شرایط کشور هنوز عادی نیست - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 20871
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۴ |
ربیعی در نشست خبری:

شرایط کشور هنوز عادی نیست

سخنگوی دولت با بیان اینکه دسته بندی شهرها به سه منطقه سفید، زرد و قرمز به معنای عادی سازی شرایط نیست، گفت: این مساله برای تصمیم‌گیری در حوزه مسائل اقتصادی و بازگشایی مراکز مذهبی است.
شرایط کشور هنوز عادی نیست

علی ربیعی سخنگوی دولت عصر امروز (دوشنبه) در نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشت: این روزها روزهای ماه مبارک رمضان است که از خداوند متعال می‌خواهیم به برکت این ماه که ماه رحمت الهی است به همه ما کمک کند. ضمن اینکه در این ماه همه، تلاش‌هایی را برای اداره جامعه، خانواده و زندگی سامان می‌دهیم. این هفته‌ها برای دولت و همه مردم روزها و هفته‌های طاقت فرسایی است‌.

وی عنوان کرد: دولت در هفته گذشته در بخش بین الملل، بخش اقتصاد و اجتماعی تصمیمات مهمی را اتخاذ کرد و مباحث مهمی را در جلسات خودش گذراند. در بخش اقتصاد، سرپا نگه داشتن اقتصاد آسیب دیده از کرونا، تمرکز کردن بر رسته‌های آسیب دیده از کرونا و کاهش تاثیرهای ثانویه این دستگاه‌ها و سایر دستگاه‌ها و همین طور حفظ و تلاش و فعالیت در دستگاه‌هایی که در مرحله اول از کرونا آسیب نخوردند از سوی دولت مورد توجه قرار گرفت.

سخنگوی دولت بیان کرد: با حفظ وضعیت اقتصادی در دوران کرونا تاب آوری اقتصادی در این دوران به خصوص در زمینه حفظ شغل و جلوگیری از اخراج کارگران در کانون اقدامات دولت قرار داشت و همچنین برنامه ریزی برای جبران آسیب‌های کرونا در روزهای پساکرونایی از موضوعاتی بوده که در دستور جلسات ستاد ملی مبارزه با کرونا و ستاد اقتصاد مقاومتی و جلسات اصلی هیئت وزیران مورد توجه قرار داشت‌.

ربیعی افزود: به هر حال ما بدون اینکه پیشبینی از دوران کرونا داشته باشیم ناگزیر بودیم برنامه ریزی برای سناریوهای مختلف داشته باشیم. بی‌تردید کرونا هر زمانی که کاهش پیدا کند و جامعه به حالت عادی برگردد امکان اینکه در دنیا هم شرایط با نظم جدیدتری مواجه شود، نیز وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: به هر حال ما باید به عنوان نقطه عطف از این فرصت استفاده کنیم تا در روزهای پساکرونا بتوانیم بازارهای جدید صادراتی پیدا کنیم و جهت گیری های تولید داخلی خود را به سمتی ببریم که علاوه بر نیازمندی‌های داخلی بتواند برای ما رشد بیشتری داشته باشد. این از جمله موضوعاتی بوده که در جلسات اقتصادی و جلسات هیأت دولت مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی امسال هم برای تحقق جهش تولید و هم برای تداوم اقتصاد مقاومتی با تک تک دستگاه‌هایی که در زمینه رشد و جهش کشور تأثیر مستقیم دارند تفاهم نامه‌های جداگانه امضا کردند، گفت: فکر می‌کنم اواخر اردیبهشت از این تفاهم نامه‌ها رونمایی خواهد شد و در این تفاهم نامه‌ها و موافقت نامه‌ها بخش خدمات، کشاورزی، صنعت و حتی گردشگری که آسیب جدی خورده است از موضوعات مهمی هستند که سهمی را به خود اختصاص داده‌اند.

ربیعی افزود: رئیس‌جمهور در جلسه گذشته هیئت وزیران دستور داد تمامی وزارتخانه هایی که در بخش تولید صنعتی و تولید خدمات کالا و همچنین دستگاه های حمایتگری مانند بانک ها و سازمان هایی که تصمیم گیری شان در مسائل اقتصادی تاثیر دارد و حتی نهادهای عمومی، برنامه ای مشخص برای افزایش اشتغال و همچنین جایگزین اشتغال های آسیب دیده با رویکردهای جدید تدوین کنند. حتی شهرداری‌ها هم در بخش مسکن مکلف شدند برای اینکه در این زمینه به سمت رونق جدید برویم برنامه های خود را ارایه کنند و شهردار محترم برنامه های خود را آماده کرده و به شورای شهر ارایه داده که برای کلان شهرها الگو خواهد بود.

وی تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن برای جهش در این حوزه برنامه خواهد آورد. شرکت ها و بنگاه های کوچک و متوسط از مواردی بود که برای اشتغال جدید مورد تاکید قرار گرفت.

سخنگوی دولت تاکید کرد: همچنین در بخش کشاورزی با توجه به اینکه هم ظرفیت صادراتی آنها می تواند بهتر از دوران قبل باشد، زیرساخت های بخش کشاورزی با توجه به طرح های آبیاری مورد بحث قرار گرفت و در همه بخش ها دستور برای وزارتخانه ها صادر شده است و ستاد اقتصادی دولت اینها را مورد بررسی قرار داده است‌ تا در ماه های آتی ما به سمتی حرکت خواهیم کرد که بتوانیم بخشی از شغل‌های از بین رفته را به کارهای جدید منتقل کنیم تا افراد، بیکاری های مزمن و طولانی را تجربه نکنند.

ربیعی اضافه کرد: در هفته گذشته شیوه ارائه وام ها به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا مشخص شد و بنا بر گزارش همکاران ما در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استقبال بنگاه ها از این وام ها استقبال نسبتا قابل توجهی بوده است و پیش‌بینی می شود شاید دچار کمبود منابع هم در این زمینه شویم زیرا تصور بر این بود که از این وام ها استقبال نخواهد شد.

وی اضافه کرد: شرط اصلی این وام ها حفظ اشتغال و نگه داشتن کارگران براساس لیست سه ماه آخر بود و ترتیبی داده شد که وام داده شده فقط به سمت دستمزد نرود و پولی هم در اختیار صاحبان کارگاه باشد که بتوانند سرمایه در گردش داشته باشند و خود بنگاه را سرپا نگه دارند. بنابراین ۵۰ درصد وام از بنگاه ها و ۳۰ درصد از جامعه که ناگزیر تعطیل شدند سرمایه در گردش خواهد بود. هر روز فکر و تصمیم جدید برای چگونه سرپا نگه داشتن بنگاه ها، در دست بررسی و اقدام است.

ربیعی با بیان اینکه یکی دیگر از موضوعات مورد توجه پیش‌بینی برای ایام ماه مبارک رمضان در زمینه کالاها بود، گفت: به وزارت صمت دستور داده شد تا پیش‌بینی لازم صورت گیرد. برخی اقلام در گمرکات باقی مانده بودند و در چند جلسه هیئت دولت بحث شد و در جلسه گذشته تاکید نهایی شد که دکتر همتی رئیس کل موفق بانک مرکزی با همه افرادی که در این مدت نهاده های کشاورزی و دام و طیور را وارد کردند و یا کالاهای اساسی وارد کردند مذاکره کند و در صورت توافق، برای تامین ارز وارداتی کالاهایشان به بازار بیاید و اگر کوتاهی از سوی وارد کننده ها باشد مورد پیگیری قوی قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: در گمرک و کشتی ها نهاده های دامی و نهاده های مورد نیاز برای تولیدات گوشتی خوشبختانه به طور کامل وجود دارد. کار خوب بانک مرکزی می تواند راهگشا باشد که بازرگانان ما اطمینان حاصل کنند تا کالاها به کشور وارد شود، در غیر این صورت تصمیمات دیگری را اتخاذ خواهیم کرد.

سخنگوی دولت با اشاره به یکی دیگر از مباحث مطرح در دولت در خصوص عرضه سهام بیان کرد: شادابی بورس در هر جلسه دولت مورد بحث قرار می گیرد و تداوم شادابی در بورس موضوعی است که دولت از آن غفلت نخواهد کرد. ما بهترین راه را برای اینکه نقدینگی مردم به سمت آن برود را در بورس می دانیم. این هم نوعی سودآوری برای افرادی است که در بورس مشارکت می کنند و  هم یک نگاه ملی است و کمک می کند ما از محل عرضه سهام، منابعی که از نقدینگی مردم جمع آوری می شود در چرخه سرمایه گذاری جدید قرار دهیم و بتوانیم در سال جهش تولید، به جهش تولید کمک کرده و اشتغال جدید ایجاد کنیم.‌

ربیعی تصریح کرد: رفتن پول به سمت مسکن، سکه و ارز به جز آثار منفی و مخرب به اقتصاد کشور چیزی به ارمغان ندارد. رفتن پول به بازار سرمایه کمک خواهد کرد که ما بتوانیم به رشد کشور هم کمک کنیم. وزیر کوشای اقتصاد و دارایی از صندوق هایی که در آن سرمایه گذاری امکان دارد و یک صندوقش اعلام شد؛ «ایمیدرو» و چند بنگاه بزرگ دیگر و چند بانک است، صندوق های فردی را هم دارند پیش‌بینی می کنند و صندوق های بعدی هم در راه است.

وی ادامه داد: نهادهای عمومی دیگر مانند تامین اجتماعی هم در راه هستند بنابراین ما تداومی از صندوق های با ۲۰درصد تخفیف و توان خرید سهم برای افراد خواهیم داشت. در همه جای دنیا بورس آسیب دیده است و وقتی در ایران با نشاط است نقدهای غیرمنصفانه ای صورت می گیرد. به خصوص شبکه های بیگانه به دنبال ایجاد واهمه برای حضور مردم در بورس هستند. این یک امر ملی است و در کنار آن مردم می توانند سرمایه گذاری سود آور خود را داشته باشند.

ربیعی با اشاره به اینکه موضوع دیگر در دولت پرداختن به موضوع دام و طیور بوده است، بیان کرد: در بحث جوجه و مرغ بحث های مفصلی شد و دولت اقدام به خرید بخشی از مرغ ها خواهد کرد. توازن در بازار به علت تعطیلی رستوران ها و غذا ندادن در ادارات و تعطیلی سلف های دانشجویی و کاهش تقاضا، بهم خورده است و به نوعی برای واردات نهاده ها مسأله ایجاد شده بود. وزارت صمت و جهاد کشاورزی در جلسه یکشنبه دولت، هر کدام یک مسئول تام الاختیار برخواهند گزید و با مشارکت هم، هم ظرفیت مرغ های قابل صادرات مورد بررسی قرار خواهد گرفت و هم تسهیلاتی هم برای صادرات گذاشته می شود.

سخنگوی دولت عنوان کرد: این هفته هم در مورد مسائل اجتماعی کرونا، جلسه نهادهای هماهنگی برای کمک به اقشار آسیب دیده از کرونا با حضور معاون اول داشتیم. در جلسه ای که به همین منظور تشکیل شد از دو سامانه «سخاوت ایرانیان» و «سامانه مددجویان» برای موسسات خیریه رونمایی شد که سیستم رفاهی کشور را هدفمند خواهد کرد.

ربیعی افزود: تاکنون بیش از هزار میلیارد تومان مانند نهادهای ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد مستصعفان، بسیج، شهرداری ها و نهادهای عمومی تصمیمی بوده که آوردند و تشکر می کنم از منابعی که آورند و کالاهایی با ارزش ۳۰۰ هزار تومان مشخص شده تا یکسان سازی شود و در اختیار بیش از سه و نیم میلیون نفر قرار خواهد گرفت. همچنین خوشبختانه خیریه ها، سمن ها و سازمان های مردم نهاد در این زمینه فعالیت هایی داشتند که میزان عددی را محاسبه نکردم اما به همین مقدار هم سازمان های مردم نهاد و مردم مشارکت کردند.

وی خاطرنشان کرد: ماه مبارک رمضان، ماه خیر و رحمت از همه ایرانیان دعوا می کنیم به نهضت و جنبش خبر جمعی بپیوندند. منویات مقام معظم رهبری در صورت محقق شدن، کمک می کند جامعه ای متعادل داشته باشیم و کسی از کرونا چنین آسیبی نبیند که سقوط کند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه یکی از تصمیمات مهم ما در ستاد ملی کرونا تداوم طرح فاصله گذاری هوشمند بود، گفت: در این طرح کشور را به سه رنگ سفید زرد و قرمز دسته بندی کردیم. همینجا اعلام می کنم این دسته بندی به هیچ وجه به معنای عادی اعلام شدن برخی شهرها نیست. این دسته بندی‌ها به معنای برنامه ریزی دقیق و هوشمند کردن طرح فاصله گذاری فیزیکی است که در داخل اجتماع شکل می گیرد و براساس این دسته بندی ها شهرها می توانند خودشان را متمایز کنند تا به وضعیت سفید برسند.

ربیعی تاکید کرد: از روزی که اعلام شد مطالبی مشاهده می کنم که خیلی ها می خواهند همه چیز را عادی جلوه دهند. ما شرایط بهتر داریم اما به هیچ وجه شرایط عادی نداریم. یادمان نروند این شرایط از یک مورد در یک شهرستان ایجاد شد و حتی بک مورد هم برای ما در این زمینه مهم است. به هر حال در ماه رمضان در یمن هم آتش بس ادامه پیدا کرد و جمهوری اسلامی ایران از صلح در منطقه حمایت می کند و این ماه را فرصتی برای به جود آمدن در منطقه به خصوص در ایام کرونا برای رسیدن به امنیت و صلح پیشنهاد و دنبال می کند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در زمینه شاخص‌های تقسیم بندی کشور به سه وضعیت سفید، زرد و قرمز اظهار داشت: رنگ‌ها به معنی عادی شدن وضعیت نیست و این تقسیم بندی به معنی برنامه ریزی برای بازگشایی اماکن مذهبی، اجتماعات اجتماعی و بازگشایی بنگاه‌های اقتصادی است.

ربیعی ادامه داد: این روش به ما کمک می‌کند که ما برای بازگشایی هوشمند سازی کنیم. هر سه روز یکبار وضعیت شهرها رصد می‌شود. شهرهایی که در ۱۴ روز ۱۴ بستری دارد و برخی نیز صفر است، این شهرهایی وضعیت سفید خواهند بود. این وضعیت دائماً رسیدگی می‌شود و شهرها اگر پروتکل‌ها را رعایت نکنند از وضعیت سفید به دیگر وضعیت‌های تغییر می‌کنند.

سخنگوی دولت افزود: باید این نکته را بیافزاییم که این وضعیت‌ها پویا بوده و ایستا نیستند و قابل تغییر هستند. در مرحله زرد بازگشایی نداریم. شهرستان‌ها هر چه به سفید نزدیک شوند، ما به شهرهای با وضعیت زرد می‌گوئیم که با رعایت پروتکل‌ها شما هم می‌توانید به وضعیت سفید برسید.

ربیعی عنوان کرد: وزارت بهداشت و استانداری‌ها موظف به رسیدگی و بررسی وضعیت‌ها هستند. تعدادی از شهرها هستند که اعداد بستری آنها از یک نفر در دو هفته کمتر است. شهرهایی که در چهارده روز اخیر کمتر از چهارده نفر بستری داشته باشند، وضعیت سفید دارند که بیشتر شهرهای کوچک هستند.

سخنگوی دولت با اعلام اینکه اقدامات از ۱۵ اردیبهشت شروع می‌شود، اظهار داشت: باید بگویم که دولت مدت‌ها بود که به دنبال بازگشایی اماکن بوده است. خوشبختانه آمار تهران را که می‌دیدم، نسبت به اوایل فروردین تا کنون، با کاهش ۲۰ درصدی مواجه هستیم که علامت خوبی بوده؛ ولی نباید فراموش کنیم که این موضوع از چه چیزی ناشی شده است.

سخنگوی دولت اظهار داشت: اگر پروتکل‌ها رعایت نشود، امکان بازگشت وضعیت و خیزش بیماری وجود دارد. این وضعیت در سایه تلاش‌ها به نتیجه رسیده است. عدد گام به گام رو به کاهش است. اما ما کماکان وضعیت را غیرعادی اعلام می‌کنیم و هر چند جایی را وضعیت قرمز نمی‌دانیم، اما در صورت عدم توجه به اصول بهداشتی، این اتفاق می‌افتد.

ربیعی در خصوص بحث اجاره نشینی و طرح وزارت شهرسازی برای تمدید قراردادها ادامه داد: تصمیم گیری در مواقعی که مربوط به حقوق متقابل همه شهروندان است، احتیاج به بررسی همه جانبه حقوقی و تبعات جانبی آن تصمیمات دارد.

وی گفت: مثلاً در مورد چک که ما تصمیم گرفتیم، بحث این بود که اگر چکی برگشت خورد از حقوق اجتماعی ناشی از آن محروم نشود؛ اما بحث حقوقی و قضائی آن باقی ماند.

سخنگوی دولت افزود: این مسائل سخت است و تنها بحث اجاره مطرح نیست. روز گذشته سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی بحثی را در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح کرد که خودروها فروش رفته و زمان در قرارداد قید شده و به دلیل بسته بودن مراکز، این زمان گذشته است و پیشنهاد داشتند تا این زمان تمدید شود که برای بررسی حقوقی بیشتر، ارجاع شد.

ربیعی عنوان کرد: امروز ساعت چهار بعدازظهر پیشنهاد وزارت شهرسازی برای تمدید قرارداد اجاره خانه‌ها در کمیته اقتصادی ستاد ملی مقابله با کرونا بررسی می‌شود و نتیجه آن به ستاد ملی می‌آید. قطعاً هر تصمیمی گرفته شود و با حضور نمایندگان ارگان‌های متعدد، همه جوانب آن بررسی می‌شود.

در پاسخ به خبرنگار مهر: همه وزارتخانه‌ها در بحث واردات و صادرات هوشمند فعال هستند

ربیعی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه یکی از پاشنه آشیل‌های کشور به اذعان بسیاری از وزرا مخصوصاً وزارت امور خارجه دیپلماسی اقتصادی است. برای اینکه در حوزه تعاملات خارجی و دیپلماسی اقتصادی، ایران نقش جدی را ایفا کند، همه دستگاه‌های اجرایی و تصمیم ساز باید به صورت هماهنگ تلاش کنند و تعاملات سازنده‌ای شکل گیرد. با توجه به اینکه وزارت خارجه معتقد است دستگاه‌های اجرایی همکاری و هماهنگی لازم را ندارند، آیا دولت برای این موضوع ستاد فرماندهی خاصی را مشخص کند که در حوزه دیپلماسی اقتصادی بتوانیم موفق عمل کنیم و جهشی را در تولید ایجاد کنیم؟ اظهارداشت: سال‌های سال است که یک ستادی در وزارت خارجه در این حیطه فعالیت می‌کند، به ویژه از سال ۹۲ که بیشتر به سمت صادرات و برنامه ریزی برای ورود به بازار جهانی حرکت کردیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر هم این ستاد در وزارت خارجه با جدیت بیشتری کار خود را دنبال می‌کند و معاون اقتصادی وزیر امور خارجه، دبیر جلسات این ستاد است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه استراتژی ما حمایت از واردات هوشمند با هدف تقویت و کمک به تولید و تحقق جهش تولید است، تصریح کرد: با توجه به اینکه ما الان محدودیت ارزی داریم، بحث واردات هوشمند مدنظر قرار گرفته و وارداتی را پشتیبانی می‌کنیم که این واردات تولید ما را تقویت کند.

ربیعی افزود: در درجه اول واردات مواد اولیه مورد توجه ما است و علاوه بر واردات این محصولات در جهت ارتقای تولید، فرصت‌های جدید صادراتی هم ایجاد شده است.

وی تصریح کرد: علیرغم اینکه بازارهای جهانی بسته شده و کشورها درهایشان را روی بقیه کشورها بسته اند، ما صادرات هوشمند را می‌توانیم انجام دهیم.

ربیعی متذکر شد: در جلسه روز گذشته دولت بحث شد که ما در مواد ضدعفونی کننده به کفایت رسیده ایم و وزارت بهداشت و درمان هم این موضوع را اعلام کرد و بر این اساس در این زمینه به سمت صادرات رفتیم.

سخنگوی دولت افزود: در کیت‌های پادتن هم درخواست‌هایی وجود دارد اما صادرات این محصولات منوط به تأیید وزارت بهداشت و درمان است و زمانی که به ظرفیت صادرات نزدیک شویم، این موضوع انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه همه وزارتخانه‌ها در بحث واردات و صادرات هوشمند فعال هستند، اظهارداشت: بنده امروز اعلام می‌کنم که همه مرزهای ما بازگشایی و هماهنگی‌های لازم در این زمینه از سوی وزارت امور خارجه، وزارت بهداشت و درمان و وزارت راه و شهرسازی انجام شده است و همچنین وزارت صمت و جهاد کشاورزی هم در این زمینه حضور فعال داشتند.

ربیعی تصریح کرد: به جز یک کشور یعنی ترکمنستان که نه فقط روی ما، بلکه مرزهای خود را روی همه کشورها بسته است، مرزهای دیگر کشورها باز است و بر این اساس ما به سمت آزاد کردن ورود کالاها و خدمات حرکت خواهیم کرد و سپس به سمت ورود و خروج تجار و همچنین افراد در مرزها و البته با پروتکل‌های بهداشتی خواهیم رفت.

وی تأکید کرد: بر این اساس تمهیدات لازم در دولت برای تحقق دیپلماسی اقتصادی اندیشیده شده است و اگر در دوران تحریم بتوانیم اقتصادمان را پابرجا نگه داریم، یکی از راه‌ها این است که از صادرات غیرنفتی با فعال شدن وزارت امور خارجه و هماهنگی دستگاه‌ها استفاده ۸ کنیم.

از پرداخت حقوق‌های نجومی جلوگیری می‌کنیم

ربیعی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه طبق گزارش تفریغ بودجه دیوان محاسبات، دولت در افزایش حقوق سال ۹۹ سقفی را برای دریافت حقوق نگذاشته و امکان دارد بحث دریافت حقوق‌های نجومی به جامعه بازگردد، گفت: در جاهایی که امکان دریافت حقوق‌های بالا وجود داشت، نهادهای عمومی مکلف شدند که در چارچوب جلساتی که با مسئولان سازمان مدیریت و آقای انصاری می‌گذارند، در این باره تصمیم‌گیری انجام شود.

وی ادامه داد: این در حالی است که پیش از این، این شرکت‌ها و نهادها خودشان می‌توانستند تصمیم‌گیری کنند اما ما مقرر کردیم که هیئت امنای آنان با جلساتی که با دولت می‌گذارند، این موضوع را تعیین تکلیف کنند.

سخنگوی دولت تأکید کرد: بخش دولتی خارج از قواعد و چارچوب امکان پرداخت ندارد، از این جهت مطمئن هستیم و با کنترل‌هایی که در دستور کار داریم، از پرداخت حقوق‌های نجومی جلوگیری می‌کنیم.

به سمت سهامداری به جای بنگاه‌داری حرکت می‌کنیم

ربیعی گفت: دولت بسیار بزرگ است و ذیل آن، شرکت‌ها، سازمان‌های تابعه و نهادهای عمومی متعددی وجود دارد که این موارد زاییده دولت فعلی نیست و اتفاقاً این دولت، دولتی است که خصوصی‌سازیِ خصوصی شده‌ها را مجدداً دنبال کرده و ایرادات آن را برطرف می‌کند.

وی با بیان اینکه در گام‌های بعدی خصوصی‌سازی، ما به سمت واگذاری صندلی هم خواهیم رفت، افزود: بر این اساس، عضو هیئت مدیره‌ها نیز واگذار خواهد شد و به سمت سهامداری به جای بنگاهداری حرکت خواهیم کرد.

سخنگوی دولت با اشاره به گزارش تفریغ بودجه ۹۷ دیوان محاسبات گفت: این گزارش در حال حاضر به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ارجاع شده و در آن کمیسیون در حال بررسی است و پاسخ‌های دولت هم در این جلسات مورد بررسی قرار می‌گیرد. قرار است نهایتاً این گزارش در صحن مجلس قرائت شود.

وی ادامه داد: پس از قرائت این گزارش در مجلس، برخی از خبرگزاری‌های داخلی و بخصوص رسانه‌های خارجی جوی را راه انداختند که یک عدد بزرگی پول گم شده درحالی‌که رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد که چنین مسئله‌ای را در گزارش خود مطرح نکرده و البته برخی از رسانه‌های داخلی هم به شدت به این موضوع دامن زدند.

ربیعی بیان کرد: رابطه قوا با یکدیگر خوب است، ما پاسخ‌های لازم را ارائه کردیم و رئیس کل بانک مرکزی هم درباره جزئیات این موضوع، مسائلی را اعلام کرد. همچنین مسائلی که در این زمینه نامشخص است، به تعزیرات و دادگاه ارجاع شده و اگر محاکم جدید ایجاد شود، ما از بابت این موضوع تشکر می‌کنیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون توئیت رئیس جمهور آمریکا که به نظامیان خود گفته بود «در صورت تحریک از سوی نظامیان ایران آنها را هدف قرار دهید» گفت: ما به دنبال جنگ نیستیم و همواره صلح طلب بوده ایم و به هیچ عنوان ماجراجویی نداریم. این آمریکاست که ماجراجویی می‌کند و هر گاه شرایط داخلی آمریکا بهم می‌ریزد ما آماده یک عملیات روانی از سوی آنها در خارج هستیم که تبدیل به سنتی برای آنها شده است.

ربیعی افزود: ما مطمئنیم چنین اقدامی از سوی آنها صورت نخواهد گرفت و آنها به دنبال عملیات روانی هستند و مطالب مطرح شده اخیر نیز یک عملیات روانی از سوی آنها بود. ما در ماه رمضان پیشنهاد صلح و امنیت را به همه کشورها دادیم اساساً به دنبال حادثه آفرینی در منطقه نیستیم. اما به طور قاطع و مشخص اعلام می‌کنیم هر حرکتی که برخلاف منافع ما در منطقه صورت بگیرد پاسخ قاطع و لازم را خواهیم داد. اما تاکید می‌کنیم هیچگاه پیشگام برای ناامنی نیستیم و آن را به نفع منطقه نمی‌دانیم.

وی در پاسخ به سوالی دیگر پیرامون اینکه آیا دولت برای بازگشایی مساجد در ماه رمضان تحت فشار است و روز گذشته آقای اعرافی مدیر حوزه علمیه در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا شرکت نکرده است، گفت: خوشبختانه در کنار همه جلوه‌های خوبی که در دوران کرونا تجربه کردیم و در کنار هم ایستادیم و مکمل هم شدیم، یکی از اتفاقات بسیار خوبی که در این مدت رخ داد و روشنفکران کمتر به آن پرداختند این بود که دین و علم در کنار هم بودند و علمای دینی در کنار متخصصین پزشکی قرار گرفتند و حامی آنها بودند. این اتفاق در بسیاری از کشورهای منطقه نبود و حتی در برخی از کشورهای توسعه یافته نیز زمزمه‌هایی از این تقابل شنیده شد.

سخنگوی دولت ادامه داد: در کنار هم قرار گرفتن متخصصین دین و پزشکی نتیجه سنت و زحماتی است که بزرگانی همچون استاد مطهری و مرحوم یدالله سحابی در این زمینه کشیدند. مطالب نادرست نیز ازسوی برخی جریانات گفته شد که نه دولت را قبول دارند و نه نظام را و نظام را با رودربایستی قبول دارند وخود را برتر می‌دانند که ما با آنها کاری نداریم و درباره جریان غالب صحبت می‌کنیم.

ربیعی افزود: دیدید برخی که ادعای طب اسلامی و سنتی داشتند هیچ ارتباطی با اسلام و بنیادهای حوزوی نداشتند و اولین برخورد محکم را حوزه‌ها با افراد شبه شیاد داشتند و فردی که چند وقت پیش او را کنار شتری مشاهده کردید، دیدید نه دانشگاهی رفته بود و نه حوزه‌ای دیده بود. در کنار این مطالب یک مطالبه منطقی وجود داشت که اتفاقاً خود دولت بیش از همه در این زمینه دغدغه داشت و شخص رئیس جمهور به عنوان یک فرد روحانی دغدغه بسیاری در این حوزه داشتند و این موضوع مربوط به این هفته نیست.

وی گفت: از آقای اعرافی نیز که ایشان به عنوان نماینده حوزه‌های علمیه در جلسات ستاد ملی مبارزه با کرونا شرکت کردند تشکر می‌کنیم. آقای اعرافی و آقای نمکی وزیر بهداشت هفته هاست در خصوص چگونگی بازگشایی مساجد در حال صحبت هستند و تاکنون به هر تصمیمی رسیده ایم بر اساس اتفاق نظر بوده است. بنابراین فشار از سوی حوزه‌های علمیه و مراکز رسمی نبوده و این فشار از سوی افرادی بوده که هیچ ارتباطی با حوزه و افراد مسئول نداشته اند.

سخنگوی دولت در خصوص اینکه در تصمیم گیری برای بازگشایی مراکز مذهبی به سمت بازگشایی مراکز زیارتی نرفته اند، اظهار داشت: زیارتگاه‌های مهم ما در شهرهایی هستند که وضعیت سفیدی ندارند. بازکردن زیارتگاه تنها باز کردن یک محل نیست، بلکه به طبع باز شدن این زیارتگاه‌ها مسافرین به سمت آن شهرها حرکت می‌کنند و حمل و نقل عمومی شکل می‌گیرد و به تبع آن بحث اسکان، بازگشایی هتل‌ها و تهیه غذای این افراد وجود دارد که این اتفاقات در بازگشایی مساجد نیست.

ربیعی خاطرنشان کرد: در شهرهایی که وزارت بهداشت اعلام کند مساجد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند بازگشایی شود، ما فکر می‌کنیم با استفاده از تجاربی که از این بازگشایی‌ها به دست می‌آوریم می‌توانیم در خصوص بازگشایی اماکن مذهبی نیز تصمیم گیری کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا استخدام پرستاران افزایش می یابد، گفت: به منظور جبران خدمات پشتیبانی و تامین منابع انسانی تصمیماتی گرفته شد که بخشی از آن اجرا شده است. همچنین برای افزایش انگیزه و کارایی و اثربخشی نیروی انسانی در بخش سلامت تصمیماتی گرفته شده است. از تاریخ ۹۸/۲/۱ ما امتیازات فصل هشتم آیین نامه اداری و استخدامی کارکنان را جهت استخدام کلیه کارکنان حوزه سلامت اعم از بهداشتی و درمانی انجام دادیم که ۵۰ درصد افزایش حقوق آنها را به کار گرفتیم.

سخنگوی دولت افزود: ۳۷۰۰ نفر را از طریق آزمون های استخدامی جذب کردیم که الان در مراحل استخدامی و شروع به کار هستند و این اقدام به سرعت و در همان روزهای ابتدایی انجام گرفت و تعداد ۴۰۰۰ نفر هم قبل از پایان اردیبهشت ماه در مرحله استخدام قرار خواهند گرفت و عدد ۷۷۰۰ نفر را در طول این مدت در مرحله به کار گیری و جذب خواهیم داشت.

ربیعی همچنین گفت: علاوه بر این ما امکان ثبت نام داوطلبانه را نیز فراهم کردیم و برخی از بازنشسته ها در طول این مدت توانستند به کار برگردند و فکر می کنم بیش از ۲۷ هزار نفر به عنوان داوطلب امداد رسانی به دانشگاه علوم پزشکی کشور معرفی شدند.

وی ادامه داد: اینها اقداماتی بود که ما در این حوزه انجام دادیم و سعی کردیم کارانه ها را بر اساس ۹۰ درصد و ۲۷ و نیم درصد که حرفه ای بیمارستانهاست پرداخت کنیم و حتی تلاش کردیم معوقات آنها هم پرداخت شود. با این حال طبق آخرین صحبت هایی که من با آقای نمکی داشتم تصمیمات دیگر هم در حال بررسی است که مستلزم هماهنگی با سازمان اداری و استخدامی کشور است.

سخنگوی دولت درباره گرانی و بی کیفیتی بسته های اینترنتی مورد استفاده دانش آموزان گفت: «شاد» یک پروژه بزرگ و نوپا است و به طور طبیعی مشکلات زیادی دارد و بیش از آن که یک پروژه فنی باشد یک پروژه اجتماعی و تعاملی است؛ یعنی در آن تعاملات بین شبکه ای صورت می گیرد و به هر حال مشکلاتی هم در آن وجود دارد. بنا بر مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا این نحوه آموزش باید مورد حمایت قرار بگیرد و وزارت ارتباطات در زمینه تامین اینترنت این پروژه باید همکاری کند. طبق آخرین خبرهایی که من دارم وزارت ارتباطات برای معلمان بسته اینترنتی سه ماهه فعال کرده که ارزش آن بیش از ۵۰ میلیارد تومان است و به صورت رایگان در اختیار معلمان قرار گرفته است.

وی افزود: همچنین درباره خانواده ها هم طبق صحبتی که با مهندس جهرمی داشتم، ایشان پیشنهادی را تهیه کردند که به ستاد ملی کرونا ارائه شده و در کمیته اقتصادی این ستاد در دست بررسی است. پیشنهادهایی هست که خانواده ها هم بتوانند از اینترنت های بهتر استفاده کنند.

ربیعی ادامه داد: گزارش هایی به دست ما رسیده بود که به اندازه پولی که پرداخت می شد اینترنت در اختیار مردم قرار نمی گرفت که این اقدام از طرف یکی از اپراتورها انجام شده بود. شکایات متعددی در این رابطه واصل شده بود که وزیر ارتباطات دستور پیگیری داد و در حاشیه دولت هم بحث شد که در صورت صحت حقوق مردم بازگردانده خواهد شد. به هر حال ما امیدواریم که بتوانیم هم سرعت اینترنت را در اندازه مطلوبی نگه داریم و هم بتوانیم علاوه بر معلم ها اینترنت رایگان را در اختیار خانواده ها نیز قرار دهیم و بتوانیم بار مالی آن را تامین کنیم.

وی افزود: به همه اپراتورها هم توصیه می کنیم که نه در این دوره و نه در هیچ زمان دیگری کم فروشی نکنند. طرح شاد یک پروژه بسیار بزرگی است که اشکالاتی دارد و هر روز اصلاح خواهد شد. از این طرح پس از بازگشایی مدارس نیز می توان استفاده کرد و یک طرح ماندگار است.

ربیعی درباره همسان سازی دریافتی بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: این اتفاق بسیار ناخوشایندی است که ما می بینیم بعضی از کسانی که زودتر از ما بازنشسته می شوند و استاد ما هستند دریافتی کمتری نسبت به ما دارند. بخشی از این به خاطر دستکاری نامناسبی است که در برخی از قوانین انجام شده است. برای کارکنان دولت بودجه ای برای همسان‌سازی دستمزدها اختصاص یافته و این اقدام انجام می شود. در قانون اشاره شده چون تامین اجتماعی از بودجه دولتی استفاده می کند، دولت مکلف است سالانه بخشی از بدهی های خود را به سازمان پرداخت کند و سازمان تامین اجتماعی از منبع بدهی های دریافت شده دولت همسان سازی را انجام دهد.

وی افزود:طبق صحبتی که من با رییس سازمان تامین اجتماعی و وزیر کار و تعاون داشتم برنامه ریزی هایی در این زمینه انجام گرفته و خوشبختانه سال گذشته سازمان برنامه و بودجه بخشی از بدهی های خود را به تامین اجتماعی پرداخت کرده و امسال هم به محض تخصیص بودجه این اقدام انجام خواهد شد.

سخنگوی دولت اظهار داشت: برنامه ریزی ها انجام شده تا هزینه سه سال اجرای طرح همسان سازی از طریق واگذاری سهام شرکت های دولتی انجام شود. سازمان تامین اجتماعی هم این دارایی ها اسناد را به نقدینگی تبدیل می کند و یا آن را نزد بانک ها توصیه می کند و مبالغی را از این طریق بدست می آورد و از منبع این مبالغ می‌تواند این همسان سازی را انجام دهد. نگرانی درباره زندگی بازنشستگان همواره در دولت وجود دارد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در زمینه دیدار رئیس جمهور با فعالان بخش اقتصادی و تلاش برای حفظ سرمایه اجتماعی دولت در یک سال پایانی دولت اظهار داشت: اساساً یکی از مشکلات ما در کشور، عدم شکل گیری گفتگوی بین نخبگان و با حکومت است.

ربیعی ادامه داد: اواخر سال ۹۳ و یا اوایل سال ۹۴ بخشنامه‌ای صادر شد تا دستگاه‌ها جلساتی را با نخبگان و صاحبان تفکر آن حوزه برگزار شود. این سنتی در دولت بوده است و من تا ۹۷ گزارشات آن را جمع کرده‌ام. باید بگویم که روز سه شنبه افرادی از ۲۰ انجمن مختلف علمی ملاقاتی با رئیس جمهور خواهند داشت.

وی گفت: نمایندگانی از سمن‌ها، برخی فعالان اجتماعی، گروه‌های سیاسی، علما و اندیشمندان و حوزه دفاع مقدس جلساتی با رئیس جمهور برگزار خواهند کرد. گفتگوی اجتماعی پایه نشاط و پایه فهم مشترک در هر جامعه است است و اگر این فهم در جامعه نباشد، دچار مشکل خواهد شد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در زمینه بالا رفتن برخی اقلام خوراکی و یا لوازم الکترونیکی به دلیل بسته بودن مغازه‌ها و برنامه دولت برای تنظیم بازار گفت: ما ۱۰۰ قلم کالا که مهم هستند را تحت کنترل داریم که نامشان نیز در سایت موجود است. ۳۰ قلم از این کالاها رشد قیمتی بالای ۱۵ درصد داشته که تعداد این کالاها به ۲۴ قلم رسیده و باید بگویم که این افزایش قیمت لجام گسیخته نبوده است.

ربیعی عنوان کرد: با باز شدن مغازه‌ها، قیمت گذاری کاذب کاهش پیدا می‌کند. مثلاً در خودرو ما افزایش قیمت از سوی کارخانه نداشتیم و در فضای مجازی گرانی رخ داد. در مورد لوازم الکترونیکی مانند موبایل و لپ تپ نیز به دلیل بسته بودن مراکز فروش، برخی افراد که در بازارهای دیگری چون سکه و مسکن بودند، باعث قیمت گذاری کاذب در برخی سایت‌هایی شدند که نمی‌خواهم نامشان را بیاورم.

وی تصریح کرد: با باز شدن فیزیکی مغازه‌ها و بررسی در سامانه برخورد، و نظارت قضائی، قیمت بازخواهد گشت. گزارش‌های خوبی از سامانه ۱۲۴ و ۱۳۵ در برخورد با این مسائل به ما می‌رسد.

سخنگوی دولت اظهار داشت: در ماه رمضان تلاش کردیم قیمت برخی اقلام اساسی را با ثبات کنیم و برخی کالاها مانند شکر ثبات پیدا کرده و در مورد خرما نیز قیمت رو به کاهش است.

ربیعی ادامه داد: در مورد حبوبات شاهد افزایش قیمت بوده ایم که در جلسات ستاد تنظیم بازار در حال بررسی هستند و نتیجه را به مردم خواهیم گفت.

وی در مورد گزارش دیوان محاسبات در مورد گم شدن ارز دولتی گفت: آقای همتی اعلام کردند و اسامی همه افراد موجود است. برخی افراد در مرحله واردات هستند و در مرحله گمرک قرار دارند و برخی نیز به تعزیرات و قوه قضائیه معرفی شده اند.

سخنگوی دولت افزود: بالاخره گزارشی از روی دلسوزی آمده و ما احترام قائل هستیم. شیوه بیان طوری بوده که می‌گویند پول گم شده است. نباید این احساس به وجود آید که رقمی گم شده است. ممکن است برخی از رقم اختصاص یافته سوءاستفاده کنند. این اطمینان وجود دارد که از یک سنت این پول دولت نخواهد گذشت و ارزی گم نمی‌شود. ما با جدیت تمام پیگیری می‌کنیم و مردم در این موضوع مطمئن باشند.

وی تصریح کرد: خود آقای عادل آذر اعلام کردند که پولی گم نشده است، اما برخی می‌گویند که منظور آقای عادل آذر این بوده است که پول گم شده است. باید بگویم که ارزی نمی‌تواند گم شود.

|
برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.