سید حسن نصرالله: توطئه‌گران در ایران روی سراب حساب باز می‌کنند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 75193
  پرینتخانه » اخبار, بین الملل تاریخ انتشار : ۰۷ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۳ |

سید حسن نصرالله: توطئه‌گران در ایران روی سراب حساب باز می‌کنند

سخنرانی دبیرکل حزب‌الله لبنان درباره پرونده ترسیم مرزهای دریایی این کشور با فلسطین اشغالی آغاز شد.
سید حسن نصرالله: توطئه‌گران در ایران روی سراب حساب باز می‌کنند

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان شنبه شب درباره آخرین تحولات مربوط به پرونده ترسیم مرزهای دریایی این کشور با فلسطین اشغالی که اخیرا به امضای دو طرف رسیده است، سخنرانی کرد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ابتدای سخنرانی به حادثه تروریستی در شاهچراغ اشاره کرد و گفت که تشییع سراسری و دسته جمعی شهدای مظلوم ایران، پیامی قوی برای همه توطئه‌گران است که آنها روی سراب حساب باز می‌کنند.

سید حسن نصرالله در ادامه با اشاره به رخدادهای جاری ایران تصریح کرد: فرصت طلبان، ناامید خواهند شد.

وی در ادامه درخصوص توافق اخیر برای ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و رژیم صهیونیستی گفت:‌ مرزهای زمینی بین فلسطین اشغالی و لبنان با دستورات و اعمال نفوذ فرانسه و انگلیس ترسیم شد، اما هیچ مرز دریایی ترسیم نشد. لبنان اکنون پس از سال‌ها صحبت از وجود نفت و گاز، نیاز به تعیین مرزهای دریایی دارد. لبنان در سایه تعیین مرزهای دریایی، بلوک‌های گاز و نفت را مشخص می‌کند.

دبیرکل حزب‌الله افزود: ما قبلا گفته بودیم و الان هم می‌گوییم که مقاومت به دلایل زیادی در تعیین مرزها دخالت نمی‌کند و دولت هر چه برای لبنان در نظر بگیرد، ما به آن پایبند هستیم.

نصرالله تأکید کرد که “رژیم صهیونیستی مرزهای خود را از نیل تا فرات می‌پندارد و اصلا قائل به مرزبندی نیست و معتقد بود که مرزها تا جایی است که قدرت و ارتش و نیروهای نظامی به آنجا برسند.”

دبیرکل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه ترسیم مرزهای دریایی زمانی لازم شد که دشمن اسرائیلی شرکت‌ها را از نزدیک شدن به مناطق دریایی نزدیک بلوک‌های مرزی منع می‌کرد، بیان داشت: آمریکا نیز در آن مقطع مانع فعالیت شرکت‌هایی می‌شد که در سال‌های گذشته متعهد شده بودند در بلوک‌های جنوبی کار کنند.

دبیرکل حزب‌الله تأکید کرد که نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان در طول مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی با فلسطین اشغالی، هیچ امتیازی به طرف مقابل نداد.

دبیرکل حزب الله افزود: مقاومت لبنان به اسرائیل اجازه نداد تا قبل از توافقی که به خواسته‌های لبنان پاسخ دهد، نفت و گاز را از میدان “کاریش” استخراج کند.

وی تصریح کرد: تهدیدهای مقاومت، دولت رژیم اشغالگر را در مقابل واقعیت احتمال وقوع جنگ قرار داد. “هوکشتاین” میانجی آمریکایی گفت که ترس از وقوع جنگ باعث دستیابی به توافق شد.

دبیرکل حزب الله گفت: اسرائیلی‌ها نه توان جنگ را داشتند و نه لغو توافق را، بنابراین تنها راه حل رفتن به مذاکرات غیرمستقیم با لبنان بود.

نصرالله خاطرنشان کرد: لبنان نیازی مبرم داشت تا مرزهای آبی‌اش با فلسطین اشغالی ترسیم شود، چه آب‌های منطقه‌ایش چه منطقه انحصاری اقتصادی‌اش. دولت لبنان به مجوز پارلمان و طبق تصمیم رسمی لبنانی، مرز ما را خط ۲۳ اعلام کرد که از خط نزدیک به ناقوره شروع می‌شود. آمریکا شرکت‌ها را از تلاش برای حفاری و نقشه‌برداری منع می‌کرد. همچنین به لبنان هم فشار می‌آوردند که خط یک را که خواسته دشمن بود، بپذیرد.

وی ادامه داد: ‌آنگاه که طرف آمریکایی و اسرائیلی متوجه شدند که مقاومت در سخن خود جدی است و پهپادها را بالای کاریش مشاهده کردند، دستیابی به توافق اخیر حاصل شد.

دبیرکل حزب‌الله گفت: لبنان بر همه بلوک‌های دریایی در منطقه مخصوص خود اصرار کرد و به طور کامل به آنها رسید. لبنان به موفقیت بزرگی دست یافت و آن رفع ممنوعیت تحمیلی آمریکا بر شرکت‌های نفتی برای کار در آب‌های لبنانی بود.

نصرالله افزود: لبنان در توافق به دست آمده، هیچ گونه تضمین امنیتی به دشمن نداد. لبنان در موضوع ترسیم، وارد عادی سازی روابط با دشمن نشد.

سیدحسن نصرالله با بیان اینکه شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی نقش مهمی در رسیدن به این توافق داشت، بیان کرد: محاصره آمریکا مردم لبنان را به جایی رساند که بر تحقق این موفقیت اصرار داشته باشند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان یادآور شد: آمادگی ملت لبنان برای همراهی با دولت و مقاومت در انتخاب دورترین گزینه، عامل مهمی در تحقق موفقیت ترسیم مرزهای دریایی داشت.

وی تاکید کرد: دشمن اسرائیلی به علت اختلافات داخلی که در آن به سر می‌برد، آمادگی لازم برای ورود به جنگ را ندارد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.