روحانی: معاون اول در حال مدیریت تنش آبی خوزستان است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 47672
  پرینتخانه » اخبار, استان ها, سیاسی تاریخ انتشار : ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۴ |

روحانی: معاون اول در حال مدیریت تنش آبی خوزستان است

حسن روحانی گفت: هم‌اکنون معاون اول و وزیر نیرو در خوزستان هستند و در حال مدیریت تنش آبی به وجود آمده هستند.
روحانی: معاون اول در حال مدیریت تنش آبی خوزستان است

حجت‌الاسلام حسن روحانی رییس جمهور امروز (شنبه ۲ مرداد) در هشتاد و چهارمین پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید گفت: در هفته‌های پایان دولت دوازدهم هشتاد و چهارمین افتتاح بزرگ را برگزار کردیم که این افتتاح‌ها مربوط به آب، تصفیه، فاضلاب و برق بود. 

وی افزود: در افتتاحیه امروز ۲ هزار و ۳۸۲ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت گرفته موردبهره‌برداری قرار گرفت که شامل ۲ سد کوچک، یک سد بزرگ و تصفیه‌‌خانه‌های آب در استان‌های مازندران، اردبیل شامل شهرهای بابل، بابلسر و خلخال بود، ضمن اینکه در استان‌های سیستان و بلوچستان و چهارمحال و بختیاری و فارس هم پروژه‌هایی داشتیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: نیروگاه‌های تجدیدپذیر هم در دو بخش نیروگاه کوچک ۱۹ مگاواتی و ۳۰ مگاواتی افتتاح شد که امیدواریم بتوانیم در روزهای پایانی دولت اقدامات دیگری را هم تکمیل کنیم و بقیه پروژه‌ها هم برای دولت سیزدهم باشد. 

روحانی گفت: سدهای فراوانی در سال جاری و سال آینده افتتاح خواهند شد و نیروگاه‌های عظیمی هم در سال جاری و سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد. 

وی افزود: ۱۶ هزار مگاوات برق در دست اجراست که برخی از آنها تا پایان امسال و برخی دیگر در سال‌های آینده افتتاح می‌شود که عملاً تنفسی برای کشور بوده و توسعه را همواره می‌کند. 

رئیس‌جمهور گفت: مشکلی که برای مردم خوزستان پیش آمده، به دلیل کم‌آبی و بی‌آبی بود که اگر شرایط ما مثل سالهای پیش بود امروز ما مشکلی در خوزستان نداشتیم؛ ما نمی‌توانیم آب سدها را به اندازه کافی رهاسازی کنیم، زیرا ممکن است برای پایان شهریور و اوایل مهر مردم دچار کم‌آبی شوند و حتی کشت پائیزه و آب آشامیدنی دچار مشکل شود. 

وی خاطرنشان کرد: بیشترین کاهش حجم آب ذخیره شده پشت سدها مربوط به شهریور و مهر است که عملاً آخرین ماه سال آبی محسوب می‌شود؛ آبی که بایستی وارد سدها در ایام اخیر می‌شد دچار مشکل شد به طوری که ورودی آب به سدها در طول ۵۰ سال اخیر کمتر شده و حتی نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد کاهش داشته است. 

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: ۱۰ میلیارد مترمکعب آب پشت سدهای خوزستان در سال جاری کمتر از سال گذشته است و کم‌آبی منجر به بروز مشکل برای فعالیت نیروگاه‌های برق‌آبی شده و گرمای هوا هم بر افزایش مصرف برق تأثیر گذاشته و ظرفیت تولید برق در نیروگاه‌ها را کمتر کرده است. 

وی با اشاره به سفر جهانگیری و اردکانیان به خوزستان گفت: هم‌اکنون معاون اول و وزیر نیرو در خوزستان هستند و در حال مدیریت تنش آبی به وجود آمده هستند. 

وی گفت: در سال ۹۹ بخش بزرگی از اعتبارات مربوط به آبرسانی استان خوزستان شامل شهرهای دزفول، شادگان، ایذه، آبادان، خرمشهر و … بوده است؛ همه کارهای انجام شده برای خوزستان در حالی است که باز هم کم است؛ برای توسعه کانال‌کشی و زهکشی در این استان کارهای زیادی انجام شده است. 

رئیس‌جمهور تصریح کرد: ۲۹۵ هزار هکتار در خوزستان و بخش کمی هم در ایلام کانال‌کشی و زهکشی آب شده که تحول بزرگی در کشاورزی این استان‌ها به وجود می‌آورد، ضمن اینکه کار بزرگی هم برای منطقه آزاد اروند صورت گرفته که موجب گشایش بزرگ در جنوب خوزستان خواهد شد. همچنین کارهای خوبی هم برای آب و فاضلاب خوزستان انجام شده که طرح غدیر یکی از آنهاست که بر همین اساس آب از سد دز در این استان توزیع شد و این آب در شهرهای خرمشهر، آبادان و جنوب خوزستان رسید. 

وی گفت: با وجود همه تلاش‌های صورت گرفته، مشکلات در خوزستان پایان نیافته است و حتی در سال ۹۶ و ۹۷ با وجود بارش کم، شاهد آن بودیم که برق خوزستان به دلیل از بین رفتن مقره‌های تیرهای برق دچار مشکل شد، اما وزارت نیرو همه آنها تعویض کرد؛ مدتی هم گرد و غبار زیادی در خوزستان وجود داشت که ۴۶ هزار هکتار از زمین‌های  عامل گرد و غبار در این استان با کار بزرگ وزارت جهاد نهال‌کاری شد. 

وی تـأکید کرد: کارهای زیادی در خوزستان انجام شده و کارهای زیادی هم باقی‌مانده است. 

وی تصریح کرد: کارنامه دولت در خوزستان کارنامه خوبی است، ولی در سال جاری دچار خشکسالی بی‌نظیری شدیم.

وی افزود: باید مشکل مردم حل شود  ولی اعتراض حق روشن مردم است، اما اگر تعداد اندک چندده‌نفری معترضین را کنار بگذاریم، می‌توانیم مشکلات کشاورزی و آب شرب خوزستان را حل کنیم، ولی برای این کار باید همه مسئولان فعالیت کنند.

وی با اشاره به انتقاداتی که به وزارت نیرو می‌شود، گفت: انتقادات زیادی به این وزارتخانه در روزهای اخیر می‌شود ولی من از کارهای بزرگ وزارت نیرو تشکر می‌کنم؛ همه کارهای ۱۷ هزار مگاوات برق در سال ۹۶ انجام شد و در سال ۹۷ باید در این باره سرمایه‌گذاری صورت می‌گرفت که با تحریم‌ها دچار مشکل شدیم، زیرا عمده این کارها با سرمایه خارجی و یا مشارکت خارجی‌های بود، اما ما درگیر جنگ اقتصادی شدیم. با این حال ۲۰ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی برق در دولت فعلی انجام شد که اگر این کار صورت نمی‌گرفت مشکلات زیادی داشتیم. 

وی تأکید کرد: رشد خوبی در صنعت در فاصله سالهای ۹۷ تا ۹۹ داشتیم،‌ طوری که توسعه صنعت در سه ماهه ابتدایی سال جاری بسیار خوب بوده است، اما این توسعه به طور طبیعی موجب افزایش برق خواهد شد، ضمن اینکه شاهد کاهش فعالیت نیروگاه‌های برق‌آ‌بی و افزایش گرما هم بودیم.

وی افزود: پیش‌بینی شده که گرمای شدیدی در یک تا دو هفته آینده خواهیم داشت که بایستی مردم در زمینه مصرف برق صرفه‌جویی کنند.

وی افزود: در دو سال اخیر وزارت نیرو ۱۳۲ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده که همه آنها در این دو سال به افتتاح رسیده است به همین از همه مهندسین و کارگران به دلیل تلاش‌های فراوان‌شان تشکر می‌کنم.

وی گفت: افتتاح امروز آخرین افتتاح وزارت نیرو در حوزه آب و برق است و این وزارتخانه تلاش‌های زیادی برای آب شهری، آب روستایی و احداث نیروگاه‌های برق و لوله‌کشی و توزیع داشته است. 

روحانی در پایان گفت: سدهای زیادی در نقاط مرزی ایجاد شده و در زمینه شیرین‌سازی آب هم کارهای بزرگی کردیم و توانستیم آب را به شرق کشور ببریم که این کار با سرمایه‌گذاری بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان صورت گرفته و آب به استان‌های هرمزگان، کرمان و یزد رسید که البته ادامه این طرح به استان‌های خراسان جنوبی، رضوی و شمالی خواهد بود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.