طعنه بدخواهان مانع تلاش شبانه‌روزی سید شهیدان خدمت نبود - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 100975
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۶ |
آیت‌الله خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

طعنه بدخواهان مانع تلاش شبانه‌روزی سید شهیدان خدمت نبود

امام جمعه موقت تهران گفت: شهید رئیسی در این ۳۳ ماه روز تعطیلی و شبانه روز نداشت و هر جا که مشکلی پیش می‌آمد، برای حل مشکلات مردم به سرعت خود را به آنجا می‌رساند.
طعنه بدخواهان مانع تلاش شبانه‌روزی سید شهیدان خدمت نبود

آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران در دانشگاه تهران، گفت: هفته گذشته روز ولادت آقا امام رضا علیه السلام بود که چون به داغ تبدیل شد، وظیفه می‌دانم حدیث اخلاقی از امام رضا علیه السلام بخوانم.

وی افزود: در روایتی آمده است که امام رضا علیه السلام به یکی از نزدیکانش فرمود: «تقوا پیشه کن آنچه ما به آن رسیدیم با تقوا بود. کسی که تقوا نداشته باشد و مراقبش نباشد، نه او از ماست و نه ما از او هستیم.»

آیت‌الله خاتمی تاکید کرد: مقلب القلوب خدا است و دل‌ها به دست اوست. خداوند آنان را که بخواهد، محبوب دل‌ها می‌کند و از آنان که نفرت داشته باشد، منفور دل‌ها قرارشان می‌دهد. دل‌ها در قبضه قدرت خداوند است. لذا او بخواهد دل‌ها را با هم مأنوس می‌کند و دل‌هایی که با یکدیگر قهر هستند، دوست صمیمی می‌شوند.

آیت الله خاتمی با اشاره به رئیس جمهور شهید، اذعان کرد: آقای رئیسی عاشق امام رضا (ع) بود و یا ذکر می‌گفت یا کار می‌کرد، لذا برای همین خداوند محبت او را در دل‌ها قرار داد و این تشییع که در تبریز، قم، تهران و مشهد انجام شد تازه بخشی از محبت مردم به او بود.

وی ادامه داد: یک خبرگزاری خارجی که میانه آن با ایران هم خوب نیست، تعبیر کرد ایران یکپارچه رئیسی را تشییع کرد؛ لذا کسی که دل به خدا ببندد اینگونه می‌شود و کوله بار آقای رئیسی کوله باری بسیار پر از خدمت است.

امام جمعه موقت تهران بیان کرد: او روز تعطیلی و پنجشنبه و جمعه نداشت، زیرا هر جا که مشکلی پیش می‌آمد برای حل مشکلات مردم به سرعت خود را به آنجا می‌رساند؛ بر این اساس، به خادمان ملت می‌گویم که به دنبال این اعمال صالح باشند.

وی ادامه داد: آقای رئیسی در این ۳۳ ماه، شبانه روز نداشت و آرام نداشت. ایشان گفته بودند که دل من پیش امام رضاست اما برای خدمت باید بروم و خدا هم محبوبیت او را در دل مردم قرار داد، لذا در تحلیل این ماجرا نباید مادی تحلیل شود.

آیت الله خاتمی با اشاره به حضور پرشور و انبوه مردم در مراسم تشییع پیکرهای شهدای خدمت، گفت: فضای دانشگاه تهران و خیابان‌های اطراف پر از مردم بود و زمانی که حضرت آقا نماز می‌خواندند، در میانه نماز صدای ضجه‌های مردم بلند شد. باید گفت آن کس که از خدمتگزاران تجلیل نکند، در حقیقت از ذات مقدس ربوبی تجلیل نکرده است و امید داریم که شما مردم خوب با این تجلیلتان از آیت الله رئیسی از خدا سپاسگزاری کرده باشید.

شهدای خدمت نور چشم ما بودند

وی با اشاره به شهدای خدمت عنوان کرد: در رابطه با شهدای خدمت وظیفه می‌دانم که آنها خدمت تکریم کنم و بگویم همه آنها نور چشم ما بودند و از ناحیه شما مردم تسلیت خود را محضر بازماندگان ابلاغ می‌کنم. پرسنل گرامی بالگرد که در این حادثه به شهادت رسیدند.

امام جمعه تهران با اشاره به شهادت آیت الله آل هاشم، اظهار کرد: آیت الله سید محمدعلی آل هاشم که در زمان حیاتشان می‌گفتم ایشان افتخار ائمه جمعه بودند، به جد محور وحدت بود و همانگونه که در رابطه با پیغمبر اکرم (ص) داریم که پیغمبر دل‌ها را به هم نزدیک می‌کرد و آقای آل هاشم هم این چنین بودند و خیلی از دل‌ها را به هم نزدیک کرد، برای همین ۸۰۰ هزار نفر در آذربایجان شرقی در انتخابات خبرگان به ایشان رأی دادند، که این نشان قدرشناسی مردم آن دیار است.

وی با اشاره به شهید امیرعبداللهیان وزیر خارجه تاکید کرد: وزیر خارجه مجاهد فعال امیرعبداللهیان که انصافاً او وزیر خارجه در تراز جمهوری اسلامی ایران بود؛ در این حدود بیش از ۷ ماه جنایات رژیم صهیونیستی غاصب به غزه گویا او وزیر خارجه مردم فلسطین بود، به گونه‌ای که در هر یک از مجامع بین‌المللی که می‌رفت از مظلومیت مردم غزه می‌گفت.

آیت الله خاتمی با اشاره به شهادت استاندار آذربایجان شرقی، خاطرنشان کرد: مدت مسئولیت استاندار انقلابی آذربایجان شرقی چند ماهی بیشتر نبود که در این حادثه به دیدار خدا رفت؛ او در مراسم معارفه خود به عنوان استاندار گفته بود، من افتخار می‌کنم فرزند یک کارگر در این دیارم، لذا باید گفت همه این شهدا روحشان بلند است و ان‌شاالله با اولیا و اهل بیت محشور شوند.

امام جمعه موقت تهران با اشاره دیگر به رئیس جمهور شهید گفت: در رابطه با سیدالشهدا این حادثه برادر گرامی آیت الله رئیسی باید بگویم که بنده از سال ۱۳۵۴ دوست آقای رئیسی بودم. این دوستی تا امروز ادامه یافت. من یک تعبیری را که در زمان شهادت حاج قاسم عرض کردم را لازم می دانم که در خصوص آقای رئیسی نیز از مالک اشتر بگویم که مالک چه مالکی بود، اگر کوه بود کوه یکتا بود؛ اگر سنگ بود سرسخت و محکم بود؛ هیچ پرنده‌ای به اوج او راه نمی‌یافت؛ لذا باید بگویم که داغ، داغ سنگینی بود و بهترین تعبیر هم تعبیر مقام معظم رهبری بود که در حوادث، بنده عنایت خاص به بیانات ایشان دارم. آقا با ۹ صفت آقای رئیسی را ستودند که عبارت بودند از، «خادم الرضا» بودن که بالاترین مقام است، «عالم»، «مجاهد»، «کفایت»، «انسان بزرگوار»، «فداکار»، «رئیس جمهور مردمی»، «پرتلاش» و «بی‌وقفه در خدمت مردم»، که فلاح و رضایت مردم خاکی از رضایت خداوند است [رئیس جمهور شهید] آن را به همه چیز ترجیح می‌داد.

رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت

وی در توصیف صفات رئیس جمهور شهید گفت: رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت. او خستگی را خسته کرد. آزردگی‌هایش از ناسپاسی و طعنه برخی بدخواهان مانع تلاش شبانه روزی‌اش برای پیشرفت و صلاح امور نشد. وی ۳۳ ماه رئیس جمهور بود و بدخواهان هرچی می‌خواستند در فضای مجازی می‌گفتند، اما او تنها شنید و خم به ابرو نیاورد و به ادامه خدمت پرداخت.

آیت الله خاتمی تاکید کرد: این تجلیل عظیم و گسترده پیام‌های فراوانی داشت به گونه‌ای که تبریز، قم، تهران و مشهد تشییع داشتیم و فقط سه میلیون نفر در مشهد پیکر فرزند دیار خود را بدرقه کردند.

وی بیان کرد: از طرفی این تشییع با شکوه پیام بیعت با نظام اسلامی را داشت، در حالی که آقای رئیسی عالم معمولی و کناره گیر نبود بلکه شخصیت اجرایی اول کشور بود و این شخصیت اول را به پرچم مقدس جمهوری اسلامی پیچیدند.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: بدخواهان نظام این حقیقت را بپذیرند و بدانند که چه بخواهند و چه نخواهند این نظام محبوب دل‌ها است و خواهد ماند.

وی ادامه داد: پیام سپاس از خدمتگزاران و نه تنها آیت الله رئیسی که برای دیگر شهدای خدمت در جاهای مختلف را شاهد بودیم. به گونه‌ای که در شهرری تجلیل از امیرعبداللهیان کم سابقه بود و شهر یکپارچه حرکت کرد. همچنین در تکریم آیت الله آل هاشم و در تکریم استاندار انقلابی تبریز و آذربایجان شرقی در مراغه همه جا مردم سنگ تمام گذاشتند و پیام وحدت و همدلی انصافاً موج می‌زد.

آیت الله خاتمی با بیان آنکه بی تأثیر بودن طعنه بدخواهان را به مسئولین امروز و فردا و فرداها گوشزد می‌کنم، اظهار کرد: به مسئولین می‌گویم شما وظیفه و کار خود را انجام دهید و خداوند شما را تنها نخواهد گذاشت.

وی با اشاره به دیپلماسی در دولت شهید رئیسی گفت: نشانه موفق بودن دیپلماسی خارجی آقای رئیسی آن بود که ۹ کشور جهان با مردم ایران همدردی کرده و اعلام عزای عمومی کردند و این یعنی موفقیت دیپلماسی خارجی کشور است. همچنین ۹۰ کشور جهان برای همبستگی با شما مردم در این داغ، مسئولان عالی رتبه خود را برای تسلیت به تهران فرستادند و پیامش این بود که در عرصه سیاست خارجی این راه درست است.

آیت‌الله خاتمی بیان کرد: دیدید که برخلاف برخی که می‌گفتند حضور آقای رئیسی و سفرهایش و پیگیری‌های امور دولت او چالش ایجاد می‌کند، اینگونه نشد و حتی کارهایی که باید به موقع و سر زمان انجام شود، انجام شد که از جمله مجلس خبرگان ششم بود که افتتاح شد و ان‌شاالله هفته آینده نیز مجلس دوازدهم هم شکل خواهد گرفت و این به دلیل آن بود که همانطور که امام فرموده بود پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت دچار آسیب نشود. ضمن آنکه همه این موفقیت‌ها هم از مدیریت کلان مقام معظم رهبری است که خداوند سایه‌اش را بر سر ما مستدام بدارد.

آیت الله خاتمی با اشاره به شهدای خدمت، گفت: این شهدای عزیز فدای نظام شدند و تکلیف ما این است که راه این‌ها را با حضور مداوم در صحنه دنبال کنیم و نگذاریم، راه مقدسشان کم رهرو شود.

وی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری هشتم تیرماه تاکید کرد: طبق قانون اعلام شده است در هشتم تیر رئیس جمهور آینده انتخاب خواهد شد لذا بدرقه کنندگان شهدای خدمت، خودشان را برای آفریدن حماسه دیگر آماده کنند و کوشش کنند، رئیس جمهور تراز، رئیسی وار، خستگی ناپذیر، مردمی، ولایت مدار و امید آفرین را ان‌شالله برگزینند.

حماسه فتح خرمشهر فراموش شدنی نیست

امام جمعه موقت تهران با اشاره به حماسه آزادسازی خرمشهر، گفت: حماسه سوم خرداد را از یاد نبریم. حماسه فتح خرمشهر فراموش شدنی نیست زیرا دروازه فتوحات دیگر بود. در واقع عملیات فتح خرمشهر کمر صدام را شکست و بعد از آن ادامه جنگ برای او شکست بود. ضمن آنکه امام فرمود، خرمشهر را خدا آزاد کرد.

وی با اشاره به روز مقاومت تصریح کرد: چهارم خرداد روز مقاومت و پاسداشت قهرمانی‌های مردم دزفول است که روز دزفول نام گرفته است. دزفول از آغاز جنگ تا پایان آن قهرمان مقاومت بود و در برابر دنیای وحشی‌گری‌های صدام ایستاد، به گونه‌ای که ۱۷۶ موشک به این شهر زده شد. ۴۸۹ با بمب راکت مورد حمله قرار گرفت و ۵۸۳۱ گلوله توپ به نقاط مختلف دزفول اصابت کرد. ۲۶۰۰ شهید ۴۰۰ جانباز ۴۵۲ آزاده و ۱۴۷ شهید جاوید الاثر توسط مردم دزفول تقدیم میهن اسلامی شد، لذا باید گفت سلام بر دزفول قهرمان.

امام جمعه موقت تهران در خصوص مصوبه تعطیلی روز شنبه مجلس، اذعان کرد: در قصه تعطیلی شنبه مانند ادبیات امام جمعه محترم هفته قبل می گویم و از نمایندگان مجلس گله می‌کنم که این چه مصوبه‌ای بود که در اوج بمباران غزه این تعطیلی را شما تصویب کردید؟

وی ادامه داد: در حالی که می‌گویند به خاطر مشکلات اقتصادی و امثال آن این مصوبه مطرح شده است، اما اتفاقاً این تخریب اقتصادی بود زیرا در سال جهش تولید شنبه را تعطیل می‌کنید در حالی که پنجشنبه که نیمه تعطیل است و نیز جمعه تعطیل است و این جهش تولیدی است که شما تصویب کردید!

تعطیلی شنبه‌ها تخریب فرهنگی است

آیت الله خاتمی ادامه داد: این تخریب فرهنگی است که صورت گرفته است، زیرا این تشبه با کفار نیست بلکه این استیلای دشمن است و دشمن از خدایش است که کار ما تعطیل شود که و به فضل خداوند چنین نخواهد شد.

امام جمعه موقت تهران گفت: آیت الله العظمی سبحانی بیانیه خوبی در این رابطه دادند و آیت الله العظمی نوری فرمودند اگر قرار است تعطیل شود، من با تعطیلی پنجشنبه موافقم لذا امیدوارم در مجلس بعدی با اعصاب مردم بازی نکنند و روی اعصاب مردم راه نروند زیرا این کار، کار شایسته‌ای نبود.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.