رئیس فراکسیون مدیریت شهری‌ مجلس: حاشیه کلانشهرها وضعیت خوبی ندارد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 39783
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۲ |

رئیس فراکسیون مدیریت شهری‌ مجلس: حاشیه کلانشهرها وضعیت خوبی ندارد

‌رئیس فراکسیون مدیریت شهری‌ مجلس با بیان اینکه جامعه چهل پاره فرهنگی در حاشیه شهرها باهم در نزاع برای زنده ماندن هستند، گفت: ‌جامعه‌ای بدون هنجار در حاشیه کلانشهرها متولد شده است‌.
رئیس فراکسیون مدیریت شهری‌ مجلس: حاشیه کلانشهرها وضعیت خوبی ندارد

محسن پیرهادی رئیس فراکسیون مدیریت شهری با بیان اینکه کوچ مردم مناطق محروم‌، روستاها و شهرهای کوچک به کلانشهرها به امید دست یافتن به زندگی بهتر سبب شکل‌گیری جامعه‌ چهل پاره‌ای از نظر فرهنگی اجتماعی در کلانشهرها  شده ‌که به ناچار و شاید در ظاهر به صورت مسالمت آمیز با یکدیگر زندگی می‌کنند، اظهار داشت:‌ در باطن به نوعی نزاع  همه جانبه برای زنده ماندن  تن می‌دهند.

وی با بیان اینکه جامعه ‌بدون خط قرمز فرهنگی‌، اجتماعی و حتی مذهبی ارمغان ناخوشایند پدیده حاشیه‌نشینی کلانشهرهاست که  به خاطر عدم بستر‌سازی مناسب میزبان مهاجران مهجوری شده‌اند، افزود: آنها از دیار و شهر خود به امید زندگی بهتر به شهر دیگر کوچ کرده‌اند اما حتی کسب درآمد که اصلی ترین خواسته آنها بوده به خاطر اشباع فرصت های شغلی نیز برای‌شان به سهولتی که انتظار داشته‌اند میسر نشده است.

‌عضو هیئت رئیسه مجلس با تاکید بر اینکه ‌حاشیه‌نشینی نوعی بی‌توجهی فرهنگی و بی‌قیدی به ارزش‌های اجتماعی و مذهبی و محلی را هم بر زندگی مهاجران غالب کرده است، تصریح کرد: ‌هم شهروندان آن شهر را ناخواسته از ارزش‌ها و فرهنگ‌شان دور کرده ‌و در نهایت سبب شکل گیری طبقه اجتماعی با حداقل بهره‌مندی شاخص‌های  برخورداری توسعه‌ای از نظر رفاه اقتصادی‌، اجتماعی و سلامتی شده است.

وی در پاسخ به سئوالی درباره اینکه حاشیه‌نشینی و شکل‌گیری شهرک‌هایی در اطراف کلانشهرها و به صورت مشخص تهران یکی از موضوعاتی است که ساماندهی آن مورد توجه مسئولان شهری قرار دارد، ارزیابی شما از مقوله حاشیه‌نشینی چیست، ادامه داد: یکی از پاشنه آشیل‌های شهر‌نشینی در کشور ما عدم برنامه‌ریزی برای ساماندهی مراکز مهاجر‌نشین شهری است.

پیرهادی با بیان اینکه کلانشهرهای ما بدون اینکه میزبان مناسبی برای مهاجران دیگر شهرها و روستاها باشند، جمعیت پرشماری را در دل و حاشیه خود جای داده‌اند، خاطرنشان کرد: ‌بیش از آن که ‌به عواملی برای ارتقای سطح شهرنشینی بدل شده باشند یا تحفه‌ای را جهت زندگی راحت‌تر به مهاجران عرضه کنند‌، هم به امنیت اجتماعی و هم به فرهنگ مردم محلی آن شهر ضربه زده‌اند و توامان مهاجران را از فرهنگ و ارزشی‌های محلی خود دور کرده‌اند.

وی در همین زمینه تاکید کرد: به گونه‌ای که نوعی بی‌توجهی فرهنگی و بی‌قیدی به ارزش‌های اجتماعی و مذهبی و محلی را هم بر زندگی مهاجران غالب کرده ‌و هم شهروندان آن شهر را ناخواسته از ارزش‌ها و فرهنگ‌شان دور کرده ‌و در نهایت سبب شکل‌گیری طبقه اجتماعی با حداقل بهره‌مندی شاخص‌های  برخورداری توسعه‌ای از نظر رفاه اقتصادی‌، اجتماعی و سلامتی شده است‌.

‌رئیس فراکسیون مدیریت شهری‌ مجلس با بیان اینکه همزیستی تحمیلی ‌در نقاط مهاجر‌پذیر‌ شهرها منجر به بروز آسیب‌های اجتماعی شده و به شدت نیازمند تدبیر و ساماندهی جدی است، گفت: این روند که محصول غیر‌مستقیم عدم توسعه متوزان در کشور است، سبب شده حاشیه شهرها و به صورت ویژه شهر تهران شاهد شکل‌گیری شهرک‌ها و حتی شهرهای دیگر شود.

وی با بیان اینکه محصول این سر‌ریزی جمعیت ناهمگون  به جز ساخت و ساز‌های غیر‌اصولی و کاسب ماآبانه شهرک‌های آپارتمانی ‌برای جمعی فرصت‌طلب  و شاید درمان بیکاری شماری از مهاجران  از نگاه فرهنگی‌، طبقه اجتماعی و اقتصادی  آسیب‌های جبران‌ناپذیری به فرهنگ جامعه زده است، اظهار داشت:  دست یافتن به رفاه اقتصادی، داشتن کسب درآمد، زندگی به روز و آموزش و امید به دستیابی به موقعیت های اجتماعی بهتر از جمله  عواملی است که سبب کوچ مردم مناطق محروم‌، روستاها و شهرهای کوچک به کلانشهرها شده ‌که عمده ‌این مهاجران ابتدا تهران را به عنوان مقصد مورد هدف خود قرار‌ می‌دهند.

پیرهادی در با طرح این سئوال که حاشیه‌نشینی چه آسیبی را متوجه شهرها و شهروندان آن می‌کند، پاسخ داد:‌ حاشیه‌نشینی و مهاجر‌پذیری کلانشهرها منجر به شکل‌گیری شهرک‌ها و شهرهایی  شده ‌که ساکنان آن شهروندان نه قرابت فکری‌، فرهنگی باهم دارند و نه هدفشان از مهاجرت به شهر بزرگ و پناه بردن به حاشیه‌نشینی واحد است.

‌رئیس فراکسیون مدیریت شهری‌ مجلس با بیان اینکه ‌جامعه‌ بدون خط قرمز فرهنگی‌، اجتماعی و حتی مذهبی ارمغان ناخوشایند پدیده حاشیه‌نشینی کلانشهرهاست، گفت: ‌حاشیه شهرها بدون بستر‌سازی مناسب میزبان مهاجران مهجوری شده‌اند که از دیار و شهر خود به امید زندگی بهتر به شهر دیگر کوچ کرده‌اند اما حتی کسب درآمد که اصلی‌ترین خواسته آنها بوده به خاطر اشباع فرصت‌های شغلی نیز ‌برای‌شان به سهولتی که انتظار داشته‌اند ‌میسر نشده است.

وی با بیان اینکه آنچه که در سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های شهری در این سالها مغفول مانده ‌عدم تقدم دادن به منافع ملی بر منافع منطقه‌ای است‌، تصریح کرد: حاشیه‌‌نشینی و مهاجر‌پذیری در کلانشهرها یکی از این موارد است که به شدت نیازمند نظارت و مدیریت جدی است.

‌رئیس فراکسیون مدیریت شهری‌ مجلس با بیان اینکه رفع کاستی‌های آموزشی‌، انتظامی‌، اجتماعی و فرهنگی این مناطق اولویتی است که ‌ مدیران شهری نباید از آن غفلت کنند، تاکید کرد: ‌مدیران شهری باید توجه داشته باشند پرداختن به موضوع مهاجران و حاشیه‌نشینان شهرها در دایره مسئولیت آنها تعریف می‌شود و ضروری است هرچه سریع‌تر نواقص را رفع کنند و با بستر‌سازی مناسب حاشیه‌های شهر‌ها را به محلی مناسب برای زندگی مهاجران بدل کنند.

| منبع خبر : تسنیم
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.