زنگ هشدار بورس - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 85583
  پرینتخانه » اسلایدر, اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۰ |
سرمایه‌داران خرد باید به خصلت بلندمدت بازار بورس توجه کنند

زنگ هشدار بورس

در تاریخ بورس تهران، هجدهم اردیبهشت ۱۴۰۲ ثبت خواهد شد. روز گذشته، شدیدترین سقوط تاریخ بورس رخ داد. هرچند هیچ مسئول و کارشناسی، شباهتی بین ریزش اخیر بورس و وقایع سال ۹۹ نمی‌بیند، اما این باعث نمی‌شود که ریزش اخیر را مسئله‌ای طبیعی و بی اهمیت بدانیم و از کنار آن عبور کنیم.
زنگ هشدار بورس

در تاریخ بورس تهران، هجدهم اردیبهشت ۱۴۰۲ ثبت خواهد شد. روز گذشته، شدیدترین سقوط تاریخ بورس رخ داد. هرچند هیچ مسئول و کارشناسی، شباهتی بین ریزش اخیر بورس و وقایع سال ۹۹ نمی‌بیند، اما این باعث نمی‌شود که ریزش اخیر را مسئله‌ای طبیعی و بی اهمیت بدانیم و از کنار آن عبور کنیم.ریزش شدید بورس در حالیست که هیچ یک از مؤلفه‌های تاثیرگذار بر بازار سرمایه از جمله قیمت‌های جهانی و نرخ ارز، تغییر معناداری پیدا نکردند. رئیس سازمان بورس در یک مصاحبه، شناسایی سود توسط برخی معامله گران و تقویت عرضه را عامل التهاب در بازار دانست که البته چندان مورد قبول اهالی بازار قرار نگرفت. برخی، فروش دستوری و سرکوب بازار را عامل این التهاب دانستند و عده ای دیگر، مجموعه‌ای از عوامل را در ریزش شدید بورس مؤثر اعلام کردند.
گزارش پیش رو، نگاهی به علل روزی با سقوط ۵ درصدی شاخص کل بورس است: بازار سرمایه امروز در شرایطی به کار خود پایان داد که شاخص کل دومین رکورد ریزش تاریخ خود را ثبت کرد و بیش از ۱۲۵ هزار واحد از ارتفاع خود را از دست داد، این در حالی است که بازار در روز گذشته نیز ریزشی ۹۵ هزار واحدی را تجربه کرده بود که موجب ایجاد ترس شدید در میان سهامداران و فعالان بازار شده بود.
به گزارش تسنیم، آنگونه که آمارها نشان می‌دهند  ۹۲ درصد از نمادهای معاملاتی، دادوستدهای روزانه خود را در سطوح منفی تابلو به پایان رساندند و ۸۱ درصد از سهم‌ها نیز شاهد تشکیل صفوف سنگین فروش با ارزش بیش از ۱۰ همتی بودند. شرایطی که موجب شد تا ارزش معاملات خرد سهام ارقام کمتر از ۱۲ هزار میلیارد تومان را ثبت کند.
 رئیس سازمان بورس: بازار به دلیل ریزش ۵ درصدی شاخص کل بسته نمی شود
امروز در گوشه و کنار گمانه زنی هایی مبنی بر بسته شدن بازار به علت نوسان ۵ درصدی شاخص کل بورس زده می شد و برخی از کارشناسان و فعالان بازار معتقد بودند که در چنین شرایطی سازمان بورس باید پیشنهاد توقف معاملات را طبق ماده ۳۲ قانون بازار، به شورای عالی بورس ارسال کند و با تایید این شورا معاملات بازار را متوقف شود.
لازم به ذکر است طبق بند ۳ ماده ۴ دستورالعمل اجرایی شرایط اضطراری ماده ۳۲ قانون بازار  « اگر در یک روز کاری ارزش بازار بورس یا بازار خارج از بورس پنج درصد کاهش داشته باشد سازمان صلاحیت تشخیص اضطرار و پیشنهاد توقف در شورای عالی بورس را دارد اما این اقدام الزامی نیست». 
پیرو این گمانه زنی ها مجید عشقی، رئیس سازمان بورس  در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر تشخیص وضعیت اضطراری و بسته شدن بازار گفت، که بازار بسته نمی شود و به فعالیت خود ادامه خواهد داد.
 آیا بازارگردان ها ملزم به عرضه حداکثری سهام برای جلوگیری از رشد شارپ بازار بودند؟
 دیگر نکته ای که زمزمه ها و شایعات آن در این  روز ها به گوش می رسد و برخی فعالان بازار آن را علت ریزش عجیب و غریب روز جاری و روز گذشته مطرح  می کنند، الزام بازار گرداندن ها و حقوقی ها به عرضه  سنگین سهام در بازار است. ادعایی که اگرچه امکان اثبات و یا رد آن تقریبا غیر ممکن است، اما این روزها بسیار بر سر زبان ها افتاده است.

رئیس سازمان بورس در گفت و گویی با اشاره به وظایف مستقل بازار گردان ها و رد این شایعه گفت: بازارگردان‌ها طبیعتا باید به تعهدات خودشان عمل می کنند. سازمان به هیچ وجه چیزی را به آنها تحمیل نکرده و نخواهد کرد. روز گذشته، بازارگردان‌ها نزدیک به یک هزار میلیارد تومان خرید کردند. صندوق‌ها منابع بسیار خوبی دارند که طبق شیوه‌نامه از بازار حمایت می‌کنند. هیجانی که در بازار ایجاد شد، نسبت به حالات عادی بیشتر بوده است. همچنین محمود گودرزی، مدیرعامل شرکت بورس، در گفت و گویی با تکذیب این شایعات عنوان کرده بود: روال جلسات با نهادهای فعال بازار سرمایه، روالی مرسوم است و این جلسات در گذشته برگزار شده و در آینده هم برگزار می‌شود. نکته مهم این است که ما به هیچ عنوان بازارگردان‌ها را الزام به خرید و فروش سهام نخواهیم کرد؛ بلکه اعلام می‌کنیم که باید مفاد دستورالعمل‌ها رعایت شوند.به هیچ عنوان موارد مطرح شده در این زمینه که بازارگردان‌ها باید سهام را تا ۲ برابر عرضه کنند، صحت ندارد همچنین حداکثر سهم فعالیت بازارگردانی در حجم کل معاملات بورس ۵ درصد است که بسیار ناچیز است. 
 خروج ۸ هزار میلیارد تومان توسط حقیقی ها  در ۲ روز 
از دیگر نکات منفی که در معاملات امروز مشهود بود و به نوعی یاد آور خاطرات تلخ ریزش سال ۹۹ محسوب می شود، صف فروش سنگین سهم های بزرگ و بنیادی و همچنین صندوق های etf بازار در معاملات روز جاری بود که تقریبا در ۶ ماه گذشته بی سابقه است.همچنین دیگر نکته ای که ذکر آن لازم است خروج بیش از ۸ هزار میلیارد تومانی پول توسط حقیقی ها در روز جاری و روز گذشته است. این عدد وقتی معنای واضح تری پیدا می کند که در کنار ورود ۱۶ هزار میلیارد تومانی نقدینگی از ابتدای سال تا به امروز، گذاشته شود.
 بر این اساس می توان گفت در خلال معاملات دو روز گذشته تقریبا  ۵۰ درصد پول وارد شده به بازار سرمایه از این بازار خارج شده است که آماری بسیار قابل توجه است.
 پول خارج شده از بورس به کدام بازار می رود؟
اگرچه ورود و خروج پول توسط حقیقی ها به بازار، امری طبیعتی است و ذات هر بازاری با توجه به شرایط ارزندگی آن همواره با ورود و خروج پول مواجه است، اما نکته ای که می تواند حائز اهمیت باشد این است که با توجه به عدم ورود این پول ها به صندوق های درامد ثابت، این سوال مطرح می شود که آیا پولی که در این دو روز از بازار سرمایه خارج شده است در کارگزاری ها پارک شده و منتظر ورود در سطوح تکنیکالی پایین تر است و یا به طور کامل از بازار سرمایه خروج زده و به دنبال مقصدی دیگر است. مشخص است که اگر ترس ایجاد شده در بازار سبب خروج کامل نقدینگی از بازار سرمایه شود، طبیعتا باید شاهد پیدا شدن  سر و کله  این پول در سایر بازارهای دارایی و کالایی باشیم که تبعات آن گریبان گیر همه می شود و در آن صورت است که مجددا باید شاهد التهاب در بازارهایی همچون خودرو، ارز، طلا و سکه و … باشیم.

 چشم انداز بازار سرمایه همچنان مثبت است
امیر سیدی کارشناس بازار سرمایه، در خصوص وضعیت بازار با توجه به ریزش سنگین روز جاری گفت: سقوط سریع بازار هیچ ترسی ندارد، شاخص در سال ۹۹ بعد از یک رشد دو ساله ۲۰ برابری سقوط کرد، اینبار صعود خاصی نکرده و این سقوط شبیه مهر ماه سال ۹۷ است گرچه سریع و شدید بود، ولی بلافاصله روند صعودی بعد از آن ادامه یافت.

همچنین محمد خبری‌زاد کارشناس ارشد بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اظهار کرد: بازار از ۴ ماه گذشته که یک عقب‌ماندگی شدید نسبت به بازارهای ارز، طلا و مسکن داشت، روند صعودی به خود گرفت که همچنان هم با توجه به ارزش ذاتی سهم‌ها، این دورنمای صعودی به چشم می‌خورد.
وی افزود: اگر گزارشات ماهانه و فصلی شرکت‌ها را دنبال کنیم، افزایش سودآوری شرکت‌ها را خواهیم دید و p به e فوروارد شرکت‌ها با توجه به شرایط فعلی اقتصادی کشور، وضعیت جذابی دارد.
 هیجان، عامل اصلی ضررهای سنگین در بازار سرمایه
نکته ای که در پایان باید به آن اشاره کرد، دوری سهامداران (خصوصا سهامداران غیر حرفه ای) از رفتارهای هیجانی و خارج از منطق در بازاری همچون بازار سرمایه است. گفتنی است عاملی که در رشد و ریزش بورس در سال ۹۸ و ۹۹ بیشترین ضربه را به سهامداران خرد وارد کرد، هیجان و رفتارهای احساسی  بود. نکته ای که همواره باید مدنظر قرار بگیرد دوری از رفتار های هیجانی چه در روزهای مثبت و چه در روزهای منفی بازار است. همانطور که در روز های سبز و صعودی بازار، نباید چشم و گوش بسته اقدام به خرید هر سهمی کرد در روز هایی که بازار به هر دلیلی نزولی است و روند اصلاحی در پیش می گیرد نباید بدون دلیل و صرف نگاه کوتاه مدتی از  بازار سرمایه فرار کرد و چشم انداز سهامداری بلند مدت را فراموش کرد. اساسا بازارهای سهامی محلی برای سرمایه گذاری های  بلند مدت هستند و بازدهی این بازارها، در بلند مدت چشمگیر و حائز اهمیت اند. شاخص کل دومین روز پیاپی وارد اصلاح شده است، اصلاح در بازار یک امر طبیعی است اما اصلاح ۲۰۰ هزار واحدی تنها در عرض دو روز با توجه به اینکه اتفاقی در اقتصاد کلان و حتی وضعیت کشور نیفتاده است را نمی‌توان امری طبیعی دانست.

این گونه ریزش بورس تنها در زمانی منطقی است که خطری جدی مانند جنگ یا تنش‌های سیاسی سنگین مانند مهر سال ۱۴۰۱ بورس را تهدید کند.اما از دیروز زمزمه‌ای در بازار مبنی بر دستوری بودن ریزش بورس پیچیده است و علت آن را نیز جلوگیری از ورود پول‌های جدید و کند کردن روند ورود مردم به بورس دانسته‌اند. به گزارش مهر، نوید رجایی، کارشناس بازار سرمایه درباره ریزش سنگین دیروز به مهر گفت: وضعیت شاخص هم وزن طوری بود که سیگنال کاهش قیمتی در نمادهای کوچک و متوسط را می‌توان متصور بود اما آنچه که در نمادها بزرگ بازار رخ داد به نظر می‌آید یک نوع پنیک یا حمله اضطرابی و عصبی بود که البته باید به فال نیک گرفت. رجایی افزود: دقت کنید شاخص بورس را می‌توان نوعی گسل در نظر گرفت. زمانی که شاخص وارد اصلاح می‌شود آن انرژی منفی تا حدودی تخلیه می‌شود و این نکته مثبتی است از سوی دیگر باید به این نکته توجه داشت اگر شاخص به صورت دستوری وارد اصلاح شود و به قولی از روند طبیعی خارج شود در نتیجه پول‌ها بار دیگر وارد بازار دلار و سکه و طلا خواهد شد چرا که همچنان  چشم انداز مثبت اقتصادی نداریم.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.