سرانه پرورشی هر دانش‌آموز ۴۵ تومان است/ ۷۸۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل داریم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 77976
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۳ |

سرانه پرورشی هر دانش‌آموز ۴۵ تومان است/ ۷۸۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل داریم

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه ۷۸۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل داریم، گفت: سرانه هر دانش‌آموز در حوزه پرورشی در طول سال ۴۵ تومان است که این مبلغ بسیار کم است و امکان هر نوع برنامه‌ریزی را می‎گیرد.
سرانه پرورشی هر دانش‌آموز ۴۵ تومان است/ ۷۸۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل داریم

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در نشست با اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانشجو خصوصاً شهدای دانشجوی روز ۱۶ آذر، اظهار کرد: در یک سال گذشته با کمک دولت و مجلس شورای اسلامی، فعالیت‎های خوب زیادی در آموزش و پرورش انجام شده است و توانستیم برخی از مشکلات معلمان و فرهنگیان مانند مشکلات نیروی خرید خدمت، همترازی حقوقی اساتید دانشگاه فرهنگیان با وزارت علوم، قانون رتبه‌بندی معلمان، تعیین تکلیف نیروهای مهرآفرین در موضوع رتبه بندی، کمک در تعیین تکلیف استخدام‎ها و …  را حل کنیم که در این زمینه‎ها همراهی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بسیار کمک کننده و سازنده بود.

وی با اشاره به انجام برخی از کارها در وزارت آموزش و پرورش، اظهار کرد: طرحی از سوی معاونت آموزش ابتدایی، معاونت پرورشی و فرهنگی و سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به نام طرح اتقان در حال انجام است تا معلمان با روش‎های تدریس قرآن آشنا شوند و این کار برای آموزش معلمان پایه اول ابتدایی در حال انجام است و به تدریج سایر معلمان نیز مشمول این طرح خواهند شد، زیرا در دوره آموزش عمومی، ۶۰۰ ساعت آموزش قرآن به دانش‌آموزان می‎دهیم، اما تاکنون انتظارات ما از توانمندی دانش‌آموزان برآورده نشده است.

نوری در مورد سایر فعالیت‌‎های آموزش و پرورش، اظهار کرد: در آموزش متوسطه در علوم پایه و ریاضی، به ‎رغم اینکه یک و نه دهم درصد افت داشتیم، این افت پس از ۹ سال جبران شده است؛ همچنین ۷۰ هزار دانش‌آموز هنرستانی به هنرستان‎های کشور اضافه شده است و طرح هنرستان‎های جوار صنعت اجرا شده است که در حال حاضر ۳۹ درصد دانش‌آموزان در هنرستان‎ها تحصیل می‎کنند.

وی با اشاره به برخی از مشکلات آموزش و پرورش، گفت: ۷۸۰ هزار  کودک بازمانده از تحصیل داریم که باید برای کم شدن تعداد این کودکان تدابیری اندیشیده شود، لذا در بودجه سال ۱۴۰۲ مقرر شده است تا برای این حوزه بودجه‎ای اختصاص یابد.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: تراکم دانش‌آموزی در مناطق حاشیه شهری مقداری بالاست و می‎تواند به کاهش کیفیت آموزشی منجر شود، اما تلاش‎های ما برای افزایش فضاهای آموزشی در حاشیه شهرها به سرعت مهاجرت نمی‎رسد و بر اساس اسناد تحولی آموزش و پرورش، سرانه تعداد دانش‌آموز به معلم و سرانه فضای آموزشی در این مناطق بالاتر از استانداردهای تعیین شده است.

 وی اظهار کرد: سرویس ایاب و ذهاب دانش‌آموزان مناطق روستایی، تغذیه دانش‌آموزان مدارس شبانه‌روزی با مسائل و مشکلاتی مواجه است که باید این کمبودها خصوصا در حوزه بودجه رفع شود.

 نوری با اشاره به اهمیت معاونت پرورشی، افزود:  بودجه کم این معاونت و عدم جذب نیروی پرورشی در طول ۱۲ سال گذشته، موجب شده است تا این معاونت نتواند کارکردهای خود را به خوبی انجام دهد؛ در حال حاضر ۴۰ هزار نیروی پرورشی کمبود داریم و برای جذب این نیروها باید برنامه ریزی داشته باشیم.

وی اضافه کرد: سرانه هر دانش‌آموز در حوزه پرورشی در طول سال ۴۵ تومان است که این مبلغ بسیار کم است و امکان هر نوع برنامه ریزی را می‎گیرد.  در حوزه ساخت فضاهای کانون‌‎های فرهنگی و دارالقرآن‎ها کاری انجام نشده است، لذا باید در این حوزه نیز برنامه ریزی داشته باشیم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه ۱۹،۲ درصد مدارس نیاز به بازسازی و نوسازی دارند، اظهار کرد: در حوزه آسیب‎های اجتماعی دانش آموزان رشد داشته‎ایم، لذا نیازمندیم در حوزه مشاوره و نیروی انسانی مشاور، تقویت شویم و بودجه‎های مرتبط با حوزه آسیب‎های اجتماعی اختصاص داده شود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.