سال آینده سال تثبیت فناوری ارسال ماهواره به لایه لئو است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 60040
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۱ |

سال آینده سال تثبیت فناوری ارسال ماهواره به لایه لئو است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برنامه‌ها و اقدامات انجام شده در حوزه فضایی، دولت الکترونیک، شبکه ملی اطلاعات و کودکان و نوجوانان در فضای مجازی را تشریح کرد.
سال آینده سال تثبیت فناوری ارسال ماهواره به لایه لئو است

عیسی زارع‌پور گفت: سال آینده سال تثبیت فناوری ارسال ماهواره به لایه لئو و قراردادن ماهواره‌های بومی در مدارات تا ۵۰۰ کیلومتری زمین است.

 

وی توسعه کاربردهای فناوری فضایی را یکی دیگر از برنامه‌های این حوزه عنوان کرد و افزود: در تعامل با دیگر بخش‌ها از فناوری‌های فضایی می‌توانیم استفاده کنیم؛ همین طور که در روز گذشته به مناسبت روز فناوری فضایی از ۴ سامانه جدید برای ارتقای کارآمدی بخش‌های مختلف رونمایی شد.

 

زارع پور با اشاره به اهمیت دستیابی به مدارات زمین آهنگ یا همان لایه ژئو و دستور رئیس جمهور برای شتاب بخشی به برنامه دستیابی به فناوری پرتاب ماهواره به این لایه، گفت: برنامه دستیابی به لایه ژئو در دست بازنگری است و در جلسه آتی شورای عالی فضایی ارائه خواهد شد.

 

وی به برنامه‌های دولت سیزدهم برای توسعه بخش فضایی اشاره کرد و به فعالان این حوزه نوید داد: با پروژه‌هایی که در این حوزه طراحی و اجرا می‌شود متخصصان و علاقمندان این حوزه می‌توانند به این چرخه برگردند و نقش‌آفرینی کنند.

 

وزیر ارتباطات درباره مصوبات شورای اجرایی فناوری اطلاعات نیز گفت: در جلسه روز گذشته این شورا مقرر شد مصوبه اجرا نشده دولت الکترونیک به سرعت در یک بازه زمانی کوتاه اجرا شود و ما از دولت الکترونیکی به سمت دولت هوشمند حرکت کنیم.

 

وی افزود: در دولت هوشمند مبتنی بر داده‌ها تصمیم گیری هوشمند انجام خواهد شد و حکمرانی در بسیاری از حوزه‌ها مبتنی بر داده خواهد بود.

 

زارع پور یکی دیگر از مصوبات جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات را راه‌اندازی پنجره خدمات الکترونیکی دستگاه‌ها عنوان کرد و گفت: ما هم در وزارت ارتباطات موظف به راه اندازی پنجره ملی خدمات دولت هوشمند شدیم و مزیت آن این است که با یک بار احراز هویت امکان دسترسی به تمام خدمات دولتی ایجاد می‌شود و در اردیبهشت ماه سال آینده فاز نخست این پروژه را راه‌اندازی می‌کنیم.

 

وی یکی دیگر از مصوبات را بازنگری و تعیین نوع و تعداد خدمات هر دستگاه توسط سازمان امور استخدامی عنوان کرد و افزود: این کار با همکاری مشترک وزارت ارتباطات و سازمان امور استخدامی انجام می‌شود و این مساله نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها است.

 

زارع پور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به طراحی ۳۰۰ پروژه کوچک و بزرگ برای توسعه شبکه ملی اطلاعات، گفت: از ۵۳ تکلیفی که شورای عالی فضایی در شهریور سال ۹۹ در حوزه شبکه ملی اطلاعات مصوب کرد حدود ۴۰ تکلیف با وزارت ارتباطات است که این ۳۰۰ پروژه در مسیر انجام همین تکالیف طراحی شده است.

 

وی به برنامه راه اندازی شبکه پرسرعت فیبرنوری نیز اشاره‌ای کرد و افزود: به زودی این طرح کلید خواهد خورد و نیم میلیون پورت از ۲۰ میلیون پورت برنامه ریزی شده به بهره برداری می‌رسد. البته این پروژه یک برنامه ۱۰ ساله نیاز دارد که ما تلاش می‌کنیم در ۴ سال و در این دولت انجام شود.

 

وزیر ارتباطات با تصریح بر اینکه راه اندازی شبکه ملی اطلاعات به هیچ عنوان به معنی قطع شبکه جهانی اینترنت نیست افزود: شبکه ملی اطلاعات دو بال اصلی دارد که یک بال آن شبکه ای پرسرعت، امن و با کیفیت در سراسر کشور است که موجب بهبود ارتباطات بین‌المللی نیز می‌شود و بال دوم آن ارائه خدمات متنوع و با کیفیت به هموطنان بر روی این شبکه پرسرعت است.

وزیر ارتباطات درباره حقوق کاربران در فضای مجازی با اشاره به لایحه‌ای که در وزارت ارتباطات دولت قبل تهیه و به دولت ارائه شده، تصریح کرد: فرآیند بررسی این لایحه طولانی شده است و اخیراً با تصویب دولت کمیسیونی برای هوشمندسازی و تحول دیجیتال در کنار بقیه کمیسیون‌های تخصصی دولت تشکیل شده که با سرعت بیشتری زیرساخت‌های حقوقی و قانونی لازم در این حوزه پیشنهاد و بررسی شود.

 

وی به راه اندازی کارگروهی برای مراقبت کودکان و نوجوانان در فضای مجازی در دولت سیزدهم اشاره کرد و افزود: امکاناتی برای والدین طراحی شده که امکان مراقبت از فرزندان خود در فضای مجازی را داشته باشند که هفته آینده معرفی خواهند شد.

 

زارع‌پور تصریح کرد: یکی از این امکانات امکان تبدیل سیمکارت معمولی به سیم‌کارت ویژه کودک است که با استفاده از آن نگرانی‌ها از دسترسی کودکان به محتواهای نامناسب برطرف خواهد شد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.