صدای پای بحران در آمریکا - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 45272
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۷:۰۸ |

صدای پای بحران در آمریکا

پیروزی حداقلی بایدن در انتخابات 2020 ریاست‌جمهوری آمریکا نتوانست فضای داخلی آمریکا را آرام کند. جناح رقیب بایدن هرروز به فکر توطئه‌ای جدید برای بازپس‌گیری قدرت از وی است
صدای پای بحران در آمریکا
اکبر معصومی کارشناس مسائل بین‌الملل
پیروزی حداقلی بایدن در انتخابات ۲۰۲۰ ریاست‌جمهوری آمریکا نتوانست فضای داخلی آمریکا را آرام کند. جناح رقیب بایدن هرروز به فکر توطئه‌ای جدید برای بازپس‌گیری قدرت از وی است. در همین راستا مایکل فلین، مشاور سابق امنیت ملی دولت ترامپ در یک کنفرانس در تگزاس گفته است: «تصور می‌کنم کودتایی شبیه میانمار باید در ایالات‌متحده نیز رخ دهد.» یکی از شرکت‌کنندگان حاضر در این کنفرانس از فلین پرسید: «می‌خواهم بدانم چرا کودتایی که در میانمار رخ داد، نمی‌تواند اینجا نیز اتفاق بیفتد؟» فلین نیز در پاسخ گفت: «هیچ دلیلی وجود ندارد. منظورم این است که باید چنین کودتایی در اینجا نیز اتفاق بیفتد.»
جنگ قدرت در آمریکا به‌اندازه‌ای بالاست که نخبگان امنیتی و سیاسی آمریکا برخلاف ساختار سیاسی در تلاش‌اند که قدرت در این کشور ۵۰ ایالتی را به‌دست بگیرند. در شرایط فعلی نیز جناح حاکم در کاخ سفید ازلحاظ سیاسی دارای وضعیت شکننده‌ای است که این امر دولت را در شرایط داخلی و در عرف بین‌المللی با چالش عدم مقبولیت همراه ساخته است.
دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا که رقیب سرسخت دموکرات‌ها و شخص بایدن است، تمام توان خود را به کار گرفته است تا خود را مجددا به قدرت بکشاند. استیو بنون در ماه فوریه، ایده تکیه ترامپ برای ریاست در مجلس نمایندگان را مطرح کرد،که این موضوع به‌عنوان طرح جالب از ترامپ نامیده شد. ترامپ در پاسخ به پرسش مجری این برنامه رادیویی که از او درباره پیشنهاد بنون نظر خواسته بود، گفت: «ایده بسیار جالبی است.» وی همچنین یادآور شد که برخی به او رقابت برای کسب کرسی در سنا را پیشنهاد کرده‌اند. ترامپ همچنین چندین بار از احتمال رقابت مجدد در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا سخن گفته است. نشستن ترامپ در کرسی ریاست مجلس نمایندگان درواقع شروعی بر نهادینه‌سازی دوقطبی شدید در آمریکا خواهد بود که یک‌طرف آن در بین نخبگان سیاسی خواهد بود و طرف دیگر آن را باید در خیابان‌های آمریکا جست‌وجو کرد. بنابراین صحبت از کودتا و یا مطرح‌شدن ایده استیو بنون در کشوری مطرح می‌شود که مدعی دموکراسی است! دموکراسی دروغینی که امروز ماهیت آن بیش‌ازپیش برای همگان آشکارشده است. آنچه در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ و پس‌ازآن رخ داد، پرده از حقیقتی به نام « افول نظام سرمایه‌داری» و حرکت آن به‌سوی سقوط و تباهی برمی‌دارد. امروز بسیاری از نظریه‌پردازان آمریکایی متفق‌القول هستند که نظام سرمایه‌داری دیگر به پایان خط رسیده و باید به دنبال گذار از وضعیت سیاه موجود، به‌سوی وضعیتی مطلوب بود. حال آمریکا با ادعای مهد دموکراسی بودن، شاهد جنگ قدرت به‌صورت نهان و آشکار است. این جنگ قدرت، به کاتالیزور و عاملی جهت افزایش ضریب آسیب‌پذیری ایالات‌متحده در نظام بین‌الملل تبدیل‌شده است. امروز دیگر بسیاری از تحلیلگران بین‌المللی، از آمریکا به‌عنوان بازیگر تعیین‌کننده در جهان یاد نمی‌کنند. هراندازه زمان سپری می‌شود، افول آمریکا به واقعیت ملموس‌تری در نزد افکار عمومی و سیاستمداران جهان تبدیل می‌شود. مصادیق این افول امروز به‌اندازه‌ای زیاد هستند که حتی رسانه‌ها و سایر ابزارهای تبلیغاتی وابسته به‌نظام سرمایه‌داری، قدرت کتمان و توجیه آن را ندارند.
نویسنده : اکبر معصومی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.