غریب آبادی: آژانس تحت فشار برخی اعضای خاص درصدد بزرگ‌نمایی موضوعات است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 50375
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۲ |

غریب آبادی: آژانس تحت فشار برخی اعضای خاص درصدد بزرگ‌نمایی موضوعات است

سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین در واکنش به انتشار گزارشات برجامی و پادمانی مدیرکل آژانس اتمی تاکید کرد آژانس تحت فشار برخی اعضای خاص خود درصدد بزرگ‌نمایی موضوعات است.
غریب آبادی: آژانس تحت فشار برخی اعضای خاص درصدد بزرگ‌نمایی موضوعات است

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین در واکنش به انتشار گزارشات برجامی و پادمانی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: تمامی فعالیت های هسته ای ایران، از جمله غنی سازی در سطوح مختلف و تولید فلز اورانیوم، در چارچوب حقوق هسته ای ایران تحت معاهده عدم اشاعه صورت می گیرند و کاملاً همراستا با تعهدات پادمانی ایران انجام می شوند.

از آنجا که سایر طرف ها به تعهدات خود تحت توافق هسته ای در حوزه رفع تحریم عمل نکردند و سیاست اعمال تحریم های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا نیز ادامه دارد، هیچ کس نمی تواند توقف این فعالیت ها را در چارچوب این توافق از ایران طلب کند.

ثبت داده های فراتر از پادمان فقط برای سه ماه با آژانس تفاهم شده بود و مبنای آن نیز کاملاً سیاسی بوده است، موضوعی که نه حقی برای آژانس ایجاد می کند و نه تکلیفی برای ایران.  
    
گزارش مدیرکل آژانس درخصوص چند موضوع باقی مانده پادمانی

صرفاً چهار موضوع پادمانی بین ایران و آژانس وجود دارد که مربوط به حدود دو دهه قبل می باشند و ایران تاکنون، تعاملات مناسب و سازنده ای را درخصوص آن ها با آژانس، با هدف حل و فصل این موضوعات، به عمل آورده است.

 آژانس با وجود بازرسی های گسترده از تأسیسات هسته ای ایران که افزون بر یک پنجم تمام بازرسی های آژانس در سطح جهانی می شود و هیچ مشکل پادمانی نیز در فعالیت ها و تعهدات جاری هسته ای وجود ندارد، تحت فشار برخی اعضای خاص خود درصدد بزرگ نمایی این موضوعات است.

آژانس باید استقلال، بی طرفی و حرفه ای گری خود را حفظ کند و اعضای آژانس نیز باید از اعمال فشار بر آژانس و تلاش برای استفاده ابزاری از آن در جهت مقاصد سیاسی خود، بطور جدی پرهیز نمایند.

این موضوعات آنگونه که مدیرکل در گزارش خود اشاره کرده، فوریت ندارد.

نگرانی جدی، وجود سلاح های هسته ای رژیم صهیونیستی اسرائیل، خرابکاری تروریستی در تأسیسات هسته ای صلح آمیز و ترور دانشمندان اتمی است که‌ متاسفانه آژانس تاکنون به خود این جسارت را نداده است که درخصوص این مسائل، موضعگیری کند.

ما همکاری و تعامل سازنده شفافی با آژانس داریم و این شفافیت باید مورد شناسایی و قدردانی قرار گیرد، نه اینکه وسیله ای برای بهانه گیری های بی مورد شود.

آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی امروز سه‌شنبه مدعی شد ایران دسترسی بازرسان آژانس به سایت‌ های مرتبط هسته‌ ای را مسدود کرده و به توسعه فعالیت‌ های هسته‌ ای خود ادامه می‌ دهد.

«رافائل گروسی» مدیر کل آژانس نیز مدعی شد فعالیت‌ های آژانس در ایران به طور جدی تضعیف شده است.

گروسی مدعی شده: به شکل فزاینده ای نگرانم مسائل مربوط به سایت‌ های اعلام نشده، حل نشده باقی بماند و ایران باید آنها را هرچه زودتر حل کند.

وی در گزارش خود اعلام کرده ذخیره اورانیوم ایران به ۱۰ کیلوگرم و میزان غنی سازی تا ۶۰ درصد رسیده است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.