زنگ خطر برای صدراعظم سردرگم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 86578
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۶:۰۷ |
دولت آلمان محبوبیتی دربین شهروندان ندارد

زنگ خطر برای صدراعظم سردرگم

 طی روزهای اخیر، سیگنال‌های اقتصادی ، اجتماعی و امنیتی در جامعه آلمان چندان به سود دولت ائتلافی این کشور اروپایی نیست! بسیاری از تحلیلگران معتقدند اولاف شولتس قدرت تطبیق شرایط جامعه آلمان با واقعیات جاری در نظام بین‌الملل را ندارد. برخی اقدامات مانند ارسال تانک‌های لئونارد به جنگ اوکراین، نقش برلین را در معادلات جنگ نیز پررنگ‌تر ساخته و همین مسئله، بر روی مؤلفه‌های امنیت برون‌مرزی ژرمن‌ها نیزتأثیرسوء گذاشته است. 
زنگ خطر برای صدراعظم سردرگم

گروه بین‌الملل
 طی روزهای اخیر، سیگنال‌های اقتصادی ، اجتماعی و امنیتی در جامعه آلمان چندان به سود دولت ائتلافی این کشور اروپایی نیست! بسیاری از تحلیلگران معتقدند اولاف شولتس قدرت تطبیق شرایط جامعه آلمان با واقعیات جاری در نظام بین‌الملل را ندارد. برخی اقدامات مانند ارسال تانک‌های لئونارد به جنگ اوکراین، نقش برلین را در معادلات جنگ نیز پررنگ‌تر ساخته و همین مسئله، بر روی مؤلفه‌های امنیت برون‌مرزی ژرمن‌ها نیزتأثیرسوء گذاشته است. 
 آمارهایی که به ضرر دولت آلمان است 
اداره آمار آلمان اعلام کرد كه اقتصاد آلمان در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۳ در مقایسه با سه ماه قبل از آن، دچار رکود شده است.
به گزارش رویترز، برآوردها نشان می‌دهد که تولید ناخالص ملی در آلمان در سه‌ماهه اول سال جاری، ۰/۳ درصد کاهش‌یافته است. این به دنبال کاهش ۰/۵ درصدی در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ رخ می‌دهد. تولید ناخالص داخلی آلمان هم در سه‌ماهه اول راکد بوده که نشان‌دهنده این است که آلمان در شرایط رکود اقتصادی قرارگرفته است. در مقایسه سالانه هم تولید ناخالص داخلی آلمان ۰/۵ درصد کاهش‌یافته است.آندریاس شورله، تحلیلگر دکا بانک، به رویترز گفت: «مصرف‌کنندگان آلمانی زیر بار تورم شدید به‌زانو درآمده‌اند و این رکود کل اقتصاد آلمان را با خود به زیر می‌کشد.»
بر اساس این آمار، سرانه مصرف خانوارها در آلمان نسبت به سه ماه گذشته، ۱/۲ درصد کاهش‌یافته و مخارج دولت [شامل تمامی مصارف دولت، سرمایه‌گذاری‌ها و پرداخت‌های انتقالی] در سه ماه گذشته نیز به میزان قابل‌توجه ۴/۹ درصد کم شده است. کریستیان لیندنر، وزیر دارایی آلمان روز پنج‌شنبه گفت: داده‌های تولید ناخالص داخلی آلمان سیگنال‌های منفی شگفت‌آوری را نشان می‌دهد. او اعلام کرد که در مقایسه آلمان با سایر اقتصادهای توسعه‌یافته، اقتصاد این کشور پتانسیل رشد خود را ازدست‌داده است.
 آلمان در منطقه خطر 
سیاست‌های اقتصادی سه حزب ائتلافی آلمان، یعنی سوسیال‌دموکرات‌ها، سبزها و دموکرات‌های آزاد درمجموع به‌گونه‌ای نبوده که منجر به خروج ژرمن‌ها از بحران شود.از سوی دیگر، همان‌گونه که اشاره شد سیاست‌های پرهزینه آلمان در جنگ اوکراین و دیگر پرونده‌های برون‌مرزی نیز به‌طور طبیعی وضعیت کنونی را به ضرر شهروندان این کشور تشدید کرده است. کارستن برزسکی، رئیس آی‌ان‌جی در این خصوص به رویترز می‌گوید:
«زمستان گرم، بهبود فعالیت‌های صنعتی و کاهش اصطکاک‌‌های زنجیره تأمین برای خروج اقتصاد از منطقه خطر رکود در آلمان کافی نبوده‌اند.»
در مقابل، سرمایه‌گذاری در سه ماه اول ۲۰۲۳، پس از نیمه دوم ضعیف سال ۲۰۲۲، بیشتر شد.بر اساس گزارش اینديپندنت، سرمایه‌گذاری در بخش ماشین‌آلات و تجهیزات نسبت به سه‌ماهه قبل از آن، ۳/۲ درصد افزایش یافت، درحالی‌که در سه ماه اخیر هم سرمایه‌گذاری در ساخت‌وساز ۳/۹ درصد بیشتر شد. بر اساس این آمار، صادرات در آلمان ۰/۴ درصد افزایش و واردات ۰/۹ درصد کاهش داشته است.
یورگ کریمر، اقتصاددان ارشد کومرتس بانک آلمان، معتقد است که افزایش شدید قیمت انرژی در زمستان خسارت‌های خود را به‌جا گذاشته است و نمی‌‌شد از رکود جلوگیری کرد؛ اکنون سؤال این است که آیا در نیمه دوم سال وضعیت اقتصادی آلمان بهتر خواهد شد یا خیر؟
 صدراعظمی که سردرگم است
اگرچه برخی سوسیال‌دموکرات‌ها ومخالفان آنگلا مرکل، صدراعظم سابق آلمان مدعی بودند که شخصیت و نگاه کلان اولاف شولتس نسبت به مسائل داخلی و بین‌المللی به‌اندازه کافی مدبرانه و در حد یک سیاستمدار ایده‌آل می‌باشد، اما اکنون برهمگان مسجل شده است که شولتس مصداق یک سیاستمدار سردرگم است! اوحتی به‌عنوان نماد حزب سوسیال‌دموکرات آلمان، از رویکرد قبلی حزب متبوعش درخصوص ایجاد ارتباطات نزدیک با روسیه باهدف پایان دادن به مناقشات مسکو  و اروپا عدول کرده و به بخشی ازمنازعه اوکراین و روسیه تبدیل‌شده است.بی‌دلیل نبود که ولادیمیرپوتین، رئیس‌جمهور روسیه اخیرا در یکی از سخنرانی‌های خود، صراحتا آلمان را نسبت به تبعات ناشی از سیاست‌های خود در جنگ اوکراین و بازگشت به گذشته ( منظور ، جنگ جهانی دوم می‌باشد) تهدید کرد! 
نظرسنجی‌هایی که طی هفته‌های اخیر در آلمان منتشرشده، به‌خوبی نشان می‌دهد که اولاف شولتس و همراهانش وضعیت خوبی در نزد افکار عمومی ندارند. محبوبیت ائتلاف موسوم به چراغ راهنمایی در آلمان همچنان در حال کاهش است و نتایج«بارومتر سیاسی»انجام‌شده به سفارش زد دی اف نشان می‌دهد که این محبوبیت در پایین‌ترین سطح تاریخی قرار دارند.
بر اساس این نظرسنجی تنها ۴۳ درصد از افراد موردبررسی، کار ائتلاف موسوم به چراغ راهنمایی را «بسیار خوب» ارزیابی می‌کنند. این نتایج نظرسنجی به سفارش زد دی اف است که در روز جمعه منتشر شد. بنابراین رضایت مردم از ائتلاف حاکم به پایین‌ترین حد خود رسیده است. حدود دو هفته پیش، ۴۶ درصد از کار دولت ائتلافی ابراز رضایت کرده بودند.بر این اساس اندکی بیش از نیمی از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی (۵۱ درصد) درباره دولت تحت رهبری اولاف شولتس، صدراعظم این کشور گزارش نسبتا بدی ارائه کردند. بقیه هم گفتند که نمی‌خواهند خود را به این مسئله متعهد بدانند. رقم خوردن این نتایج برای صدراعظمی که در سال‌های ابتدایی  حضور خود در مسند قدرت به سر می‌برد، یک فاجعه محسوب می‌شود.
حتی در چنین شرایطی امکان بروز اختلاف میان احزاب ائتلافی و حتی خروج یکی از آن‌ها از قدرت وجود دارد.  البته  نتایج این نظرسنجی اخیر نشان می‌دهد که تعداد کمی بر این باورند که این ائتلاف پیش از موعد پایان خواهد یافت. تنها ۲۶ درصد شک دارند که احزاب سوسیال‌دموکرات، لیبرال دموکرات و سبزها به همکاری خود تا پایان دوره قانون‌گذاری ادامه دهند. ۶۹ درصد معتقدند که این ائتلاف تا انتخابات عادی دور بعد ادامه خواهد داشت. اما در مقابل، برخی تحلیلگران آلمانی می‌گویند احتمال خروج یکی از دوحزب ائتلافی( حزب سبز یا حزب دموکرات‌های آزاد) به سبب اختلاف‌نظر با حزب سوسیال‌دموکرات و شخص اولاف شولتس بر سر برخی تصمیم‌گیری‌های کلان در عرصه اقتصادی و سیاست خارجی در آینده وجود دارد. به گفته رأی‌دهندگان، به‌ویژه حزب سوسیال‌دموکرات صدراعظم در ائتلاف قاطعیت کمی نشان می‌دهد. تنها حدود یک‌پنجم معتقدند که حزب صدراعظم به‌شدت ایده‌های سیاسی خود را در دولت اعمال خواهد کرد. این در مورد ۷۰ درصد شهروندان و اکثریت در همه گروه‌های حامی احزاب دولت ائتلافی صادق است. 

|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.