانی در سعودی هستیم. متأسفانه او با یک دلیل غیر قابل قبول در آنجا بازداشت شد.

رسانه‌های ضدانقلاب خارج از کشور به کارخانه دروغ سازی و تشویق خشونت تبدیل شده اند

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اقدامات آشوب‌گرایانه برخی از رسانه‌های خارجی فارسی زبان گفت: در شرایط اخیر شاهد اقدامات خارج از عرف برخی شبکه‌هایی بودیم که مدعی هستند رسانه بوده و وظیفه اطلاع رسانی را انجام می‌دهند.

وی افزود: در کمال تأسف این گونه رسانه‌های مدعی به کارخانه دروغ سازی، اتاق عملیات رسانه‌ای و تحریک آمیز و تشویق خشونت و ترویج قتل و تحریک برای حمله به امکان عمومی و مرکز آموزش درست کردن کوکتل مولوتف و ایجاد آشوب و بلوا تبدیل شده اند.

کنعانی گفت: اسم این‌ها را چه باید بگذاریم؟ آیا این‌ها رسانه هستند؟ چگونه رسانه‌ای است که روزانه روش‌های مختلف غیراخلاقی را اعم از دروغ پردازی ترویج می‌کند. این رسانه‌ها اتاق عملیات و مرکز ترویج خشونت هستند و با هیچ معیاری فعالیت چنین رسانه‌هایی قابل قبول نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ایران در این زمینه به مسئولیت خود عمل خواهد کرد و به کشورهای پذیرنده تذکر جدی داده شده و از طریق کشورهای مرتبط و دوست تذکر جدی به آن‌هایی که از رسانه‌ها حمایت مالی می‌کنند، داده شده است و تاکید شده ایران از ظرفیت‌های خود در چارچوب‌های مختلف اعم از حقوقی و سیاسی به صورت جدی استفاده و نسبت به این شبکه‌هایی که کار تروریستی انجام می‌دهند اقدام خواهد کرد.

وی تصریح کرد: مقدماتی فراهم شده است و در بازه زمانی کوتاه مدت آینده، این اقدامات را مورد پیگیری قرار خواهیم داد.

آزادی نمازی ربطی به موضوعات دیگر ندارد

کنعانی درباره آزادی باقر نمازی و آزاد شدن پول ایران، گفت: در خصوص آزادی باقر نمازی شما را به اظهارات دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ارجاع می‌دهم که آزادی او در چارچوب انسان‌دوستانه صورت گرفته و در چهار سال گذشته در خارج از زندان و ممنوع الخروج بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه الان اجازه خروج از کشور به نمازی داده شده و اقدام انسان‌دوستانه بوده و مرتبط با هیچ موضوع دیگری هم نبوده است، افزود: دو شب گذشته از طریق کانال‌های کشورهای دوست اطلاع داده شده که می‌تواند از ایران خارج شود. اقدام کاملاً انسان‌دوستانه و مبتنی بر اصول و ارزش‌های ایران بوده و ارتباط به موضوعات دیگر ندارد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.