سوگند وفاداری به نظام جمهوری اسلامی ایران - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 36287
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۰۹ دی ۱۳۹۹ - ۶:۱۶ |
«رسالت» به مناسبت سالروز حماسه 9 دی، روز بصیرت ملت گزارش می‌دهد؛

سوگند وفاداری به نظام جمهوری اسلامی ایران

مگر 9 دی و فتنه سال 88 فراموش‌شدنی است؟ اکنون به سالروز حادثه‌ای که با حماسه مردم خاتمه یافت رسیده‌ایم و بار دیگر ابعاد و تأثیر و علل آن را به رشته تحریر درمی‌آوریم. روزهای ابتدایی و سرد اولین زمستانی که اعتراضات رنگ خشونت گرفت و فریادها طعم خون! 
سوگند وفاداری به نظام جمهوری اسلامی ایران

حانیه مسجودی
مگر ۹ دی و فتنه سال ۸۸ فراموش‌شدنی است؟ اکنون به سالروز حادثه‌ای که با حماسه مردم خاتمه یافت رسیده‌ایم و بار دیگر ابعاد و تأثیر و علل آن را به رشته تحریر درمی‌آوریم. روزهای ابتدایی و سرد اولین زمستانی که اعتراضات رنگ خشونت گرفت و فریادها طعم خون! 
رفتارها و مستندات سران جریان فتنه سال ۸۸ نشان می‌دهد که مدت‌ها برای ایجاد اغتشاش و براندازی نظام برنامه‌ریزی کرده بودند و در گام نخست بحث تقلب در انتخابات ریاست جمهوری را پیش کشیدند. 
بنابراین مرحله اول ادعای تقلب، مرحله دوم صیانت آرا و مرحله سوم آشوب بود. هدفی شیطانی و همگام با نظام سلطه که ۸ ماه تمام آرامش مردم را سلب و خسارات متعددی را به کشور وارد کرد.
 آغاز دروغ تقلب
دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری خرداد ۱۳۸۸ بود که نامزدهای شکست‌خورده انتخابات به بهانه‌ «تقلب» اعتراضاتی را آغاز کردند. سناریویی که ماه‌ها قبل از انتخابات طرح‌ریزی‌شده بود و همه دشمنان خارجی و معارضان داخلی را امیدوار به براندازی نظام جمهوری اسلامی کرده بود.
حدود ۶ ماه پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، بخشی از جریان اصلاح‌طلب شروع به گشودن بحث‌هایی دراین‌باره کرد که روند برگزاری انتخابات در ایران مخدوش است؛ به‌طوری‌که همسر مصطفی تاجزاده در یک سخنرانی تأكید کرد «تاکنون هیچ انتخاباتی در ایران سالم نبوده است!»
عفت مرعشی، همسر مرحوم حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی نیز پس از آن‌که رأى خود را به صندوق انداخت و  اعلام کرد:« شما شاهد هستید که من در رأی خود نام میرحسین موسوی را نوشتم و امیدوارم تقلبی صورت نگیرد که اگر این اتفاق بیفتد، من در پل صراط از آن نخواهم گذشت و اگر تقلب نشود موسوی رئیس‌جمهور می‌شود، ولی خدا نکند تقلب کنند که در آن صورت مردم به خیابان‌ها می‌آیند و اعتراض می‌کنند.»
ميرحسين موسوی، یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری نیز روز ۲۱ خرداد ۱۳۸۸ (يک روز پيش از انتخابات رياست جمهوری دوره دهم) در مصاحبه‌ای با مجله آمريکايی تايم، از قطعی بودن پیروزی خود در انتخابات صحبت کرد.
 بزرگنمایی توهم صیانت آراء
با نزدیک شدن به زمان انتخابات، به‌تدریج اخباری منتشر شد که اصلاح‌طلبان برای نخستین بار در کنار سازوکارهای رسمی نظارت بر انتخابات، در حال به وجود آوردن ساختارهایی هستند که قرار است روز انتخابات به‌عنوان یک ناظر غیررسمی عمل و اظهارنظر کند.
سایت رسمی میرحسین موسوی اعلام کرد اعضای کمیته‌های صیانت آرا در۸۰درصد صندوق‌ها حضور دارند. کمیته‌های صیانت از آرا ابتدا سعی کردند نوعی هویت حقوقی برای خود به وجود بیاورند، اما بعد از آن‌که نهادهای قانونی تأکید کردند هرگز آن‌ها را به رسمیت نخواهند شناخت، این کمیته‌ها به‌عنوان بخشی از ستادهای کاندیداها اما درواقع مستقل از آن‌ها شکل گرفت.
 آشوب و اردوکشی خیابانی
حال باگذشت زمان و زمینه‌سازی و زیرسازی افکار عمومی به بهانه تقلب و نادرست بودن انتخابات ریاست جمهوری در جمهوری اسلامی ایران زمان آن بود که‌موج اعتراضات به خیابان‌ها کشیده شود و جوانان با دستبندهای سبز مشت‌هایشان را گره کنند و در ابتدا علیه کلیت انتخابات، تقلب در آراء و درنهایت به کلیت نظام و امام(ره) فحاشی کنند.هنوز رأی‌گیری پايان نيافته بود و مردم در تهران و برخی شهرهای بزرگ در پای صندوق‌های رأی بودند كه طبق این طرح‌ریزی میرحسین موسوی طی مصاحبه‌ای با خبرنگاران داخلی و خارجی، خود را پيروز انتخابات معرفی كرد.در ادامه با اعلام نتايج انتخابات، «دروغ تقلب» رمز فرمان آشوب شد و كشور را هشت ماه دچار تلاطم اردوکشی‌های خيابانی كرد.اردوكشی‌های خیابانی پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ابتدا با تحمیل خسارت به اموال عمومی و خصوصی آغاز شد. با استناد به گزارش شهرداری تهران، در فتنه ۸۸، بیش از ۶۳ میلیارد تومان به اموال عمومی تهران خسارت وارد شد و علاوه بر این ۱۱ بانک دولتی و خصوصی و موسسه اعتباری در اغتشاشات آن سال مورد تخریب و آتش‌سوزی واقع شدند كه برآورد حاصله خسارت وارده به هر بانك حدود ۵۰۰ میلیون تومان بود.
آتش زدن اتوبوس‌های شهری، بانک‌ها، مساجد، سطل‌های زباله، اماكن دولتی و عمومی و… نیز بخشی عادی و معمولی از خسارات میدانی فتنه‌گران در آشوب‌های فتنه ۸۸ بود.
نکته جالب‌توجه اما حمایت‌های مکرر کاخ سفید از آشوب‌ها و تخريب اموال عمومی بود. باراک اوباما، رئیس‌جمهور وقت آمریکا در مصاحبه با سی بی اس فتنه‌گران را مردم ايران خواند و مدعی شد: «صدای مردم ايران بايد شنيده شود و نبايد خاموش شود.»
فتنه‌گران در ادامه اقدامات خود، در روز ششم دی‌ماه، هم‌زمان با عاشورای حسینی به‌صورت سازمان‌دهی شده بدون حمل هرگونه ادوات مخصوص عزاداران و دسته‌های عزاداری، درحالی‌که نمادهای سبز را حمل می‌كردند، از خيابان‌های اسكندری به‌سوی تقاطع خيابان توحيد، ميدان فردوسی به سمت ميدان انقلاب، ميدان امام حسين(ع)، پل چوبی، خيابان حافظ به سمت چهارراه كالج و چهارراه ولي‌عصر حركت كردند و با اخلال در عبور و مرور عزاداران و مردمي كه در تردد به سمت مجالس عزاداری بودند، شعارهای انحرافی سر دادند. همچنین گزارش‌ها نشان از اخلال آشوبگران در دیگر نقاط شهر می‌داد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی، در ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ در دیدار ائمه جماعات مساجد تهران نیز خاطره‌ای از هشدار خود به سران فتنه را روایت کرده و فرمودند: «در ایّام فتنه در سال ۸۸ در اوّل کار، بنده یکی از این سران فتنه را خواستم و به او گفتم که آقاجان، این کاری که شما شروع کرده‌اید و دارید می‌کنید، دست بیگانه‌ها خواهد افتاد و دشمن از این استفاده خواهد کرد؛ شما حالا به‌ظاهر درون نظام هستید، با نظام هستید و به قول خودتان دارید یک اعتراض مدنی -من‌باب مثال یک اعتراض به انتخابات- می‌کنید امّا این کاری که دارید می‌کنید مورداستفاده‌ دشمنانِ اصل نظام قرار خواهد گرفت؛ گوش نکرد؛ یعنی نفهمیدند که چه داریم می‌گوییم؛ حالا البتّه این نگاه خوش‌بینانه بنده است که می‌گویم نفهمیدند، بعضی هم ممکن است جور دیگری فکر کنند. وارد شدند؛ بعد دیدید از درونش چه درآمد؛ گفتند:انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است.»
تولد حماسه‌ای دیگر و مرگ فتنه
سرانجام پس از شدت گرفتن اغتشاشات خیابانی، مردم ایران در ۹ دی‌ماه در حمایت از نظام و انقلاب وارد میدان شدند و این حضور و حمایت و وحدت مردم جلوه‌ای بین‌المللی و سیلی بر تجزیه‌طلبان و براندازان نظام جمهوری اسلامی ایران بود. به‌واسطه فروکش کردن فتنه ۸۸ و حضور میلیونی روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» در سرمقاله خود با توجه به حضور میلیونی مردم در ۹ دی اعتراف کرد و نوشت: «اصلاً تصور این‌که جمهوری اسلامی از درون منفجر شود، تصور اشتباهی است.» همچنین رویترز نیز تیتر زد: «راهپیمایان سوگند وفاداری با نظام جمهوری اسلامی یادکردند.» و چه اقدام غیرقابل‌پیش‌بینی‌ای! خلق این حماسه معادلات بسیاری از مقامات غربی و کارشناسان خارجی و حتی داخلی را به هم‌ریخت. اما ملت ایران همواره ثابت کرده‌اند که پای ثابت نظام هستند.
این سال‌ها به‌سرعت گذشتند و اکنون دشمنی‌ها با جمهوری اسلامی روزبه‌روز بیشتر می‌شود. از طرفی آمریکا تحریم‌های خود را علیه ایران افزایش می‌دهد و از طرف دیگر به کمک رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی سعی دارند منطقه غرب آسیا را ناامن و تروریست‌ها را تقویت کنند. آن‌ها حتی با ترور سرداران و دانشمندان کشورمان ازجمله سپهبد حاج قاسم سلیمانی و دانشمند ممتاز هسته‌ای کشور، دکتر محسن فخری زاده ضربه‌هایشان را علنی‌تر کرده‌اند و جدای از تهدیدهای خارج از مرز حتی شبانه‌روز در تلاش هستند تا به ذهن و فرهنگ و عقیده جوانان نفوذ کنند و با تهاجم فرهنگی داخلی بتوانند ابزاری با پشتوانه مردمی و دلایل منطقی داشته باشند تا قدرتی بالاتر از خودشان در منطقه وجود نداشته باشد. اکنون اما سال‌هاست که از عمر انقلاب می‌گذرد و این درخت پربار تنومندتر می‌شود. حتی می‌توان گفت که فرزندان حاج قاسم از دل ۹ دی متولد شدند و پس از ترور و شهادت او رشد کردند و ریشه دواندند. برشمردن دشمنی‌های حاکمان نظام سلطه و حتی سران فتنه زمان‌بر است اما همین کافی است که بدانیم شب و روز درحال نفوذ به خلأهای موجود نظام هستند و تا برطرف نکردن این فضاهای خالی نمی‌توان قدرت همه‌جانبه را کسب کرد.

نویسنده : حانیه مسجودی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.