سخنگوی قوه قضائیه: با دروغ‌پردازان قاطعانه برخورد می‌کنیم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 77043
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۴ |

سخنگوی قوه قضائیه: با دروغ‌پردازان قاطعانه برخورد می‌کنیم

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص نوسانات ارز گفت: در این رابطه ۲۱ نفر به اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق معاملات بدون مجوز و ۱۴ نفر در رابطه با ارز فردایی دستگیر شده اند.
سخنگوی قوه قضائیه: با دروغ‌پردازان قاطعانه برخورد می‌کنیم

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه صبح امروز در سیزدهمین نشست خبری خود با عرض تسلیت مجدد به ملت ایران در اثر جنایات تروریست های مسلح، به ضرورت تبیین فرمایشات مقام معظم رهبری تاکید کرد.

وی ادامه داد: صحنه های که در روزهای اخیر در خیابان های برخی از شهرهای کشور رخ داد به خوبی عمق برنامه ها و خواب های آشفته ایران برای آینده ایران یکپارچه و سربلند نشان داد. همانان که از سوی جنایتکاران بین المللی مسلح شدند، همان هایی هستند که در پشت رسانه های خوش رنگ و لعاب تروریست ها را تشویق می کنند. امروز دشمن پرده از چهره انداخته و دستور قتل، ترور و… می دهد به خوبی بیانگر عدم همراهی مردم ایران سخت خشمگین است.

سخنگوی قوه قضائیه خاطرنشان کرد: دشمن از شکست فراخوان های خود عصبانی است، دشمن به دنبال به صحنه آوردن مردم بود که موفق نشد. به رگبار بستن مردم بی دفاع و حافظان امنیت و کشتن جوانان این ملت با چاقو و سلاح گرم در خیابان و کشته سازی از مقتولینی که خود به قتل رساندن نشان از نقشه شومی می‌دهد که با آگاهی ملت ایران دفع خواهد شد.

ستایشی اظهار کرد: تروریست های رسانه ای از ابتدا سناریو و صحنه آرائی را آماده کرده اند، ترویست های کف خیابان را تسهیل می کنند. خود دستور به ترور مردان و زنان بی دفاع و محافظان مظلوم امنیت را صادر می کنند‌.

وی افزود: مقابله ملت ایران با ترویست‌ها سخت و پشیمان کننده است‌، این تروریست ها حاضر نیستند هزینه ترورهای خود را بپردازند و دست سیاه و به خون رنگی شده خود را مخفی می‌سازند.

سخنگوی قوه قضائیه بیان کرد: ملت ایران ترورهای دهه ۶۰ دشمنان را از یاد نبرده، خوب است تروریست های امروز نگاهی به گذشته بیندازند، تا دریابند برخورد ملت ایران با تروریست ها چه طعمی دارد، ملت ایران مردمی آگاه و یکپارچه است. از این رو دشمن در نوبت های قبل با همین اهداف بود اما چهره دیپلماتیک خود را حفظ می‌کرد اما امروز چهره واقعی خود را نمایان ساخته و همین امر همبستگی بیشتر ملت ایران را فراهم کرده است.

ستایشی گفت: امروز همه مردم از نظام برخورد بدون مسامحه با ترویست ها را دارند.  تروریست های مخل امنیت و قاتلان مردم همان تروریست های اقتصادی هستند که مانع فعالیت اقتصادی سالم ملت ایران گشته اند‌. این ترویست ها همان تروریست های رسانه ای هستند. آن ها به دنبال ویرانی ایران و ایرانی هستند.

وی ادامه داد: قوه قضائیه خون های به ناحق ریخته کودکان، زنان و حافظان امنیت را در دستور کار قرار دارد و باسرعت و با دقت و با صحت بدون چشم پوشی از حق امینت به عنوان حق عمومی ملت ایران وظیفه خود را عملیاتی و تروریست ها را متناسب با جرائمشان به سزای عمل خود خواهند رساند و بساط شرارت های اخیر جمع خواهد شد‌.

سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه  ایران فردای مد نظر تروریست ها چگونه ایرانی است، اظهار کرد: آن ها به دنبال ایرانی تلخ، سیاه، ناامن و… همچون سرنوشت برخی از کشورها است که این خیال خام با هوشیاری مسئولان و مردم بی شک موفق نبوده و محکوم به ابطال است.

ستایشی خطاب به مردم به ویژه خانواده شهدا ایذه، اصفهان و سپاه پاسداران، بسیجیان و… تصریح کرد: اطمینان میدهم قوه قضائیه از خون این عزیزان نخواهد گذاشت و اجازه پایمال شدن خون این عزیزان را نخواهیم داد.

وی افزود: ششم آذر ماه سالروز فرمان ۵تشکیل ارتش ۲۰ میلیونی است، هفته بسیج را به ملت ایران به ویژه بسیجیان تبریک می گویم. نهالی که امروز به شجره طیبه تبدیل شده است‌. هر روز کارآمدی بسیج و نیازمندی به آن بیشتر احساس می شود‌.

ستایشی گفت: بسیج در عرصه های مختلف امتحان خود را پس داده و ما نیازمند بسیج برای گره گشایی از مشکلات کشور هستیم، از همین رو نوک پیکان عناد به سمت روحیه اخلاص، ایثار و خدمت بی منت بسیجیان است اما پرچم بسیج و بسیجی و دلدادگی و ولایت بالا است.

سخنگوی قوه قضائیه بیان کرد: بسیجی در کف خیابان برای برقراری امنیت مردم خون می دهد‌ و در دانشگاه و حوزه و…. وظیفه روشنگری و تبیین را بر دوش می کشد.

وی با اشاره به تشکیل قرارگاه پیگیری و فرامین و سیاست های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در قوه قضائیه گفت: این قرارگاه تشکیل شده تا فرمایشات مقام معظم رهبری اجرا شود. همچنین در سیاست کلی ۱۳۸۱ و هفتم توسعه تکالیفی متوجه قوه قضائیه شده است و این قوه برای برنامه ریزی برای اجرای این سیاست ها این قرارگاه تشکیل شده است و هفته گذشته دستورالعمل این قرارگاه از سوی رئیس قوه قضائیه تایید شد. امیدواریم جهش تحولی در پیگیری تکالیف قوه قضائیه محقق شود.

دستگیری ۲۱ اخلالگر نظام اقتصادی 

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر عده ای در روزهای گذشته سعی کردند که در فضای ملتهب کشور علاوه بر مسائل اجتماعی مسائل اقتصادی را هم دچار التهاب کنند، در این خصوص قوه قضائیه چه اقدامی انجام داده است، بیان کرد: اجازه نخواهیم داد در شرایط جاری التهاب در حوزه های مختلف منجر به سو استفاده دشمن شود.

ستایشی در ادامه بیان کرد: در این حوزه ضابطین  با هدایت و مدیریت تشکیلات قضائی خدمات و برنامه های موثری داشتند ،  در حوزه مجتمع قضایی اقتصادی ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی اعلام می‌کنیم در ماه جاری ۲۱ نفر به اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق معاملات بدون مجوز دستگیر و تفهیم اتهام شدند و قرار تامین قانونی متناسب با جرم برای آنها صادر شده است.

وی بیان کرد: ۸ نفر از این ۲۱ نفر بلاقید آزاد شدند و ۱۳ نفر دیگر که جرم آن ها منتصب است و مرتکب اعمال مجرمانه در این مقطع زمانی شدند با صدور قرار بازداشت موقت بازداشت شدند و در زندان هستند.

دستگیری ۱۴ نفر در رابطه با ارز فردایی 

ستایشی اظهار کرد: همچنین در رابطه با ارز فردایی طی ماه جاری ۱۴ نفر دستگیر و تفهیم اتهام شده اند. یک نفر با صدور قرار وثیقه و ۱۰ نفر دیگر با صدور قرار کفالت و قرار قبولی وثیقه و ۳ نفر با صدور قرار التزام آزاد هستند.  پرونده ها در روند تحقیقات قرار دارد و ان شالله  به زودی در دادسرا تعیین تکلیف خواهند شد.

آغاز به کار قطعی سامانه ارجاع هوشمند قوه قضائیه  تا ۳ ماه آینده

ستایشی در خصوص سامانه ارجاع هوشمند قوه قضائیه اظهار کرد: این سامانه دارای یک نسخه آزمایشی است. ارجاع هوشمند کارشناسی دارد. هدف از راه اندازی این سامانه جهت ارجاع عادلانه کارشناسی به کارشناسان رسمی دادگستری است.

سخنگوی قوه قضائیه بیان کرد: سامانه ۱۵۱۵ مربوط به مرکز وکلا است و سامانه ۲۰۲۰ مربوط به کارشناسان دادگستری است. تمام تلاش ما این است که فرآیند سامانه موجود با این دو سامانه ارتباط برقرار کند و این توزیع به صورت عادلانه باشد. پیش بینی می کنیم تا سه ماه آینده این سامانه به صورت قطعی نهایی و  آغاز به کار خواهد کرد.

وی ادامه داد: راه اندازی این سامانه از تصمیم‌گیری‌های سلیقه‌ای و ایجاد فساد جلوگیری می‌کند و شفافیت و نظارت پذیری را افزایش و اطاله دادرسی کاهش می‌دهد. این سمانه از جعل و دخل و تصرف در پرونده را پیشگیری می‌کند‌.

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص کمبود دارو و تجهیزات پزشکی اظهار کرد: فرآیند دارو و اقدام در جهت تولید، ورود و توزیع روندی اجرایی دارد و ارتباط مستقیمی با دستگاه قضایی ندارد. با این وجود رئیس قوه  قضائیه برای این نکته تاکید کرده اند که ملاک ما رفع مشکل و گرفتاری های مردم است‌ ک هر اقدام و کمکی دستگاه قضایی در رابطه با کمک قوه مجریه بر می اید، دریغ نشود.

ستایشی گفت: امیدواریم دولت در خصوص رفع کمبود دارو اقدام کند. ما می توانیم داروهای خاص را در ایران تولید کنیم. این مشکلات نیز به زودی زود برطرف خواهد شد.

نتایج قضایی سفر نماینده رهبری به سیستان و بلوچستان

ستایشی در پاسخ به سوالی درباره اقدام  نماینده رهبر انقلاب در دلجویی از مردم سیستان و بلوچستان اظهار کرد: سفر موفقی بود که برای بررسی اوضاع و احوال منطقه مورد بحث بوده است. دیدار چهره به چهره با مردم منطقه، معتمدین، علما و خانواده شهدا و جانباختگان اخیر و استماع دغدغه‌ها و نگرانی‌های آنان صورت گرفته است.

وی افزود: این سفر با استقبال مردم سیستان و بلوچستان مواجه شد. سران طوایف و بزرگان استان قرار گرفت. بر اساس مصوبات سفر، باتوجه به سخنان  نماینده مقام معظم رهبری،  شورای تامین استان و تاکیدات قوه قضاییه نسبت به پرونده متهمین اقدام کردیم که ۴۲ نفر از آن‌ها آزاد شدند و بقیه افراد بنا بود تا ۱۰۰ نفر تعیین تکلیف شوند که این افراد  تکلیف‌شان محقق شد و در این زمان ۱۰۰ نفر از آن‌ها آزاد شدند و   برخی هم  با قرار تامین آزاد می‌شوند و باید حواس‌شان باشد مقررات و قوانین را رعایت کنند و نشان دهند پشیمان شده‌اند. افراد بیگناه یا کم‌گناه بودند، آزاد شدند.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: برخورد با مقصران و مسببان مطالبه مردم سیستان و بلوچستان از قوه قضائیه است. مردم نمی‌پذیرند که مسببان و مقصران آزاد شوند و قوه قضاییه باید با در نظر گرفتن موقعیت و این‌که همه در مقابل قانون یکسان هستند برخورد قانونی و شرعی انجام دهد. اگر ماموران نیز مرتکب خطا و صدمات شده باشد  قوه قضاییه با تمسک به اصل قانون و بدون در نظر گرفتن ملاحظات و با تمسک به اصل قانون رفتار خواهد کرد.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: افراد می‌توانند شکایت کنند تا به شکایت آن‌ها رسیدگی شود. سازمان قضایی نیروهای مسلح مرجع رسیدگی است و  با دقت و صحت این پرونده‌ها  مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

ستایشی در بیان آخرین آمار احکام صادر شده در خصوص اغتشاشات اخیر گفت: براساس آمار ارائه شده در تهران تاکنون برای ۱۱۱۸ نفر کیفرخواست صادر شده است.  همچنین بر اساس آمار محکومیت و برائت در سراسر کشور تاکنون ۲۴۳۲ نفر رای بدوی اعم از محکومیت و برائت صادر شده است.

حادثه آتش سوزی در اوین ۴۲ متهم دارد 

وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده حادثه اوین بیان کرد: در حال تحقیقات از ۴۲ متهم هستیم و با توجه به شلوغی و ترافیک رسیدگی در آن مجموعه این پرونده با جدیت در حال رسیدگی است و واجد محرمانگی است و  پس از مشخص شدن ابعاد آن، اطلاع رسانی خواهیم کرد.

اتهام الهام افکاری اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور است

ستایشی گفت: اتهام (متهم الهام افکاری) اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور از طریق همراهی با فراخوان‌ها است.

وی تفهیم اتهام شده و برای او قرار بازداشت موقت صادر شده است.

وی افزود: متهم ارتباطات گسترده‌ای با عناصر فعال رسانه‌ای و شاخص برانداز داخل و خارج از کشور داشته است، در این مورد ادله وجود دارد.

علم خونخواهی خون‌های به ناحق ریخته شده در دستان قوه قضائیه است

سخنگوی قوه قضائیه گفت: براساس تدابیر متخذه با سرعت و دقت و با متضمن مولفه صحت، بدون چشم پوشی از حق امنیت به وظیفه خود عمل می‌کنیم و تروریست‌ها را در هر موقعیتی باشند به سزای اعمالشان خواهیم رساند. قوه قضائیه از خون شهدا نخواهد گذشت و نمی‌گذارد خون شهدا پایمال شود.

کسانی که سخن غیرمستند و کذب بگویند مورد برخورد قضایی قرار می‌گیرند

وی گفت: برخی افراد به ظاهر شاخص حرف‌هایی می‌زنند که روان جامعه را بهم می‌زند، با این افراد تعارف نداریم. برخی از این افراد احضار شدند و برای توضیحات نیامدند که دستور جلبشان صادر شد. کسانی که سخن غیرمستند و کذب بگویند و مدارکی برای اثبات ادعاهایشان نداشته باشند مورد برخورد قضایی قرار می‌گیرند. جلوی تهمت و دروغ سازی را به جد خواهیم گرفت.

ستایشی تاکید کرد: قوه قضائیه برای تامین امنیت روانی جامعه برای جلوی شایعه سازی، دروغ سازی را به جد خواهد گرفت؛ همگان نسبت به اظهار نظر بیان آزاد هستند اما نه هنجار شکنی و انتشار اخبار جعلی! این موارد آزادی بیان نیست.

وی با تاکید بر اینکه اقدامات قوه قضائیه  عبرت‌آموز خواهد بود، ادامه داد: تمامی شواهد و اظهارات شهود و مطلعین و… مد نظر قرار خواهد گرفت و در نهایت تصمیم لازم گرفته خواهد شد. کسانی که سخن بیهوده و غیر مستندی بگویند، قطعاً دستگاه قضائی با آن‌ها برخورد می‌کند.

هشدار ستایشی به دستگاه های ضعیف در اجرای قانون هوای پاک 

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص ترک فعل ها در رابطه با قانون هوای پاک اظهار کرد: این موضوع در دادستانی کل کشور در دستور کار قرار گرفته است. در همین راستا نیز جلسات متعددی با دستگاه های ذیربط برگزار شده است.

وی در خصوص ترک فعل های صورت گرفته در اجرای قانون هوای پاک ، گفت: پرونده ای در رابطه با گزارش کمیسیون اصل ۹۰ و سازمان بازرسی در شعبه دوم بازپرسی دادسرای عمومی انقلاب تشکیل شده و افرادی به اتهام جلوگیری از انجام وظایف قانونی خود و مصوبات آیین نامه قانون احصا کرده، احضار شده اند و ان شالله به زودی تعیین تکلیف خواهند شد.

ستایشی در رابطه با پیگیری های سازمان بازرسی کل کشور گفت: بر اساس گزارش سازمان بازرسی برخی دستگاه ها در اجرای این قانون کم کاری داشتند، چنانچه اقدامات موثری از این دستگاه در جهت رفع مشکلات صورت نپذیرد، گزارش سازمان بازرسی در رابطه با عملکرد ضعیف دستگاه ها را اعلام خواهیم ‌کرد.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه آیا سرعت در صدور احکام بدوی، کیفیت آن را تحت تاثیر قرار نمی دهد، گفت: قضات عزیز و شریف ما در صدور آرا و اتخاذ تصمیمات قانونی اعم از حکم و قرار به هیچ وجه گرفتار هیجانات و شرایط و… نمی شوند.

وی تاکید کرد: نه سرعت را فدای دقت می کنیم و نه دقت را فدای سرعت.

۴۰ نفر از اتباع خارجی دخیل در اغتشاشات اخیر بازدداشت شده‌اند

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره این‌که در اغتشاشات اخیر از اتباع خارجی فرانسه هم کسی بازداشت شده است، گفت: دو جاسوس فرانسوی بازداشت شده همچنان در بازداشت هستند و پرونده آن‌ها به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی کشور بود که اتهام جاسوسی هم به آن اضافه شده، در مرحله تصمیم نهایی است.

ستایشی با اعلام این خبر که ۴۰ نفر دیگر از اتباع خارجی که در اغتشاشات اخیر دخیل و حتی برخی از آن‌ها در میدان و کف خیابان  بودند، بازداشت شده‌اند، خاطرنشان کرد: این افراد مطابق قوانین داخلی جمهوری اسلامی ایران محاکمه خواهند شد.

قضات در تصمیم قانونی گرفتار حرف‌ها و هیجانات نمی‌شوند

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آرای صادره در دادگاه‌های بدوی با سرعت صورت گرفته و ممکن است از کیفیت بکاهد؟ گفت: قضات در صدور آرا و اتخاذ تصمیمات قانونی به هیچ وجه گرفتار حرف‌ها و شرایط و هیجانات نمی‌شوند و بر اساس قانون تکالیف خود را انجام می‌دهند.  در برخی موارد قاضی نمی‌تواند در صدور رأی تعلل کند مگر در برخی شرایط خاص از جمله اصلاح ذات البین. گاهی هم برای رسیدن به واقعیت باید موارد مختلفی مورد توجه قرار گیرد که این امر نیاز به صرف وقت بیشتری دارد. تمام تلاش ما این است که بدون در نظر گرفتن مطالباتی که برخی برای سرعت بخشی و برخی برای تأخیر در رسیدگی داشتند، قانون را مبنا قرار داده و با دقت متضمن سرعت اقدام می‌کنیم.

وضعیت پرونده شهادت نادر بیرامی

وی در پاسخ به سوالی درباره پرونده شهادت نادر بیرامی فرمانده حفاظت سپاه کرمانشاه گفت:  شهادت سردار نادر بیرامی که مسئول سپاه کرمانشاه بود را خدمت مردم غیور کرمانشاه و خانواده این شهید گرانقدر تسلیت عرض می‌کنم. سالگرد فوت یکی از افراد منطقه بود که  اغتشاشگران حضور پیدا می‌کنند و حامل سلاح سرد بودند و به ماموران حمله ور می شوند و ۳ نفر از ماموران را با سلاح سرد مجروح می کنند و سردار بیرامی به درجه شهادت نائل می شود. ۵۲ نفر از اغتشاشگران که  در موقعیت بودند دستگیر می شوند. ۳ نفر از ضاربین شناسایی شدند که  یک نفر از آنها دستگیر شده و اقرار کرده  و دو نفر دیگر اگر دستگیر شدند فورا اطلاع رسانی می شود.

 موضوع ایذه سخت و ناگوار بود 

وی  در خصوص “طرح دعوی در محاکم بین‌الملل به طرفیت رسانه‌هایی که در آتش اغتشاشات می‌دمند” گفت: این رسانه‌ها اقدام به جنگ روانی می‌کنند و بر اساس آن اقدام مجدانه و مؤثری در بحث جمع‌آوری مستندات از نهادهای ذی‌مدخل کردیم و به محض قطعی شدن جمع‌آوری مستندات، اقدامات قضائی لازم را انجام می‌دهیم. معاونت حقوقی ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه هم اقداماتی در این باره داشته‌اند. معاون بین‌الملل قوه قضائیه اخیراً سفری به نیویورک داشت و به صورت فردی و جمعی با نمایندگان ۱۰۰ کشور دیدار و گفت‌وگو کرده و نقش مخرب رسانه‌های معاند را تبیین کرد. همچنین مصاحبه‌هایی انجام و اقدامات بی بی سی و سعودی اینترنشنال در مصاحبه با عناصر جدایی‌طلب مطرح شد و سکوت کشورهای غربی در خصوص حوادث تروریستی در شاهچراغ و ایذه را مورد اشاره قرار گرفت و اعلام کردند که فعالیت رسانه‌های فارسی‌زبان ضدایرانی مغایر ضوابط بین‌المللی است و ما انگلیس را مسئول آن می‌دانیم.

وی درباره مساله ایذه گفت: موضوع ایذه سخت و ناگوار بود و بعد از قضیه حرم مطهر شاه چراغ  و حوادث دیگر که نسبت به حافظان امنیت حاصل شد، ما شاهد خبر ایذه بودیم. احضارها و تذکرات لازم داده شد و ما  کسانی را که توجه نکردند و به دستور قضایی بی توجه بودند  تفهیم اتهام و بازداشت کردیم و قرار قانونی مناسب صادر شد.

وی افزود: یکسری یافته‌ها از حادثه تلخ ایذه داریم که از طریق ضابطین عام و خاص به قوه قضاییه رسیده است و تماما این اخبار را جمع آوری و بررسی می کنیم تا به یک جمع بندی درست برسیم و ببینیم ضوابط این حمله تروریستی چگونه بوده است.

وی تاکید کرد: تخریب عمدی دوربین‌ها از سوی تروریست‌ها در شب قبل جنایت با هدف اغتشاش بوده تا شناسایی نشوند. سرنخ‌هایی بدست آمده و تعدادی بازداشت شدند. فتنه اصلی این حادثه، در حوزه اراذل و اوباش بوده و ۵۷ نفر دستگیر شدند و از این تعداد ۴۹ نفر بازداشتند و  ۳ نفر با وثیقه و ۵ نفر با کفالت آزاد شدند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.