عذرخواهی رئیس‌جمهور از مردم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 46720
  پرینتخانه » اسلایدر, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۵ تیر ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۷ |
در پی قطعی‌های مکرر برق و گلایه‌های مردم صورت گرفت

عذرخواهی رئیس‌جمهور از مردم

روز گذشته آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی سازمان مناطق آزاد تجاری، صنعتی و  ویژه اقتصادی بود. مراسمی که در آن پروژه‌های مختلفی به بهره‌برداری رسید و می‌توان گفت که پله و شرایط پیشرفت اقتصاد کشور را مهیا می‌کند. این اتفاق در صورتی است که به منابع این مناطق توجه و از سوءاستفاده درگاه‌های مرزی آن‌ها جلوگیری شود.  
عذرخواهی رئیس‌جمهور از مردم

حانیه مسجودی 
روز گذشته آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی سازمان مناطق آزاد تجاری، صنعتی و  ویژه اقتصادی بود. مراسمی که در آن پروژه‌های مختلفی به بهره‌برداری رسید و می‌توان گفت که پله و شرایط پیشرفت اقتصاد کشور را مهیا می‌کند. این اتفاق در صورتی است که به منابع این مناطق توجه و از سوءاستفاده درگاه‌های مرزی آن‌ها جلوگیری شود.  
  روحانی: مناطق آزاد کشور به ۱۵ منطقه افزایش می‌یابد 
حسن روحانی، رئیس‌جمهور در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی سازمان مناطق آزاد تجاری،‌ صنعتی و ویژه اقتصادی که پیش از ظهر روز گذشته برگزار شد، اظهار داشت: ازاین‌پس مناطق آزاد ما به ۱۵ منطقه آزاد افزایش می‌یابد و باید باقی مناطق آزاد دیگر ماهم هرچه سریع‌تر فعال شود و با این ۱۵ منطقه آزاد که دور ایران را فراگرفته اثر خیلی خوبی در اقتصاد و اشتغال کشور داشته باشد. 
وی بابیان اینکه یک نقیصه بزرگ مناطق آزاد این است که بیشتر واردکننده بوده تا صادرکننده و بیشتر بخش تجاری‌اش فعال بود تا بخش سرمایه‌گذاری،‌گفت: برخی جاها زیرساخت‌ها خوب بود و بعضی جاها برخی زیرساخت‌ها چون فرودگاه و بندرها باید توسعه یابد و زمینه برای فعالیت اقتصادی شروع شود. قشم ، چابهار ، کیش و اروند مناطق جنوبی بسیار مهم ما هستند و فرصت‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری دارند. 
همان‌طور که مشخص است مناطق آزاد و توجه به آن‌ها می‌تواند زمینه اشتغال را  برای افراد بومی و غیربومی فراهم  کند و در شرایط فعلی که کشورمان تحت تحریم‌های آمریکاست، می‌توان تحریم را با همکاری همسایه‌های همجوار آن‌ها دور زد. در حال حاضر باوجوداینکه ۸ سال از عمر دولت می‌گذرد توسعه خاصی را در مناطق آزاد به‌طور مثال یکی از بزرگ‌ترین مناطق آزاد کشور یعنی جزیره قشم ندیده‌ایم. این جزیره در حالی مورد بی‌مهری و بی‌توجهی قرارگرفته است که برخلاف جزایر همجوار کشورهای عربی از قابلیت‌ها و ظرفیت‌های بسیار زیادی ازجمله طبیعت خاص و تاریخی، ظرفیت‌های گردشگری و خاک حاصلخیز و وسعت فراوان برخوردار است. حال اما امید است که تکمیل پروژه‌هایی که دولت در سر دارد، طوری انجام شود که به سرانجام برسد. 
 کار دولت اتصال راه‌آهن از چابهار به راه‌آهن سراسری در زاهدان است 
روحانی افزود: پروژه تکمیل راه‌آهن باید ادامه یابد و یکی از اولویت‌های دولت سیزدهم نیز همین خواهد بود که در منطقه آزاد اروند و شلمچه پروژه راه‌آهن مهمی داریم که آن اتصال راه‌آهن خرمشهر به بصره است که کار سیاسی‌اش انجام‌یافته و سرمایه‌گذاری مشخص‌شده و زمین‌ها واگذارشده است. این خط، راه‌آهن ایران را به راه‌آهن عراق متصل می‌کند و راه‌آهن عراق به سوریه هست و خلیج‌فارس را به مدیترانه متصل می‌کنیم و این کار بزرگ باید در دولت سیزدهم تکمیل شود. رئیس‌جمهور ادامه داد:
کار دیگر اتصال راه‌آهن از چابهار به راه‌آهن سراسری ما در زاهدان است و همه تلاش ما این بود که این راه‌آهن را افتتاح کنیم و البته بخشی از این راه‌آهن را افتتاح خواهیم کرد و ۵ تا ۷ راه‌آهن مهم را در یک روز افتتاح خواهیم کرد و این کار بزرگ در تاریخ ایران هست. همچنین راه‌آهن زاهدان به خاش افتتاح می‌شود. راه‌آهن چابهار به ایرانشهر هم نزدیک به تکمیل است و با  تلاشی ظرف ماه‌های آینده این پروژه به افتتاح خواهد رسید. از طرفی بخش دیگر صحبت‌های رئیس‌جمهور مربوط به مسئله برق و قطعی‌های مکرر آن در روزهای اخیر در سراسر کشور بود. اتفاقی که در تابستان مردم را کلافه و ضررهای زیادی را متوجه آن‌ها کرده است. از ضرر مالی گرفته تا جان بیماران بدحال. 
 زمانی که برق می‌رود اهمیتش معلوم می‌شود
روحانی بابیان اینکه برق در شرایط کرونا مهم است و این جزء نعماتی هست که وقتی می‌رود اهمیتش معلوم می‌شود، گفت: برق برای زندگی و آسایش و حیات مردم و تولید کشور مهم است و امسال دچار خشکسالی بی‌سابقه شدیم و بارندگی امسال ۵۲ درصد نسبت به سال قبل کمتر است و برق‌آبی ما تقریبا قطع‌شده و دو توربین ما در دو سد کار می‌کند و آن‌هم ممکن است به دلیل خشکسالی قطع شود. نیروگاه بوشهر ما که هزار مگاوات است از مدار خارج شد و نیاز به تعمیراتی داشت که  دوباره از مدار خارج شد و دیروز دوباره به مدار برگشت. درزمینه گاز تولید ما افزایش‌یافته و در‌ زمینه برق هم توسعه ما مناسب بوده و اشکال خشکسالی هست و البته مصرف هم افزایش‌یافته است که یکی از دلایل آن گرما هست و تولیدات صنعتی ما نسبت به سال گذشته ۵۰درصد افزایش یافته است و همچنین رمز ارزها هم بوده است.روحانی بابیان اینکه به معاون اول دستور دادم که جلسه بگذارد و راه‌حل مشکلات را پیدا کنند، گفت: بخشی از صنعت کشور ما باید همراهی کند و ساعات فعالیت صنعت را تغییر دهیم یا برخی صنایع دوره تعطیلات برای کارگران را زودتر بگذارد. مهم آن است که مردم ساعت خاموشی را بدانند و مردم بدانند این۳-۲ساعت قطعی برای چه زمانی هست و این کار باید حتما انجام گیرد.
عذرخواهی می‌کنم
وی بابیان اینکه به دلیل برخی مشکلات فنی ناچار شدند به‌صورت اتوماتیک به برخی از مناطق خاموشی بدهند که کل برق کشور دچار افت نشود،‌ گفت: نسبت به مردمی که دچار مشکل و رنج شدند عذرخواهی می‌کنم و خواهش می‌کنم همراهی و همکاری کنند ولی وزارت نیرو مقصر نیست اما باید وزیر نیرو به مردم توضیح دهد و بگوید مشکل چه بوده است و راه‌حل مشکل را هم پیدا و عملیاتی کنیم و مردم همراهی کنند.

نویسنده : حانیه مسجودی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.